جنبش رنگین کمان بیشماران (اسفند 1۴01) - گردآوری و تنظیم: پویا رضوانی

ماه اسفند به جز حرکتهای توده ای گوناگون بر بستر جنبش انقلابی، از جمله خیزش سراسری در شب چهارشنبه سوری و آخرین پنجشنبه سال، قیامهای درخشان روزهای جمعه در شهرهای بلوچستان مثل خاش، راسک، زاهدان، مراسم یادمان شهیدان انقلاب، سردادن شعارهای شبانه شاهد اعتصاب و تجمع از جانب کارگران و مزدبگیران و به خصوص بازنشستگان بودیم. در این ماه نیروهای کار دستکم 174 روز اعتصاب و تجمع انجام دادند که فشرده اخبار آن را در زیر مطالعه می کنید. حرکتهای اعتراضی معلمان، دانشجویان، دانش آموزان، در همین ماه در این شماره ماهنامه نبرد خلق جداگانه پوشش داده شده است.

دوشنبه یکم اسفند
*تعدادی از کارگران کارخانه فولاد آریا اردستان برای چندمین روز به دلیل حقوقهای معوق خود دست به اعتصاب زده و جلوی کارخانه تجمع کردند. به گزارش ایسنا، کارگران کارخانه فولاد آریا اردستان می ‌گویند حقوق ماههای آبان، آذر، دی و بهمن خود را به ‌طور کامل نگرفتند و در این وضعیت سخت معیشتی و اقتصادی دیگر تحمل ادامه این وضعیت را ندارند.
یکی از کارگران کارخانه گفت: حدود دو هفته پیش فرماندار و اعضای شورای تامین شهرستان برای بررسی مشکلات کارگران به کارخانه آمدند که مدیران شرکت وعده ‌هایی برای برطرف کردن مشکلات دادند، ولی از آن زمان تاکنون هیچ کدام از قولهایشان عملی نشده است.
وی با بیان اینکه مدیران کارخانه می‌گویند پول نداریم حقوقتان را بدهیم، می‌پرسد: اگر واقعاً کارخانه برای پرداخت حقوق پرسنل خود با مشکلات مالی مواجه است پس این همه محصولات کارخانه کجا می‌رود؟

*کارگران پروژه ‌ای شاغل در پتروشیمی آدیش واقع در سایت تمبک کنگان در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه و‌ وعده ‌های واهی برای پرداخت آن دست به اعتصاب زده و در محوطه کارگاه تجمع کردند. همزمان کارگران ترمینال نفتی جاسک (شرکت گاما) برای اعتراض به عدم پرداخت 3 ماه حقوق (ماههای آذر، دی و بهمن)دست از کارکشیدند و در این پایانه نفتی در استان هرمزگان تجمع کردند.

*شماری از کارکنان شرکت ملی سرب و روی، در اعتراض به معوقات مزدی و عدم رسیدگی به مطالبات شان در شهرهای یزد و زنجان دست به تجمع زدند.

*کارکنان شرکت کانرود سازه پتروشیمی چابهار برای اعتراض به عدم پرداخت 4 ماه حقوق دست به اعتصاب و تجمع زدند. به گزارش کمپین فعالان بلوچ، به دنبال اعتصاب کارکنان شرکت کانرود سازه پتروشیمی چابهار یک ماه از حقوق شان به صورت ناقص پرداخت شد و مدیر پروژه وعده داد تا دهم ماه جاری دو ماه از حقوق شان را پرداخت خواهد کرد.

*تجمع اعتراضی متقاضیان مسکن ملی ساوه مقابل فرمانداری این شهر.

*اعتصاب مغازه داران پاساژ گلستان بانه جهت اعتراض به گرانی اجاره و وضعیت اقتصادی

سه شنبه ۲ اسفند
*گروهی از اهالی «مسکن ویژه» منطقه تهرانسر پایتخت در برابر ساختمان شهرداری تجمع کردند. معترضان از شهردار منطقه ۲۱ می ‌خواستند تا به جای وعده گفت ‌و گو در مسجد، در محل کار به مطالبات شهروندان پاسخ دهد.

*برای سومین بار، کارگران شرکتی شهرداریهای خوزستان دست به تجمع مقابل استانداری خوزستان در کلانشهر اهواز زدند تا اعتراض شان را نسبت به عدم تبدیل وضعیت و عدم پاسخگویی مسئولان نشان دهند. به گزارش ایلنا، یکی از معترضان گفت؛ حدود 200 نفر از کارگران شرکتی تحصیلکرده شهرداریهای مختلف استان خوزستان هستیم که بر اساس بخشنامه سال گذشته وزارت کشور و سازمان شهرداریها مشمول تبدیل وضعیت استخدامی از شرکتی به قرارداد مستقیم همانند سایر شهرداریهای کشورشده ‌ایم. استانداری با استناد به رایی که 22 شهریور ماه سال جاری از سوی هیات عمومی دیوان عدالت اداری با شکایت یکی از شاکیان خصوصی در استان گیلان صادر شده است، از تبدیل وضعیت استخدامی ما کارگران مشمول این طرح خودداری می ‌کند و ما معطل مانده ‌ایم.

*جمعی از کارگران نانواییهای نیشابور برای اعتراض به سطح نازل حقوق اتحادیه نانوایی‌ مقابل اتحادیه نانواییهای این شهرستان دراستان خراسان رضوی تجمع کردند.

*به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، جمعی از کارگران شاغل در پتروشیمی مسجد سلیمان نسبت به عدم‌ دریافت ۶ ماه حقوق و بیمه معوقه ‌شان دست به اعتراض زدند که متعاقب آن نیروهای حراست درب پتروشیمی را به روی کارگران بستند.

*پیمانکاران فضای سبز شهرداری تبریز با تجمع مقابل استانداری آذربایجان شرقی سومین روز اعتراض شان را نسبت به عدم برگزاری مناقصه از ابتدای اسفند ماه سال 1400 برگزار کردند.

*جمعی از افراد دارای معلولیت استان خراسان رضوی برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراض شان نسبت به عدم پاسخگویی مسئولان به مطالبات شان از جمله عدم تامین وسایل کمک توانبخشی، عدم پرداخت شهریه‌ های دانشگاه، بیمه درمانی، بیکاری و مسکن دست به تجمع مقابل اداره کل بهزیستی این استان در مشهد زدند.
به گزارش ایلنا، در پی این تجمع مسعود فیروزی (مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی) در جمع معلولان حاضر شد و با آنها نشست فوری برگزار کرد.

چهارشنبه ۳ اسفند
*گروهی از خریداران ارز در برابر شعبه ارزی بانک ملی در خیابان فردوسی تهران تجمع کردند. روز گذشته بانک مرکزی از راه ‌اندازی مرکز «مبادله ارز و طلا» برای کنترل وضعیت قیمت ارز خبر داده بود. به گزارش بی ‌بی ‌سی، معترضان به افزایش قیمت ارز که موجب افزایش قیمت خانه و خودرو و دیگر مایحتاج روزمره شده هم واکنش نشان دادند.

*کارگران کارخانه فولاد جهان آرا خرمشهر برای اعتراض به عدم پرداخت 4 ماه حقوق (ماههای آبان، آذر، دی و بهمن) دست از کارکشیدن و در این واحد صنعتی واقع در خیابان فردوسی این شهرستان در استان خوزستان تجمع کردند.

*جمعی از مالکان زمینهای مرادآباد پونک در اعتراض به بلاتکلیفی 30 ساله برخورداری ازحق مجوز ساخت مقابل نهاد ریاست جمهوری در میدان پاستور تهران تجمع کردند. مالکان زمینهای مراد آباد پونک که 30 سال پیش زمینها از سوی جهاد سازندگی به آنها واگذار شده و تا الان حق و مجوز ساخت نداشته اند،

*تجمع گروهی از آتش‌ نشانان مقابل ساختمان شورای فرمایشی شهر تهران در خیابان بهشت. آتش‌ نشانان معترض خواهان رسیدگی به خواسته ‌های صنفی و معیشتی خود هستند و شعار می‌ دادند: وعده ‌ها پوشالیه، سفره ما خالیه/ آتش ‌نشان می ‌میرد، ذلت نمی‌‌پذیرد.

*تجمع اهالی روستای دره در اعتراض به فعالیتهای معدن در منطقه دره پریان.

*تجمع اعتراضی کارگران معدن کرومیت اسفندقه در استان کرمان در محل این شرکت. این کارگران ۳ ماه حقوق، عیدی و پاداش پایان سال را از پیمانکار طلب دارند. همچنین ۳ ماه از بیمه آنها نیز پرداخت نشده است. شرکت یاقوت شهر که پیمانکار این معدن بوده پس از اتمام قرارداد، بدون پرداخت مطالبات کارگران اقدام به جمع آوری کارگاه و ترک معدن کرده است.

شنبه ۶ اسفند
عکس 1
*کارگران ذوب آهن اصفهان برای افزایش حقوق منجمله بروز کردن طرح طبقه ‌بندی مشاغل دست به تجمع دراین مجتمع زدند. به گزارش ایلنا، تجمع کنندگان گفتند: درآمد کارگران به اندازه ‌ای نیست که معاش ‌شان تامین شود به همین دلیل درخواست بازنگری در اجرای طرح طبقه‌ بندی مشاغل را داریم تا همه بتوانند از مزایای اجرای این قانون استفاده کنند.

*برای هفتمین روز کارگران شهرداری لالی برای اعتراض به عدم پرداخت 5 ماه حقوق و 9 ماه حق بیمه اعتصاب کردند و کارگران بخش نظافت شهری از جمع آوری زباله ها از سطح شهر خودداری کردند. به گزارش ایلنا، کارگران شهرداری لالی در استان خوزستان از شهریور معوقات مزدی طلبکارند. کارگران گفتند: مسئولان استانی از وضعیت معیشتی و بی‌ پولی کارگران شهرداری لالی باخبرند اما پیگیری صورت نمی ‌گیرد.

*کارگران پروژه ‌ای شرکت نصب نیرو شاغل در نیروگاه سبلان اردبیل در اعتراض به عدم پرداخت ۳ ماه حقوق معوقه دست به اعتصاب زده و در محوطه کارگاه تجمع کردند.

یکشنبه 7 اسفند
*کارگران کشت و صنعت هفت تپه برای دومین روز متوالی نسبت به عدم پاسخگویی به مطالبات شان منجمله همسانسازی نشدن حقوق دست به تجمع در این مجتمع زدند.

*به گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، کارگران شاغل در شرکت پخش فراورده های نفتی منطقه اصفهان نسبت به عدم پاسخگویی به مطالبات شان تجمع کردند و خواهان رسیدگی به مطالبات خود شدند.

*جمعی از کشاورزان روستای الباجی که در مسیر بین اهواز-اندیمشک واقع شده برای گرفتن حقابهِ خودشان دست به تجمع زدند. خشکسالی سالهاست که کشاورزان خوزستان را تحت فشار قرار داده و اوضاع همواره در حال بدتر شدن است.

*مالباختگان و حواله‌ داران شرکت آذویکو مقابل دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی در اعتراض به عدم تعیین تکلیف پرونده کلاهبرداری این شرکت و عدم تحویل خودروها به حواله‌داران پس از گذشت پنج سال تجمع کردند. مسئولان شرکت صنعتی خودرو آذربایجان (آذویکو)، پیشتر به دریافت ارز دولتی و عدم بازگردادن آن به حساب خزانه دولت و همچنین کلاهبرداری از صدها مشتری با پیش‌فروش صوری خودرو ام ‌جی‌۳۶۰ متهم شده بودند، اما روند رسیدگی به پرونده همچنان دارای ابهام است.

*شماری از نانوایان مقابل اتحادیه نانوایان تهران در اعتراض به وضعیت معیشتی ‌خود تجمع کردند. آنها در این تجمع اعتراضی خواهان آزادسازی قیمت آرد نان و دادن یارانه به خود مردم شدند. اعتراض دیگر آنها به دستگاههای هوشمند نانینو بود که به گفته ‌آنها اعتبار ندارند.
پیش از این نیز نانوایان اعتراضات مشابهی برگزار کردند. آنهابه «کم شدن سهمیه ‌ها، بالا رفتن هزینه‌ ها مانند قیمت کنجد و مایه ولی در عوض ثابت ماندن نرخ نان» اعتراض دارند.

دوشنبه ۸ اسفند
*کارگران شرکت فولاد یزد در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات شان برای دومین روز متوالی اعتصاب کرده و دست به تجمع زدند.

سه شنبه 9 اسفند
عکس 2
کارگران پسماند شهرداری تهران برای اعتراض به عدم تبدیل وضعیت مقابل ساختمان شورای شهر تجمع کردند. به گزارش ایونا، تجمع کنندگان گفتند: از اجرای طرح تبدیل وضعیت شغلی و استخدامی نیروهای شرکتی ایثارگر واحد بازیافت خبری نیست. در آخرین پیگیریهایی که انجام داده ‌ایم، برخی مسئولان شهری ضمن دادن وعده پیگیری خواسته‌ هایمان، مدعی ‌اند موضوع مشکلاتمان را به مسئولان بالادستی انتقال داده‌ ایم اما تبدیل وضعیت کارگران ایثارگر واحد بازیافت همچنان مسکوت مانده است.

*کارکنان سازمان همیاری شهرداریهای استان کهگیلویه و بویراحمد برای اعتراض به عدم پرداخت به موقع حقوق برای چهارمین روز دست به تجمع مقابل این اداره در یاسوج زدند.
تولیدکنندگان و توزیع کنندگان عمده مرغ دراستان کهگیلویه و بویراحمد برای افزایش قیمت و کمیاب شدن مرغ از ارائه مرغ به بازار اجتناب کردند. به گزارش فارس، مرغ گرم از شب گذشته تاکنون در بازار استان کمیاب شده و تولیدکنندگان و عاملین فروش با اعتصاب، خواهان افزایش قیمت مرغ هستند.

*رانندگان تاکسی فرودگاه مهرآباد برای اعتراض به نرخ کرایه تاکسیهای ویژه فرودگاه دست به اعتصاب زدند و با استارت نزدن خودروهای شان از جابجایی مسافران خودداری کردند.

*به گزارش کانال کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت، جمعی از نابینایان و کم ‌بینایان بزرگسال و کودک به همراه خانواده ‌های شان در اعتراض به واگذاری مرکز نابینایان خزانه (موقوفه) به بخش خصوصی، مقابل سازمان بهزیستی کشور تجمع اعتراضی برگزار کردند.

*بازاریان تهران در محدوده پانزده خرداد در اعتراض به نوسانات نرخ ارز دست به اعتصاب زدند.
همزمان راسته پارچه فروشان بازار تهران (سرای امیرکبیر) مغازه های خود را تعطیل کردند.

چهارشنبه 10 اسفند
*خانواده ‌های زندانیان محکوم به اعدام با برپایی تجمع مقابل دفتر دیوان عالی قوه قضاییه در تهران شماره ای دیگر از سریال اعتراضی شان را نسان داده و خواهان توقف اعدام بستگان شان شدند.

*برای چندمین بار، اعضای مالباخته تعاونی مسکن کارکنان نهاد ریاست جمهوری برای اعتراض به عدم پاسخگویی دست به تجمع مقابل ساختمان ریاست جمهوری زدند. به گزارش انتخاب، در سال 1399 تعاونی مسکن نهاد ریاست جمهوری اقدام به فروش 83 واحد مسکونی از فاز 11 زون 2 و 3 پروژه پردیس می ‌کند که هر یک از اعضاء حدود 500 میلیون تومان را طی 5 قسط در ظرف پنج ماه به حساب تعاونی مسکن ریاست جموری واریز کردند.
طبق وعده شفاهی علوی مدیرعامل تعاونی مسکن ، مقرر شده بود که این افراد تا شهریور سال 1400بعد از پرداخت مبلغ 200 میلیون دیگر، کلید خانه ‌های خود را دریافت کنند.

پنجشنبه ۱۱ اسفند
کارگران پتروشیمی گچساران «شرکت تیام صنعت» پیمانکاری محمد سلحشور در اعتراض به عدم دریافت حقوق برج ۱۰ و ۱۱ دست به اعتصاب زدند. آنها با تهدید نیروی سرکوبگر انتظامی مواجه شدند.

شنبه 13 اسفند
*کارگران پستهای فشار قوی برق (کارگران بخش دولتی) برای افزایش حقوق ابتدا مقابل مجلس تجمع کردند و اعتراض شان نسبت به دخالت مجلس در تعیین دستمزد سالیانه کارگران نشان دادند و سپس راهی وزارت نیرو شدند تا به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل اعتراض کنند. به گزارش برق نیور، کلاه زردهای حاضر در تجمع گفتند: تعیین دستمزد برای تمام کارگران کشور، چه در بخش خصوصی شاغل باشند و چه در دولت، برعهده‌ شورای عالی کار است و نباید افزایش دستمزد کارگران دولت در لایحه بودجه مشخص شود.

*جمعی از اهالی منوجان برای اعتراض به ممانعت از ساخت و ساز توسط بنیاد مسکن در زمینهای آبا و اجدادی مقابل فرمانداری این شهرستان در استان هرمزگان زدند.

یکشنبه ۱۴ اسفند
*جمعی از معلولان و مدیران مراکز توانبخشی به دلیل بی‌ توجهی مسئولان در عمل به وعده ‌ها مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند. به گزارش ایسکانیوز، پیش از این مسئولان وعده پرداخت معوقات را داده بودند اما هنوز با اینکه چند هفته ‌ای بیشتر تا پایان سال نمانده، پرداختی انجام نشده است. بهروز مروتی فعال حوزه معلولان در این باره گفت: ما در تاریخ ۲۴ بهمن هم تجمعی برگزار کردیم و مسئولان در آن تاریخ وعده دادند که تا ظرف مدت ده روز معوقات پرداخت خواهد شد اما این اتفاق نیفتاده است.

دوشنبه 15 اسفند
*برای چندمین بار و دومین روز متوالی، کارگران شهرداری یاسوج دست به تجمع مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد زدند تا صدای اعتراض شان به عدم پرداخت ماهها حقوق و حق بیمه را هرچه بیشتر منعکس کنند. به گزارش کبنا نیوز، کارگران شهرداری یاسوج که از مرداد و شهریور ماه تاکنون حقوق معوقه دارند بعد از اینکه از تجمع خود جلوی شورای شهر نتیجه ای نگرفتند، این بار جلوی استانداری تجمع کردند، این دومین بار است که کارگران جلوی استانداری تجمع می کنند و هنوز در بلاتکلیفی به سر می برند. یکی از این کارگران گفت: ما گرسنه ایم و تجمع ما تنها برای مطالبه حقوقمان است.

*کانال شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران با انتشار فیلم کوتاهی از تجمع اعتراضی پرستاران قزوین مقابل استانداری خبرداد. پرستاران حاضر در این تجمع شعار می دادند: «ما حقمونو می خوایم وعده وعید نمی خوایم».

سه شنبه 16 اسفند
*خانواده ‌های زندانیان محکوم به اعدام در ادامه اعتراضات دامنه دارشان دست به تجمع مقابل زندان قزلحصار کرج زدند تا از اعدام بستگان شان جلوگیری کنند.

*کارگران پتروشیمی گچساران در اعتراض به عدم دریافت 2 ماه حقوق و فضای امنیتی محیط کار دست به اعتصاب زدند. به گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، کارگران پتروشیمی گچساران گفتند: فقر و گرانی، نپرداختن به موقع دستمزدها، اخراجها و نداشتن امنیت شغلی و چپاولگریهای پیمانکاران، فضای امنیتی مراکز کاری و پایین بودن استانداردهای زیستی و عدم ایمنی محیط های کار از جمله موضوع اعتراضی همکاران ما در صنعت نفت در سطح سراسری است.

پنجشنبه 18 اسفند
*کارگران بخش توسعه بخار نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه برای اعتراض به اخراج از کار در آستانه سال نو و عدم پداخت مطالبات شان دست به تجمع مقابل درب ورودی این واحد تولید انرژی در استان آذربایجان غربی زدند و خواهان بازگشت به کار و پرداخت مطالبات شان شدند.
به گزارش ایلنا، تعدادی از کارگران گفتند: ما کارگران بخش توسعه بخار نیروگاه به عدم پرداخت حق و حقوق و تعدیل و اخراجمان دم عید توسط شرکتهای اقماری مپنا، نفت نیرو، نیرو ‌پژو و... اعتراض داریم و خواهان بازگشت به کار و پرداخت حق و حقوقمان هستیم.

*اهالی خشمگین روستای بنیاباد جلگه زوزن خواف به دنبال جان باختن یکی دیگر از جوانان براثر تصادف در جاده خواف – قائن در اعتراض به این جاده مرگبار و کم عرض و دو بانده نشدنش این محور رابرای ساعاتی مسدود کردند. به گزارش صدا و سیمای رژیم، در پی تصادفات و بلاتکلیفی جاده خواف به قائن مردم روستای بنیاباد جلگه زوزن خواف دراستان خراسان رضوی در اعتراضی مسالمت آمیز خواستار رسیدگی مسئولان این شهرستان به این جاده شدند.

روز شنبه 20 اسفند
*کارکنان بیمارستان تهران کلینیک برای اعتراض به عدم پرداخت 3 ماه حقوق، 2 سال عیدی و 5 سال سنوات دست به تجمع مقابل این مرکز درمانی در پایتخت زدند. به گسترش نیوز، یکی از پرستاران معترض گفت: حدود 3 ماه است که حقوقی دریافت نکرده‌ ایم و همچنین عیدی ما که مربوط به سال گذشته می ‌شود، همچنان پرداخت نشده است. یکی دیگر از پرستاران حاضر در تجمع گفت: حدود سال است که سنوات دریافت نکرده‌ ایم و حتی لباس مناسب برای کار کردن در بخشهای مختلف بیمارستان هم به ما ندادند. زمانی که اعتراض خودمان را به مدیریت نسبت به وضعیت موجود اعلام می ‌کنیم، در جواب می‌ گوید هرکس این وضعیت را تحمل نمی ‌کند از این بیمارستان برود.

*جمعی از کادر درمان و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ایلام با تجمع مقابل ساختمان این دانشگاه و سردادن شعار«مسئول بی کفایت استعفا استعفا» اعتراض شان رانسبت به سطح پایین حقوق وعدم پرداخت به موقع و شرایط کاری نشان دادند.

*جمعی از کارگران فصلی شرکت نیشکر هفت ‌تپه در اعتراض به عدم تحقق مطالبات شان دست از کار کشیدند و در محوطه شرکت تجمع کردند.

یکشنبه ۲۱ اسفند
*جمعی از کارگران دولتی از نهادهای مختلف در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان در مقابل ساختمان شورای نگهبان دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش ایلنا، این کارگران خواستار حذف عبارت «حقوق و دستمزد مشمولان قانون کار در دستگاههای اجرایی» از متن بند الف تبصره ۱۲ لایحه بودجه ۱۴۰۲ هستند. در این بند از بودجه، مزد کارگران دولت به طور غیرقانونی برابر با افزایش حقوق کارمندان تعیین شده است. یکی از کارگران معترض در این خصوص اظهار داشت: تعیین دستمزد کارگران کشور برعهده‌ شورای عالی کار است و امیدواریم قبل از پایان سال، شورای نگهبان مقدمات حذف این عبارت غیرقانونی را فراهم سازد.

*مالباختگان شرکت صنعتی خودروی آذربایجان (آذویکو) مقابل شعبه تخصصی رسیدگی به جرائم اقتصادی تهران در اعتراض به بلاتکلیفی و عدم پاسخگویی مسئولان تجمع کردند.
مالباختگان آذویکو حدود پنج سال است که از این شرکت پیش‌خرید خودرو کردند، اما هیچگاه خودرویی دریافت نکردند. مالباختگان شرکت آذویکو می‌گویند که این شرکت با وجود دریافت ارز دولتی خودروها را تحویل نداده است.

*شماری از مالباختگان و حواله‌ داران شرکت آذویکو، مقابل ساختمان دادگستری کل استان تهران تجمع کردند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، رسیدگی به پرونده کلاهبرداری این شرکت و تحویل خودروها پیش خرید شده توسط شهروندان از جمله مطالبات معترضان حاضر در این تجمع عنوان شده است.

*به گزارش شورای بازنشستگان ایران، پرستاران در قزوین در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان با سر دادن شعارهای اعتراضی، مقابل ساختمان استانداری این شهر دست به تجمع زدند.

*جمعی از عشایر کرمانشاه برای اعتراض به عدم صدور کوچ از طرف فرمانداری شهرستان گیلانغرب و بازپس ندادن مرتع در منطقه سومار (بان میل) مقابل استانداری تجمع کردند.
به گزارش مرصاد نیوز، مرتعی که متعلق به شهرستان سومار و عشایر آن منطقه است در اقدامی تامل برانگیز با دخالت یکی از بهارستان نشینان استان ایلام و در خواب نمایندگان استان کرمانشاه به نفع خانوارهای عشایری ایلام در حال مصادره است.
عکس 3

دوشنبه ۲۲ اسفند
*جمعی از کارگران شرکت سیمان ایلام، در محوطه این شرکت تجمع کردند. تجمع این کارگران در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، صورت گرفته است.

*کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن ناحیه اراک (شرکت پیمانکاری راهبر ریل ایرانیان) برای اعتراض به عدم پرداخت حقوق و عیدی دست از کارکشیدند و خواهان پاسخگویی مسئولان شدند.

سه شنبه 23 اسفند
*به گزارش هفت تپه کانال مستقل کارگران، شماری از کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، برای دومین روز متوالی در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، دست به اعتصاب و تجمع زدند.

چهارشنبه ۲۴ اسفند
*کارکنان مرکز نگهداری از معلولین ذهنی باب ‌الحوائج شهرستان زرند در استان کرمان برای اعتراض به سطح نازل حقوق و شرایط سخت کاری دست از کارکشیدند و تجمع کردند.
حقوق کارکنان مرکز نگهداری از معلولان ذهنی باب‌ الحوائج شهرستان زرند به دنبال اعتصاب و تجمع از 5 میلیون تومان به 8 میلیون ارتقا پیداکرد.

*تجمع اعتراضی خانواده زندانیان محکوم به اعدام مقابل زندان مرکزی ارومیه.

پنجشنبه ۲۵ اسفند
*جمعی از خانواده های زندانیان محکوم به اعدام مقابل زندان ارومیه تجمع کردند تا شاید مانع از اعدام عزیزان شان شوند.

شنبه ۲۷ اسفند
عکس 7
*کارکنان و موسسان مراکز توانبخشی خصوصی و کمپین معلولان در ایران در اعتراض به عدم دریافت حق و حقوق معوقه خود مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند. نماینده این کارکنان معترض در مورد علت این تجمع به خبرگزاری ایلنا گفت: «ما ۸ ماه با یارانه سال ۱۴۰۰ کار کردیم و سازمان برنامه و بودجه مابه التفاوت سال ۱۴۰۱ را هم پرداخت نکرده است.» به گفته این نماینده در این مدت همچنین «حق پرستاری معلولان و سایر حق و حقوق کارکنان پرداخت نشده و باید ۱۰۰ درصد بودجه بهزیستی محقق می شده که ظاهرا ۴۹ درصد آن عملی شده و ۵۱ درصد بودجه به بهزیستی داده نشده است.»

*کارگران شهرداری منطقه 4 کرمان برای اعتراض به عدم پرداخت حقوق وعیدی شان از طرف شرکت پیمانکاری بزم آرا نیکا و عدم پاسخگویی مسئولان دست به تجمع مقابل این شهرداری زدند. به گزارش کرمان نو، یکی از کارگران حاضر در تجمع گفت: تمام این حقوقها برای قسط و هزینه ‌های خانواده صرف می ‌شود و تمام امید این قشر دریافت عیدی است که بتوانند عید را برای خود متفاوت کنند.

*جمعی از خانواده های ورزشکاران ژیمناستیک بیرجند برای اعتراض به واگذاری خانه ژیمناستیک مقابل سالن بهاران بیرجند و درب استانداری خراسان جنوبی تجمع کردند.

*به گزارش کولبرنیوز، جمعی از تاکسی داران شهر سنندج برای اعتراض به هزینه های بالا وعدم افزایش نرخ کرایه دست به اعتصاب و تجمع زدند.

جنبش گسترده بازنشستگان 98

دوشنبه اول اسفند
*کارگران بازنشسته مخابرات استانهای آذربایجان شرقی، اصفهان، ایلام، تهران، خراسان رضوی، خوزستان، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، مرکزی و همدان بابرپایی تجمع مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات در تبریز، اصفهان، ایلام، اهواز، مشهد، سنندج، کرمانشاه، یاسوج، خرم آباد، اراک، همدان و تهران مقابل ساختمان وزارت ارتباطات پنجمین دوشنبه اعتراضی شان را نسبت کاهش قدرت خرید از جمله عدم اجرای آییننامه سال 89 و افزایش 30 درصدی سهم بیمه تکمیلی و عدم پرداختِ سهم خوار و بار و مطالبات دیگر رقم زدند.

سه شنبه ۲ اسفند
*شماری از بازنشستگان علوم پزشکی در تهران مقابل صندوق بازنشستگی تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها به عدم پرداخت احکام ۱۵درصد۱۴۰۰معترض هستند.

چهارشنبه ۳ اسفند
*برای باری دیگر، کارگران بازنشسته سازمان تأمین اجتماعی خوزستان برای اعتراض به سطح نازل حقوق و عدم همسانسازی مقابل اداره کل امین اجتماعی استان در اهواز تجمع کردند./ تجمع اعتراضی فرهنگیان بازنشسته تهران در برابر وزارت آموزش پرورش در اعتراض به وضعیت بد معیشتی با شعار هزینه ‌ها دلاریه حقوق ما ریالیه

یکشنبه 7 اسفند
عکس 4
*کارگران بازنشسته و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی در سومین یکشنبه اعتراضی شان نسبت به سطح نازل حقوق و عدم همسانسازی، عیدی کارمندی (مبلغ ناچیز یک میلیون و هشتصد هزار تومانی) و عدم برخورداری از درمان رایگان دست به تجمع مقابل سازمان اجتماعی در اهواز، رشت، شوش، شوشتر و کرمان زدند./ جمعی از بازنشستگان صنایع فولاد اصفهان در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات شان مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد اصفهان دست به تجمع زدند./ تجمع بازنشستگان ذوب آهن و فولاد مبارکه اصفهان.

دوشنبه ۸ اسفند
*جمعی از بازنشستگان مخابرات در شهرهای تبریز، اردبیل، اصفهان، مشهد، زنجان، سنندج، کرمان، کرمانشاه، خرم آباد، اراک، بندرعباس، همدان و تهران در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات و مطالبات شان از جمله اجرای کامل آیین نامه رفاهی سال ۸۹، در محل شرکتهای مخابرات مراکز استانها تجمع کردند.

سه شنبه 9 اسفند
عکس 5
*بازنشستگان کشوری، لشکری و تامین اجتماعی برای اعتراض به کاهش قدرت خرید دست به تجمع مقابل استانداری و یا فرمانداری در شهرستانهای اراک، اردبیل، اصفهان، اهواز، ایلام، بابل، تاکستان، تبریز، دهگلان، رشت، همدان، سنندج، شهر کرد، قزوین، کرج، کرمانشاه، مریوان، مشهد و یزد زدند و خواهان افزایش حقوق شدند.

چهارشنبه ۱۰ اسفند
*بازنشستگان شوش و اهواز بار دیگر در اعتراض به شرایط بد معیشتی، فقر، تبعیض و نابرابری‌ دست به راهپیمایی زدند و مقابل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی این شهرستان تجمع کردند.

یکشنبه 14 اسفند
*کارگران بازنشسته و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی چهارمین یکشنبه اعتراضی شان را نسبت به سطح نازل حقوق و عدم همسان سازی، عیدی کارمندی (مبلغ ناچیز یک میلیون و هشتصد هزار تومانی) و عدم برخورداری از درمان رایگان با تجمع مقابل سازمان اجتماعی اهواز، شوش، شوشتر و کرمانشاه رقم زدند.

دوشنبه 15 اسفند
*کارگران بازنشسته مخابرات کشور با تجمع مقابل یا در ساختمان مرکزی شرکت مخابرات در شهرهای تبریز، ارومیه، کرج، اصفهان، ایلام، مشهد، اهواز، سنندج، کرمانشاه و یزد و در تهران مقابل ساختمان وزارت ارتباطات هفتمین دوشنبه اعتراضی شان را نسبت به کاهش قدرت خریداز جمله عدم اجرای آییننامه سال 89 و افزایش 30 درصدی سهم بیمه تکمیلی و عدم پرداختِ سهم خوار و بار و مطالبات دیگر را رقم زدند.

یکشنبه ۲۱ اسفند
عکس 6
*شماری از بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای اهواز، کرمانشاه، شوش، شوشتر و کرمان مقابل ساختمان اداره تامین اجتماعی در این شهرها تجمع کردند./ شماری از بازنشستگان صنایع فولاد ایران در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان با در دست داشتن پلاکاردهایی، در مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد تهران دست به تجمع زدند. همزمان کارگران بازنشتته صنعت فولاد اصفهان با پهن کردن سفره خالی و سردادن شعار «سفره ما خالیه وعده وعید کافیه» اعتراض شان را نسبت به سطح پایین حقوق و عدم پاسخگویی مسئولان به نمایش گذاشتند.

دوشنبه ۲۲ اسفند
*جمعی از بازنشستگان مخابرات در استانهای خراسان رضوی، یزد، تهران، البرز، کرمانشاه، لرستان، اردبیل، کردستان، خوزستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد، مقابل ساختمان مرکزی مخابرات شهرهای خود، دست به تجمع اعتراضی زدند.

سه شنبه 23 اسفند
*برای دومین بار در ماه جاری، کارگران بازنشسته فولاد خوزستان برای اعتراض به عدم تحقق مطالبات شان مقابل درب اصلی کارخانه فولاد خوزستان تجمع کردند وسفره خالی پهن کردند.

چهارشنبه 24 اسفند
*کارگران بازنشسته سازمان تامین اجتماعی درادامه اعتراضات شان نسبت به سطح نازل حقوق و عدم همسان سازیش، عیدی کارمندی (مبلغ ناچیز یک میلیون و هشتصد هزار تومانی) و عدم برخورداری از درمان رایگان برای باری دیگر دست به تجمع مقابل اداره تامین اجتماعی در اهواز و شوش زدند.

یکشنبه 28 اسفند
*کارگران بازنشسته و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی با تجمع مقابل سازمان اجتماعی اهواز، شوش و شوشتر ششمین یکشنبه اعتراضی شان را نسبت به سطح نازل حقوق و عدم همسانسازیش، عیدی کارمندی (مبلغ ناچیز یک میلیون و هشتصد هزار تومانی) و عدم برخورداری از درمان رایگان رقم زدند.

شعارهای بازنشستگان
عکس 8
بازنشسته بپاخیز برای رفع تبعیض
مشکل بازنشسته پس کی می خواد حل بشه
نه مجلس نه دولت نیستند به فکر ملت
رئیسی دروغگو حاصل وعده هات کو
سوریه را رها کن فکری به حال ما کن
دولت بی کفایت استعفا استعفا
کجای این عدالته دستش تو جیب ملته
حسین حسین شعارشون دروغ و دزدی کارشون
دولت خیانت می کند مجلس حمایت می کند
دولت بی‌کفایت، استعفا، استعفا
رئیسی دروغگو و عده‌ برجامت کو
هزینه ‌ها دلاری حقوق ما ریالیه
گرانی تورم بلای جان مردم
همسانسازی حق مسلم ماست
رزمندگان دیروز، گرسنگان امروز
فقط کف خیابون، به دست میاد حقمون
تا حق خود نگیریم، از پا نمی‌ نشینیم
اجرای همسانسازی، بدون حقه ‌بازی
ننگ ما، ننگ ما، صدا و سیمای ما
بازنشسته بیدار است، از حق ‌خوری بیزار است
یخچال بازنشسته خالی تر از گذشته
ظلم و ستم کافیه، سفری ما خالیه
فقط کف خیابون به دست میاد حقمون
معیشت منزلت حق مسلم ماست
بازنشسته داد بزن حقتو فریاد بزن
«بازنشسته می میرد ذلت نمی پذیرد»
تا حق خود نگیریم آرام نمی نشینینیم
دروغ می گند آمریکاست دشمن ما همینجاست
این همه بی عدالتی هرگزندیده ملتی
درمان رایگان حق مسلم ماست
یه اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه
ننگ ننگ ما صدا وسیمای ما
مشکل ما حل نشه تجمع تکرار می شه

منبع: نبرد خلق شماره ۴۶۲ - سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۱ مارس ۲۰۲۳
http://www.iran-nabard.com/N462/KAREGARI%20462.htm