دانشگاه در ماهی که گذشت (شهریور ۱۴۰۱) - کامران عالمی نژادهمبستگی دانشجویان با خیزش مردم
روز سه شنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۱، مهسا (ژینا) امینی که به همراه برادرش در تهران حضور داشت توسط نیروهای گشت ارشاد به بهانه «بد حجابی» دستگیر و در بازداشتگاه مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفت و بعد از ۴۸ ساعت باوجود تلاش پرسنل بیمارستان کسری، روز جمعه «ژینا» ۲۲ ساله، اهل سقز به دلیل ایست قلبی و مرگ مغزی ناشی از ضربات شدید به جمجمه، جان خود را از دست داد.
از ساعات اولیه اعلام خبر فوت «ژینا» در روز جمعه ۲۵ شهریور، افراد و گروههای متعددی در داخل و خارج از کشور نسبت به این جنایت دولتی موضع گرفتند. از این میان می توان به دانشجویان دانشکده هنرهای زیبا در روز دوشنبه ۲۸ شهریور به عنوان اولین معترضان دانشجویی در کشور اشاره کرد. دانشجویان در این تجمع با در دست داشتن پلاکاردهای که در آن نوشته شده بود؛ «ژینا جان نمردی / نامت رمز می شود» در محوطه دانشگاه راهپیمایی کرده و همصدا بخشهایی از شعر« همراه شو عزیز» از خواننده مردمی کشور، زنده یاد محمد رضا شجریان را با هم خواندند.
این اقدام دانشجویان هنرهای زیبا بی پاسخ نماند و همان روز دانشجویان دانشگاه تهران و دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در اقدامی مشابه دست به تجمع زدند.
اینک اما، مرگ «ژینا» همانند سنگ چخماق، اولین جرقه ها را بر بوته های خشم و کینه انباشته شده مردم عاصی از رژیم ولایت فقیه می اندازد و قرار بر آن است که تا نابودی نظام جهل و جنایت پیش رود.
زنان و مردان کشور با شکوهی وصف ناپذیر در برابر یورشهای نیروهای ضد مردمی می ایستند و با خون خود خیابان «آزادی» را رنگین می کنند. تا آخرین روز شهریور ماه هزاران نفر دستگیر شده و اعتراضات به بیش از ۱۰۰ شهر در ۳۰ استان گسترش پیدا کرده است.
در این نبرد پر شور، دانشجویان همانند گذشته به عنوان نیروی «پیشرو» در کنار مردم و با مردم در صحنه نبرد به هماوردی با رژیم ددمنش جمهوری اسلامی وارد میدان شده اند.
روز دوشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۱، شماری از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر «پلی تکنیک» تهران و دانشگاه شریف، در محوطه دانشگاه تجمع کرده و شعارهایی در اعتراض به قتل مهسا امینی سر دادند که با دخالت حراست دانشگاه مواجه شدند.
ویدئوهای دریافتی، حکایت از درگیری بسیجیان و حراست دانشگاه امیرکبیر با دانشجویان معترض دارد. همجنین در دانشگاه تهران و دانشگاه طباطبایی، دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه اصفهان دانشجویان تجمعات اعتراضی برگزار شد.
در دانشگاه تربیت مدرس بسیج این دانشگاه با پخش صدای مداحی از بلندگوهای دانشگاه، سعی بر اختلال در اعتراض دانشجویان را داشت اما دانشجویان مصصم با شعارهای:
«زن زندگی آزادی»، «ژن ژیان آزادی»، «کردستان کردستان گورستان فاشیستها» و «از کردستان تا تهران، خونین تمام ایران» به اعتراض خود ادامه دادند.
سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱، دومین روز اعتراضات دانشجویان کشور بود. در این روز دانشجوبان در دانشگاه تهران، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه هنر تهران، دانشگاه اصفهان، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران، دانشگاه یزد، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، ... با در دست داشتن پلاکاردهای و با شعارهای: حاصل این عدل و داد، ۵۰ سال استبداد / فقط کف خیابون، به دست میاد حقمون / رهایی حق ماست، قدرت ما جمع ماست / ما همه مهسا هستیم، بجنگ تا بجنگیم/ بیگاری، بیکاری، پوشش زن اجباری/ به نام دین و قانون، حلال شده خونمون/ ... در محوطه دانشگاه به راهپیمایی پرداختند.
چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱، سومین روز اعتراضات پرشکوه دانشجویان کشور به هراه مردم در خیابانها بود. در این روز دانشجویان دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات تهران، دانشگاه الزهرا، دانشگاه تهران، دانشگاه شیراز با حضور گسترده در محوطه دانشگاه با شعارهای :
بی‌شرفا نشستن، مردم به هم پیوستن/ خونی که در رگ ماست، هدیه به خواهر ماست/ این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت/ از کردستان تا تبریز، صبر ما شده لبریز/ فقر و فساد و بیداد، ننگ بر این استبداد/ دانشجو می ‌میرد، ذلت نمی‌ پذیرد/ بسیجی بی ‌غیرت، داعش ما شمایی ... حمایت خود را از مردم در خیابان اعلام داشتند.
بنا به گزارشات رسیده، عصر چهارشنبه پس از برگزاری تجمع دانشجویان دانشگاه تهران، حراست دانشگاه تعدادی از دانشجویان را هنگام خروج از دانشگاه بازداشت و به ساختمان حراست واقع در خیابان ۱۶ آذر منتقل کرده است. بنا به این اخبار، نیروهای حراست دانشجویان بازداشتی را از ساختمان حراست به مکانی نامعلوم منتقل کرده‌ اند. تعداد این دانشجویان حداقل ۳۰ تن گزارش شده است.
همینطور چهارشنبه شب دانشجویان دانشگاه شیراز در اعتراض به سرکوب و کشتار هم‌میهنان دست به تجمع اعتراضی زدند که در ادامه مقابل سردر دانشگاه با هجوم نیروهای امنیتی و تیراندازی به دانشجویان به خشونت کشیده شد. گفته می‌شود تعدادی از دانشجویان در پی این حمله زخمی شدند.
روز پنجشنبه ۳۱ شهریور، رژیم از ترس گسترش بیشتر اعتراضات دانشجویی، کلاسهای حضوری دانشگاههای تهران و شهید بهشتی را لغو و علت آن را «دو روز تعطیلی رسمی در هفته آینده و مشکلات رفت‌وآمد دانشجویان» اعلام کرد.
پیش از این معاونت آموزشی دانشگاه تهران روز سه‌شنبه، ۲۹ شهریور در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که کلاسهای این دانشگاه از دوم تا هفتم مهر به‌ صورت مجازی برگزار می ‌شود.
این تصمیم مسئولان دانشگاه نمی تواند در عزم دانشجویان برای ادامه پیکار با شعار «اتحاد، مبارزه، پیروزی» خللی ایجاد کند.

بازداشت شماری از دانشجویان و خبرنگاران
روز شنبه ۵ شهریور، شماری از دانشجویان در اعتراض به قوانین سربازی اجباری مقابل در اصلی سازمان نظام وظیفه در تهران تجمع کردند. این تجمع با دخالت نیروی انتظامی به خشونت کشید و شماری از دانشجویان و خبرنگاران حاضر در محل این تجمع بازداشت شدند.
تا لحظه تنظیم این گزارش از هویت شهروندان بازداشتی و سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست. با این حال وحید اشتری، فعال رسانه ‌ای نزدیک به حکومت ایران، با انتشار مطلبی در حساب خود در توئیتر از بازداشت محمد اسکندری، دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی در جریان این تجمع و انتقالش به دادسرای اوین خبر داده است.
این دانشجویان پس از پیگیریهای پیاپی، به دلیل عدم پاسخگویی مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص قوانین سربازی اجباری دست به این تجمع زدند.
خدمت سربازی در جمهوری اسلامی ایران به رنجی مضاعف برای بسیاری از خانواده ‌ها و به ویژه اقشار کم درآمد تبدیل شده است. هر فرد مذکر با رسیدن به سن ۱۸ سالگی باید به خدمت سربازی اعزام شود. در شرایطی ناعادلانه خدمت سربازی به مشمولان با شرایط خاصی فروخته می ‌شود و هر قدر سطح تحصیلات بالاتر باشد مبلغ خرید خدمت نیز افزایش پیدا می‌کند. این امر باعث شده که قشری از جامعه که دچار مشکلات مالی، فقر و بیکاری هستند توان خرید سربازی را نداشته باشند.

رتبه‌های برتر کنکور با معدل زیر ۱۲ !!!
عکس شماره ۱
سید جلال موسوی، مدیرکل دفتر تدوین و راهبری اسناد شورای عالی انقلاب فرهنگی روز یکشنبه ۶ شهريور ۱۴۰۱ با حضور در یکی از برنامه ‌های تلویزیونی با اشاره به آمار رتبه ‌های برتر کنکور گفت: در آزمون کنکور سال گذشته ۲۵۶ نفر معدل زیر ۱۲ داشتیم که رتبه زیر ۳۰۰۰ آوردند. وی در ادامه گفت: این یعنی اینکه کیفیت تحصیلی به شدت پایین است، یعنی فرد درس نخوانده و معدل زیر ۱۲ کسب کرده ولی، مهارتهای تست زنی خود را افزایش داده و رتبه زیر ۳ هزار کسب کرده است.
در این صورت این فرد کنار فردی تحصیل می‌کند که معدل ۱۹ و نیم و ۲۰ داشته است استادی که می ‌خواهد تدریس کند، نمی ‌تواند هماهنگ برای این دو تدریس کند.

تجمع داوطلبان کنکور در تهران
روز یکشنبه ۶ شهریور، شماری از داوطلبان کنکور، در اعتراض به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مسجد الرحمان تهران دست به تجمع زدند. تجمع داوطلبان کنکور با حضور احمد توکلی نماینده سابق مجلس و برخی دیگر از نمایندگان فعلی مجلس برگزار شد.
داوطلبان با در دست داشتن پلاکاردهایی از قبیل «مدرسه های پولی حامی طرح زوری، ما دیگه پول نداریم واسه معدل بذاریم» خواستار رسیدگی به مشکلات شان شدند.

نخستین جلسه دادگاه سپیده رشنو
عکس شماره ۲
اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامهای سپیده رشنو، زن معترض به حجاب اجباری، روز دوشنبه ۷ شهریور ۱۴۰۱، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. سامان رشنو، برادر سپیده در صفحه شخصی خود نوشت: «جلسه اول رسیدگی به اتهامات خواهرم به صورت علنی برگزار شد، قرار بازداشت موقت فک و مقرر به تودیع وثیقه گردید.» سامان رشنو پیش از این در ۳۱ مرداد ماه از ملاقات خواهرش با نعیم رضا نظامی چهارمحالی، وکیل خود خبر داده بود. سپیده رشنو، ۲۸ ساله پس از اعتراضش به مامور خودخوانده امر به معروف در اتوبوس بی ‌آر تی و تهیه فیلمی از برخورد خشونت آمیز او، روز ۲۵ خرداد بازداشت و گزارشهایی مبنی بر انتقال او به بازداشتگاه‌ اطلاعات سپاه منتشر شد. شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی اتهامهای سپیده رشنو را «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور از طریق ارتباط با افراد خارج‌ نشین، فعالیت تبلیغی علیه جمهوری اسلامی و تشویق مردم به فساد و فحشاء» عنوان کرده است. سپیده رشنو، متولد ۱۳۷۳ و دانشجوی مقطع کارشناسی رشته نقاشی در دانشگاه الزهرا و اهل خرم ‌آباد است.

افزایش شهریه دانشجویان شبانه برای سال آینده
عکس شماره ۳
محمد علی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز پنجشنبه ۱۰ شهريور، درباره افزایش شهریه دانشجویان شبانه گفت: این افزایش فرمول خاصی دارد که هیأت امنای هر دانشگاه با توجه به هزینه ‌های تمام شده و نرخ خدمات محلی تعیین می ‌کند که زیاد نیست و بین ۲۰ تا ۴۰ درصد افزایش داشته باشد.
وی درباره افزایش حقوق اساتید دانشگاه اظهار داشت: این افزایش نیاز به قانون مجلس دارد این مساله دست ما نیست البته پیگیری می ‌کنیم و سعی داریم با وزارتخانه و سازمانهای متولی به وضعیت معیشت اعضای هیأت علمی توجه داشته باشیم.
زلفی گل عمده‌ ترین چالش برای بازگشایی دانشگاهها را بحث خوابگاههای خودگردان عنوان کرد و افزود: موظف هستیم به فکر خوابگاه دانشجویان باشیم و برنامه ریزی کردیم بتوانیم خوابگاه مورد نیاز دانشجویان را تأمین کنیم.

اختصاص بورسیه تحصیلی در یادبود دانشجویان قربانی هواپیمای اوکراینی
به منظور گرامیداشت یاد دانشجویان ایرانی که در حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی بر فراز تهران کشته شدند، دانشگاه کانادایی «بریتیش کلمبیا» یک بورس تحصیلی ارائه کرده است. به گزارش یک پایگاه خبری در شهر ونکوور در روز پنجشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۱، این بورس با یاد چهار دانشجوی ایرانی-کانادایی مهران ابطحی، نیلوفر رزاقی، زینب اسدی لاری، و محمد حسین اسدی لاری ایجاد شده است.

سخنگوی دانشگاه بریتیش کلمبیا گفته سقف سالانه این بورس ۲۴۰۰ دلار کاناداست، که هرساله به یک دانشجوی ایرانی واجد شرایط اهدا می ‌شود، و تا زمانی که کلیت صندوق بورس که ۶۰۰۰۰ دلار است به مصرف برسد، ارائه آن ادامه خواهد داشت. وی از بنیانگذار این بورس نامی نبرد.

دانشجوی پزشکی حاضر است از صفر شروع کند ولی اینجا نماند
عکس شماره ۴
کامران منتظری، رئیس سازمان نظام پزشکی اصفهان در روز یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ گفت: امنیت و سلامت دو پایه اساسی زندگی مردم است اگر هرکدام از این دو ضربه ببیند، زندگی دچار اختلال می‌ شود، از طرف دیگر این دو در راستای هم هستند و باید با همان دیدی که به امنیت اهمیت داده شده، به سلامت هم اهمیت دهیم اما متاسفانه این دیدگاه در کشور وجود ندارد.
وی با بیان اینکه وقتی سلامت در یک جامعه دیده نشود، مردم آسیب می ‌بینند، گفت: صیانت از سلامت جامعه چند ابزار نیاز دارد؛ از جمله نیروی انسانی، ابزار و تجهیزات و قوانین. از نظر نیروی انسانی فاجعه ‌ای برای آینده پزشکی کشور می ‌بینم. به‌عنوان یک استاد دانشگاه می ‌بینم که پزشکان انترن فقط دنبال مهاجرت هستند و دانشجوی پزشکی امروز حتی حاضر است از صفر شروع کند ولی اینجا نماند. بهترین متخصصان و فوق تخصصهای ما دارند می‌ روند و حتی می ‌بینیم که هیچ کسی برای شرکت در دوره تخصص بیهوشی اقدام نکرده است.

اعتراض برخی دانشجویان آزاد بالینی به افزایش شهریه
عکس شماره ۵
در حالی برخی دانشجویان روانشناسی دانشگاه آزاد نسبت به افزایش نامتعارف شهریه خود اعتراض دارند، مسئولان دانشگاه آزاد اعلام کرده اند که شهریه این دانشجویان اصلاح خواهد شد.
روز دوشنبه ۲۱ شهريور ۱۴۰۱، برخی دانشجویان ارشد روانشناسی بالینی دانشگاه آزاد از افزایش نامتعارف شهریه خود نسبت به ترم گذشته خبر دادند. یکی از دانشجویان ارشد واحد علوم تحقیقات می گوید: سال گذشته شهریه ثابت ارشد روانشناسی بالینی ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود که با احتساب پیش پرداخت شهریه متغیر حدود ۷ میلیون تومان می شد در حالی که امسال برای دانشجویان ورودی جدید، فقط شهریه ثابت ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان شده که با احتساب پیش پرداخت متغیر شهریه به ۱۱ میلیون و ۸۰۶ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.
دانشجویان معترض، پس از ثبت اعتراض خود در مرکز نظارت ارزیابی، بازرسی و رسیدگی به شکایات دانشگاه آزاد با این پیغام مواجه شده اند؛ «دانشجوی محترم، موضوع درخواست شما توسط کارشناسان این مرز مبنی بر افزایش شهریه از مسئولان امر پیگیری و برابر مستندات ارائه شده مبنای افزایش نرخ شهریه مطابق با دستورالعملهای صادره توسط دانشگاه می باشد و برای کلیه دانشجویان لازم الاجرا می باشد.»

نرخ غذای دانشجویی ابلاغ شد
عکس شماره ۶
مسعود گنجی، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در روز سه شنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۱، نرخ مصوب غذای دانشجویی برای سال تحصیلی جدید (۱۴۰۲-۱۴۰۱) را طی بخشنامه‌ ای به شرح زیر به دانشگاه‌ها ابلاغ کرد:
ـ صبحانه به مبلغ ۳ هزار تومان
ـ غذای متوسط به مبلغ ۴ هزار تومان
ـ غذای پرهزینه به مبلغ ۶ هزار تومان
نرخ غذای دانشجویان سنواتی مطابق ضوابط و مقررات مربوطه به میزان ۲ تا ۳ برابر نرخ دانشجویان روزانه به تشخیص هیأت رئیسه دانشگاه تعیین خواهد شد.


انتقال لیلا حسین‌زاده به زندان عادل‌آباد شیراز
لیلا حسین‌زاده، دبیر اسبق شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران که روز ۲۹ مردادماه مقابل درب منزل خود با ضرب و شتم بازداشت شد، پس از جابجاییهای مکرر میان بازداشتگاه زندان اوین، بازداشگاه اداره اطلاعات شیراز و بازداشتگاه نیروی انتظامی شیراز، هشت روز پیش به قرنطینه زندان عادل ‌آباد و سپس بند مواد مخدر این زندان منتقل شده است و تا روز گذشته، سه شنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ از حق تماس جهت برقراری ارتباط با خانواده خویش محروم بوده و این محرومیت همچنان با نداشتن حق تماس با وکیل ادامه دارد.
در آغاز بازداشت وی، قرار وثیقه صادر شده اما اجازه تماس با وثیقه گذار داده نشده و علت آن نیز نگهداری ۱-۷ روز جهت "انجام تحقیقات" عنوان شد، اما با وجود اتمام این مدت، وی بدون قرار بازداشت همچنان در بازداشتی غیرقانونی به سر می‌برد.
گفتنی‌ است این فعال صنفی‌ دانشجویی پس از انتقال به شیراز، هر بار جهت بازجویی به بازداشتگاه وزارت اطلاعات برده شده و پس از آن به بازداشتگاه سروش نیروی انتظامی بازگردانده ‌شد.

محرومیت محمدشباهتی، دانشجوی مردم‌شناسی
عکس شماره ۷
محمد شباهتی، دانشجوی مردم‌شناسی و فعال صنفی ‌دانشجویی دانشگاه تهران از ثبت ‌نام ترم جدید و ادامه‌ تحصیل محروم شد. روز چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۱، صفحه‌ سامانه‌ جامع آموزش این دانشجو با کلیدواژه‌ آشنای «نقص در مدارک» بسته شده و مشخص نیست این اقدام فراقانونی و امنیتی که در پی سرکوب و حذف هرچه‌ بیشتر فعالان دانشجویی است، به دستور و مداخله‌ی کدام نهاد صورت گرفته است.
علاوه بر ممانعت فراقانونی از ادامه‌ی‌ تحصیل، در اقدامی موازی و در بازه‌ تعطیلی دانشگاه در تابستان، برای این دانشجو حکم کمیته‌ انضباطی غیابی نیز صادر شده و به «تذکر کتبی با درج در پرونده»، «توبیخ کتبی با درج در پرونده» و «دریافت خسارت» محکوم شده است.

(منابع استفاده شده برای تهیه این مجموعه: خبرگزاری هرانا، خبرگزاری دانشجو، آفتاب‌ نیوز، رادیو زمانه، ایسنا، خبرگزاری آنا، العربیه، خبرگزاری مهر، کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور، عرشه آنلاین)

منبع: نبرد خلق شماره ۴۵۵، آدینه اول مهر ۱۴۰۱ - ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۲
http://www.iran-nabard.com/N455/daneshghah%201401.htm