جنبش رنگین کمان بیشماران (دی 1۴01) - گردآوری و تنظیم: پویا رضوانیدر ماه دی با گسترش جنبش انقلابی (تجمعهای اعتراضی، مراسم یادمان شهیدان، شعارهای شبانه در تمام شبهای ماه دی، جمعه های اعتراضی در شهرهای بلوچستان مثل خاش، راسک، زاهدان و...)، اعتصاب و تجمع از جانب کارگران، پرستاران، دانشجویان، اصناف و کسبه جریان داشته است.
روز چهارشنبه ۱۴ دی ۱۴۰۱، همزمان با صد و یازدهمین روز قیام سراسری مردم ایران، سازمان مجاهدین خلق ایران اعلاام کرد که «تاکنون تظاهرات و قیام سراسری در بیش از ۲۸۲ شهر با ۷۵۰ شهید و ۳۰ هزار دستگیری به ‌ثبت رسیده و تاکنون اسامی و مشخصات ۶۱۴ تن از شهیدان قیام از سوی سازمان مجاهدین اعلام شده است.»
تشدید فقر و فلاکت عمومی، افزایش نرخ تورم و نقدینگی و سقوط ارزش ریال، زندگی نیروهای کار را به فلاکت بیشتر رانده است. رسانه حکومتی اعتماد در بررسیهای خود پیرامون خودکشی کارگران در سال ۱۴۰۱ اعلام کرد که «از ابتدای امسال تا ۸ دی ‌ماه، ۲۳ کارگر در استانهای خوزستان، کرمان، فارس، سمنان، خراسان رضوی، ایلام، گیلان، کرمانشاه، قزوین، کهگیلویه ‌و بویراحمد، آذربایجان غربی و گلستان اقدام به خودکشی کردند.» این نمونه ای از وضعیت مردم زحمتکش است. همین روزنامه در شماره روز سه شنبه ۲۷ دی ۱۴۰۱ از خروج سرمایه آمار تکاندهنده ای منتشر کرد که بر اساس آن «تنها در یک سال و نیم گذشته حدود 70 میلیارد دلار سرمایه‌ گذاری تنها در بخش املاک و شرکتهای تجاری کانادا صورت گرفته است و در کشور همسایه ما ترکیه نیز طی دو سال گذشته 1661 شرکت از سوی ایرانیان به ثبت رسیده است و تنها در سال 2022 نیز رقمی به ارزش 3.5 میلیارد دلار املاک از سوی ایرانی‌ها در این کشور خریداری شده است.» این هم نمونه ای از بی ثباتی اقتصاد کشور و به دنبال آن سقوط زندگی کارگران و مزدبگیران است.
در ماه گذشته نیروهای کار دستکم ۸۵ روز اعتصاب و تجمع کردند که فشرده اخبار آن را در زیر مطالعه می کنید. حرکتهای اعتراضی معلمان، دانشجویان، دانش آموزان، در دی ماه در این شماره ماهنامه نبرد خلق جداگانه پوشش داده شده است.

اعتصاب و تجمع کارگران شاغل و پیمانی صنعت نفت و پتروشیمی
روز یکشنبه ۴ دی، کارگران پتروشیمی آبادان در اعتراض به فضای امنیتی ایجاد شده در محل کار و نامه های تهدید آمیز برای کارگران معترضی که در تجمعات قبلی حضور داشتند، وارد اعتصاب شدند و روز دوشنبه ۵ دی، دیگر کارگران این پالایشگاه به اعتصاب پیوستند و مجتمع به حالت تعطیل در آمد. خواست فوری این همکاران پایان دادن به احضارها و تهدیدات امنیتی است. عکس 1
روز شنبه ۱۰ دی، کارگران رسمی پالایشگاه آبادان و دیگر مناطق نفتی طبق فراخوان قبلی برای پیگیری خواستهای برحق شان دست به اعتصاب و مقابل ساختمان مرکزی شرکت پالایش نفت تجمع کردند. همزمان با اعتصاب در پالایشگاه آبادان، کارکنان میدان نفتی آذر مهران در استان ایلام و کارکنان رسمی پالایشگاه اراک نیز دست از کار کشیده و اعتصاب کرده اند.
خواستهای فوری کارگران رسمی نفت که قبلا نیز برای آن تجمع کرده اند عبارتند از: اجرای کامل ماده ده و پرداخت پی بک ده ساله آن، حذف مالیاتهای افزایشی از دستمزدها، افزایش حقوق و حذف سقف تعیین حقوقها، پرداخت فوری پاداش پایان کار بازنشستگان، ابطال اساسنامه صندوق نفت و بهبود خدمات رفاهی و درمانی.
روز چهارشنبه 14 دی، کارگران پتروشیمی چوار ایلام در اعتراض به عدم تبدیل وضعیت دست از کارکشیدند و در محل کار، اداره کار و فرمانداری شهرستان تجمع برپا کردند.
بیش از ۱۳۰ هزار کارگر پیمانی نفت خواستار حذف پیمانکاران و عقد قرارداد مستقیم با وزارت نفت هستند و باوجود سازماندهی چند اعتصاب سراسری، وزارت نفت همچنان از پاسخگویی به کارگران سرباز می‌زند.
ایلنا روز چهارشنبه ۱۴ دی به نقل از چند تن از کارکنان رسمی نفت نوشته است: «از شروع به کار وزیر نفت و از ماههای ابتدایی سال و حتی قبل ‌تر از آن به ما قول دادند که مطالبات ‌مان از جمله اجرای ماده ده قانون نفت و اصلاح احکام در راستای ترمیم مزد و مزایای مزدی اجرایی می‌ شود اما حالا که به پایان سال نزدیک شده ‌ایم، می ‌گویند این مطالبات به سال آینده موکول شده است.» عکس 2
روز سه‌ شنبه ۲۰ دی، کارکنان رسمی شاغل در پتروشیمی مبین در فاز یک پتروشیمی منطقه ویژه دست به اعتصاب و تجمع زدند. هیات مدیره و نمایندگان هلدینگ به پرسنل وعده داده اند هفته آینده برای پاسخگویی به منطقه عزیمت کنند.
روز چهارشنبه 21 دی، کارکنان رسمی پالایش گاز فجر جم برای اعتراض به عدم اجرای ماده 10 قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت دست به تجمع مقابل ساختمان شرکت زدند.
روز شنبه 24 دی، کارگران شرکت طراحی و ساختمان نفت (ODCC) پتروشیمی گچساران برای اعتراض به بلاتکلیفی شغلی دست به تجمع در محل کارشان زدند.
روز یکشنبه 25 دی، کارگران عملیات غیر صنعتی ماهشهر برای اعتراض به سطح پایین حقوق و عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و شرایط کاری دست از کارکشیدند و در محل کارشان تجمع کردند.
روز سه شنبه ۲۷ دی، با فراخوان قبلی کارکنان رسمی واحد های ستادی و عملیاتی در مراکز متعددی از جمله در بهره برداری نفت و گاز غرب در چشمه خوش دهلران، پالایشگاه ایلام، شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون و شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون در اهواز، شرکت بهره برداری نفت و گاز پارس، شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری، شرکت فلات قاره، پالایشگاه پنجم پارس جنوبی، پالایشگاه گاز فجر جم، پالایشگاه آبادان، پتروشیمی ماهشهر و منطقه سیری تجمعات اعتراضی خود را برگزار کردند.
مراکز صنعتی اعتصاب کننده در شهرهای در بندر لنگه، ایلام، جم بوشهر، شیراز، عسلویه، اهواز، خارک، قشم، دهلران و آغاجاری است.
روز پنجشنبه ۲۹ دی، شماری از کارگران و کارکنان پایانه نفتی قشم دست از کار کشیدند و با برگزاری گردهمایی اعتراضی، خواهان حقوق پایمال شده خود شدند.

شنبه ۳ دی:
*کارکنان ثبت اسناد و املاک در شهرهای یزد، رامهرمز، مشهد، الیگودرز، جغتای در استان خراسان رضوی، دورود، خلخال، تاکستان، هفتگل در استان خوزستان و... در اعتراض به اوضاع خراب معیشتی دست به تجمع اعتراضی زدند.
*خانواده ‌های فربانیان هواپیما اوکراینی در حالی‌ که عکسهای نزدیکان خود را در دست داشتند، همزمان یک تجمع برگزار کردند. این نجمع همزمان با ششمین جلسه نمایشی بیدادگاه پشت درهای بسته برگزار شد.
*سه هزار نفر از کارکنان شرکت مبین، سازه کشتی ‌سازی بندرعباس که مسئول ساخت سکوهای نفتی است دست به اعتصاب زدند

یکشنبه ۴ دی:
*جمعی از بازنشستگان و مستمری‌ بگیران تأمین اجتماعی تهران در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات شان مقابل دفتر کانون بازنشستگان تهران دست به تجمع زدند.
*جمعی از اهالی منطقه دمچنار بویراحمد برای اعتراض به تخریب منابع طبیعی به وسعت دهها هکتار توسط یک نفر، دست به تجمع مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد زدند.
*تجمع اعتراضی مالکان نوار شمالی تهران مقابل وزارت راه و شهرسازی که بیش از ۳۰ سال، زمینهای آنها بلاتکلیف مانده است.

سه‌ شنبه ۶ دی:
*جمعی از شهروندان نقده در اعتراض به کلاهبرداری یک عضو شورای فرمایشی این شهر مقابل بیدادگستری این شهر تجمع کردند و خواهان دستگیری بهرام‌ پور، رئیس شورای این شهر شدند. به گزارش کانال تلگرام اتحادیه آزاد کارگران ایران، بهرام ‌پور یکی از مزدوران رژیم است که رئیس شورای شهر نقده می ‌باشد که مانند اربابانش، سرکردگان جمهوری اسلامی اقدام به کلاهبرداری کرده و با تاسیس شرکتی سرمایه ‌های مردم را به تاراج برده است و با توجه به منصب ریاستی خود به هیچ کسی پاسخگو نمی ‌شود.

پنجشنبه 8 دی:
*کسبه پاساژ علاءالدین تهران برای اعتراض به افزایش قیمت دلار کرکره های مغازه های شان را پایین کشیدند.

شنبه 10 دی:
*کارشناسان فوریت پزشکی کلانشهر تبریز برای اعتراض به نحوه اجرای تعرفه های پرستاری و عدم پاسخگویی به مطالبات دیگرشان دست به تجمع مقابل ساختمان علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز زدند.

یکشنبه 11 دی:
*صدها نفر از مالباختگان رمز ارز کینگ مانی برای اعتراض دست به تجمع مقابل بیدادسرای رسیدگی به جرایم اقتصادی (پانزده خرداد تهران) واقع در ناحیه 12 تهران زدند و خواهان بازگرداندن سرمایه های برباد رفته خود شدند.
کینگ‌ مانی یک ارز دیجیتال است که بنا بر اعلام سازندگان آن «برای انجام تراکنش در صنعت نتوورک مارکتینگ توسعه یافت.» شرکت بادران ظاهرا یکی از حامیان این رمزارز بوده و به کاربران و زیرمجموعه‌ های خود توصیه کرده است روی این رمزارز سرمایه‌ گذاری کنند.
مالباختگان با سرمایه ‌گذاری روی این رمزارز میلیاردها تومان سرمایه خود را از دست داده‌ اند.

دوشنبه 12 دی:
*بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی ایلام برای اعتراض به عدم صدور حکم حقوقی دست به تجمع مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی ایلام زدند.

سه شنبه 13دی:
*کارگران شرکتی مخابرات استان گیلان برای اعتراض به ممنوع الورود شدن به محل کارشان به دلیلِ مخالفت با امضایِ قرارداد با شرکتهای پیمانکاری محلی به‌ جای شرکت پیمانکاری شسکام دست به تجمع زدند.
*جمعی از فعالان محیط ‌زیست و دوستداران طبیعت روستای ماراب از توابع شهر کامیاران به منظور زنده نگه‌ داشتن طبیعت و جلوگیری از احداث معدن با شعار «برای کسب سرمایه محیط‌ زیست را نابود نکنید» چند هکتار از کوه‌های این منطقه را با دانە های دارویی بذرکاری کردند.
*تجمع اعتراضی تجمع کارکنان رادیولوژی بیمارستان پورسینا مقابل ساختمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان.
*کارکنان رادیولوژی بیمارستان پورسینا برای اعتراض به واگذاری به بخش خصوصی و به خطرافتادن امنیت شغلی شان دست به تجمع مقابل ساختمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در کلانشهر رشت زدند. به گزارش گیلان خبر، تجمع کنندگان در جلسه ای بی نتیجه با حضور عقیل قلی پور معاون درمان دانشگاه شرکت کردند.

شنبه 17 دی:
*تجمع کارگران شهرداری ایلام در اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق و بی خیالی مسئولان مقابل ساختمان شورای شهر.

یکشنبه ۱۸ دی:
*در سومین سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراین با موشکهای سپاه تروریستی پاسداران، خانواده ‌های جانباختگان پرواز PS752 در تهران گرد هم آمدند. برگزارکنندگان این مراسم به یاد قربانیان گل گذاشتند و شمع روشن کردند و در همبستگی با خانواده ‌های دادخواه نوشتند: «نمی ‌بخشیم و فراموش نمی‌ کنیم» در سقز با وجود جو امنیتی، مردم در مزار جانباختگان هواپیمای اوکراینی در آرامستان سقز شعار مرگ بر خامنه ای و مرگ بر دیکتاتور سردادند.
*جمعی از بازنشستگان مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌ تپه و کاغذ پارس در اعتراض به وضعیت معیشتی مقابل ساختمان سازمان تامین اجتماعی شوش تجمع کردند. آنها کاغذهایی در دست داشتند که بر روی آن نوشته شده بود «اجرای قانون الزام سلامت، برچیده شدن بیمه‌های تکمیلی»، «اجرای ۲۵ درصد متناسب‌سازی سال ۱۴۰۰» و «پرداخت عیدی کارگر». به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، این تجمع به دلیل محقق نشدن خواسته‌ های بازنشستگان صورت گرفته است. بازنشستگان کارگری که تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند در سال ۱۴۰۰ و آغاز سال ۱۴۰۱ بارها در اعتراض به اجرا نشدن کامل قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و حقوق بازنشستگی اندک تجمع کردند. عکس 3

دوشنبه 19 دی:
*کارگران کارخانه یدکی موتور برای افزایش دستمزد منجمله اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه ‌بندی مشاغل و نداشتن امنیت شغلی دست از کارکشیدند و مقابل این واحد تولیدی واقع در شهرک صنعتی کاوه ساوه تجمع کردند. به گزارش ایلنا، تجمع کنندگان گفتند: حدود 600 تا 700 کارگر در کارخانه یدکی موتور با سوابق مختلف مشغول کارند که از میزان دریافتی دستمزد خود رضایت ندارند. آنها افزودند: همه ما در طول سالهای گذشته برای افزایش حقوق تلاش کردیم، طرح طبقه ‌بندی مشاغل که از چندین سال پیش در این کارخانه اجراشده نیاز به بازنگری دارد. عکس 4
*کارگران فضای سبز نفت آغاجاری از خوزستان به تهران آمدند و با برپایی تجمع مقابل وزارت نفت به بلاتکلیفی شغلی اعتراض کردند. به گزارش ایلنا، یکی از کارگران با بیان اینکه برای پیگیری وضعیت بلاتکلیف شغلی‌ مان به تهران آمده ‌ایم، در تشریح وضعیت بلاتکلیف شغلی خود و همکارانش گفت: از سال 86 به صورت مستقیم و بدون قرار داد با شرکت نفت فعالیت داشتیم، تا اینکه پایان آذر ماه سال گذشته (1400) به یکباره با پافشاری شرکت نفت آقاجری به پیمانکار واگذار شدیم و کارفرما تصمیم گرفت به جای عقد قرارداد دائمی که سالها در انتظارش بودیم، همه ما کارگران را به قرار داد حجمی و در نهایت روزمزدی تبدیل وضعیت کند. از آن موقع تا هم اکنون امنیت شغلی نداریم.
*جمعی از کارگران بازنشسته شرکت ملی مس ایران در اعتراض به تغییر اساسنامه و قرارگرفتن زیر نظر شورای عالی رفاه برای بار دیگر دست به تجمع مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی درکرمان زدند.
*کارگران کارخانه قطعات یدکی موتور و فنرسازی «خاو» واقع در شهرک صنعتی ساوه، به دلیل محقق ‌نشدن مطالبات شان دست از کار کشیدند و در محوطه کارگاهی این شرکت اعتصاب کردند.
*جمعی از خانواده های زندانیان محکوم به اعدام زندانهای مرکزی کرج و قزلحصار بابرپایی تجمع مقابل ساختمان قوه قضاییه در تهران و برافراشتن پلاکاردها و سردادن شعارها خواهان توقف اعدام بستگان شان شدند.
*جمعی از کادر درمان مرکز قلب تهران برای اعتراض به سطح پایین حقوق و عدم پرداخت مطالبات و قراردادکاری دست به تجمع زدند. به گزارش تجارت نیوز، تجمع کنندگان گفتند: مصوبه ای از سال 1396 به مسئولان بیمارستان ابلاغ شد اما برای کارکنان بیمارستان اجرا نشد. آنها افزودند: بر اساس این مصوبه هر ماه بیش از 2 میلیون تومان از حقوق کارکنان پرداخت نشده است. این رقم برای برخی از آنها با توجه به پست و سابقه کار متغیر است، اما آنچه کارکنان مرکز قلب می‌گویند برای هر نفر دست‌کم بیش از 100 میلیون تومان در مجموع این پنج سال پرداخت نشده است.

سه‌ شنبه ۲۰ دی:‌
*مالباختگان شرکت رامک خودرو در شهر تهران با برپایی تجمع و سردادن شعار «نصر من الله و فتح قریب ننگ بر این قوه مردم فریب» نسبت به بی ‌کفایتی قوه قضاییه جهت پیگیری مطالبات شان و عدم رسیدگی به تخلفات این شرکت اعتراض کردند. به گفته مالباختگان، آنها باوجود پرداخت مبالغ زیاد جهت خریداری خودرو به این شرکت، با گذشت بیش از ۵ سال، موفق به دریافت خودروهای خود نشده ‌‌‌اند.

چهارشنبه ۲۱ دی:
*کارگران و رانندگان دستگاههای بیل میکانیکی، لودر، کمپریسی شرکت سامان سازان فولاد شادگان پس از تاخیر چندماهه در پرداخت حقوق، بیمه، مزایا، عدم داشتن سرویس ایاب و ذهاب دست از کار برداشته و به اعتصاب ادامه دادند.

جمعه 23 دی:
*اهالی تفتان برای اعتراض به تخریب محیط زیست دست به تجمع در دامنه کوه سفیدپوش در استان سیستان و بلوچستان زدند و از استخراج معدن طلای این منطقه جلوگیری کردند. به گزارش رسانک، معدن طلای تفتان توسط شرکت آریا جنوب در حال فعالیت است و مردم این منطقه می گویند که تاکنون مجوز سازمان محیط زیست را نیز نگرفته است.
بنا به همین گزارش شرکت آریا جنوب وابسته به ارگان نظامی سپاه پاسداران است و با استخراج و فعالیت در این معدن باعث تخریب محیط زیست، طبیعت بکر آن و حیات وحش شده است. یاد آوری می شود که اهالی این منطقه روز پنج شنبه 19 آبان سال جاری با کاروانی از دهها خودرو به محل معدن طلای تفتان رفته و مانع از استخراج این معدن شدند.

شنبه 24 دی:
*کارگران روغن نباتی جهان باردیگر برای اعتراض به بیکاری و عدم پرداخت مطالبات و حق بیمه و وعده های توخالی مسئولان دست به تجمع مقابل استانداری زنجان زدند.
به گزارش ایلنا، یکی از کارگران حاضر در تجمع گفت: مسئولان باید پاسخگوی مطالبات ما در زمینه بیمه و معوقات باشند و خسارتهای وارده به کارگران و خانواده های شان را جبران کنند.
وی، با اشاره به واریز نشدن حق بیمه کارگران ادامه داد: کارگران معوقات چند صد میلیون تومانی دارند.

دوشنبه 26 دی:
*جمعی از خانواده های زندانیان محکوم به اعدام زندانهای مرکزی کرج و قزلحصار با ادامه تجمع مقابل ساختمان قوه قضاییه در پایتخت خواهان توقف اعدام بستگان شان شدند. پیش از این روز دوشنبه 19 دی و روز شنبه 24 دی، خانواده های زندانیان محکوم مقابل ساختمان قوه قضاییه در تهران تجمع کرده بودند.
*جمعی از اهالی تربت ‌جام برای اعتراض به قطعی گاز و مشکلات زیستی ناشی از نداشتن امکانات گرمایشی مقابل فرمانداری این شهرستان در استان خراسان رضوی تجمع کردند
مردم خشمگین براي تامين وسايل گرمايش به فرمانداری و ساختمان هلال احمر رژیم با شعارهاي مرگ بر خامنه اي یورش بردند، جوانان دلیر با شعارهای بی شرف بی شرف با نیروهای سرکوبگر درگیر شدند و با روشن کردن آتش برخي از خیابانها را به کنترل در آوردند.
برای باری دیگر، کارگران بازنشسته شوش برای اعتراض به وضعیت معیشتی دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان در استان خوزستان زدند.

سه شنبه ۲۷ دی:
*جمعی از اهالی تربت ‌جام برای اعتراض به قطعی گاز و مشکلات زیستی ناشی از نداشتن امکانات گرمایشی برای دومین روز متوالی مقابل فرمانداری این شهرستان در استان خراسان رضوی تجمع کردند.
*جمعی از اهالی روستای آب شیرین در اطراف گچساران برای اعتراض به فاجعه زیست محیطی، در پی نصب فِلر گازی در میدان مرکز روستا توسط شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران و بروز مشکلات تنفسی دست به تجمع و برافراشتن پلکاردها زدند. به گزارش خبردنا، روستای آب شیرین گچساران دارای جمعیتی حدود 1500 نفر است که اکنون با یک فاجعه زیست محیطی روبرو هستند.

پنجشنبه 29 دی:
*کشاورزان اصفهان در اعتراض به عدم دریافت حقابه برای چهارمین روز متوالی مقابل استانداری تجمع کرده و خواستار تأمین حقابه شدند. به گزارش ایران کارگر، تظاهرکنندگان شعارهای «رئیسی دروغگو، زاینده رودت کو»، «رئیسی بی عرضه برگرد برو حوزه» و «نصر من الله و فتح قریب، مرگ بر این دولت مردم فریب» سر دادند. کشاورزان در سومین روز پس از راهپیمایی در اصفهان با در دست داشتن پلاکارد مقابل استانداری این کلانشهر تجمع کردند.
کشاورزان اصفهان سال گذشته نیز اعتراض گسترده و چند روزه در کف زاینده رود داشتند اما با حمله نیروهای سرکوبگر امنیتی به آنها دهها تن از ناحیه چشم مورد اصابت قرار گرفتند که باعث نابینا شدن بسیاری از آنها شد. عکس 5

جمعه 30 دی:
*خانواده‌ های بازیکنان یک باشگاه فوتبال مشهد برای اعتراض به آزار جنسی 15 فوتبالیست‌ نوجوان توسط مربی باشگاه مقابل ساختمان هیات فوتبال استان خراسان رضوی تجمع کردند.
براساس گزارش شهرآرا نیوز، در یک تیم فوتبال مشهدی در رده سنی پایه‌ ها، به 15 نوجوان تعرض صورت گرفته که این بازیکنان تا کنون سکوت کرده و جرات افشای آن را به خاطر تهدید فرد متجاوز و البته ترس از رسوایی خود را نداشتند.
خانواده ‌های این افراد برای پیگیری و ثبت شکایت در حراست اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی حضور یافته ‌اند و تجمعی مقابل هیات فوتبال این استان برگزار شده است.

اعتصاب کسبه و اصناف در بازار

شنبه ۳ دی:
*اعتصاب کسبه و بازاریان شهر جوانرود در استان کرمانشاه
چهارشنبه ۷ دی:
*کسبه در پاساژ علا‌الدین تهران به علت نوسان شدید قیمت دلار دست به اعتصاب زدند.
شنبه ۱۰ دی:
*در بازار بزرگ تهران و در بازار گلوبندک شماری از مردم تجمع کرده و خطاب به نیروهای امنیتی شعار «بی شرف، بی شرف» سردادند. «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» از جمله شعارهای مردم معترض در بازار بزرگ تهران بود. نیروهای امنیتی به مردم تجمع‌کننده در بازار گلوبندک حمله و تعدادی از آنان را بازداشت کردند.
*فروشندگان بازار موبایل ایران هم که در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه و پس از افزایش دو باره و شدید قیمت دلار دست از کار کشیدند.
یکشنبه ۱۸ دی:
*اصناف و بازاریان شهرستان ‌های ایلام، کرمانشاه، بوکان، سنندج و سقز در پشتیبانی از دادخواهی خانواده‌ قربانیان هواپیمای اوکراینی اعتصاب کرده و محل کسب و کار خود را تعطیل کردند.

منبع: نبرد خلق شماره 459، شنبه اول بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱ ژانویه ۲۰۲۲
http://www.iran-nabard.com/N459/karegari%20459.htm