چالشهای معلمان (آذر ۱۴۰۱) - فرنگیس بایقره

مسعود قبادی پس از اعتصاب غذا آزاد شد
مسعود قبادی، معلم و فعال مدنی از روز چهارشنبه ۷ دی ماه، دست به اعتصاب غذا زده است. وی که از بیماری قلبی رنج می برد، باوجود گذشت ۱۹ روز از بازداشت، بدون دریافت رسیدگی پزشکی مناسب، به صورت بلاتکلیفی در زندان بسر می برد.
آقای قبادی، روز شنبه ۱۹ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و به مرکز سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج منتقل شده بود. این معلم زندانی پس از چند روز اعتصاب غذا با تودیع قرار وثیقه از زندان یاسوج آزاد شد.
پیشتر نیز این معلم ساکن شهرستان چرام استان کهگیلویه و بویراحمد در روز جمعه ۲۲ مهر، در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و روز سه شنبه ۳ آبان ۱۴۰۱ آزاد شده بود.

دو معلم در سنقر بیش از ۱۱ سال حبس محکوم شدند
عکس 1
علی حسین شمایلی و کیومرث واعظی، دو معلم اهل سنقر، توسط مراجع قضایی در مجموع به ۱۱ سال و ۱۰ ماه حبس محکوم شدند.
آقای شمایلی و آقای واعظی، توسط مراجع قضایی از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام و تحریک و اغوا مردم” مجموعا به ۱۱ سال و ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.
روز جمعه ۱۶ مهر، کیومرث واعظی و علی حسین شمایلی توسط نیروهای امنیتی در سنقر بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان منتقل شده بودند.
آقای شمایلی، روز پنجشنبه ۲۱ مهر، با تودیع قرار وثیقه به شیوه موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

مسعود فرهیخته به زندان تهران بزرگ منتقل شد
مسعود فرهیخته، عضو هیات مدیره کانون صنفی فرهنگیان اسلامشهر، از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شد. وی روز شنبه ۱۲ آذر، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و سپس به زندان اوین منتقل شده بود. آقای فرهیخته از بند دو الف اطلاعات سپاه زندان اوین به تیپ ۶ زندان تهران بزرگ منتقل شده است. وی در تاریخ ۲۱ آذر، طی یک تماس تلفنی کوتاه با همسرش از انتقال خود به زندان اوین خبر داده بود.
لازم به ذکر است، مسعود فرهیخته پیشتر نیز از بابت فعالیتهای خود سابقه بازداشت و محکومیت را داشته است. وی در شهریور سال جاری، توسط شعبه‌ی ۱۴۰۴ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی ولیعصر تهران از بابت اتهام ”اخلال در نظم و آسایش عمومی” به تحمل یک سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. این حکم به مدت دو سال به حالت تعلیق درآمد.

احمد علی زاده مجددا بازداشت شد
عکس 2
احمد علی زاده، دبیر ورزش دبیرستان‌ آبدانان، روز شنبه ۱۷ دی، مجددا توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان مرکزی ایلام منتقل شد.
پیشتر احمد علی زاده، روز دوشنبه ۲۶ مهر، در رابطه با اعتراضات سراسری در شهرستان آبدانان استان ایلام توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. پیش از این آقای علی زاده به دلیل فعالیتهای سیاسی خود با حکم تنبیهی هیات رسیدگی به تخلفات اداری روبرو شده بود.
بر اساس حکمی که در شهریورسال جاری، از سوی هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان آموزش پرورش استان ایلام صادر و به آقای احمد علی زاده ابلاغ شده ، وی از بابت اتهامات “اخلال شدید در نظم عمومی، تمرد نسبت به ماموران حین انجام وظیفه، تخریب و ایجاد حریق در سطح شهر و لیدری جمعیت با هدف برهم زدن امنیت کشور” به بازنشستگی با تقلیل ۲ گروه محکوم شده بود.

بازداشت محمدعلی عربی و محمد فرزان
محمدعلی عربی و محمد فرزان، فعالان صنفی معلمان بیجار، پس از احضار به دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان، بازداشت شدند. آنها از اعضای کانون صنفی فرهنگیان بیجار
عنوان شده است.
بازداشت این افراد روز شنبه ۲۴ دی، در پی احضار به دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان صورت گرفته است. آنها پس از بازداشت، به زندان این شهر منتقل شدند.
بنابر این گزارش، اتهام مطروحه علیه این شهروندان “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده است.

بیانیهٔ معلمان شاغل و بازنشستهٔ مهاباد
دوشنبه ۵ دی - مهاباد:بدین وسیله ما معلمان شاغل و بازنشسته شهرستان مهاباد، اعلام می‌ نماییم که تمام‌ قد از همکاران عزیز و دلسوزمان حمایت نموده و از هیات بدوی تخلفات اداری استان (به رغم حراست و ریاست اداره آ. پ مهاباد که از یاد خود برده اند که از بدنه جامعه فرهنگی کشورند و باید حامی همکاران باشند)، می‌ خواهیم نسبت به پرونده ‌سازیهای انجام شده، موضع مستقل و منصفانه داشته باشد و وفاداری و قدرشناسی خود را با صدور حکم برائت همکاران، به جامعهٔ فرهنگی نشان دهد و موکدا از هیات مذکور انتظار داریم، به علت ارائه گزارش کذب و رفتار توهین ‌آمیز کریم سلیمانی، علیه تخلفات نامبرده تشکیل پرونده داده و با این اقدام سنجیده مانع از تکرار چنین مواضعی علیه معلمان شریف و دلسوز شود.
پی‌نوشت: شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران ، رفتار دور از ادب و نزاکت ریاست پیشین آ. پ مهاباد «کامبیز شاوله» را با نمایندگان این شورا از یاد نبرده است.

حرکتهای اعتراضی معلمان و دانش آموزان

حرکت اعتراضی دانش‌آموزان در ایرانشهر
عکس 3
روز دوشنبه ۵ دی کاربران شبکه ‌های اجتماعی ویدئویی از آبنمای دبیرستان ماندگار ایرانشهر را همرسانی کردند که توسط دانش ‌آموزان معترض به رنگ قرمز در آمده است. دانش آموزان مدرسه ماندگار در اعتراض به سرکوب خونین اعتراضات سراسری با این اقدام اعتراضی تلویحا می ‌گویند از جای جای ایران خون می ‌پاشد.

حرکت اعتراضی معلمان شهرستان سقز
روز پنجشنبه ٨ دی، تعداد زیادی از معلمان شهرستان سقز، در راستای پیگیری حذف غیرقانونی رتبە بندی از احکام فعالان صنفی شهر سقز، در اقدامی قابل توجه با نوشتن نامە ای، نارضایتی خود را از این رفتار زننده و غیرقانونی ابراز نمودند.
این نامە اعتراضی در سالن ادارە آموزش و پرورش شهرستان سقز، توسط همکاران قرائت و تمام معلمان حاضر در اعتراض به این مساله نامه را امضا کردند. در ادامه پس از جمع آوری تعداد بسیار زیادی از امضای همکاران، نامه مذکور برای جلب حمایت همکاران اداری به سایر واحدهای اداره ارائه شد تا این همکاران نیز در این اعتراض برحق فرهنگیان سهیم باشند. همکاران بخش اداری آموزش و‌ پرورش شهرستان سقز نیز کاملا همدلانه پابە پای دیگر همکاران انزجار و ‌نارضایتی خود را از چنین رفتارهای غیرقانونی در قبال فعالین صنفی ابراز کردند.

تجمع اعتراضی معلمانِ خرید خدمات استان تهران
روز دوشنبه 12 دی، معلمانِ خرید خدمات استان تهران برای اعتراض به عدم تبدیل وضعیت مقابل اداره آموزش و پرورش کل استان تهران تجمع کردند.
معلمانِ معترض گفتند: طبق بخشنامه ‌ای که آموزش و پرورش صادر کرده، قرار شد معلمان خرید خدمت شهرستانهای استان تهران به صورت قرارداد کار معین در وزارت آموزش و پرورش جذب شوند اما برخلاف آنچه در بخشنامه آمده، برای تبدیل وضعیتِ معلمان شرط سنی گذاشته‌اند.

شنبه ۳ دی: دانش آموزان دریکی از مدارس تهرانپارس بین فلکه دوم و سوم دست به تظاهرات زدند./ دانش آموزان کرج که در یک حرکت جمعی ترانه "برای" را می خوانند.

سه شنبه 27 دی: تعدادی از دانش آموزان روستای آب شیرین گچساران با در دست داشتن دست نوشته هایی تحت مضامین "هرکجا باشیم آسمان از آن ما است در حفظ آن کوشا باشیم" ،" آسمان آبی حق فرزندان ما است"، " قانون هوای پاک قانون نفس است و این غده آلوده را باید از روستا خارج کنیم"، اعراض شان را نسبت به عملکرد شرکت بهره برداری نفت و گاز این شهرستان در تخریب محیط زیست نشان دادند. عکس 4(منابع استفاده شده برای تهیه این مجموعه: هرانا، شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، ایرنا، تسنیم، ایلنا، هه ‌نگاو)

منبع: نبرد خلق شماره 459، شنبه اول بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱ ژانویه ۲۰۲۲
http://www.iran-nabard.com/N459/MOALEMAN%20459.htm