چالشهای معلمان (آبان ۱۴۰۱) - فرنگیس بایقرهمحکومیت سه فعال صنفی معلمان
رسول بداقی، محمد حبیبی و جعفر ابراهیمی فعالان صنفی معلمان توسط بیدادگاه تهران مجموعا به ۱۵ سال و یک ماه حبس و سایر مجازاتهای تکمیلی محکوم شدند.
براساس مطلبی که رامین صفرنیا، وکیل دادگستری در صفحه شخصی خود منتشر کرده است، رسول بداقی بابت اتهام اجتماع و تبانی به ۴ سال و ۶ ماه حبس، بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به ۱ سال حبس، جعفر ابراهیمی بابت اتهام اجتماع و تبانی به ۴ سال و بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به ۱ سال حبس و محمد حبیبی بابت اتهام اجتماع و تبانی به ۳ سال و ۷ ماه و بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به ۱ سال حبس محکوم شدند.
علاوه بر این، آنها همگی دو سال از فعالیت و عضویت در گروهها و خروج از کشور منع شدند.
آقایان ابراهیمی، حبیبی و بداقی روز سه شنبه ۲۴ خرداد، به سلولهای انفرادی بند ۲۴۰ زندان اوین منتقل شدند. آنها در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. آقای بداقی پیشتر در تاریخ ۱۲ خرداد از این بازداشتگاه به بند عمومی زندان اوین منتقل شده بود.
بازداشت آقای بداقی با ضرب و شتم وی توسط ماموران همراه بود؛ همچنین نیروهای امنیتی به او اجازه پوشیدن لباس مناسب ندادند و در زمان بازداشت تمامی وسایل ارتباطی آقای بداقی و نیز تلفن همراه همسرش را ضبط کرده و با خود بردند.
جعفر ابراهیمی و محمد حبیبی نیز پیش از این به دلیل فعالیتهای خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته اند. آقای ابراهیمی در دی ماه سال گذشته توسط بیدادگاه انقلاب کرج به ۴ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. همچنین آقای حبیبی در تاریخ ۲۰ آبان‌ ماه ۱۳۹۹، پس از تحمل ۳۰ ماه حبس به صورت زودهنگام از زندان تهران بزرگ آزاد شد. او مجددا دی ماه سال گذشته با دریافت ابلاغیه ای به پلیس امنیت احضار شد. رسول بداقی بازرس کانون صنفی معلمان و عضو شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان، جعفر ابراهیمی معلم و عضو کانون صنفی معلمان تهران هستند.

بازداشت ۳ معلم در شهرهای مختلف
سه معلم در ارتباط با خیزشهای اخیر در شهرهای اردبیل، تاکستان و استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند .هویت این معلمان، غلام رضا اصغری، معلم بازنشسته‌ ساکن استان اردبیل، اسماعیل خدایاری، معلم زبان انگلیسی منطقه خرمدشت، شهرستان تاکستان و پیروز نامی، دبیرکل کانال صنفی فرهنگیان استان خوزستان عنوان شده است.
بازداشت آقایان، غلامرضا اصغری روز شنبه ۳۰ مهر، اسماعیل خدایاری، روز یکشنبه ۲۴ مهر و پیروز نامی، روز یکشنبه ۱ آبان صورت گرفته است.
در این گزارش آمده است آقای خدایاری تنها برای صحبت به نهاد احضار کننده دعوت شده بود، اما بعد از دعوت برای ایشان قرار بازداشت ۳۰ روزه صادر شده است.

محکومیت سه فعال صنفی فرهنگیان
Foto 1
انوش عادلی، محمود صدیقی پور و عزیز قاسم زاده، فعالان صنفی فرهنگیان گیلان توسط بیدادگاه انقلاب شهرستان رشت مجموعا به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند.
براساس حکم صادر توسط شعبه سوم بیدادگاه انقلاب شهرستان رشت انوش عادلی، محمود صدیقی پور و عزیز قاسم زاده از بابت «تبلیغ علیه نظام» هر کدام به یک سال حبس تعزیری محکوم شدند.
در بخشی از رای صادر شده علیه این شهروندان آمده است: «اقدامات ذکر شده به وضوح تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و تضعیف نظام جمهوری اسلامی و تشویق و تحریک مردم به اغتشاش می ‌باشد، لذا بزه انتسابی به مشار الیهم محرز و مسلم است. دادگاه نامبردگان را با توجه به انگیزه مرتکبین و اقدامات مرتکبین پس از ارتکاب جرم که در صدد جبران زیان به وجود آمده در جرم نبوده ، بلکه استمرار در کار خود دارند و نیز نظر به عدم ابراز ندامت و پشیمانی متهمان به تحمل یک سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشتی قبل محکوم می‌نماید.»
محمود صدیقی پور پیشتر در اسفند ماه سال گذشته در جریان تجمع اعتراضی معلمان و فرهنگیان توسط نیروهای امنیتی در رودسر بازداشت و چندی بعد آزاد شد. آقایان قاسم زاده و عادلی پیش از این نیز از بابت فعالیتهای خود سابقه بازداشت و احضار داشته اند.

جعفر ابراهیمی از زندان اوین به بیمارستان اعزام شد
جعفر ابراهیمی، فعال صنفی معلمان محبوس در زندان اوین، در پی حال نامساعد جسمانی به بیمارستان خمینی تهران منتقل شد. باوجود گذشت بیش از شش ماه از زمان بازداشت و ابتلای این فعال مدنی به بیماری خودایمنی تاکنون از آزادی او با تودیع قرار وثیقه ممانعت شده است.
جعفر ابراهیمی پیشتر نیز به دلیل حال نامساعد جسمی ۴ بار به بیمارستان قمر بنی هاشم اعزام شده و بدون رسیدگی درمانی به زندان بازگردانده شده بود.
لازم به ذکر است، اوایل آبان ماه سال جاری، آقای ابراهیمی در مرحله بدوی توسط بیدادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام اجتماع و تبانی به ۴ سال و بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به ۱ سال حبس و دو سال محرومیت از فعالیت و عضویت در گروهها و منع خروج از کشور محکوم شد.

خواندن ترانه «برای» توسط دانش آموزان منطقه هشت تهران
روز دوم آبان در حالی که دانش ‌آموزان در منطقه ۸ تهران تحصن کرده و آهنگ «برای...» را زمزمه می ‌کردند، سه معلم مدرسه نیز به آنها پیوستند. این حضور با استقبال و شادی دانش ‌آموزان مواجه شد. یکی از دانش‌ آموزان گفت: اداره آموزش و پرورش این معلمان را در اعتراضات دانش‌آموزان مقصر می ‌داند، این در حالی است که بسیاری دیگر از مدارس با وجود عدم حمایت معلمان و اولیای مدارس تجمعها و اعتراضها برگزار شده است.

بیانیه شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران در اعتراض به دستگیریها
یکشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۱
Foto 2
توماج صالحی خواننده جوان کشور مان حدود دو سال است که در اعتراض به بی ‌عدالتی حاکمیت و نابرابریهای موجود در جامعه هنرنمایی می ‌کند. او مسئولیت اجتماعی و تعهد خود را نسبت به اقشار مختلف جامعه از جمله معلمان کشور ایفا کرده و پیش از این کلیپهایی در حمایت از معلمان و آرمانهای معلمی منتشر کرده است.
در قیام مهسا امینی (ژینا) نیز جهت همراهی با مردم از دردهای جامعه و خواسته های طردشدگان که با حضور در خیابان علیه بی ‌عدالتیها عصیان کرده‌اند، به مسئولیت تاریخی و تعهد اجتماعی یک هنرمند جامه عمل پوشاند.
اما قدرت طلبان و تمامیت خواهان حکومتی نتوانستند او را تحمل کنند و در تاریخ ۸ آبان با مجموعه ‌ای از نیروهای سرکوبگر به خانه ‌ای که این هنرمند مردمی در آن حضور داشت هجوم برده و با خشونت هرچه تمام او را به همراه دوستانش می‌ ربایند و طی یک نمایش تلویزیونی و با اخذ اعتراف اجباری قصد «ترور هنر» او را دارند، هرچند چون همیشه سازندگان چنین سناریوهای مبتذلی هرگز نتوانستند کمترین اقناعی را حتی در میان هواداران اندک خود ایجاد کنند.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ضمن‌ حمایت از همه هنرمندان، ورزشکاران، خبرنگاران، موزیسینها و سینماگرانی که در کنار اعتراضهای عدالتخواهانه‌ِ مردمی قرار گرفته و سمت درست تاریخ ایستاده ‌اند، دستگیری و بازداشت «توماج صالحی» را محکوم می ‌کند و برخوردهای غیرقانونی، غیرانسانی با شهروندان را خلاف تمامی تعهدات و موازین اخلاقی، ملی و جهانی می ‌داند، این شورا به‌ تاکید خواهان آزادی بی ‌قید و شرط توماج صالحی است.
شورای هماهنگی به حاکمیت هشدار می‌دهد: با توجه به ابعاد گسترده سرکوب‌ و شلیکهای خیابانی و انسداد سیاسی، راه بازگشت و اصلاح را به دست خود مسدود ننماید. دور اندیشی اقتضا می ‌کند که صدای «نه» بزرگ ملت شنیده شود و بیش از این، با فریادِ درپیچیده در گوشه گوشه‌ِ کشور، در نپیچد. در این‌شرایط عاقلانه ‌ترین راه، ایجاد شرایطی است تا سرنوشت ملت ایران به دست خودشان رقم بخورد، این‌کار مستلزم این مهم است که: قدرتِ مردم دستِکَم گرفته نشود و دستهای آلوده از گلوی «آزادی» کوتاه گردد.

شهادت عبدالرحمان بختیاری، آموزگار بازنشسته
عبدالرحمان بختیاری، آموزگار بازنشسته، روز پنجشنبه ۲۶ آبان جلو خانه خود در سقز به ضرب گلوله نیروهای حکومتی کشته شده است.
به گزارش شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان: «جسم بی جان آقای بختیاری به بیمارستان منتقل گردید. نیروهای رژیم با محاصرە بیمارستان تامین اجتماعی این شهرستان، همانند جسد دانیال پابندی، کودکی که روز پیش در سقز به قتل رسید، سعی در ربودن جسد عبدالرحمان بختیاری و دفن مخفیانە وی» داشتند.

معلمان و دانش آموزان در قیام
یکشنبه اول آبان: دانش آموزان دختر در اردبیل در خیابان شعار می دادند «حکومت بچه کش نمی خواهیم نمی خواهیم». دختران دانش آموز در سنندج و مهاباد با شعار «مرگ بر دیکتاتور» در خیابان تظاهرات کردند و مردم با به صدا در آوردن بوق خودروها با آنها همراهی می‌کردند و مأموران سرکوبگر رژیم برای مقابله با مردم تیراندازی کردند. دانش آموزان دختر در خیابان کاشانی تهران دست به تظاهرات زدند.
Foto 3
در سنندج دختران دانش ‌آموز در خیابانها اعتراض را از سر گرفته‌ اند و هم ‌زمان معلمان در برخی از دبستانها، دبیرستانها و هنرستانهای امیرکبیرجوانرود، مائدە مریوان، زینب مریوان، معلم مریوان، بهشتی مریوان، کوثر مریوان، آزادی مریوان، کار و دانش مریوان، نسا مریوان، کیوان نصیری مریوان، نخبگان مریوان، ام المومنین مریوان، شیخ شلتوت مریوان، حاج احمد بهنام جو مریوان، فاطمیه مریوان، درەتفی مریوان، شریعتی مریوان، آمنه مریوان، اختلالات یادگیری مریوان، شاه حسینی مریوان، تزکیه مریوان، تربیت روستای ننه مریوان، آیچی روستای آیچی سقز، امام غزالی سقز، استاد شیرازی سقز، تیز هوشان پسرانه سقز، کوثر سقز، خمینی سقز، پروین اعتصامی سقز، بید هندی سقز، تموغه سقز، مدارس شیراز، انصار سنندج، باهنر بانه، کار و دانش رازی مریوان، احرار سقز، قاراوی سقز، امام مهاباد، خلیج فارس کامیاران، مدارس سنندج، امیرکبیر مریوان، اسوه مریوان، مهرموسک مریوان، معراج مریوان، مدارس کرمانشاه، ابن سینای همدانی همدان، برخی مدارس لاهیجان، خراسان رضوی نیشابور، ایثار هجرت مریوان، کوێرە مریوان، برخی از مدارس بندر انزلی، میاندورود مازندران، ابوعمار سرو آباد، تربیت سقز، علامه مجلسی همدان، بصیرت مریوان، امیر کبیر سنندج، ترکمان سقز، بصیرت لنج اوا مریوان، نور آباد ممسنی، رضوانیان 2 همدان، سعدی سقز، علی نیا بجنورد، عترت کرج، مریم و مادر در مهرشهر و... دست به اعتصاب و تحصن زدند.
Foto 4
دوشنبه ۲ آبان: معلمان آزاده در همبستگی با قیام سراسری برای دومین روز، از رفتن به کلاسهای درس خودداری و در دبستانها، دبیرستانها و هنرستانها تحصن کردند. معلمان آزاده در فارابی سقز، کوثر سقز، آزادگان سقز، نمونه فجر سقز، بید هندی سقز، طالقانی سقز، نمونه ادب سقز، صمد نیلوفری سقز، شاهد سقز، ایمان سقز، بوعلی سقز، بوستان 2سقز، ماموستا هیمن سقز، صلاح الدین ایوبی سقز، تیزهوشان پسران سقز، انبیا سقز، خمینی سقز، ترکمان سقز، دکتر حسابی سقز، اندیشمندان سقز، یورقل زیویه، علی آباد گل تپه زیویه، مدارس دیواندره، فرهنگ سنندج، نمونه دولتی زانیار بانه، مدارس مریوان، دخترانه عفت مریوان، زینب مریوان، بهشتی مریوان، شیخ ‌شلتوت مریوان، رازی مریوان، ماموستا نامی مریوان، تعلیم ۲ مریوان، سعدی مریوان، 17 شهریور مریوان، 22 تیر مریوان، کیوان نصیری مریوان، بشارت مریوان، نخبگان کانی دینار مریوان، درە تفی مریوان، دخترانه‌ آزادی مریوان، موسک مریوان، دوراندیش مریوان، آموزشگاه صادقیان مریوان، بصیرت مریوان، دخترانه‌ عبادت مریوان، پسرانه کانی دینار مریوان، راشدین مریوان، ایثار هجرت مریوان، صلاح الدین ایوبی ننه مریوان، احمدی روشن ننه مریوان، هدایت مریوان، 22 بهمن مریوان، شهریار نمکی سنندج، لقمان افضلی سنندج، نمونە فضیلیت دیواندره، نور دیواندره، مدارس بانه، نمونه دولتی زانیاران بانه، مدارس کامیاران، خلیج فارس کامیاران، مدارس کرمانشاه، امیر کبیر جوانرود، نام آواران اراک، داود اکبری البرز – ساوجبلاغ، مصلی نژاد ایلام، کوثر و برخی دییگر از مدارس بندرانزلی، برخی از مدارس خراسان شمالی، مدارس بجنورد، امام رضا باغملک خوزستان، مدارس شهریار، نراقی کاشان، مدارس کرج، اختلالات یادگیری دلفان لرستان، هنرستان دخترانه صدر- غرب تهران، باغ فیض تهران و.... دست به اعتصاب و تحصن زدند.
Foto 5
سه شنبه 3 آبان: دانش آموزان در مدارس و خیابان شهرهای بندرانزلی، رشت، سقز، سنندج، مشهد و... دست به تظاهرات و راهپیمایی زدند.
چهارشنبه ۴ آبان: دانش آموزان در شماری از مدارس مشهد، قزوین، زرین شهر اصفهان و مهر ویلای کرج
شنبه ۷ آبان: دانش آموزان در کرمانشاه و کامیاران تظاهرات کردند. در کامیاران شعار دادند «بسیجی داعشی پیوندتان مبارک».
یکشنبه ۸ آبان: دانش آموزان در شهرهای تهران، سقز، سنندج، کامیاران، مریوان و... دست به تظاهرات و راهپیمایی زدند.
سه شنبه ۱۰ آبان: دانش آموزان دبیرستان ابن سینا در سنندج با شعار «مرگ بر دیکتاتور» در خیابانهای سنندج تظاهرات کردند. در قزوین دانش آموزان یکی از مدارس دخترانه، آخوندی که برای سخنرانی به مدرسه آنها رفته بود را وادار به ترک مدرسه کردند.
چهارشنبه ۱۱ آبان: دانش آموزان در تهران، شیراز، کرج، مریوان، اصفهان و ... با شعارهای «مرگ بر دیکتاتور»، «امسال سال خونه سید علی سرنگونه»، «محصل می‌ میرد ذلت نمی ‌پذیرد» و ... در خیابانها دست به تظاهرات زدند. در تهران دختران دانش آموز، در بهارستان سلطان آباد، با شعار «آزادی آزای آزادی» تظاهرات کردند.
پنجشنبه 12 آبان: دانش آموزان در شهریار، فردیس کرج، مریوان، نازی آباد تهران و ... با شعار «آزادی آزادی آزای» و «هرزه تویی زن آزاده منم» تظاهرات کردند.
شنبه ۱۴ آبان: دانش آموزان در حسن آباد سنندج بعد از تعطیلی مدرسه با شعار مرگ بر دیکتاتور تظاهرات کردند و شیشه های پایگاه بسیج را شکستند. در مشهد با شعار «امسال سال خونه سیدعلی سرنگونه» تظاهرات کردند. در همین روز در تهران و شهریار تظاهرات کردند.
یکشنبه 15 آبان: دانش آموزان در مدارس و خیابان شهرهای تهران، مریوان، بوکان، زاهدان، شهریار و کرج تظاهرات کردند. دانش آموزان میر آباد بوکان شعار دادند «مرگ بر دیکتاتور» و...
دوشنبه 16آبان: دانش آموزان در مدارس و خیابان شهرهای: بوکان، تهران، سبزوار، کرج (مهرشهر)، مهاباد دست به تظاهرات زدند. دانش آموزان دختر در سبزوار با شعار «نترسید نترسید ما همه با هم هستیم» تظاهرات کردند.
سه شنبه 17آبان: دانش آموزان در مدارس وخیابان شهرهای : سروآباد (استان کردستان) / کامیاران
چهارشنبه 18آبان: حرکتهای اعتراضی دانش آموزان در قروه، کرج، پیرانشهر، تهران، سقز، سنندج (دبیرستان نمونه دولتی نمکی و دبیرستان علوم سنندج)، کامیاران، مریوان
شنبه 21 آبان: اعتراض دانش آموزان درشهر سنندج.
یکشنبه 22 آبان: دانش آموزان در مدارس و خیابان شهرهای تهران، دهگلان، سقز، کرج دست به تظاهرات و سردادن شعار زدند.
دوشنبه 23 آبان: دانش آموزان در مدارس و خیابان در شهرهای تهران، کرج (گلشهر) دست به تظاهرات و سردادن شعار زدند.
سه شنبه ۲۴ آبان: دانش آموزان تهران در شماری از مدارس شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «آزادی آزادی آزادی» سر دادند. دانش آموزان دختر در خیابان لبافی نژاد و جنت آباد شمالی تهران با شعار «هرزه تویی زن آزاده منم» و دانش آموزان نازی آباد با شعار «می کشم می کشم هر آنکه خواهرم کشت» تظاهرات کردند.
چهارشنبه ۲۵ آبان: در نقاط دیگری از تهران دانش آموزان در خیابانها تظاهرات کردند. دختران دانش آموز در نظام آباد تهران با بستن خیابان تظاهرات براه انداختند و دانش آموزان دختر در شیراز با شعارهای ضد حکومتی تظاهرات کردند.


(منابع استفاده شده برای تهیه این مجموعه: تلگرام شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان کشور، تلگرام کانون صنفی معلمان، هه ‌نگاو، هرانا، کانال فعالان صنفی البرز (مجمع)، وحید آنلاین، تلگرام اتحادیه آزاد کارگران ایران)


منبع: نبرد خلق شماره ۴۵۷، سه شنبه اول آذر ۱۴۰۱ - ۲۲ نوامبر ۲۰۲۲


http://www.iran-nabard.com/N457/moaleman%20457.htm