چالشهای معلمان (اردیبهشت ۱۴۰۱) - فرنگیس بایقره

تا باز شدن راه گفتگو و حصول نتیجه، اعتراض ادامه دارد
محمود بهشتی لنگرودی، فعال صنفی و نایب رئیس کانون صنفی معلمان از تداوم اعتراض معلمان تا باز شدن راه گفتگو و حصول نتیجه خبر داد. این فعال صنفی معمان با انتقاد از عملکرد مجلس و دولت به برخورد خشن نیروهای امنیتی و موج جدید تهدیدها، احضارها و دستگیری فعالان صنفی واکنش نشان داد.
وی در ادامه اظهار داشت: جامعه فرهنگیان، طی بیش از دو دهه اخیر در تشکلها و کانونهای صنفی و همچنین، شورای هماهنگی، تلاش داشته تا مطالبات خود را پیگیری کرده و به عنوان یک قشر مطالبه ‌گر، خواسته‌ های مشروع، قانونی و صنفی خود را محقق کند. به گفته این فعال صنفی معلمان: بازداشت بی ‌سابقه تعداد زیادی از فرهنگیان مطالبه‌ گر، فعالان صنفی و کنشگران مدنی و همچنین، احضار بی‌ سابقه تعداد بسیار زیادی از فعالان صنفی در سراسر کشور در حالی رخ داده که خواسته ‌های آنها و ابزار طرح این خواسته ‌ها نیز، کاملا قانونی بوده است. اما متاسفانه این توقع حقه ما محقق نشده و با برخورد خشن نیروهای امنیتی و موج جدید تهدیدها، احضارها و دستگیریها مواجه بودیم. دستگیری آقایان؛ بداغی، باغانی، ابراهیمی و حبیبی، جدیدترین این بازداشتها بوده که اسباب نگرانی بیش‌ از پیش جامعه فرهنگیان را نیز فراهم کرده است.
این فعال صنفی در پایان گفت: جامعه فرهنگی، هر بار با وجود همه دستگیریها و روشهای خشونت ‌آمیز اعمال شده از سوی نیروهای امنیتی؛ پویا، زنده و در خیابان حقوق خود را پیگیری می ‌کند. اعتراض معلمان تا زمانی که فضا برای گفتگو، مذاکره و حصول به نتیجه باز نشود، ادامه خواهد داشت.

احضار چهار معلم و فعال صنفی سنندج به اداره اطلاعات
روز شنبه ۱۰ اردیبهشت، مجید کریمی، فاطمه زندکریمی، مختار اسدی و رضا مرادی معلمان و فعالان صنفی سنندج به اداره اطلاعات این شهر احضار شدند. این معلمان توسط نیروهای امنیتی در رابطه با برگزاری تجمع روز 11 اردیبهشت‌ مورد بازجویی قرار گرفتند.

بازداشت فعالان صنفی فرهنگیان
Photo 1
روز شنبه ۱۰ اردیبهشت، علی اکبر باغانی، رسول بداقی، محمد حبیبی و جعفر ابراهیمی از فعالان صنفی فرهنگیان تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همزمان نیروهای امنیتی ضمن تفتیش منزل شهرام حیدری، دیگر فعال صنفی معلمان، شماری از وسایل شخص وی را ضبط کرده و با خود بردند.
همزمان اسکندر لطفی، شعبان محمدی و مسعود نیکخواه، از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی معلمان مریوان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.
در همین روز مجید کریمی، فاطمه زندکریمی، مختار اسدی و رضا مرادی معلمان و فعالان صنفی سنندج به اداره اطلاعات این شهر احضار شدند. این معلمان توسط نیروهای امنیتی در رابطه با برگزاری تجمع روز یازدهم اردیبهشت‌ مورد بازجویی قرار گرفتند.
در رویدادی دیگر جبار دوستی و مهدی تفسیری دو معلم و فعال صنفی ساکن مریوان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.
روز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت، همزمان با روز جهانی کارگر و در آستانه هفته معلم، معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته کشور در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان مقابل ادارات آموزش و پروش بسیاری از شهرها دست به تجمع زدند. در این میان شماری از فعالان صنفی بازداشت شدند.
همچنین روز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت، فاطمه بهمنی فعال صنفی معلمان، توسط نیروهای امنیتی در منزلش شخصی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. ماموران ضمن تفتیش منزل وی، شماری از وسایل شخصی او و خانواده اش از جمله گوشی و لپتاپ را ضبط کرده و با خود بردند.
Photo 2
روز آدینه ۲۳ اردیبهشت، فریبا معینی فعال صنفی معلمان در استان اصفهان، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود واقع در نجف آباد بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. خانم فریبا معینی دبیر ادبیات با سابقه ۳۱ سال تدریس، عضو هیات اجرایی شعبه نجف آباد است.
در پی برگزاری تجمع سراسری معلمان و فرهنگیان کشور در روز پنچشنبه 22 اردیبهشت، دستکم ۹ تن در شهرهای یاسوج، تهران و اهواز بازداشت شدند. بر اساس گزارشهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی در برخی شهرها از جمله تهران، اصفهان و یاسوج جهت جلوگیری از تجمع معلمان، جو شدید امنیتی حاکم بود.
مسعود فرهیخته، ژاله روحزاد، معصومه دهقان و لطف الله جمشیدی، مقابل مجلس و سیامک چهرازی در اهواز، بازداشت شدند. بازداشت آقای چهرازی همراه با ضرب و شتم صورت گرفته است.
به دنبال اعتراضهای گسترده در مورد بازداشت فعالان صنفی شماری از آنان با قرار وثیقه آزاد شدند. برای نمونه روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱، مسعود نیکخواه، عضو بازداشتی انجمن صنفی معلمان مریوان، آزاد شد.

وجود ۱۷۰ هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل در مقاطع اول
رئیس مرکز سنجش و پایش آموزش و پرورش از بازماندگی ۱۷۰ هزار دانش آموز مقاطع اول از تحصیل در کشور خبر داد.
محسن زارعی رئیس مرکز سنجش و پایش آموزش و پرورش در حاشیه سفر یک روزه به استان سمنان گفت: در سال تحصیلی ۰۱-۱۴۰۰ متأسفانه با پایشی که صورت گرفت متوجه بازماندگی ۲۱۰ هزار دانش ‌آموز فقط در مقطع اول در سراسر کشور بودیم. وی با بیان اینکه بعد از شناسایی دانش آموزان اقدام به جذب این افراد در دستور کار قرار گرفت، تاکید داشت: با تلاشهای صورت گرفته توانستیم شاهد بازگشت ۳۹ هزار دانش‌آموز به فضاهای تحصیلی باشیم.
رئیس مرکز سنجش و پایش آموزش و پرورش با بیان اینکه با این حال همچنان ۱۷۰ هزار دانش‌ آموز دیگر ما بازمانده از تحصیل هستند، افزود: این بازماندگی دلایل مختلفی دارد اما متأسفانه باید گفت شرایط کرونایی آن را تشدید و کار وزارت آموزش و پرورش را دشوار کرد.

حرکتهای اعتراضی معلمان

تجمع معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته دستکم در ۵۶ شهر
Photo 3
به دنبال فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، روز پنجشنبه اول اردیبهشت‌، معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته در بسیاری از شهرها از جمله بوشهر، لرستان، البرز، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، کرمانشاه، زنجان، قم، بابل، دیواندره، همدان، گیلان، شیراز، تهران، کوهدشت، الیگودرز، هرسین، تاکستان، شهرضا، پلدختر، کامیاران، سقز، دهگلان، اسلام آباد غرب، اهواز و بهمئی، بیجار، مهریز، بوکان، دلفان یاسوج، مریوان، بانه، شوش، شوشتر، بروجرد، سیرجان، آبدانان، سردشت و سنقر و کلیایی، سنندج، نیشابور، زرین دشت، داراب، رستم، کازرون، ساری، فیروزآباد، جلفا، مشهد، تبریز، ماهشهر، شیروان، ملارد و برازجان مقابل ساختمان اداره آموزش و پرورش شهرها و استانهای خود تجمع کردند.
Photo 4
معلمان معترض مطالبات خود را «اجرای کامل قانون رتبه بندی فرهنگیان شاغل و همچنین قانون همسانسازی حقوق بازنشستگان»، «رسمی شدن نیروهای استخدام موقت، نیروهای خدمات آموزشی، آموزشیاران نهضت و مربیان پیش دبستانی»، «پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان سال ۱۴۰۰»، «بهبود معیشت نیروهای خدماتی»، «اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی»، «آزادی معلمان زندانی»، «آموزش رایگان و با کیفیت برای دانش آموزان»، «پرداخت بیمه دانش آموزان» و همچنین «تشکیل کلاسهای درس با ظرفیت حداکثر ۱۶ دانش آموز» عنوان کردند.

تجمع معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته دستکم ۵۵ شهر
Photo 5
به دنبال فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی معلمان ایران روز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت، معلمان شاغل و بازنشسته سراسر کشور در بسیاری از شهرهای کشور از جمله شیراز، خمینی شهر، نورآباد فارس، سقز، کرمانشاه، اراک، الیگودرز، کرج، اصفهان، یزد، هرسین، دلفان، دهدشت، لنگرود، شوشتر، دهگلان، یاسوج، بوشهر، گچساران، شهرضا، اردبیل، لاهیجان، تبریز، ایذه، سنندج‌، قزوین، خرم بید فارس، تربت‌ حیدریه، تنکابن، رستم، نیشابور، بوکان، مسجدسلیمان، قیر و کارزین، اهواز، رشت، بجنورد، اسلام ‌آباد‌ غرب، دیواندره، مهریز، بندر ماهشهر، بانه، داراب، کامیاران، خرم ‌آباد، مریوان، پلدختر، اردبیل، قم، بروجرد، تربت ‌حیدریه، ممسنی، ارومیه، نیشابور و ... مقابل ساختمان اداره آموزش و پرورش شهرهای خود و معلمان ساکن تهران به دلیل حضور پرشمار نیروهای امنیتی در خیابانهای منتهی به مجلس و وزارت آموزش و پرورش در برخی از پارکهای این شهر، دست به تجمع اعتراضی زدند.
نیروهای سرکوبگر در برخی شهرها به تهدید و دستگیری تظاهر کنندگان به‌ ویژه زنان پرداختند و بازنشستگان سالخورده را با باتون مورد ضرب و شتم قرار داده و سوار ون کرده و با خود بردند.

تجمع معلمان و فرهنگیان شهرستان الیگودرز
روز دوشنبه ۱۲ اردیبهشت، همزمان با روز معلم، شماری از معلمان و فرهنگیان شهرستان الیگودرز در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان دست به تجمع اعتراضی زدند. فرهنگیان حاضر در این تجمع با سر دادن شعارهایی خواستار آزادی ابراهیم محمودی، معلم بازداشتی شدند.

تجمع معلمان سنندج و مریوان به همراه خانواده معلمان بازداشتی
Photo 6
روز پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت، جمعی از فعالان انجمن صنفی معلمان سنندج و مریوان به همراه خانواده معلمان بازداشتی، همزمان با سفر وزیر آموزش و پرورش به سنندج در مجتمع سلیمان خاطر تجمع کردند. فرهنگیان با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار رسیدگی به مطالبات خود و آزادی معلمان بازداشتی از جمله اسکندر (سوران) لطفی و مسعود نیکخواه از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی معلمان مریوان شدند.
روز دوشنبه ۱۹ اردیبهشت‌، شماری از معلمان و فرهنگیان شهرستان مریوان مقابل ساختمان اداره آموزش و پرورش این شهرستان تجمع کردند.
این معلمان روز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت‌ نیز در بسیاری از مدارس شهرستان مریوان دست به تحصن زده بودند.

تجمع سراسری معلمان دستکم در 35 شهر
Photo 7
روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت، در پی فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته کشور دستکم در ۳۵ شهر دست به تجمع زدند.
معلمان در شهرهای مختلف کشور از جمله مریوان، سنندج، کرمانشاه، شیراز، آمل، دهگلان، نورآباد (ممسنی)، بیجار، سقز، شهرضا، سردشت، اردبیل، رشت، اهواز، کرج، قزوین، بجنورد، آبدانان، فسا، اراک، زاهدان، رضوانشهر، اسلام آباد غرب، ساری، تبریز، گچساران، دیواندره، بوکان، الیگودرز، نجف آباد، همدان، تاکستان، بانه و لنگرود در مقابل ساختمان اداره آموزش و پرورش شهرهای خود و معلمان ساکن تهران در مقابل ساختمان مجلس دست به تجمع اعتراضی زدند. در برخی شهرها جهت جلوگیری از تجمع معلمان، جو شدید امنیتی حاکم بوده و این تجمعات با بازداشت گسترده معلمان معترض همراه شده است.

شعارهای تجمع فرهنگیان
معیشت،منزلت،سلامت حق مسلم ماست
معلم می ماند جهالت می میرد
معلم بپا خیز برای رفع تبعیض
معلم داد بزن حق تو فریاد بزن
فرهنگی داد بزن حق تو فریاد بزن
فرهنگی می میرد ذلت نمی پذیرد
معلم می میرد سازش نمی پذیرد
آموزش رایگان حق فرزند ایران
معلم زندانی آزاد باید گردد
سیسمونی را رها کن درد ما را دوا کن
سیسمونی رو رها کن فکری به حال ما کن
یک سیسمونی کم بشه مشکل ما حل میشه
وزیر بی کفایت استتعفا استعفا
وزیر بی کفایت شرمت باد شرمت باد
وزیر بی کفایت بس دیگه خیانت
مسئول بی کفایت استعفا استعفا
ننگ ما ننگ ما وزیر الدنگ ما
این همه بی عدالتی هرگز ندیده ملتی
فریاد فریاد فریاد ازاین همه بیداد
مدعی عدالت خجالت خجالت
سفره ما خالیه پز شما عالیه
صدا و سیما ننگت باد از فرهنگی شرمت باد
حقوق بازنشسته همسان باید گردد
نه تسلیم نه سازش رتبه بندی بدون خواهش
اجرای همسان سازی حق مسلم ماست
اجرای همطرازی بدون حق بازی
رتبه بندی حل نشه کلاسها تعطیل میشه
جای معلم زندان نیست. جای ظالم ایران نیست
معلم زندانی آزاد باید گردد
مشکل ما حل نشه مدرسه تعطیل می‌شه
نه تسلیم نه سازش رتبه بدون خواهش
معلم به‌ پاخیز برای رفع تبعیض
رئیسی، قالیباف این آخرین پیام است، جنبش فرهنگیان آماده قیام است
معلم داد بزن حقتو فریاد بزن
با اهل قلم هر که در افتاد برافتاد
معلم می ‌میرد، سازش نمی‌پذیرد
صدای معلم خاموش شدنی نیست
عزا عزا است امروز روز عزا است امروز، آموزش و پرورش رو به فنا است امروز
دشمن ما همین ‌جاست دروغ میگن آمریکاست
رئیسی دروغگو حاصل وعده‌ هات کو
رئیسی بی سود این آخرین پیام است، جنبش فرهنگیان آماده قیـام است
کارگر معلم اتحاد اتحاد
دانشجو معلم اتحاد اتحاد
زندانی سیاسی آزاد باید گردد
معلم زندانی آزاد باید گردد
جای معلم زندان نیست جای ظالم ایران نیست
یک اختلاس کم بشه مشکل ما حل می شه

(منابع استفاده شده برای تهیه این مجموعه: هرانا، کانال شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، اتحادیه آزاد کارگران ایران، امتداد، مهر)

منبع: نبرد خلق شماره ۴۵۱، یکشنبه اول خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲ مه ۲۰۲۲
http://www.iran-nabard.com/N451/moaleman%20451.htm