جنبش رنگین کمان بیشماران (خرداد ۱۴۰۲)- گردآوری و تنظیم: پویا رضوانیکوتاه شده دستکم ۱۴۹ حرکت اعتراضی نیروهای کار در ماه خرداد

دوشنبه یکم خرداد
عکس 1
جمعی از بازنشستگان مخابرات استانهای چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، خوزستان، کرمانشاه، مرکزی، اصفهان، خراسان رضوی، ایلام، همدان و گیلان به صورت جداگانه مقابل ساختمانهای مرکزی مخابرات این استانها، تجمع کردند./ تجمع گروهی از کارگران معدن سنگ آهن چادرملو در استان یزد./ شماری از مالباختگان رامک خودرو مقابل ساختمان وزارت صنعت معدن و تجارت در تهران تجمع کردند./ تعدادی از کارگران ابنیه فنی راه ‌آهن قم، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان مقابل ساختمان استانداری و اداره کار این استان، دست به تجمع زدند./ جمعی از کارگران شرکت جهان پارس شاغل در پتروشیمی صدف واقع در بوشهر در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان دست به اعتصاب زدند./ رانندگان اتوبوسهای استیجاری واحد حمل و نقل معدن زغال سنگ طزره در دامغان دست به اعتصاب زدند./ تجمع جمعی از جوانان فاقد شغل ساکن در محدوده مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌ تپه، مقابل درب این شرکت.

سه شنبه ۲ خرداد
جمعی از کارگران کارخانه داروگر تهران مقابل ساختمان قوه قضاییه تجمع اعتراضی برگزار کردند./ شماری از مالباختگان صرافی کریپتولند تجمع اعتراضی برگزار کردند.

چهارشنبه ۳ خرداد
جمعی از خانواده های زندانیان محکوم به اعدام، مقابل ساختمان ستاد مرکزی قوه قضاییه در تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند./ شماری از بازنشستگان تامین اجتماعی خوزستان با سر دادن شعارهایی اعتراضی مقابل ساختمان اداره کل تأمین اجتماعی این استان واقع در اهواز تجمع کردند./ جمعی از ساکنان روستای «هنیدر مفروزه» از توابع شهرستان سرپل ذهاب کرمانشاه با برگزاری تجمع اعتراضی مقابل فرمانداری این شهرستان خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند./ تعدادی از رانندگان کامیون و کامیونداران در پایانه اصفهان برای سومین روز متوالی به اعتصاب خود ادامه داده و از انجام فعالیتهای روزانه امتناع کردند.

پنجشنبه ۴ خرداد
کارگران معدن سنگ آهن چادرملو در استان یزد در اعتراض به عدم رسیدگی مشکلات صنفی و تاخیر در دریافت حقوق خود، تجمع اعتراضی برگزار کردند./ شماری از هواداران محیط زیست در شهرستان علویجه واقع در استان اصفهان، دست به تجمع زدند. معترضان شعارهایی از جمله «کوه بدون تخریب حق مسلم ماست» و «کوههای تخریب شده آباد باید گردد» سر دادند.

شنبه ۶ خرداد
شماری از کارگران مجتمع گندله سنگ آهن سازی مادکوش بندرعباس مقابل ساختمان استانداری هرمزگان تجمع کردند./ جمعی از کارگران ابنیه فنی راه آهن زنجان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

یکشنبه ۷ خرداد
شماری از بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای شوش، اهواز، کرمانشاه، شوشتر و اصفهان در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل اداره های تامین اجتماعی این شهرها دست به تجمع زدند./ جمعی از افراد دارای معلولیت، مقابل ساختمان مجلس رژیم در تهران دست به تجمع زدند./ گروهی از کارگران مجتمع نفلین سینیت کلیبر در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات خود، در محوطه این مجتمع دست به تجمع زدند./ شماری از ساکنان شهرک جوپارستان واقع در کرمان، مقابل ساختمان استانداری تجمع اعتراضی برگزار کردند.

دوشنبه ۸ خرداد
عکس 2
تجمع شماری از بازنشستگان مخابرات در شهرهای اهواز، کرمانشاه، ایلام، ارومیه، مشهد، سنندج، خرم آباد، بندر عباس، شهرکرد، ساری، اصفهان و شیراز مقابل ساختمان مخابرات./ شماری از کارگران مجتمع گندله سنگ آهن سازی مادکوش بندرعباس در مسیر ورودی به جاده‌ فولاد مادکوش دست به تجمع اعتراضی زدند./ گروهی از کارگران مجتمع نفلین سینیت کلیبر برای دومین روز متوالی در محوطه این مجتمع دست به تجمع اعتراضی زدند./ جمعی از کارکنان رسمی شرکت بهره‌ برداری نفت و گاز غرب واقع در استان ایلام در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان مقابل ساختمان این شرکت تجمع اعتراضی برگزار کردند./ تعدادی از دامداران شرکت تعاونی تولیدی و توزیعی دام گستر فشافویه در محوطه این مجتمع تجمع اعتراضی برگزار کردند./شماری از مستاجران در اعتراض به گرانی اجاره خانه ها مقابل استانداری کرمانشاه دست به تجمع زدند.

سه شنبه ۹ خرداد
تجمع جمعی از پرسنل بیمارستان تامین اجتماعی «نبی اکرم» عسلویه در محل کار خود/ بازنشستگان مس سرچشمه، مقابل ساختمان نهاد ریاست جمهوری واقع در تهران دست به تجمع اعتراضی زدند./ گروهی از دست فروشان گچساران مقابل ساختمان شهرداری دوگنبدان دست به تجمع اعتراضی زدند./ شماری از کسبه و بازاریان شهرستان سمیرم، در اعتراض به اتهامات سنگین وارده به بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، دست به اعتصاب زده و از انجام فعالیتهای روزانه خود امتناع کردند.

چهارشنبه ۱۰ خرداد
شماری از بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز، با سردادن شعارهایی اعتراضی دست به راهپیمایی و مقابل ساختمان اداره تامین اجتماعی تجمع زدند.

پنجشنبه ۱۱ خرداد
شماری از مالباختگان بانک آینده در اعتراض به عدم شفاف‌ سازی درباره وضعیت سهام و آیند مقابل ساختمان این بانک تجمع اعتراضی برگزار کردند.

شنبه ۱۳ خرداد
تجمع شماری از کارگران اخراجی حراست نفت و گاز گچساران مقابل ساختمان مجلس نشین این شهر./ تجمع مالباختگان شرکت‌ رضایت خودرو طراوت نوین در شهرستان تاکستان واقع در استان قزوین مقابل ساختمان این شرکت.

سه شنبه ۱۶ خرداد
تجمع شماری از بازنشستگان مخابرات در شهرهای اهواز، زاهدان، شهرکرد، کرمانشاه، رشت، مشهد، شیراز، ایلام و سنندج به صورت جداگانه مقابل ساختمانهای مرکزی مخابرات این استانها./ جمعی از شهروندان شهرستان تفت واقع در یزد مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان دست به تجمع زدند./ شماری از شهروندان ساکن روستای دانیال واقع در شهرستان عباس آباد با سردادن شعارهایی اعتراضی در این شهرستان دست به تجمع زدند./ گروهی از پرستاران در یاسوج، با برگزاری تجمعی اعتراضی مقابل ساختمان استانداری واقع در این شهر، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند./ شماری از کارکنان شیفت صبح مجتمع فولاد خراسان در اعتراض به حقوق و مزایای خود اعتصاب کردند./ جمعی از کارگران شرکت بناگستر کرانه در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، دست به اعتصاب زده و در محل کار خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.

چهارشنبه ۱۷ خرداد
شماری از بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای شوش و اهواز مقابل اداره های تامین اجتماعی این شهرها دست به تجمع زدند.

آدینه ۱۹ خرداد
جمعی از خانواده های شهیدان جنبش سراسری ژینا در آرامستان آیچی واقع در سقز تجمع کردند./ شماری از شهروندان معترض در زاهدان با در دست داشتن پلاکاردها و سر دادن شعارهایی اعتراضی دست به تجمع زدند.

شنبه ۲۰ خرداد
شماری از کارگران هپکو اراک در محوطه این شرکت تجمع اعتراضی برگزار کردند.

یکشنبه ۲۱ خرداد
جمعی از افراد دارای معلولیت مقابل اداره کل بهزیستی شهرهای اراک، تهران، قم، بروجرد، کرمان، کرمانشاه و اردبیل و در تهران مقابل ساختمان نهاد ریاست جمهوری تجمع کردند./ شماری از بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای کرمانشاه و شوش مقابل ساختمان تامین اجتماعی این شهرها دست به تجمع اعتراضی زدند./ شماری از بازنشستگان شرکت صنایع مس در تبریز دست به تجمع اعتراضی زدند./ جمعی از مهندسان معمار استان اردبیل مقابل اداره راه و شهرسازی این استان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

دوشنبه ۲۲ خرداد
عکس 3
شماری از بازنشستگان مخابرات شهرهای تهران، رشت، شهرکرد، اهواز، زاهدان، اراک، مشهد، زنجان، دزفول، یاسوج، شیراز، بروجرد، بجنورد و سنندج به صورت جداگانه مقابل ساختمانهای مرکزی مخابرات این شهرها تجمع کردند./ جمعی از کارکنان شهرداری یاسوج مقابل ساختمان استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند./ جمعی از خانواده ‌های بیماران هموفیلی مقابل سازمان غذا و دارو در تهران، دست به تجمع زدند.

سه شنبه ۲۳ خرداد
عکس 4
شماری از کسبه و بازاریان در سقز، در اقدامی اعتراضی دست به اعتصاب زدند. با انتشار گزارشاتی از اقدام احتمالی شهرداری سقز مبنی بر «اعمال تغییرات هدفمند در آرامستان آیچی علی الخصوص در اطراف مزار مهسا امینی» با موجی از واکنشهای منفی همراه بوده است./ جمعی از کسبه و بازاریان در اردبیل دست به تجمع و اعتصاب زدند./ تعدادی از کارگران شرکت سیمان درود در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان دست به تجمع زدند./ جمعی از مالباختگان صرافی کریپتولند، با سردادن شعارهایی اعتراضی، مقابل ساختمان دادسرای جرائم اقتصادی در تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند./ گروهی از کشاورزان در شهرستان چناران دست به تجمع اعتراضی زدند./ جمعی از خانواده ‌های بیماران هموفیلی مقابل سازمان غذا و دارو در تهران، دست به تجمع زدند.

چهارشنبه ۲۴ خرداد
عکس 5
جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز مقابل ساختمان استانداری دست به تجمع اعتراضی زدند./ شماری از کارگران ابنیه فنی راه ‌آهن جنوب شرق در محل کار خود تجمع اعتراضی برگزار کردند./ جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی شهرهای کرمانشاه و شیراز در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان مقابل استانداری این شهرها، تجمع اعتراضی برگزار کردند./ شماری از کارگران معدن زغال سنگ هجدک مقابل شرکت زغال سنگ کرمان با برگزاری تجمع اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات شان شدند.

آدینه ۲۶ خرداد
شماری از شهروندان در زاهدان تجمع اعتراضی برگزار کردند. معترضان در این تجمع، شعارهایی همچون «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» سر دادند./ جمعی از کارگران فروآلیاژ ازنا دست به تجمع زدند.

شنبه ۲۷ خرداد
شماری از خریداران خودروی دناپلاس در اعتراض به افزایش قیمت این خودرو ها از سوی ایران خودرو مقابل مرکز ملی رقابت در تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند./ کسبه و بازاریان شهر سقز در اعتراض به میزان مالیات اعلام شده از سوی دولت، در محوطه فرمانداری این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند./ برخی از متقاضیان کشنده کامیون «دایون» در کرمان، مقابل شرکت کرمان دیزل این شهر، دست به تجمع اعتراضی زدند./ شهروندان شهر سرابله واقع در استان ایلام، در اعتراض به بازداشت شش شهروند طی هفته گذشته، مقابل فرمانداری این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند.

یکشنبه ۲۸ خرداد
جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی مقابل ساختمان ادارات تامین اجتماعی در شهرهای شوش، اهواز، کرمانشاه، کرخه، هفت تپه، شوشتر و رشت، با برگزاری تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات شان شدند.

دوشنبه ۲۹ خرداد
شماری از بازنشستگان مخابرات شهرهای اراک، بجنورد، خرم آباد، بندرعباس، شهرکرد، رشت، اهواز، ایلام و مشهد به صورت جداگانه مقابل ساختمان های مرکزی مخابرات این شهرها، تجمع کردند./ برخی از شهروندان در شاهرود، با برگزاری تجمع اعتراضی مقابل فرمانداری این شهرستان خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند./ جمعی از کسبه و بازاریان سه راه امین در تهران، در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و اقدامات صورت گرفته از سوی سازمان تعزیرات در بالا بردن مالیاتها با بستن مغازه های خود دست به اعتصاب زدند./ جمعی از شهروندان در زاهدان تجمع اعتراضی برگزار کردند./ شماری از مالباختگان صندوق جعفری پیشوا در ورامین، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان با سر دادن شعارهایی اعتراضی در این شهر، دست به تجمع زده و خواهان بازگرداندن سرمایه‌ های خود توسط مسئولان این شرکت شدند.

سه شنبه ۳۰ خرداد
جمعی از مال باختگان شرکت رضایت خودرو و طراوت نوین تاکستان در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل دادسرای این شهرستان دست به تجمع زدند.

چهارشنبه ۳۱ خرداد
شماری از بازنشستگان کشوری در شهرهای کرمانشاه، اردبیل، شیراز و یزد به صورت جداگانه مقابل ساختمان های صندوق بازنشستگی این شهرها، با برگزاری تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات شان شدند. آنها با سر دادن شعارهایی از قبیل «دشمن بازنشسته، دولت ورشکسته/ بازنشسته داد بزن، حقت رو فریاد بزن» خواستار رسیدگی به مطالبات شان شدند.


(منابع استفاده شده برای تهیه این مجموعه: شورای بازنشستگان ایران، ایلنا، هرانا، امتداد، خبر جنوب، اتحادیه آزاد کارگران ایران، ایسنا، نفتا نیوز، حال وش، تسنیم، رسانک، ایرنا)


منبع: نبرد خلق شماره ۴۶۶، یکشنبه یکم مرداد ۱۴۰۲ - ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۳
http://www.iran-nabard.com/N466/karegari%20466.htm