سر تیترهای روزشمارکارگری هفته اول و دوم آذر ۱۴۰۱ (قسمت دوم) - امیرجواهری لنگرودی

کمیته‌ی آزادی برای سسیل، روز چهارشنبه دوم آذرماه ١۴٠١، خبر این دیدار را منتشر کرد و نوشت که این دیدار ده دقیقه به طول کشیده است.
*- هزینه‌های تحمیلی بر معلمان، کسر حقوق معلمان #مریوان، به دلیل حضور در تحصن :
برپایه خبرمنتشره در کانال تلگرامی شورای هماهنگی فرهنگیان درتاریخ دوشنبه هفتم آذر ۱۴۰۱ آمده است : تعدادی از معلمان مریوان، به دلیل حضور در تحصن مهرماه معلمان، در اعتراض به کشتن دانش‌آموزان و خشونت علیه کودکان و شهروندان برگزار شد کسر حقوق شده‌اند. ما معلمان مریوان از کسرحقوق شدن نگران نیستیم؛ در حالی‌که همه‌ی اقشار جامعه هزینه می‌دهند. بارها اعلام کرده‌ایم و باز همچنان معتقدیم که در کنار مردم ایستاده‌ایم و‌ خواهیم ایستاد.
*- بازنشستگان بهداشت و درمان همچنان در انتظار احکام پانزده درصدی/ از سال قبل مدام وعده شنیدیم:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1302970

به گزارش خبرنگار ایلنا، درتاریخ دوشنبه هفتم آذر ۱۴۰۱ آمده است : بازنشستگان بهداشت و درمان همچنان در انتظار افزایش پانزده درصدی حقوق‌ها هستند، قانونی که از سال گذشته بر زمین مانده است؛ براساس تصویب دولت قرار بود از تیرماه سال قبل پانزده درصد به مستمری این بازنشستگان افزوده شود اما هنوز تامین اعتبار صورت نگرفته است.
*- کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه :نامه از همکاران:
آنان که نظر را حرام می دانند
نظر حرام کردند و خون خلق حلال
هنوز از کشتار جوانان و هم وطنان عزیز آزرده خاطر هستیم ، هنوز اثرچوب بی رحم تبعیض و بی عدالتی بر تنمان نمایان است، هنوز که هنوز است ناملایمات و نامهربانی مسئولان اتوبوسرانی در صدر اخبار شرکت قرار دارد؛ تا هم اینک فراموش نکرده ایم که به جهت احقاق حقمان چه درگیری ها با اصحاب امنیت و سازمان بسیج این شرکت نداشته ایم و چه بی مهری ها از بسیجیهای شرکت نسبت به اعتراض هایمان نکشیدیم.
*- تداوم اعتصاب کارگران شرکت صنعتی مرتب برای سومین روز:
برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز دوشنبه ۷ آذرماه ۱۴۰۱ آمده است : کارگران شرکت صنعتی تولیدی مرتب در اعتراض به عدم پرداخت ۹ ماه حقوق معوقه برای سومین روز متوالی اعتصاب کرده و مقابل شرکت دست به تجمع زدند.
*- پرونده فعال کارگری بازداشتی پیمان سالم مورد رسیدگی قرار گرفت:
برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز دوشنبه ۷ آذرماه ۱۴۰۱ آمده است : پرونده ‎#پیمان_سالم.فعال کارگری که از تاریخ ۱۶ مهر ۱۴۰۱ بازداشت شده، به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی عموزاده ارجاع شده است. هنوز از اتهام‌های مطروحه علیه این فعال کارگری اطلاعی در دست نیست.
*- هزینه‌های تحمیلی بر معلمان، کسر حقوق معلمان مریوان، به دلیل حضور در تحصن:
تعدادی از معلمان مریوان، به دلیل حضور در تحصن مهرماه معلمان، در اعتراض به کشتن دانش‌آموزان و خشونت علیه کودکان و شهروندان برگزار شد کسر حقوق شده‌اند. ما معلمان مریوان از کسرحقوق شدن نگران نیستیم؛ در حالی‌که همه‌ی اقشار جامعه هزینه می‌دهند. بارها اعلام کرده‌ایم و باز همچنان معتقدیم که در کنار مردم ایستاده‌ایم و‌ خواهیم ایستاد.
*- اعتصاب سراسری کامیونداران در بیش ازده شهر :

برپایه خبرمنتشره در کانال های تلگرامی،در تاریخ روز دوشنبه ۷ آذرماه ۱۴۰۱ آمده است : در ادامه انتشار اخبار اعتصابات کارگری در واحدهای تولیدی و از جمله در ذوب آهن اصفهان، مجموعه خبرهایی نیز در باره آغاز اعتصاب کامیون داران در روز یکشنبه ۶ آذر ماه در شبکه های اجتماعی انتشار یافت. کامیونداران برای اولین بار طی خیزش انقلابی بطور گسترده در ده شهر اعتصاب کردند. اعتصاب در میان کامیونداران استان قزوین، منطقه شاهپور اصفهان، جاده بومهن به تهران، کرمانشاه و بندرعباس برای دومین روز، کاشان، مرز باشماقِ مریوان، مرند و حومه، شیراز و همچنین معدن طلای موته اصفهان صورت گرفت.
*- مستحکم باد همبستگی کشاورزان برای احقاق حقوق برحقشان:
برپایه گزارش منتشره آمده است : تجمع کنندگان حق طلب اصفهان ماسک چهره دولت رئیسی را پس زدند وماهیت سرکوبگرانه اش را برملا کردند:یورش وحشیانه نیروهای امنیتی،بسیجی،یگان ویژه وانتظامی به تجمع کنندگان بر بستر خشک زاینده‌رود وشلیک ساچمه وگاز اشک آور بسویشان و جان باختن ومصدومیت چند نفرمقاومت حق طلبان درمقابل سرکوبگران با سنگ پراکنی و سردادن شعارهای «بی شرف بی شرف»،« نترسید نترسید ما همه باهم هستیم»و….
*- اعتصاب و اعتراض سراسری کامیونداران برای سومین روز متوالی :
روزهای شنبه، یکشنبه ودوشنبه 6 و 7 آذر،تصاویر و فیلم های منتشره درشبکه های اجتماعی و چندرسانه حاکی از ادامه اعتصاب و اعتراض کامیونداران شهرهای اسد آبادهمدان،اسلام آباد کرمانشاه، بندرعباس، راوند کاشان ،سقز، شاپوراصفهان،شیراز، قزوین، کرمانشاه، مرند و.....می باشد.
*- تداوم اعتصاب کارگران شرکت صنعتی مرتب برای سومین روز:
برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز دوشنبه ۷ آذرماه ۱۴۰۱ آمده است : کارگران شرکت صنعتی تولیدی مرتب در اعتراض به عدم پرداخت ۹ ماه حقوق معوقه برای سومین روز متوالی اعتصاب کرده و مقابل شرکت دست به تجمع زدند.
*- اعتراض پرستاران بیمارستان امام خمینی تهران؛ تعرفه‌گذاریِ علی‌الحساب نمی‌خواهیم:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1303713

به گزارش خبرنگار ایلنا،درتاریخ روز سه شنبه هشتم آذر ۱۴۰۱ آمده است : امروز (هشتم آذر) جمعی از کادر درمان بیمارستان امام خمینی تهران در اعتراض به شرایط شغلی و عدم پرداخت مناسب تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری اعتراض کردند.پرستاران با بیان اینکه به بهانه‌ی نزدیکی روز پرستار، مبالغی را مثلاً علی‌الحساب به حساب پرستاران واریز کرده‌اند که ربطی به تعرفه‌گذاری واقعی ندارد.
*- کانون فیلم‌سازان مستقل ایران» با حمایت از اعتراضات اعلام موجودیت کرد:

برپایه خبرمنتشره درسطح کانال های تلگرامی سه شنبه هشتم آذر ۱۴۰۱ آمده است : جمعی از سینماگران و فیلم‌سازان ایرانی داخل و خارج این کشور روز دوشنبه در قالب تشکلی جدید به نام «کانون فیلم‌سازان مستقل ایران» اعلام موجودیت کردند و با انتشار اولین بیانیه خود اهداف خود را چنین اعلام کردند:
*- تجمع کارگزاران مخابرات روستایی خوزستان/ خواسته‌ی ما رفع تبعیض است:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1303567

به گزارش خبرگازی ایلنا، در تاریخ روز سه شنبه هشتم آذر ۱۴۰۱ آمده است : جمعی از کارگزاران مخابرات روستایی استان خوزستان در تماس با خبرنگار ایلنا، از تجمع صنفی امروز (هشتم آذر) مقابل شرکت مخابرات این استان خبر دادند.حاضران در این اعتراض صنفی که از شهرستان‌های مختلف استان به اهواز آمده‌اند، رفع تبعیض حقوق و مزایا نسبت به دیگر پرسنل دائمی شهری را مهم‌ترین مطالبه‌ی خود می‌دانند...
*- دو تن از کارگران بازداشت‌شده در پروژه‌های نفتی آزاد شدند:

برپایه خبرهای منتشره در تاریخ سه شنبه هشتم آذر ۱۴۰۱آمده است :ململی گلزاری کارگر پروژه‌ای اهل ایذه روز ۷ آبان‌ در پارک بی‌بی‌مریم این شهر بازداشت شده بود. کیانونش کردپور نیز در جریان اعتصاب کارگران پروژه‌ای در عسلویه همراه با تعداد دیگری از کارگران بازداشت شده و حدود ۲ ماه زندانی بود.
*- اعتصاب در هرمزگان :
برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز سه شنبه هشتم آذر ۱۴۰۱ آمده است : کارکنان شرکت فولاد مادکوس هرمزگان دست به اعتصاب زدند . اعتراض‌ و اعتصابات دربعد سراسری بعد از قتل حکومتی #مهسا_امینی یازدهمین هفته را سپری می‌کند.
*- جلوگیری از ورود ۷ کارگر «مجتمع فولاد گیلان» به کارخانه/ کارفرما: کارگران تعلیقی باید تعیین تکلیف شوند:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1303767

به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ روز سه شنبه هشتم آذر ۱۴۰۱ آمده است : ۷ نفر از کارگران مجتمع فولاد گیلان واقع در شهرک صنعتی رشت به دلیل پیگیری مطالبات خود توسط کارفرما تعلیق شدند. منابع کارگری در این‌باره گفتند: نسبت به اجرا نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل، دستمزد حداقلی و اضافه‌کار، مسکوت ماندن برخی مزایا وحذف برخی دیگر بارها اعتراض کرده‌ایم تا به حق و حقوق خود برسیم.
*- اعتصاب کارگران شرکت گندله‌سازی مادکوش بندرعباس:
برپایه خبرمنتشره، در تاریخ روز سه شنبه هشتم آذر ۱۴۰۱ آمده است : مجتمع تولید گندله سنگ آهن مادکوش زیر مجموعه گروه گسترش سرمایه گذاری ارزش است و در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس بندرعباس قرار دارد.
*- بلاتکلیفی کارگران بیکار شده «روغن نباتی‌جهان» برای دریافت مطالبات معوقه:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1303494
به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ روز سه شنبه هشتم آذر ۱۴۰۱ آمده است : یکی از کارگران در کارخانه روغن نباتی جهان گفت: میانگین سنوات پایان خدمت حدود ۷۳ کارگر سابق کارخانه روغن نباتی جهان براساس سوابق کاری از ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان است که کارفرما به دلیل نداشتن منابع مالی، توان پرداخت آن را ندارد.به گفته وی، علارغم دریافت نکردن سنوات و حقوق، این کارگران مطالبات معوقه مزدی قدیمی خود را نیز طلبکار هستند که مربوط به دستمزد سالهای ۹۲ تا ۹۷ می‌شود که باید این مطالبه با «تاخیر و تادیه» آن پرداخت شود.
*- دیدار جمعی معلمان با خانواده شوران لطفی و مسعود نیکخوا در مریوان :

‏برپایه خبرمنتشره، در تاریخ روز سه شنبه هشتم آذر ۱۴۰۱ آمده است : دیدار جمعی از معلمان مریوان، با خانواده های سوران_اسکندر_لطفی و‌ مسعود_نیکخواه، و قرائت بیانیەای که قاطعانه خواهان آزادی بی قید و شرط این دو‌ معلم زندانی شدند. همچنین در این بیانیه به حاکمیت هشدار دادند که دست از کشتار کودکان بردارد. نیز اعلام کردند که جای معلم، دانش آموز، و دانشجو ‌زندان نیست و تاکید کردند که معلمان مریوان همراه با مردم، فریاد آزادی خواهی و‌عدالت طلبی سرمیدهند.
*- کارگران شهرداری گیلان:علیرغم آزمون «تبدیل وضعیت» نشدیم!
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1303489
به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ روز سه شنبه هشتم آذر ۱۴۰۱ آمده است : «قرار بود با آزمون تبدیل وضعیت و قراردادی شویم»؛ کارگران شرکتی شهرداری‌های مختلف گیلان، آن‌هایی که در آزمون استخدامی سال قبل قبول شده و مراحل اداری کار را از سر گذرانده‌اند،
*- ۳۲میلیون تومان؛ خط فقر خانوار دو نفره تهرانی!
برپایه گفتار منتشره در کانال های تلگرامی در تاریخ سه شنبه هشتم آذر ۱۴۰۱آمده است : وحید محمودی، اقتصاددان می‌گوید خط فقر مطلق برای یک خانوار دو نفره ساکن شهر تهران، ۳۲ میلیون تومان است و برای خانوار روستایی در استان تهران نیز ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تخمین زده می‌شود. با این حساب نیمی از جمعیت ایران زیر خط فقر مطلق هستند.
*- در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛انتقادات پرستاران اورژانس پیش بیمارستانی/ اختلاف بیش از ۱۰ برابری تعرفه‌های خدمات پرستاری پیش بیمارستانی و بیمارستانی :
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1303388

به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ روز سه شنبه هشتم آذر ۱۴۰۱ آمده است : ابراهیم آریا مقدم (رئیس انجمن فوریتهای پزشکی خراسان رضوی) در خصوص مشکلات پرستاران اورژانس پیش بیمارستانی گفت: از اسفند ۹۸ که بحث تعرفه‌گذاری پرستاران مطرح شد، پیگیری کردیم که این قانون برای پرستاران شاغل در اورژانس پیش بیمارستانی نیز اجرا شود.
*- بخشی از سخنان کارکنان رسمی نفت خطاب به جواد اوجی وزیر نفت:
برپایه خبرمنتشره در کانال های تلگرامی؛ در تاریخ روز سه شنبه هشتم آذر ۱۴۰۱ آمده است : یکسال و نیم است بر صدر وزارت جلوس کرده‌اید و هیچ گام مثبتی برای کارکنان رسمی و بخصوص عملیاتی نفت برنداشته‌اید؛ فقط فرصت‌سوزی!
درست مثل همین الان که سایر دستگاه‌ها پس از افزایشات چندمرحله‌ای، اکنون مشغول افزایش فوق‌العاده حقوق تا سقف ۵۰٪ هستند اما شما مشغول جستجوی دلیل برای توجیه نامربوطان جهت اعمال قانون ۱۰سال پیش!!همه‌ی مصرف‌کنندگان درحال بهره‌برداری از قانونِ مصوب دیروز و ما تولیدگران بدنبال دلیلی برای توجیه قانون ۳۷۰۰روز پیش!!!
*- گسترش اعتصابات در ایران؛ کارکنان واحدهای صنعتی و خدماتی نیز به کامیون‌داران پیوستند:
برپایه خبرمنتشره آمده است : هم‌زمان با ادامه اعتراضات سراسری در ایران گزارش‌های مختلفی از اعتصاب کارگران و کارکنان واحدهای صنعتی، خدماتی، نفت و گاز، و حتی درمانی منتشر شده است. در شرایطی که اعتراضات در شهرهای ایران وارد سومین ماه خود می‌شود، گسترش اعتصابات در چنین ابعادی بازتاب زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشته است. بر اساس گزارش‌ها، در روزهای اخیر کامیون‌داران در شهرهایی مانند قزوین، مرند، اصفهان، کاشان، کرمانشاه، و بندرعباس دست از کار کشیده‌اند. در این کلیپ، رانندگان و کامیون‌داران در سنندج در حال اعتصاب دیده می‌شوند. در این ویدیو، کارکنان بیمارستان «امام خمینی» تهران در حال سر دادن شعار «یه عمره...
*- تجمع اعتراضی کشاورزان در برابر آب منطقه ای اضفهان:

برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز چهار شنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۱ آمده است: تجمع اعتراضی کشاورزان شرق و غرب اصفهان مقابل اداره آب منطقه ای استان . کشاورزان در اعتراض به عدم تخصیص حقآبه زاینده رود در برابر اداره آب منطقه‌ای اصفهان تجمع کردند. این تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان مربوط به نواحی شرق و غرب این استان می‌باشند. که طی چمدین روز متوالی دنبال شد
*- عدالت مزدی و تحقق امنیت شغلی مطالبه اصلی کارگران ابنیه فنی آذربایجان است:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1303611

به گزارش خبرگزاری ایلنا،در تاریخ روز چهارشنبه نهم آذر ۱۴۰۱ آمده است :تعدادی از کارگران ابنیه فنی راه آهن آذربایجان در تماس با خبرنگار ایلنا، گفتند: در آستانه تغییر پیمانکار قرار داریم، بنابراین از مسئولان کارگری استان درخواست داریم به وضعیت قراردادها، امنیت شغلی و سایر مزایای قانونی کارگران از جمله برخورداری از مزایای بیمه تکمیلی و بازنگری در اجرای طبقه‌بندی مشاغل ما رسیدگی کنند.
*- اعتصاب کارکنان آبفای اصفهان:
برپایه خبرمنتشره، در تاریخ روز چهارشنبه نهم آذر ۱۴۰۱ آمده است: کارکنان آبفا اصفهان به #اعتصابات_سراسری پیوستند
*- انتظارات بازنشستگان کارگری از دولت و وزیر کار جدید/ چرا قراردادِ «بیمه‌تکمیلی» باز با همان شرکت همیشگی بسته شد؟
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1303622

به گزارش خبرنگار ایلنا، بازنشستگان از وزیر کار جدید و از مجموعه‌ی دولت انتظاراتی دارند؛ انتظاراتی که بدون تردید، مهم‌ترین آن‌ها به مساله‌ی معیشت بازمی‌گردد؛ در شرایطی که سایر بازنشستگان کشور مشمول افزایش حقوقِ حداقل یک میلیون تومانی شده‌اند، بازنشستگان کارگری با همان ده و ۳۸ درصد افزایش حقوقِ مصوب شورایعالی کار در حال دست و پنجه نرم کردن با تورم سنگین هستند...
*- کارگران و کارمندان شرکت نوین صنعت رجا، دست به تجمع و اعتصاب زدند :
برپایه خبرمنتشره، در تاریخ روز چهارشنبه نهم آذر ۱۴۰۱ آمده است: کارکنان شرکت نوین صنعت رجا وابسته به راه آهن روز چهارشنبه 9 آذر ماه در اعتراض به وضعیت وخیم معیشتی خود اعتصاب کرده و در محوطه شرکت تجمع کردند.در جریان این تجمع، یکی از کارگران در رابطه با سختی کار و اجحاف در حق کارگران و تبعیض در این شرکت برای دیگر کارگران صحبت کرد. وی با اشاره به حذف امکانات این شرکت نسبت به سایر شرکت‌های مشابه گفت: «برنج ۲ سال مانده را به ما دادند که برای همه تیر خلاص بود…» این شرکت پیش از این بخشی از شرکت حمل و نقل ریلی رجا بود. شرکت نوین صنعت رجا از سال ۱۳۹۷ به عنوان یک شرکت مستقل آغاز به کار کرده است. این شرکت در حال حاضر زیر مجموعه شرکت حمل و نقل ریلی رجا و وابسته به راه‌آ‌هن می‌باشد.
‏*- تصویر دیگری از اعتصاب کارگران شرکت نوین صنعت رجا وابسته به راه آهن در اعتراض به سختی کار و تبعیض :
برپایه خبرمنتشره، در تاریخ روز چهارشنبه نهم آذر ۱۴۰۱ آمده است: کلیپی از تجمع اعتراضی کارگران شرکت نوین صنعت رجا منتشر شده است. اعتصاب‌کنندگان در محوطه شرکت تجمع کرده‌اند. یکی از کارگران درباره مشکلات و خواست‌های اعتصاب می‌گوید موضوع اصلی اعتراض سختی کار، اجحاف در حق کارگران و تبعیض است. او می‌افزاید پاداش‌هایی که در دیگر شرکت‌ها به کارکنان داده می‌شود، به کارگران نوین صنعت پرداخت نمی‌شود.
*- تجمع اعتراضی پرستاران در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان:

برپایه خبرمنتشره، در تاریخ روز چهارشنبه نهم آذر ۱۴۰۱ آمده است: گروهی از پرستاران مراکز درمانی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پنجشنبه ۱۰ آذر در محوطه دانشگاه تجمع کردند و خواستار پاسخگویی مسئولان شدند.
*- اعتراض جمعی پرستاران اصفهان :

برپایه خبرمنتشره، در تاریخ روز چهارشنبه نهم آذر ۱۴۰۱ آمده است: اصفهان: تجمع اعتراضی پرستاران دردانشگاه علوم پزشکی اصفهان با شعار : «این همه سال خیانت ننگ بر این وزارت»
*- اعتصاب کامیونداران مشهد ادامه دارد:
برپایه خبرمنتشره، در تاریخ روز چهارشنبه نهم آذر ۱۴۰۱ آمده است: کامیونداران مشهد ، پنجمین روز اعتصابات سراسری را سپری می‌کنند
*- نامه‌ی جمعی از بازنشستگان بهداشت و درمان به مدیر جدید صندوق بازنشستگی:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1303952

به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ روز چهارشنبه نهم آذر ۱۴۰۱ آمده است: در نامه‌ی این بازنشستگان خطاب به «نعمت الله ترکی» آمده است: اولین و مهمترین خواسته بازنشستگان کشور ارسال لایحه دایمی نمودن متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان براساس ۹۰درصد آیتم‌های مشمول کسور شاغل همتراز درهمان دستگاه مربوطه است.
*- اعتصاب و تجمع دانشجویان بیمارستان الزهرا تبریزباهمراهی همراه چند تن از اساتید دراعتراض به حکم تعلیق دکتر شمسی عباسعلیزاده بدلیل حمایتش از دانشجویان:

روز چهارشنبه 9 آذر، دانشجویان بیمارستان الزهرا تبریزباهمراهی همراه چند تن از اساتید برای اعتراض به حکم تعلیق دکتر شمسی عباسعلیزاده بدلیل حمایتش از دانشجویان دست از کارکشیدند و دراین مرکز درمانی زیرباران شدید دست به تجمع زدند وبا سردادن شعار« سی سال خدمت بی‌چشمداشت آخر براش تعلیق داشت»خواهان پاسخگویی مسئولان شدند....
*- اعتراضات دامنه دارکارگران کارخانه فولاد گیلان نسبت به سطح پایین حقوق ازجمله تجمع روز چهارشنبه 2 آذر – تعلیق از کار 7 کارگر حق طلب :
روز چهارشنبه 2 آذر 1401، کارگران کارخانه فولاد گیلان درادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به سطح پایین حقوق دست به تجمع در این واحد تولیدی واقع در شهرک صنعتی رشت زدند.کارفرما برای انتقام گرفتن از کارگران 7 همکار حق طلبشان را از کارتعلیق کرد.
*- اعتصاب پرستاران و کارکنان بیمارستان الزهرا تبریز :

برپایه خبرمنتشره، در تاریخ روز چهارشنبه نهم آذر ۱۴۰۱ آمده است: صبح امروز جمعی از پرستاران بیمارستان های الزهرا و شهید مدنی تبریز در اعتراض به اجرای طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد در محوطه این بیمارستان‌ها اعتصاب کردند.
*- نارضایتی کارگران شهرداری سی سخت از پرداخت علی‌الحساب حقوق:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1304106


به گزارش خبرگزاری ایلنا ، در تاریخ روز چهارشنبه نهم آذر ۱۴۰۱ آمده است: کارگران شهرداری سی سخت در استان کهکیلویه و بویراحمد در تماس با خبرنگار ایلنا، از پرداخت علی‌الحساب حقوق خود خبر دادند. این کارگران که در حال حاضر ۱۲ ماه حقوق معوقه طلبکارند، می‌گویند: مبالغی که شهرداری طی هفت ماه گذشته (مهر ماه) به حساب کارگران به عنوان علی‌الحساب واریز کرده، موجب نارضایتی کارگران شده است.آن‌ها با بیان اینکه تاخیر در پرداخت حقوق‌ها، کارگران شهرداری را به تنگنا کشانده است، افزودند: متاسفانه شهرداری در سال جاری هر ماه به حساب هر یک از کارگران مبلغ ۶ میلیون تومان واریز می‌کند.
*- تجمع اعتراضی پرستاران بیمارستان رفیده تهران در روز پرستار:

برپایه خبرمنتشره، در تاریخ روز چهارشنبه نهم آذر ۱۴۰۱ آمده است: گفتنی است که امروز نهم آذر ماه روز پرستار است و پرستاران به این مناسبت فراخوان به اعتراض داده بودند و در پاسخ به آن پرستاران بیمارستان رفیده تهران تجمع داشتند.
*- ادامه اعتصاب رانندگان کامیون دراصفهان :
برپایه خبرمنتشره ، در تاریخ روز پنج شنبه دهم آذر ۱۴۰۱ آمده است :اعتصابات سراسری رانندگان و کامیونداران پالایشگاه #اصفهان همچنان ادامه درد .
*- کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ، در باره رضا شهابی می نویسد :

به نوشته کانال تلگرامی کمیته هماهنگی ... آمده است : #رضا_شهابی متولد ۱۳۵۲ در شبستر، فعال کارگری چپ‌گراست که به دلیل فعالیت‌های خستگی‌ناپذیر برای متشکل‌سازی کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران از کار اخراج شده و همراه با همسر خود #ربابه_رضایی از طریق تولید محصولات خانگی امرار معاش می‌کنند.
*- فراخوان اعتصابات سراسری:

برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز پنج شنبه دهم آذر ۱۴۰۱ است : رانندگان متری تهران در حمایت از قیام سراسری ، طی فراخوانی همراهی خود را با تحرک سه روزه چهاردهم - پانزدهم - شانزدهم روز دانشجو اعلام داشتند .
*- پرستاران بیمارستان لبافی‌نژاد از مشکلات خود به وزیر کار گفتند:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1304428


به گزارش خبرگزاری ایلنا،درتاریخ روز پنج شنبه دهم آذر۱۴۰۱است:به نقل ازمرکز روابط‌ عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «سیدصولت مرتضوی» با همراهی «میرهاشم موسوی» مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، از بیمارستان لبافی‌نژاد تهران بازدید کرد
*- انتقاد از اظهارات رئیس جمهور/ چرا اجرای نیم‌بند «تعرفه‌گذاری پرستاران»؟!
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1304448


به گزارش نسرین هزاره مقدم خبرنگار ایلنا، در تاریخ ۱۱ آذر ۱۴۰۱ آمده است : اگر امسال اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری آغاز نشده بود بنده روی آمادگی حضور در جمع شما را نداشتم، اما به لطف خدا و با همت مسئولان اجرای این قانون آغاز شده و در آینده تکمیل شده و ارتقا خواهد یافت.» این بخشی از اظهارات رئیس جمهور در مراسم بزرگداشت مقام پرستار است؛ مراسمی که نهم آذرماه با حضور جمعی از پرستاران کشور برگزار شد.
*- فراخوان به اعتصاب :

برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱آمده است : فراخوان به اعتصاب رانندگان خط واحد در روزهای 14،15 و 16 آذر
*- گزارش تجمع اعتراضی روز چهار شنبه 9آذرماه کارگران راه آهن(شرکت ارد پارس اسپادانا):
برپایه اعتراض منتشره آمده است : نسبت به سطح پایین حقوق وتبعیض در پرداخت حقوق ومطالبات و درج نادرست عنوان شغلی در امور پرداخت بیمه تامین اجتماعی مقابل ساختمان معاونت فنی شرکت رجا و دفتر شرکت نوین صنعت رجا :اعتراض امروز مربوط به پرسنل شرکت ارد پارس اسپادانا (پرسنل زحمت کش کارگر فنی باسابقه ی۹الی۱۸ سال) می‌باشد که مورخ ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ در مقابل ساختمان معاونت فنی شرکت رجا و دفتر شرکت نوین صنعت رجا انجام گرفت.
*- استمرار اعتراضات کشاورزان اصفهان :

برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱آمده است : تداوم اعتراضات کشاورزان حقابه دار شرق و غرب اصفهانی در مقابل اداره آب منطقه ای اصفهان ادامه یافت.
*- کارگران شهرداری «گراب سفلی» معوقات مزدی دارند:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1304892

به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ۱۲ آذر ۱۴۰۱آمده است : حدود ۲۰کارگر شاغل در مجموعه شهرداری گراب سفلی که در بخش لوداب استان کهکیلویه و بویراحمد واقع شده است، چندین ماه دستمزد پرداخت نشده، دارند.این کارگران که از افزایش میزان مطالبات مزدی خود نگرانند، می‌گویند: مشکلات معیشتی و عدم پرداخت مطالبات، مشکلاتی برای‌مان به وجود آورده است.
*- اعتصاب در شرکت کروز تهران:

برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱آمده است : شرکت صنایع تولیدی کروز، بزرگ‌ترین تامین‌کننده قطعات در صنایع خودرو ایران است. گفتنی است حمید کشاورز، از مالکان اصلی شرکت کروز، به قاچاق قطعات خودرو به ارزش حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان از سال ۹۲ تا ۹۹ متهم شده بود. ادامه اعتصاب و تحصن کارکنان شرکت کروز (بزرگترین قطعه ساز صنعت خودرو) همچنان دنبال می گردد.
*- فراخوان اعتصاب سراسری پزشکان و کادر درمان در تاریخ چهاردهم تا شانزدهم آذر ماه:
برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱آمده است : به نام خداوند رنگین کمان
با گذشت بیش از هفتاد روز از اعتراضات مردمی همچنان شاهد پرپر شدن هموطنانمان ، نابینا شدن جوانانمان و بازداشت و شکنجه شدن همکارانمان و مردم شریف ایران با اتهامات بی اساس و اعترافات اجباری میباشیم ، از این رو جامعه درمانی ایران اعم از پزشکان ، پرستاران ،فیزیوتراپها ، رادیولوژیست ها ،ماماها ،بهیارها، گفتاردرمان ها و شنوایی سنج ها و... در کنار مردم به اعتصابات سراسری میپیوندیم.
*- مشکلات پرستاران و خواست های آنان :

برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱آمده است : تجمع اعتراضی پرستاران بیمارستان شهدای هفت تیر تهران در مقابل وزارت بهداشت و اعتراض به نحوه ی اجرای نمایشی قانون تعرفه گذاری پرستاری
*- برگزاری یک همایش توسط «پویش طرح ساماندهی»/ نمایندگان مجلس صدای کارگران را بشنوند:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1304856

به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ۱۲ آذر ۱۴۰۱آمده است :رامین اناری (نماینده کارگران قراردادی و شرکتی سراسر کشور) در تماس با خبرنگار ایلنا، از برگزاری یک همایش توسط پویش طرح ساماندهی در روز دوشنبه (چهاردهم آذرماه) خبر داد.او توضیح داد: این همایش با ابتکار پویش طرح ساماندهی که هزاران کارگر عضو آن هستند، برگزار می‌شود؛ از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس و نمایندگان عضو کمیسیون های دیگر مجلس برای حضور دعوت شده؛ همچنین علی خدایی (نماینده کارگران در شورایعالی کار) در آن حضور خواهد داشت؛ ما در تلاشیم یک نماینده از دولت و به طور مشخص از سازمان امور استخدامی نیز به این همایش دعوت کنیم.
*- بیکاری شماری از کارگران کارخانه فولاد آریا به دلیل مشکل در فروش:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1304811
به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ۱۲ آذر ۱۴۰۱آمده است : حدود ۳۰ نفر از کارگران کارخانه فولاد آریا واقع در اردستان استان اصفهان به سبب محدود شدن فعالیت شغلی‌ کار خود را از دست دادند.
کارخانه کاوه فولاد آریا با ۳۵۰ کارگر ابتدای جاده در باغ- شهرک صنعتی جدید واقع شده است و از قرار معلوم هرکدام از کارگر بیکار شده حدود ۱۰ سابقه کاری داشته‌اند.
*- بلاتکلیفی کارگران کارخانه کویر مقوا :
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1304772
به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ۱۲ آذر ۱۴۰۱آمده است : حدود ۴۰ کارگری که از ۱۳ شهریور ماه سال جاری به دلیل آتش‌سوزی در کارخانه کویر مقوا بیکار شده‌ بودند، خواستار بازگشت به کار شدند.یکی از کارگران در تشریح مشکلات خود و همکارانش گفت: آتش سوزی حوالی ساعت ۲:۵۶ دقیقه بامداد روز یکشنبه، (۱۳ شهریور) به دلیل اتصالی در شبکه برق‌رسانی (پست) رخ داد و در ادامه آتش به انبار مواد اولیه کارخانه منتقل شد.
*- درخواست کارگران شهرداری زنجان برای افزایش سقف اضافه‌کاری‌ها :
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1304196

به گزارش خبرگزاری ایلنا، در تاریخ۱۲ آذر ۱۴۰۱آمده است : حدود ۷۰۰ کارگر مجموعه شهرداری زنجان خواستار افزایش سقف اضافه‌کاری برای افزایش میزان حقوق خود از شهرداری هستند.یکی از این کارگران گفت: بخش عمده‌ی از مطالبات ما به افزایش عادلانه حقوق و مزایای دریافتی بازمی‌گردد؛ به گونه‌ای که میزان دریافتی یک کارگر ساده با معیشت او همخوانی ندارد
*- تداوم بازداشت فعالان حقوق کودکان:

برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱آمده است : سمانه_اصغری، عضو سابق هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان از تاریخ ۱۹ مهرماه در زندان است. ۳۵ روز اول وی در بند ۲۰۹ اوین در بازداشت بود که پس از اتمام بازجویی به #زندان_قرچک منتقل شد.
#سروناز_احمدی فعال حقوق کودکان و کارشناس ارشد رشته‌ی مددکاری اجتماعی از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی‏ در تاریخ ۱۵ آبان به همراه همسرش کامیار فکور در منزلشان در تهران بازداشت شدند و تا این لحظه پس از گذشت ۲۶ روز از وضعیت ایشان اطلاعاتی در دسترس نیست.
#آمنه_زمانی فعال حقوق کودکان، ظهر روز پنجشنبه ۳ آذر و در پی ارعاب و هجوم ماموران امنیتی به جلسه #شبکه_یاری_کودکان_کار بازداشت شده‌ است و تاکنون اطلاعی از اتهام وی در دسترس نیست.
*- امید بازنشستگان فرهنگی برای واریز پاداش پایان خدمت:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1304739
به گزارش خبرگزاری ایلنا، در تاریخ۱۲ آذر ۱۴۰۱آمده است : رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان از نهم آذر آغاز شده است؛ با این حال، برخی بازنشستگان در برخی استان‌ها می‌گویند هنوز پرداخت‌ها برای ما آغاز نشده است.
*- بازداشت دلیر نصرالهی از فعالین کارگری سنندج:

برپایه خبرمنتشره آمده است : غروب امروز شنبه ۱۲ آذرماه ۱۴۰۱، #دلیر_نصراللهی فعال کارگری و عضو گروه کوهنوردی چهل‌چشمه در سنندج بازداشت شد. این فعال کارگری در محل کارش واقع در محله غفور سنندج توسط مامورین لباس شخصی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده است.
*- ادامه اعتراضات کارگران شهرداری زنجان برای افزایش دستمزد و اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و تبعیض در پرداخت ها :
برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱آمده است : کارگران شهرداری زنجان ازادامه کنش های دامنه دارشان برای افزایش دستمزد و اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و تبعیض در پرداخت ها،خبردادند.
*- تداوم اعتراضات کشاورزان اصفهانی در مقابل اداره آب منطقه ای:

برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱آمده است : برپایه خبرهای تصویری دریافتی بار دیگر کشاورزان شرق و غرب اصفهانی پیرامون حقابه خویش در برابر اداره ی آب منطقه ای اصفهان اجتماع و تحصن کردند .
*- تجمع اعتراضی کارکنان پایگاه جهانی شوش، هفت‌تپه و چغازنبیل نسبت به پرداخت نشدن ماه ها حقوق وحق بیمه و عدم افزایش حقوق در سال جاری مقابل فرماندارشوش :
برپایه گزارش منتشره ، در تاریخ روز شنبه ۱۲ آذرماه ۱۴۰۱ آمده است :جمعی از کارکنان پایگاه جهانی شوش، هفت‌تپه و چغازنبیل برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه و عدم افزایش حقوق در سال جاری دست به تجمع مقابل فرمانداری شوش زدند.
*- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت از فراخوان به سه روز اعتراضی ۱۴ تا ۱۶ آذر حمایت میکند :
فراخوانهایی برای اعتراض در سه روز ۱۴ آذر تا ۱۶ آذر داده شده است.
معلمان، کادر درمان و پزشکان، رانندگان کامیون، کسبه و مغازه داران بازار و مردم در شهرهای مختلف همبستگی خود را با این فراخوان اعلام داشته اند.
این اعتراضی به سرکوب ها ادامه دستگیریها و تیراندازی به سوی مردم معترض، صدور احکام محاربه برای جوانان و مردمی که دردی دارند و در واقع برای همه ما که از فقر و بی تامینی مچاله شده ایم و اعتراض داریم است.
*- ویس کرمی اعلام کرد:رسیدگی به ۵۰ هزار شکایت کارگری و کارفرمایی در استان تهران:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1305498
به گزارش خبرگزاری ایلنا،درتاریخ روز ۱۳ آذر ۱۴۰۱ آمده است : حامد ویس کرمی گفت: طبق مواد ۱۵۷ تا ۱۶۶ قانون کار، مراجع حل اختلاف متشکل از هیأت‌های تشخیص و حل اختلاف مأمور رسیدگی به دعاوی کارگری و کارفرمایی هستند. در همین راستا از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۵۰ هزار دادخواست مورد بررسی قرار گرفته است.
*- اعتصاب در پتروشیمی ماهشهر:
برپایه خبرمتشره در تاریخ روز یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ آمده است : بنا بر خبرهای انتشار یافته حدود پانصد نفر از نیروهای پیمانکار شرکت پایانه و مخازن پتروشیمی ماهشهر امروز یکشنبه سیزده آذرماه دست از کار کشیدند.
*- مرگ کارگر خدماتی شهرداری مشکین شهر بر اثر تصادف:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1305261


به گزارش خبرگزاری ایلنا، درتاریخ روز ۱۳ آذر ۱۴۰۱ آمده است : یک منبع کارگری با اعلام خبر درگذشت یک کارگر خدماتی شهرداری مشکین شهر به خبرنگار ایلنا گفت: این حادثه صبح روز گذشته (شنبه ۱۲ آذر ماه) برای یکی از کارگران خدماتی شاغل در شهرداری مشکین شهر بر اثر حادثه برخورد با خودرو سواری اتفاق افتاده است.او با بیان اینکه پاکبان جان‌باخته «عباس سیف الهی» نام داشت، گفت: متاسفانه کارگر مذکور بر اثر شدت ضربه وارده بعد از انتقال به بیمارستان جان سپرد.
*- درخواست کارگران مخازن پتروشیمی بندرماهشهر به رفع تبعیض در حقوق:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1305233

به گزارش خبرگزاری ایلنا،درتاریخ روز ۱۳ آذر ۱۴۰۱ آمده است :تعدادی از کارگران پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی بندرماهشهر در تماس با خبرنگار ایلنا گفتند: ما به تبعیض در پرداخت حقوق بین کارگران این واحد با سایر کارگران پتروشیمی منطقه اعتراض کردیم.
*- ادامه تجمع اعتراضی اصفهان :

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ آمده است : تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهانی در مقابل اداره آب منطقه (پل خواجو) ، برای مطالبات خود همچنان دانبال می گردد .
*- اعتصاب کادر بیمارستان سینای تبریز :

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ آمده است : کادر کمک پرستار و‌خدمات شرکتی بیمارستان سینای تبریز در اعتراض به عدم پرداخت حقوق دو ماهه شان دست از کار کشیدند.این پرسنل شرکتی که اکثرا بیش از پنج سال سابقه کار دارند بیش از سه ماه است که بیمه شان رد نشده است. مشابه این اعتراض را روز های پیش نیز در سطح دیگر شهر ها نیز شاهد بودیم
*- به دنبال اعتصاب بازار تهران،دو کسبه بازداشت شدند:

برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز یکشنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۱ آمده است : نیروی انتظامی از بازداشت دو تن از کسبه بازار تهران توسط نیروهای امنیتی و آزادی آنها پس از اخذ تعهد خبر داد. به گفته معاون نظارت بر اماکن عمومی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ «تلاش برای ترغیب کسبه این بازار برای بستن واحدهای صنفی خود» در راستای اعتصابات سراسری دلیل بازداشت آنها بوده است.
*- انتظار کارگران بیکار شده‌ی معدن کرومیت آسمینون برای بازگشت به کار:

به گزارش خبرنگار ایلنا، درتاریخ روز یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ آمده است :حدود هفت ماه از بلاتکلیفی کارگران معدنِ کرومیتِ آسمینون کرمان می‌گذرد. اردیبهشت ماه امسال کارفرما به این دلیل که کارِ این معدن صرفه‌ی اقتصادی ندارد، معدن را تعطیل و ۱۳۰۰ کارگر را خرداد ماه از کار بیکار کرد و از آن روز کارگران در انتظار بازگشت به کار و تامین امنیت شغلی خود هستند.
*- یک روزِ جمعه در «بیمارستان میلاد»/ چند ساعت انتظار دردناک برای ویزیت:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1304818

به گزارش نسرین هزاره مقدم خبرنگار ایلنا، درتاریخ روز ۱۳ آذر ۱۴۰۱ آمده است :«ساعت‌ها سر پا منتظر ماندم با درد شدید، هیچ کس به دادم نرسید!» یک کارگر بیمه شده که جمعه (یازدهم آذر) برای درمان سنگ کلیه و درد سنگین آن به بیمارستان میلاد تهران مراجعه کرده، از انتظار طولانی برای ویزیت انتقاد دارد:
*- بیانیه مشترک 1- سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه2- کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری 3- گروه اتحاد بازنشستگان
برپایه خبرمنتشره در کانال تلگرامی سندیکای نیشکر هفت تپه در تاریخ روز یکشنبـــــــــه ۱۳ آذر ماه ۱۴۰۱آمده است : زنده باد اتحاد دانشجویان و کارگران و زحمتکشان
در آستانه ۱۶ آذر، روز دانشجو، قرار داریم. این روز بزرگ که تجلی رشادت و حق طلبی دانشجویان بوده است، در روندی طولانی، قریب به هفتاد سال به نماد مبارزه آزادی‌خواهانه دانشجویان تبدیل گشته است. روزی که به رغم سرکوبگری رژیم های مستبد و ضد آزادی، همواره پرچم مبارزه در سنگر دانشگاه و جامعه بر دوش جوانان پر شور، آگاه و مبارز برافراشته نگه داشته شده است.
*- کارگران شرکت پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی بندرماهشهر برای اعتراض به سطح پایین حقوق و تبعیض در پرداخت ها، تجمع و اعتصاب کردند:

برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز یکشنبـــــــــه ۱۳ آذر ماه ۱۴۰۱آمده است : صدها کارگر شرکت پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی بندرماهشهر برای اعتراض به سطح پایین حقوق و تبعیض در پرداخت ها دست از کارکشیدند ومقابل ورودی شرکت تجمع کردند.
*- تجمع خانواده های بازداشت شدگان اعتراضات سراسری مقابل زندان اوین در هوای سرد وبارانی:

بعد از موج دستگیری ها طی ماههای اخیر از هفته پایانی شهریور تا مهر ، آبان و آذر ، خانواده های پرشماری در تهران روزانه در برابر درب بزرگ زندان اوین تجمع می نمانید و خواستاری جستجو و پیجویی عزیزان بازداشتی خود می باشند .
*- کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران: از فراخوان‌ها برای اعتراضات و اعتصابات سه روز آذر ماه حمایت کنیم :
بی شک اعتصاب از ارکان اصلی اعتراضات سراسری به شمار می رود . اعتصابات نمایانگر توانایی و قدرت کارگران و شهروندان معترض در قبال حکومت مستبد و دیکتاتور است .
اعتصاب "خود" اعتراض است . اعتراض به آنچه که در جامعه جاری است . چنانکه اوضاع اقتصادی و مالی جمعیت ۹۹ درصدی جامعه، چنان زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده ،که خانواده ها به ندرت توانایی تامین امرار معاش خود را دارند . گرانی روز افزون هزینه زندگی را بسیار بالا برده و قدرت خرید مردم را نیز بسیار کاهش داده است . بیکاری گسترده نسل نوجوان و جوانان که امار چشمگیر و قابل ملاحظه ای از جمعیت جامعه را تشکیل میدهد .بعلاوه کارگران بیکار شده خانواده های کارگری ، وقتی این معضل بزرگ بیکاری درکنار معضل بزرگ گرانی قرار گیرد ، نتیجه اجتماعی آن برای مردم جامعه فاجعه آمیز می شود .
*- کارگران نگهبان پروژه متروی اهواز: «پرداخت ۱۸ ماه حقوق» مطالبه اصلی ماست:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1305649

به گزارش خبرنگار ایلنا،درتاریخ روز دوشنبه، ۱۴ آذر ۱۴۰۱ آمده است : برخی منابع کارگری در قطار شهری اهواز در تشریح دلیل اعتراض خود گفتند: حدود یک ماه است برای وصول مطالبات معوقه مزدی خود مقابل کارگاه اعتراض می‌کنیم اما مسئولان هنوز پاسخی به ما نداده‌اند.این کارگران گفتند: در ادامه پیگیری مطالبات صنفی خود روز گذشته به فرمانداری اهواز مراجعه کردیم و امروز نیز مقابل استانداری حاضر شدیم. بر اساس گفته کارگران؛ آن‌ها از سال ۹۹ تاکنون ۱۸ماه مطالبات مزدی معوقه به همراه دو سال عیدی طلبکارند.
*- اعتصاب عمومی کسبە و بازاریان:
برپایه خبرهای منتشره درتاریخ روز دوشنبه، ۱۴ آذر ۱۴۰۱ آمده است : مطابق فراخوان صادر شده برای اعتراضات سراسری در روزهای ۱۴، ۱۵، ۱۶، کسبه و مغازه‌داران بسیاری از شهرهای کشور دست به اعتصاب عمومی‌ زده‌اند.از جمله : اشنویه، پاوه، دهگلان - مهاباد- دیواندره- ایلام- سنندج - مریوان- ارومیه- بلوچستان- کرمانشاه - کرمان -کازرون- شیراز-مرودشت- بوشهر - گناوه - بجنورد- شاهین شهر- جم- دزفول - فردیس کرج و بازاریان تهران: لاله زار، عبدل اباد، دروازه شمران و خیابان سعدی - ازادی - ولی عصر- زرین شهر- بهبهان- رشت- لاهیجان- بخشا لنگرود- گرمسار - بندر عباس - بازاریان تبریز - کامیاران - اهواز - بابل- قزوین - قم....
*- اعتصاب جمعی از کارکنان پتروشیمی سنندج:

اخبار منتشرشده درتاریخ روز دوشنبه، ۱۴ آذر ۱۴۰۱ آمده است : در فضای مجازی حاکی از اعتصاب کارکنان پیمانکاری و قرارداد مستقیم شاغل در پتروشیمی سنندج است.
*- در هم‌اندیشی طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت مطرح شد:با وعده‌ی عدالت در پرداخت از طرح ساماندهی نمی‌گذریم:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1305803
به گزارش خبرنگار ایلنا، درتاریخ روز دوشنبه، ۱۴ آذر ۱۴۰۱ آمده است : نشست هم‌اندیشی طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت امروز، دوشنبه، ۱۴ آذرماه، با حضور فداحسین مالکی (عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس)، علی خدایی (نماینده کارگران در شورایعالی کار) و رامین اناری (نماینده کارگران پیمانکار) در مجموعه‌ی فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد.
*- اعتصاب کارگران شرکت سایپا:

برپایه اخبار منتشره، درتاریخ روز دوشنبه، ۱۴ آذر ۱۴۰۱ آمده است : اخبار نشر یافته در فضای مجازی نشان می‌دهد که شرکت قالبهای بزرگ صنعتی سایپا، یکی از مهمترین شرکتهای ساخت قالب های پراید، تیبا و ساینا کوییک به دلیل اعتصاب کامیون داران و عدم بارگیری قطعات و ارسال آنها به خط مونتاژ (سایپا کاشان ،سایپا ساوه ،پارس خودرو ،سایپا مرکز) به اعتصاب اجباری رسیده است.
*- اعتصابات شرکت آلومینیوم المهدی بندرعباس:

برپایه اخبار منتشره، درتاریخ روز دوشنبه، ۱۴ آذر ۱۴۰۱ آمده است : باعث شد در نیمه شب فرماندار به آنجا رفته و با وعده وعید فعلا مشعل را بخواباند
*- اعتصاب کسبه در بیش از ۷۰ شهر کشور:
کانال تلگرامی «وحیدآنلاین» شامگاه دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ گزارش داد: که از اعتصاب کسبه در بیش از ۷۰ شهر ایران تصاویر ویدویی دریافت کرده است. اسامی این شهرها از این قرار است:سنندج، شیراز، لاله‌زار تهران، کرمانشاه، اصفهان، بابل، رشت، بوشهر، بازار بزرگ تبریز، کرج، کرمان، اراک، بروجرد، بجنورد، دیواندره، بازار چراغ برق تهران، شهرکرد، قزوین، دهگلان، مرودشت، پاوه، قم، اصفهان، جلفا، بهبهان، خیابان ستارخان تهران، مجتمع تجاری بوستان پونک تهران، میدان نقش جهان اصفهان، جامی اصفهان، شیراز، شهرکرد، شهر کوزران در استان کرمانشاه، مریوان، ایلام، سقز، شیراز، فردیس کرج، دزفول، چابهار، خیابان سعدی تهران، بازر فرش تبریز، طلافروشان تجریش تهران، گوهردشت کرج، باغ سپه‌سالار تهران، خیابان ولی‌عصر تهران، خیابان نادر شیراز، بازار طلا در بوشهر، خیابان عفیف‌آباد شیراز، بجنورد، اراک، کامیون‌داران همدان، خیابان سعدی رشت، زرقان، کازرون، اوز در استان فارس، شاهین‌شهر، میرداماد تهران، کارخانه سیمان سپاهان اصفهان، بازر بزرگ اصفهان، زرین‌شهر، بازار لوازم یدکی تهران، بندرعباس، بازار کهندژ اصفهان، کرمان، کامیونداران سنندج، بوشهر، کسبه خانه اصفهان، رانندگان ماهدشت، کرمان، قزوین، مرودشت، ارومیه، نازی‌آباد تهران، چهارباغ اصفهان، سمنان، ایذه، شهرضا، بابل، فلاورجان، همدان.
*- اعتصاب کارگران شرکت پایانه و مخازن پتروشیمی در ماهشهر برای دومین روز متوالی:

برپایه خبرمنتشره ، درتاریخ روز دوشنبه، ۱۴ آذر ۱۴۰۱ آمده است : کارگران و کارکنان ارکان‌ثالث شاغل در پایانه‌های صادراتی و مخازن پتروشیمی واقع در ماهشهر در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان برای دومین روز متوالی دست به اعتصاب و تجمع زدند.
*- بازنشستگان: چرا هنوز سهم سازمان تامین اجتماعی در بیمه‌ی تکمیلی مشخص نشده است؟
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1305856

به گزارش خبرنگار ایلنا، درتاریخ روز دوشنبه، ۱۴ آذر ۱۴۰۱ آمده است : پیگیری‌های خبرنگار ایلنا نشان می‌دهد علیرغم پیگیری‌های برخی فعالان صنفی و نمایندگان بازنشستگان، تا این لحظه (چهاردهم آذر) هنوز سازمان تامین اجتماعی خواسته‌های آن‌ها در ارتباط با بیمه‌ی تکمیلی و سهم سازمان را نپذیرفته است.
*- اعتصاب کارکنان شرکت پایانه و مخازن پتروشیمی در ماهشهر برای دومین روز متوالی:
امروز دوشنبه ۱۴ آبان‌ماه ۱۴۰۱ کارکنان ارکان‌ثالث شاغل در پایانه‌های صادراتی و مخازن پتروشیمی واقع در ماهشهر در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان برای دومین روز متوالی دست به اعتصاب و تجمع زدند.
*- اعتصاب نیروهای پیمانی محازن پتروشیمی ماهشهر :

برپایه گزارش منتشره در تاریخ ۱۴ آذر آمده است : نیروهای پیمانکاری شرکت پایانه ها و مخازن پتروشیمی ماهشهر امروز دوشنبه چهاردهم آذر وارد دومین روز اعتصاب خود شدند.
این همکاران که به پائین بودن دستمزدها؛عدم دریافت حق بهره وری و پاداش؛ عدم اجرای طبقه بندی و وجود تبعیض های بسیار بین کارگران پیمانکاری و رسمی معترض هستند گفته اند به اعتصاب خود در روزهای آینده و تا رسیدن به خواست ها ادامه خواهند داد.
*- تجمعات اعتراضی کارگران نگهبان پروژه متروی اهوازنسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق و وعده های توخالی مسئولان مقابل کارگاه،فرمانداری اهواز و استانداری خوزستان :
برپایه خبرمنتشره روز یکشنبه 14 آذر آمده است : کارگران نگهبان پروژه متروی اهواز درادامه اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق حقوق و وعده های توخالی مسئولان برای انعکاس هرچه بیشتر صدایشان مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.
*- پرستاران بیمارستان هفت تیرتهران نسبت به اجرای سرودم بریده قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری مقابل وزارت بهداشت، تجمع اعتراضی نمودند :
برپایه خبرمنتشره روز یکشنبه 14 آذر آمده است : پرستاران بیمارستان هفت تیرتهران برای اعتراض به اجرای سرودم بریده قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند.
*- اعتصاب کارگران پتروشیمی سنندج برای دومین روز متوالی :

بنابر گزارش های انتشار یافته،درتاریخ روز سه‌شنبه ۱۵ آذرماه ۱۴۰۱ آمده است: کارگران شاغل در شرکت پتروشیمی سنندج در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان برای دومین روز متوالی اعتصاب کرده و در محوطه مجتمع دست به تجمع زدند.
*- حمایت سندیکای کارگران شرکت واحد از ۱۶ آذر :
برپایه خبرمنتشره در کانال تلگرامی سندیکای شرکت واحد آمده است : در آستانه روز دانشجو، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه، همصدا با دیگر تشکلات مستقل کارگری و‌ معلمی کشور، اعلام می‌نماید که از فراخوان‌های اعتراضی دانشجویان عزیز و دیگر اقشار تحت ستم حمایت کرده و از همکاران گرامی درخواست می‌نماییم که در کنار دانشجویان و دانش‌آموزان قرار گیرند و حامی آن‌ها باشند.
*- اعتضاب بازاریان و کسبه در بخشی های دیگر ایران :
برپایه خبر منتشره، در تاریخ سه شنبه پانزدهم آذر ۱۴۰۱ آمده است : اعتصاب سراسری مغازه داران:اشنویه، انزلی، ابهر، کامیاران و بازار های گوناگون تهران پامنار- شاهپور- بازار بزرگ تهران- تجریش و ... در دومین روز همچنان دنبال می گردد.
*- درخواست کارگران پیمانکاری پالایشگاه آبادان برای تصویب طرح ساماندهی:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1306188


به گزارش خبرنگار ایلنا،درتاریخ ۱۵ آذر ۱۴۰۱ آمده است :کارگران ارکان ثالث یا پیمانکاری پالایشگاه آبادان، خواستار تسریح نمایندگان مجلس در تصویب طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت هستند. این کارگران می‌گویند: انتظار داشتیم تا پایان آبان ماه سال جاری طرح ساماندهی به تصویب برسد؛ تصویب این طرح تیر خلاصی است برای جلوگیری از پایمال شدن حقوق مزدی کارگران.
*- کارگران سیمان سپاهان،با اعتراض خود سه مدیر وابسته را بیرون کردند:

برپایه خبر منتشره، در تاریخ سه شنبه پانزدهم آذر ۱۴۰۱ آمده است : کارگران سیمان سپاهان امروز سه نفر از مدیران فعلی کارخانه که از اعضاء هلدینگ غدیر وابسته به سپاه هستند را بیرون کردند:
‏۱_معینیان، مدیر عامل
‏۲_پیمانی، معاونت منابع انسانی
‏۳_ نصر، معاونت مالی
*- کارگران داروگر تهران به ادامه معوقات مزدی خود اعتراض نمودند:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1306262

به گزارش خبرگزاری ایلنا در تاریخ سه شنبه 15 آذر 1401 آمده است : کارگران شاغل در کارخانه داروگر تهران صبح امروز (دوشنبه ۱۵ آذر ماه) در واکنش به پرداخت نشدن حدود ۴ ماه حقوق و ۵ ماه حق بیمه پرداخت نشده اعتراض کردند.
*- ادامه دومین روز اعتصای کارگران پیمانی مخازن پتروشیمی ماهشهر:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ آمده است : تصویر دیگری از دومین روز اعتصاب همکاران در شرکت پایانه ها و مخازن پتروشیمی بندر ماهشهر. دوشنبه چهارده آذر
برای ما مردم راهی جز مبارزه متحد برای دفاع از زندگی مان نمانده است.
*- کارگران پتروشیمی سنندج برای دومین روز متوالی اعتصاب نمودند:

بنابر گزارش رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز سه‌شنبه ۱۵ آذرماه ۱۴۰۱ کارگران شاغل در شرکت پتروشیمی سنندج در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان برای دومین روز متوالی اعتصاب کرده و در محوطه مجتمع دست به تجمع زدند.کارگران پتروشیمی سنندج خواستار افزایش دستمزد، حذف پیمانکاران و تبدیل وضعیت و دیگر مطالباتشان هستند.
*- اعتضاب بازاریان و کسبه در بخشی های دیگر ایران :
برپایه خبر منتشره، در تاریخ سه شنبه پانزدهم آذر ۱۴۰۱ آمده است : اعتصاب عمومی کسبه و مغازه‌داران شیراز،بندرعباس، کرمان و پاوه در دومین روز از اعتصاب سراسری
*- درخواست کارگران «روغن نباتی نرگس شیراز» برای رفع مشکلات این کارخانه:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1306116

برپایه خبری منتشره در تاریخ روز سه شنبه 15 آذر1401 آمده است : کارگران کارخانه روغن نباتی نرگس شیرازازاعتراضات دامنه دارشان نسبت به نداشتن امنیت شغلی ومعیشتی(عدم پرداخت 3 ماه حقوق و5 ماه حق بیمه) منجمله برپایی تجمع مقابل فرمانداری شیراز و اداره کل کار و استانداری فارس،خبردادند.
*- اعتضاب بازاریان و کسبه در بخشی های دیگر ایران :
برپایه خبر منتشره، در تاریخ سه شنبه پانزدهم آذر ۱۴۰۱ آمده است : اعتصاب عمومی کسبه و مغازه‌داران ارومیه،اراک،بجنورد،بروجن،لاهیجان،مرودشت و کرمانشاه در دومین روز از اعتصاب سراسری همچنان دنبال می گردد.
*- بلاتکلیفی کارگران یک جایگاه عرضه سوخت گاز در شوش :
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1306281

به گزارش خبرگزاری ایلنا، در تاریخ سه شنبه پانزدهم آذر ۱۴۰۱ آمده است : در تاریخ سه منابع کارگری در شهر شوش در تماس با خبرنگار ایلنا گفتند: فعالیت جایگاه عرضه سوخت گاز CNG (بوعلی)، از اول آذر ماه جاری به دلیل برخی مشکلات ایمنی موقتا متوقف شده و حدود ۸ تا ۱۰ کارگر شاغل در آن بلاتکلیف شده‌اند.
*- اعتضاب بازاریان و کسبه در بخشی زا کردستان :
برپایه خبر منتشره، در تاریخ سه شنبه پانزدهم آذر ۱۴۰۱ آمده است : اعتصاب عمومی کسبه و مغازه‌داران سنندج ، روانسر،جوانرود،سقز، بانه ، مریوان و مهاباد در دومین روز از اعتصاب سراسری همچنان ادامه دارد.
*- کارگرانِ پتروشیمی چوار ایلام نسبت به سطح پایین دستمزد وعدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و وعده های توخالی مسئولان با تجمع مقابل اداره کار، به ادامه اعتراضات شان پرداختند:
https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1306146
به گزارش خبرگزاری ایلنا، در تاریخ سه شنبه پانزدهم آذر ۱۴۰۱ آمده است: کارگرانِ پتروشیمی چوار ایلام از ادامه اعتراضاتشان نسبت به سطح پایین دستمزد وعدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و وعده های توخالی مسئولان با تجمع مقابل اداره کار،خبردادند.