چالشهای معلمان (فروردین ۱۴۰۱) - فرنگیس بایقره

دادگاه رسیدگی به اتهامات رسول بداقی و حمید قندی
عکس 1
جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات رسول بداقی و حمید قندی دو تن از اعضای کانون صنفی فرهنگیان اسلامشهر، روز دوشنبه ۱۵ فروردین، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.
این دو شهروند پیشتر طی ابلاغیه هایی که به صورت جداگانه به دست آنها رسید، جهت رسیدگی به اتهامات مطروحه به این شعبه احضار شده بودند. همزمان تعدادی از معلمان و فعالان صنفی در همراهی با رسول بداقی و حمید قندی در مقابل محل برگزاری دادگاه حاضر شدند.
همزمان جمعی از معلمان و فعالان صنفی مقابل بیدادگاه تهران در حمایت از رسول بداقی و حمید قندی از اعضای کانون صنفی معلمان اسلامشهر تجمع کردند.
گزارشات زیادی از شهرهای مختلف منتشر شده که همگی از این حکایت دارد که جمهوری اسلامی پیش نیازهای بهداشتی و پروتکلهای لازم برای بازگشایی حضوری مدارس را رعایت نکرده و این مساله مورد اعتراض و نگرانی شدید خانواده ها و معلمان شده است.
رسول بداقی، بازرس کانون صنفی معلمان و عضو شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان، روز شنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و روز سه ‌شنبه ۳۰ آذر همان سال با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.
بازداشت آقای بداقی با ضرب و شتم وی توسط ماموران همراه بود و ماموران به او اجازه پوشیدن لباس مناسب نداده و در زمان بازداشت تمامی وسایل ارتباطی آقای بداقی و نیز تلفن همراه همسرش را ضبط کرده و با خود بردند.
براساس مطلبی که رامین صفرنیا، وکیل دادگستری روز شنبه ۲۷ فروردین در صفحه شخصی خود منتشر کرده، آقای بداقی بابت اتهام اجتماع و تبانی به ۴ سال حبس و به اتهام فعالیتهای تبلیغی به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است. وی همچنین به عنوان مجازات تکمیلی به ممنوعیت خروج از کشور و منع اقامت در تهران و تمام استانهای هم جوار به مدت دو سال محکوم شد.
در صورت تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر، با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۴ سال زندان در خصوص او قابل اجرا خواهد بود.

دادگاه رسیدگی به اتهامات ژاله روح زاد برگزار شد
جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ژاله روح زاد، معلم بازنشسته روز سه‌شنبه ۱۶ فروردین‌ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. در جریان جلسه دادگاه که در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری برگزار شد، حسین تاج وکیل مدافع خانم روح زاد به دفاع از او پرداخت.
پیشتر اتهامات مطروحه علیه این معلم بازنشسته “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام” عنوان شده بود.
ژاله روح زاد معلم بازنشسته ساکن در تهران و همسر اسماعیل گرامی فعال کارگری محبوس در زندان تهران بزرگ است.

بازماندگی نزدیک به یک میلیون دانش آموز از تحصیل
بر اساس آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران، در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ حدود ۹۷۰ هزار و ۸۷۱ دانش آموز در کشور از تحصیل بازماندند.
آمار بازماندگان از تحصیل در مقطع ابتدایی در دوره تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ نسبت به سالهای قبل از آن افزایش داشته است. چنانکه مرکز آمار ایران اعلام کرده است بازماندگان از تحصیل در سال تحصیلی ۱۳۹۶-۱۳۹۵ از ۷ میلیون و ۴۵۱ هزار و ۹۸۱ دانش‌آموز در مقطع ابتدایی، ۱۶۱ هزار و ۸۶۷ نفر است. این آمار در سال ۱۴۰۰-۱۳۹۹ با ۸ میلیون و ۲۳۳ هزار و ۹۸۵ دانش‌آموز، ۲۱۰ هزار و ۲۲۱ نفر شده است. سهم پسران بازمانده از تحصیل در سال تحصیلی ۱۳۹۶-۱۳۹۵ در مقطع ابتدایی ۸۲ هزار و ۴ نفر بوده که در سال ۱۴۰۰-۱۳۹۹ به ۱۱۳ هزار و ۳۹۶ نفر رسیده است. دختران در همین مقطع نیز از ۷۹ هزار و ۸۶۳ نفر به ۹۶ هزار و ۸۲۵ نفر رسیده است.
در میان بازماندگان از تحصیل معمولا سهم پسران خصوصا در ۲ مقطع ابتدایی و متوسطه دوم بیشتر است و حتی در سال تحصیلی گذشته با افزایش روبه‌رو بوده است.

احضار یک فعال صنفی معلمان به دادسرای مریوان
صلاح آزادی فعال صنفی معلمان مریوان در روز دوشنبه ۲۲ فروردین با دریافت ابلاغیه ای به شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهر احضار شد.
در این احضاریه از وی خواسته شده که طی مدت ۵ روز جهت دفاع از اتهامات «تبلیغ علیه نظام، تشویش اذهان عمومی و هواداری از گروهکهای نظامی از طریق بارگذاری فیلم و تصاویر»، به شعبه یک بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب مریوان مراجعه کند.
بر اساس این گزارش، این فعال صنفی معلمان روز پنج شنبه ۱۸ فروردین به پلیس فتا شهرستان مریوان احضار و ضمن بازجویی گوشی او ضبط شده بود.

تجمع خانواده های دانش آموزان در چند شهر
عکس 2
رشت: خانواده های دانش آموزان رشت در اعتراض به اجباری شدن آموزش حضوری درشرایط بحرانی کرونا، روز دوشنبه ۱۵ فروردین مقابل اداره کل آموزش و پرورش گیلان تجمع کردند.
شیراز: روز سه شنبه ۱۶ فروردین، جمعی از خانواده های دانش آموزان در استان فارس در اعتراض به بازگشایی حضوری مدارس در شرایط کرونا، مقابل اداره کل آموزش و پرورش این استان در کلانشهر شیراز تجمع اعتراضی برگزار کردند.
بهبهان: روز چهارشنبه ۱۷ فروردین، شماری از والدین دانش ‌آموزان، مقابل ساختمان اداره آموزش و پرورش شهرستان بهبهان دست به تجمع اعتراضی زدند. بر اساس این گزارش والدین معترض، خواهان تعطیلی کلاسهای حضوری و تداوم آموزش فرزندانشان به صورت غیرحضوری شدند.
بندر عباس: در همین روز شماری از والدین دانش ‌آموزان ساکن در بندرعباس، مقابل یکی از مدارس این شهر، دست به تجمع اعتراضی زدند.
اهواز: روز شنبه ۲۰ فروردین، شماری از والدین دانش‌آموزان مقابل درب اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان واقع در اهواز تجمع کردند.
بندر عباس: در همین روز شماری از والدین دانش ‌آموزان در محل ساختمان اداره کل آموزش و پرورش استان هرمزگان واقع در بندرعباس دست به تجمع زدند.
والدین معترض، ضمن سر دادن شعارهایی از قبیل «اولویت سلامت بچه ‌هاست» و «آموزش حضوری تعطیل باید گردد»، خواهان تعطیلی کلاسهای حضوری و تداوم آموزش فرزندان شان به صورت غیرحضوری شدند.
گزارشهای زیادی از شهرهای مختلف در شبکه های اجتماعی منتشر شده که همگی از این حکایت دارد که جمهوری اسلامی پیش نیازهای بهداشتی و پروتکلهای لازم برای بازگشایی حضوری مدارس را رعایت نکرده و این مساله مورد اعتراض و نگرانی شدید خانواده ها و معلمان شده است.


(منابع استفاده شده برای تهیه این مجموعه: هرانا، کانال تلگرام شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، همشهری)

منبع: نیرد خلق شماره ۴۵۰، پنجشنبه اول اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱ آوریل ۲۰۲۲


http://www.iran-nabard.com/N450/moaleman%20450.htm