چالشهای معلمان (اردیبهشت 1402) - فرنگیس بایقرهبازداشت و آزادی موقت فریبا زندکریمی
عکس 1
فریبا زندکریمی، معلم ساکن سنندج، باوجود گذشت چند هفته از زمان دستگیری، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر می برد.
خانم زندکریمی روز چهارشنبه ۱۶ فروردین‌، پس از احضار به ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج بازداشت شد. پس از بازداشت این شهروند ماموران امنیتی در پی تفتیش منزل وی، شماری از وسایل شخصی او را ضبط کرده و با خود بردند. این معلم بازداشتی از دسترسی به وکیل و ملاقات با خانواده محروم مانده است.
انجمن صنفی معلمان کردستان، پیشتر با انتشار بیانیه ‌ای خواستار آزادی این شهروند و پایان دادن به برخوردهای قهری و غیرقانونی شد.
خانم زندکریمی روز ۵ اردیبهشت با قید وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی تا پایان مراحل دادرسی از کانون اصلاح و تربیت سنندج آزاد شد.

احضار دبیرکل سازمان معلمان ایران به دادسرای اوین
عکس 2
طاهره نقی‌ ئی، دبیرکل سازمان معلمان ایران با دریافت ابلاغیه ای جهت دفاع از اتهامات انتسابی به دادسرای اوین احضار شد.
محمد داوری، سخنگوی سازمان معلمان ایران در این رابطه گفت: بر اساس ابلاغیه ای که اخیرا توسط دادسرای عمومی و انقلاب اوین صادر و به خانم نقی‌ ئی ابلاغ شده، وی باید در تاریخ ۲۷ اردیبهشت جهت دفاع از اتهامات انتسابی، در این مرجع قضایی حاضر شود.
آقای داوری افزود: دبیرکل سازمان معلمان ایران پیش از این نیز طی یک تماس تلفنی به دادسرای اوین احضار و در تاریخ ۲۹ فرودین سال جاری، با حضور در دادسرا مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

چهار معلم در بوشهر احضار شدند
عکس 3
محسن عمرانی، محمود ملاکی، اصغر حاجب و عبدالرضا امانی فر، از اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان استان بوشهر به دادگاه انقلاب احضار شدند.
روز شنبه ۹ اردیبهشت، محسن عمرانی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
این پرونده در پی حضور این فعالان صنفی معلمان در جریان تجمعات روز معلم سال پیش، علیه آنان گشوده شده است.
محمود ملاکی، عبدالرضا امانی‌فر، اصغر حاجب و محسن عمرانی در تاریخ ۱۱ اردیبهشت سال پیش در پی اعتراض سراسری معلمان شاغل و بازنشسته سراسر کشور، توسط نیروهای امنیتی در بوشهر بازداشت شدند.

کرج؛ مسعود فرهیخته، فعال صنفی معلمان بازداشت شد
روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت، مسعود فرهیخته، عضو هیات مدیره کانون صنفی فرهنگیان اسلامشهر، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود واقع در کرج بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
آقای فرهیخته در تاریخ ۱۲ آذر ۱۴۰۱ هم بازداشت و سپس به زندان اوین منتقل شد. وی در اواسط دی ماه همان سال، از بند دو الف اطلاعات سپاه زندان اوین به تیپ ۶ زندان تهران
بزرگ منتقل شد و در تاریخ ۱۲ بهمن ماه سال پیش، با تودیع قرار وثیقه به طور موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان تهران بزرگ آزاد شد.

کیفرخواست پرونده یازده معلم صادر شد
وکیل مدافع اعضای کانون صنفی معلمان استان خوزستان از صدور کیفرخواست با دو عنوان اتهامی برای پیروز نامی، کوکب بداغی، سیامک صادقی چهرازی، علی کروشاتی، اقبال تامرادی، صادق ناصری، زهره بختیاری، شهریار شیروانی نیا، معین زرگانی، بهنیا بهمئی‌نژاد و عماد رفیعی در دادسرای اهواز خبر داد.
فرزانه زیلابی، وکیل اعضای کانون صنفی معلمان استان خوزستان توضیحاتی در خصوص پرونده قضایی یازده تن از فعالان صنفی معلمان ارئه کرد.
خانم زیلابی اظهار داشت: «برخی معلمان و اعضای کانون صنفی معلمان استان خوزستان پیرو کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب اهواز جهت رسیدگی به اتهامهای انتسابی به دادگاه انقلاب اهواز فراخوانده شدند.»
وی افزود: «در اعتراضهای جاری معلمان برای پیگیری خواسته ‌های صنفی به شکل ناگزیر پیوندی با اعتراضهای پس از فوت خانم مهسا امینی در جنبش موسوم به زن زندگی آزادی و مسمومیتهای سریالی دانش آموزان برقرار شد که متعاقب آن با گزارش سازمان اطلاعات سپاه استان خوزستان، دو پرونده در شعب ۱۲و ۱۳ بازپرسی زیر عناوین اتهامی متعدد امنیتی و غیر امنیتی برای موکلان اقامه کردند.»

فاتح عثمانی در سنندج بازداشت شد
روز سه شنبه ۱۹ اردیبهشت، فاتح عثمانی، معلم بازنشسته ساکن سنندج در جریان تجمع اعتراضی معلمان این شهر، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
بازداشت آقای عثمانی، معلم بازنشسته مقطع ابتدایی در جریان تجمع اعتراضی معلمان در سنندج صورت گرفت. وی در یک تماس تلفنی از بازداشت خود خبر داد و از نهاد بازداشت کننده و محل نگهداری خود اظهار بی اطلاعی کرد.

اعتصاب عاتکه رجبی در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد
عکس 4
عاتکه رجبی، معلمی که پیشتر به دلیل حمایت از اعتراضهای سراسری ۱۴۰۱، از محل کار خود اخراج شده بود، روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد دست به اعتصاب زد.
خانم رجبی در روز سه شنبه ۱۹ اردیبهشت، به منظور شرکت در تجمع اعتراضی معلمان در مشهد از منزل خارج و توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت و سپس به بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد منتقل شد. ماموران پس از بازداشت اقدام به تفتیش منزل وی کردند.
عاتکه رجبی، معلم دبستان ابوذر در یکی از روستاهای مشهد که به دلیل حمایت از اعتراضهای سراسری ۱۴۰۱، در تاریخ ۱۵ دی سال پیش، از آموزش و پرورش استان خراسان اخراج شده بود.
روز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت، عاتکه رجبی، پس از اتمام بازجوییها و تفهیم اتهام با قید وثیقه از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد.

حرکتهای اعتراضی معلمان شاغل و بازنشسته

تجمع معلمان مدارس خارج از کشور در تهران
روز شنبه ۹ اردیبهشت، شماری از معلمان مدارس خارج از کشور مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش در تهران، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات شان شدند.
این تجمع در اعتراض به پرداخت نشدن چندین ماهه حقوق صورت گرفت.

تجمع معلمان شاغل و بازنشسته دستکم در ۳۳ شهر
عکس 5
روز سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲، شماری از معلمان شاغل و بازنشسته شهرهای مختلف با فراخوان از پیش اعلام شده، تجمع اعتراضی برگزار کردند.
تجمعات معلمان در تهران مقابل مجلس و در شهرهای آبدانان، اراک، اهواز ، اسلام‌آباد غرب، اردبیل، اصفهان، الیگودرز، بابل، بجنورد، بوشهر، بهمئی، تاکستان، تربت حیدریه، جلفا، دیواندره، رشت، ساری، سقز، سنندج، شوش، شیراز، شیروان، قزوین، کازرون، کرمانشاه، مریوان، مشهد، نورآباد ممسنی، هرسین، همدان و یاسوج در برابر ادارات آموزش و پروش استان برگزار شد.
سرکوبگران انتظامی- امنیتی به معلمان سنندجی که فریاد آزادی معلمان زندانی را بر لب داشتند حمله کرده و فرزاد صفی خانپور دبیر جامعە شناسی و از فعالان صنفی معلمان سنندج را بازداشت کردند.

بخشهایی از قطعنامه پایانی تجمع اعتراضی فرهنگیان
... بی‌توجهی حاکمان به نقش محوری معلمان در آموزش و ضرورت برخورداری آنان از رفاهی نسبی نیز انگیزه ‌ای شد برای تلاشهایی فردی یا جمعی توسط این معلمان و ادامه دهندگان راهشان در دوره‌ های مختلف و البته تقابل متحجران، چه در زیر نقاب دفاع از دین و مذهب، چه صاحبان قدرتی که آموزش را تنها در راستای پرورش افراد مطیع در برابر سیطره آنان می ‌خواستند یا ترکیبی از هر دو. از اینرو همدستان قدرت ‌طلب در دفاع از نظم و امنیت سلطه‌ جویانه، به زندانی کردن، تبعید و حتی شدیدترین اقدامات سرکوبگرانه، کشتن و اعدام، معلمان، در دوره‌های مختلف روی آوردند.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره تمامی معلمانی که در راستای رشد و توسعه آموزش در این سرزمین به هر شکل کوشیده ‌اند اعلام می ‌دارد، هرچند با توجه به ناتوانی اشغال ‌کنندگان پستهای مدیریتی در نظام آموزشی در ذیل ناکارآمدی کل نظام اجرایی و ضدیت کل حاکمیت با اندیشه و آموزش مدرن، امید به رخ دادن کمترین تغییر مثبت را از بین برده، اما همچنان پیگیر مطالبات انباشته معلمان، شاغل و بازنشسته و حقوق دانش ‌آموزان به همه روشهای ممکن و مدنی همچون گذشته هست.
عکس 6
عمده‌ترین مطالبات معیشتی معلمان عبارتند از:
- اجرای دقیق قانون مدیریت خدمات کشوری برای شاغل و بازنشسته
- اجرای دقیق رتبه ‌بندی معلمان مطابق مصوبه اولیه
- بازگشت به اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی
- تامین آموزش با کیفیت و امنیت مدارس به‌ویژه برای دختران دانش‌آموز
- آزادی بی قید و شرط همه فعالان در بند

... در پایان، شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران اعتراض جامعه معلمان را به موارد زیر اعلام می‌دارد:

۱- بی‌توجهی آشکار به جایگاه علم و معلمان
۲- حذف عملی اصل ۳۰ قانون اساسی
۳- تشدید القائات ایدئولوژیک در کتابهای درسی
۴- عدم اجرای درست قانون رتبه ‌بندی و تبدیل آن از یک عامل تشویق معلمان به ابزاری برای مطیع کردن آنان
۵- انتظار بیش از یک دهه برای همسانسازی حقوق بازنشستگان
۶- عدم اجرای همین قانون نیم ‌بند رتبه‌ بندی برای بازنشستگان سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱
۷- ایجاد ناامنی روانی و تهدید سلامت جسمی دانش‌آموزان به ویژه دختران دانش‌آموز
۸-تداوم پرونده‌سازی و فشارهای امنیتی بر فعالین صنفی.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

(منابع استفاده شده برای تهیه این مجموعه: شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، هرانا، امتداد، رکنا، کانال تلگرام ۱۵۰۰ تصویر، کُردپا)


منبع: نبرد خلق شماره ۴۶۴، دوشنبه یکم خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲ می ۲۰۲۳
http://www.iran-nabard.com/N464/moaleman%20464.htm