جنبش رنگین کمان بیشماران (شهریور ۱۴۰۲) - گردآوری و تنظیم: پویا رضوانیاکثریت شهروندان ایران با فقر و فلاکت درگیر و اولیه ترین مواد لازم برای ادامه زندگی به کالای لوکس تبدیل شده است. رسانه های حکومتی در این مورد واقعیتهای بسیاری را برملا می کنند. روزنامه خبر جنوب در روز یکشنبه 19 شهریور نوشت: «زیر خط فقر که هیچ ؛ رفتیم روی خط بقا برخی از خانوارها در خط بقا هستند.» کار و کارگر روز شنبه 11 شهریور نوشت: «70 تا 80 درصد ایرانیان دچار فقر نسبی هستند.»
دویچه وله فارسی در روز سه شنبه ۲۸ شهریور، به نقل از «دنیای اقتصاد» اعلام کرد: «میزان تورم سالانه استانهای مختلف ایران که توسط مرکز آمار منتشر شده نشان می ‌دهد استانهای لرستان (۶۷.۲ درصد)، کرمانشاه (۶۴.۴ درصد) و کردستان (۶۳.۷ درصد) بیشترین نرخ فلاکت را داشته ‌اند. نرخ فلاکت از جمع نرخ بیکاری و نرخ تورم به دست می ‌آید.
کارگزاران حکومت و به خصوص رئیسی جلاد همواره آمار دروغ از وضع اقتصادی جامعه ارایه می دهد. روزنامه کار و کارگر در شماره روز چهارشنبه 8 شهریور نوشت: «فریبهای آماری بسیار شایعه است.» همچنین روزنامه آسیا در شماره روز سه شنبه 14 شهریور نوشت: «حاکمیت در مسیر پنهان کردن بسیاری از واقعیتهاست که طی این سالها اقتصاد کشور را به سمت ویرانی و فروپاشی کشانده است.»
در حالی که بیکاری بیداد می کند، حکومت در سریالی از رفتار ارتجاعی مراکز تجاری و خدماتی را به خاطر مقاومت در برابر حجاب اجباری تعطیل می کند. روزنامه اعتماد در شماره روز یکشنبه 12 شهریور خبر داد که «52 درصد از واحدهای گردشگری به دلیل رعایت نکردن حجاب پلمپ شدند.»
در ماه گذشته در زاهدان شاهد خیزشهای توده ای روزهای جمعه بودیم و در سالگرد قتل حکومتی مهسا امینی (ژینا)، شاهد برآمدهای اعتراضی در بسیاری از شهرها بودیم.
نیروهای کار در ماه شهریور 226 روز دست به حرکت اعتراضی زدند. کوتاه شده گزارش این حرکتها را در زیر خواهید خواند. حرکتهای اعتراضی معلمان و دانشجویان جداگانه در همین شماره نبرد خلق پوشش داده می شود.

گردهمآیی در پنجمین سالگرد جانباختن فعالان محیط زیست در مریوان
روز پنجشنبه ۲ شهریور، مراسم یادبود پنجمین سالگرد جانباختن فعالان محیط زیست شریف باجور، محمد پژوهی، رحمت حکیمی‌نیا و امید کهنه ‌پوشی، با حضور هزاران نفر در آرامستان «دارسیران» به شکل پُرشور برگزار شد. آنها در روز ۳ شهریور ۹۷، در جریان مهار آتش سوزی جنگلهای دهستان «سرکل» به طرز مشکوک جان خود را از دست‌ دادند.
شریف باجور فعال مدنی و فعال محیط زیست، شهروند مریوان و از اعضای هیات مدیره انجمن سبز چیا و مسئول اطفای حریق این انجمن بود.

جنبش سراسری بازنشستگان
در ماه گذشته بازنشستگان در مراکز استانها و بسیاری شهرهای دیگر دست به تجمع اعتراضی زدند. در ایران، ۱۷ صندوق بازنشستگی با پوشش حدود ۲۶ میلیون نفر مستمری بگیر وجود دارد. رسانه های حکومتی فاش کرده اند که غارت صندوقهای بازنشستگی موجب ورشکسته شدن 15 صندوق بازنشستگی شده است. روزنامه اعتماد در شماره روز یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۲ نوشت: «شاخص "نسبت پشتيبانی" در صندوقهای بازنشستگی نشان می ‌دهد كه "۱۵ صندوق" به سطح ورشكستگی رسيده‌ اند و فقط ۲ صندوق بازنشستگی در وضعيت بهتری هستند. نسبت پشتيبانی به معنای «نسبت بيمه‌پردازان به مستمری بگيران» است. بازنشستگان در چالش با چنین ابعادی از فاجعه در صندوقها ساکت نبوده و به طور مداوم در کف خیابان اعتراض می کنند.
همسانسازی دستمزد و رسیدگی به وضعیت نامناسب معیشتی از جمله خواسته های بازنشستگان است.
بازنشستگان معترض خواستار اجرای صحیح مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی، ترمیم مستمری‌های خود، همسانسازی دستمزد، بهبود شرایط معیشتی، ارائه خدمات درمانی رایگان و پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی هستند.
برخی از اخبار جنبش اعتراضی بازنشستگان در شهریور ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ را در زیر می خوانید. (در تهیه اخبار بازنشستگان از ایلنا و کانال تلگرام شورای بازنشستگان ایران استفاده شده است.)

شنبه ۴ شهریور
*جمعی از بازنشستگان شرکت سایپا، مقابل ساختمان صندوق سرمایه گذاری سمیکو در تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند. بازنشستگان می‌ گویند: ما می‌خواهیم روشن و شفاف بدانیم در پانزده سال گذشته پول ما کجا رفته و سود سرمایه ‌گذاری چه شده؛ چرا سودها به موقع به سهامداران پرداخت نمی ‌شود؟

یکشنبه ۵ شهریور
*به گزارش شورای بازنشستگان ایران، بازنشستگان تامین اجتماعی مقابل ساختمان ادارات تامین اجتماعی شهرهای شوش، رشت، کرمانشاه، شوشتر، دزفول و اهواز تجمع اعتراضی برگزار کردند.
*جمعی از بازنشستگان فولاد منطقه البرز غربی مقابل دفتر کانون بازنشستگان رودبار گیلان دست به تجمع اعتراضی زدند. همزمان شماری از بازنشستگان فولاد اصفهان، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، دست به تجمع زدند.

دوشنبه ۶ شهریور

*شماری از بازنشستگان مخابرات در شهرهای اهواز، رشت، مشهد، اصفهان، کرمانشاه، شیراز، شهرکرد، ایلام، سنندج، گرگان، ساری، ارومیه، خرم آباد، تبریز، زنجان، بروجرد، بندرعباس، اراک، تهران و یزد در محوطه و مقابل ساختمانهای شرکت مخابرات تجمع برگزار کردند.

سه شنبه ۷ شهریور
*تعدادی از بازنشستگان کشوری، با در دست داشتن پلاکاردهایی با محتوای اعتراضی، مقابل ساختمانهای صندوق بازنشستگی کشوری، استانداری و فرمانداری شهرهای کرمانشاه، پلدختر، اردبیل، یزد، ایلام، رشت، خرم آباد، تهران، کوهدشت، ارومیه، تبریز، اردبیل، شیراز، قزوین و سنندج تجمع برگزار کردند.

یکشنبه ۱۲ شهریور
*بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای شوش، کرخه، هفت‌تپه، شوشتر، کرمانشاه و اهواز مقابل ساختمان اداره تامین اجتماعی این شهرها دست به تجمع زدند.
*بازنشستگان فولاد در اصفهان و تهران، به صورت جداگانه مقابل ساختمانهای صندوق بازنشستگی فولاد این شهرها، دست به تجمع زدند.

دوشنبه ۱۳ شهریور
*جمعی از بازنشستگان مخابرات مقابل ساختمانهای شرکت مخابرات در اهواز، اصفهان، کرمانشاه، یاسوج، اراک، مشهد، گرگان، رشت، تهران، اردبیل، شیراز، بندرعباس، تبریز، سنندج، خرم آباد، شهر کرد، زنجان و زاهدان تجمع برگزار شد.

سه شنبه ۱۴ شهریور
*شماری از بازنشستگان کشوری، با در دست داشتن پلاکاردهایی اعتراضی، مقابل ساختمانهای صندوق بازنشستگی کشوری و استانداری شهرهای اردبیل، اهواز، کرمانشاه، یزد، کرج، تهران، همدان، ساری، رشت، تبریز، قزوین و سنندج تجمع برگزار کردند.

یکشنبه ۱۹ شهریور
*جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی مقابل ساختمان ادارات تامین اجتماعی شهرهای کرمانشاه، شوشتر، دزفول و رشت دست به تجمع زدند.
*جمعی از بازنشستگان صنایع فولاد اصفهان مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند.

دوشنبه ۲۰ شهریور
*تجمع شماری از بازنشستگان مخابرات در شهرهای اهواز، اصفهان، تهران، ساری، سنندج، شهرکرد، شیراز، همدان، بندرعباس، زنجان، خرم آباد، رشت، زاهدان، کرمان و مشهد مقابل ساختمان وزارت ارتباطات و مقابل ساختمانهای شرکت مخابرات.
*جمعی از بازنشستگان صدا و سیما، مقابل مسجد بلال صدا و سیما واقع در تهران تجمع برپا کردند.

سه شنبه ۲۱ شهریور
*جمعی از بازنشستگان کشوری، با در دست داشتن پلاکاردهایی اعتراضی، مقابل ساختمانهای صندوق بازنشستگی کشوری و استانداری شهرهای کرمانشاه، ایلام، اهواز، تهران، همدان، رشت، قزوین، خرم آباد، قم و سنندج تجمع برگزار کردند.

یکشنبه ۲۶ شهریور
*جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی کرمانشاه مقابل ساختمان سازمان تامین اجتماعی در این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند.

دوشنبه ۲۷ شهریور
*تجمع بازنشستگان مخابرات در شهرهای اهواز، رشت، اراک، شیراز، تهران، خرم آباد، اصفهان، زاهدان و سنندج.

سه شنبه ۲۸ شهریور
*بازنشستگان کشوری، با در دست داشتن پلاکاردها و سردادن شعارهایی اعتراضی، مقابل ساختمانهای صندوق بازنشستگی کشوری شهرهای سنندج، کرمانشاه و همدان تجمع برگزار کردند.

چهارشنبه ۲۹ شهریور
*جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی شوش و کارگران هفت تپه مقابل دفتر مجلس نشین واقع در شوش دست به تجمع زدند.
*شماری از بازنشستگان کشوری در قم دست به تجمع اعتراضی زدند.

برخی دیگر از حرکتهای اعتراضی

چهارشنبه یکم شهریور
*جمعی از کارگران بخش خصوصی شرکت واحد، مقابل ساختمان شرکت واحد تهران، دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، به نقل از هرمز ناجیان، یکی از رانندگان بخش خصوصی شرکت واحد آمده است؛ «از سال ۱۳۸۵ که شرکتهای خصوصی وارد کار شدند، طبق مصوبه هیات وزیران قرار شد رانندگانی که وارد این بخش می‌ شوند، طی قراردادی بعد از پرداخت لیزینگ و بعد از ۷ سال، مالک خودرو شوند. ۷ سال از مدت قرارداد گذشت و گفتند ده سال باید بگذرد و بعد هم به ۱۵ سال رسید، اما نه تنها ماشین به نام رانندگان نشد که مشکلات دیگری نیز برایمان پیش آمد.»

پنجشنبه 2 شهریور
*جمعی از اهالی زیلایی شهرستان مارگون برای اعتراض به تغییر محل بخشداری مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.

آدینه ۳ شهریور
*شماری از مالباختگان شرکتهای خودرویی تاکستان در قزوین، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان محل محل برگزاری نماز جمعه این شهر، دست به تجمع زدند. به گزارش مهر، پرداخت مطالبات معوقه و همچنین برخورد با مسئولانی که در برخورد با این پرونده در سالهای اخیر کوتاهی کرده‌ اند مهم ‌ترین خواسته مالباختگان در این تجمع بود.

شنبه ۴ شهریور
*به گزارش کانال خبری پرستاران ایران، شماری از پرسنل بیمارستانها در اعتراض به عدم تحقق مطالبات شان پس از دوران همه گیری کرونا، مقابل ساختمان استانداری اصفهان دست به تجمع زدند. پرستاران به عدم برقراری فوق العاده خاص، عدم اجرای صحیح قانون تعرفه گذاری پرستاری و اضافه کاری های اجباری و ارزان قیمت اعتراض کردند.

*گروهی از شهروندان ساکن شهرک پردیس در کرمانشاه، مقابل ساختمان استانداری کرمانشاه تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، تجمع این شهروندان در اعتراض به عدم صدور مجوز ساخت و ساز در زمین های شان صورت گرفت.

*کارگران آب وفاضلاب رامشیر دراستان خوزستان برای اعتراض به عدم پرداخت 6 ماه حقوق و حق بیمه دست به تجمع زدند.

یکشنبه ۵ شهریور
*شماری از افراد دارای معلولیت مقابل ساختمان نهاد ریاست جمهوری در تهران و ساختمانهای استانداری، فرمانداری و بهزیستی شهرهای کرمانشاه، اهواز، مشهد، ارومیه، ساری، دیواندره، بروجرد، اراک، چابهار، کرمان، اردبیل، چابهار، کرج و قم دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش کانال تلگرام کمپین معلولان، تجمع این شهروندان در اعتراض به عدم اجرای ماده ۲۷ قانون معلولان صورت گرفته است.
طبق ماده ۲۷ قانون_معلولان، دولت مکلف به معلولان شدید و خیلی شدید فاقد شغل و درآمد و نیازمند، کمک‌ هزینه معیشتی به میزان حداقل دستمزد سالانه پرداخت کند. اما با گذشت بیش از پنج سال، دولت این قانون رو اجرا نمی ‌کند.

*مالباختگان شرکتهای پیش ‌فروش خودرو منجمله شرکت رضایت خودرو طراوت نوین در ادامه اعتراضهای دامنه دارشان دست به تجمع مقابل استانداری قزوین زدند.

*شماری از سپرده گذاران موسسه مالی کاسپین در رشت تجمع اعتراضی برگزار کردند.
به گزارش هرانا، تجمع کنندگان با سر دادن شعارهایی از قبیل «کاسپین دزدی کرده، دولت حمایت کرده»، خواستار بازپس ‌گیری سپرده های خود شدند.

*جمعی از کارکنان بیمارستان میلاد تهران در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان مقابل ساختمان این بیمارستان تجمع اعتراضی برگزار کردند. تجمع کنندگان خواستار پرداخت معوقات مزدی خود شدند.

*برخی از کارکنان شرکت فروشگاههای رفاه مقابل ساختمان مرکزی رفاه در تهران دست به تجمع اعتراضی زدند.

*شماری از سهامداران گروه صنعتی سدید مقابل ساختمان معاونت قضایی قوه قضاییه در تهران دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، سهامداران در این تجمع نسبت به اعمال نفوذ آستان قدس در این پرونده اعتراض کردند و خواستار رفع توقف اجرای رای دیوان عالی کشور درخصوص مالکیت هلدینگ سدید بر ۳۳ درصد از سهام فراب شدند.

دوشنبه ۶ شهریور
*شماری از خانواده ها و شهروندان مبتلا به بیماری آکندورپلازی موسوم به کوتاه قامتان در مقابل ساختمان نهاد ریاست جمهوری تجمع برگزار کردند. به گزارش هرانا، این شهروندان در این تجمع خواستار واردات داروهای مورد نیاز خود به کشور شدند.

*تجمع کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی راه آهن (شرکت تراورس) در اعتراض به ورود مجدد شرکت تراورس به لیست واگذاری سازمان خصوصی ‌سازی مقابل وزارت اقتصاد. به گزارش ایلنا، شرکت «خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی راه ­آهن (تراورس)» یکی از بنگاههای خیلی بزرگ و کلان است که 100 درصد سهام آن متعلق به «راه ­آهن» وابسته به وزارت راه و شهرسازی است.

سه شنبه ۷ شهریور
تجمع مردم در شهرک نواب صفوی در اعتراض به توقف طولانی مدت پروژه زیرگذر کمربندی چالوس. پروژه زیرگذر کمربندی چالوس از سمت شهرک نواب صفوی به سمت خیابان کوروش است که مدتهاست متوقف شده و رها گردیده است. به گزارش کانال تلگرام اردوی کار، تصادفهای وحشتناکی در این مسیر اتفاق افتاده که منجر به قتل شهروندان شده است.

*مالباختگان شرکت رضایت خودرو در ادامه اعتراض دامنه دارشان دست به تجمع مقابل دفتر رئیس قوه قضائیه در پایتخت با شعار «نگاه پشت شیشه نمی خوایم نمی خوایم» زدند. نیروهای سرکوبگر به مالباختگان یورش بردند وآنها را مورد اهانت و ضرب وشتم قرار داده و مجروح کردند.

چهارشنبه ۸ شهریور
*شماری از بیماران دیستروفی عضلانی دوشن، برای دومین روز متوالی مقابل نهاد ریاست جمهوری در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند. شهروندان حاضر در این تجمع، خواستار ورود داروی ژن درمانی به کشور شدند.
به گزارش هرانا، ماموران امنیتی با دخالت مانع برگزاری تجمع شده و خانواده ها را به سمت پارک پاستور هدایت کردند.

*جمعی از کارگران معدن زغال سنگ طبس مقابل ساختمان استانداری خراسان جنوبی دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، یکی از کارگران ضمن بیان اینکه؛ حدود ۳۵۰ کارگر به صورت شرکتی در یکی از شرکتهای پیمانکاری مشغول به کار هستند گفت: «به دلیل اینکه پیمانکاران دستمزد کارگران را متناسب با قرارداد های خود با کارفرمایان معادن، به طور کامل پرداخت نمی کنند کارگران خواهان حذف پیمانکاران و بستن قرارداد مستقیم با آنها هستند.»
در مجموعه معادن زغال سنگ در شهرستان طبس سالهاست شمار زیادی از کارگران تحت مسئولیت چند شرکت پیمانکاری مشغول کار هستند. این شرکتها به دلیل نبودن نظارت بر کار آنها در معادن، امنیت شغلی، جانی و معیشتی کارگران را تامین نمی‌کنند.

*برای چندمین روز متوالی،کارگران آب و فاضلاب امیدیه برای اعتراض به عدم پرداخت 6 ماه حقوق و 4 سال حق بیمه مقابل ساختمان شرکت در استان خوزستان تجمع کردند. به گزارش صدا و سیمای رژیم، یکی از کارگران حاضر در این تجمع گفت:علاوه کسری حدود 4 سال بیمه، حدود 6 ماه است نیز حقوق معوقه دارند.

پنجشنبه ۹ شهریور
*تجمع مردم شهر طرقرود کشه (نطنز) در حمایت از کرکس کوه و در اعتراض به فعالیتهای افسارگسیخته معادن سنگ که زندگی اهالی و محیط زیست منطقه را هدف گرفته و سکوت حکومت مقابل خواسته و انتظارات قانونی مردم و همچنین تخریب آب چیک چیک روستای باغستان بالا.

شنبه ۱۱ شهریور
*به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، بازاریان گناوه مقابل اداره امور مالیاتی و فرمانداری گناوه تجمع کردند. آنان ضمن اعتراض به مالیاتهای نجومی اعمال شده خواهان پاسخگویی مسئولان شدند. مالیات سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ با افزایش چند هزار درصدی روبرو شده است.

یکشنبه ۱۲ شهریور
*جمعی از دامداران مجتمع دامپروری دام گستر، مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان ری دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش هرانا: مجتمع دامپروری «دام گستر» فشافویه، اخیرا با وجود اینکه واحدهای دامداری این مجتمع مجوز ساخت و پروانه بهره برداری از ارگانهای مربوطه را اخذ کرده اند، اما برخی تخریبها در آن اتفاق افتاده و همچنان نیز ادامه دارد. به عنوان مثال، روز سه شنبه هفدهم مرداد ماه ۱۵ واحد این دامداری توسط برخی از دستگاهها و با حضور نیروی انتظامی تخریب شد.

*گروهی از پرسنل انتظامات شرکت بهره برداری مترو، مقابل ساختمان شورای شهر تهران و در یکی از ایستگاههای مترو دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش امتداد، تجمع این شهروندان در اعتراض به تغییر مدیر انتظامات و ادغام این واحد با یگان حفاظت مترو صورت گرفته است.

*شماری از کارگران قرارداد مدت موقت شرکت نفت و گاز گچساران از شرکتهای تابعه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب برای اعتراض به عدم تبدیل وضعیت دست به تجمع مقابل ساختمان مرکزی شرکت زدند و خواهان پایان دادن به بلاتکلیفی 12 ساله و اجرای کامل مصوبه دی ماه سال 1400 شورای اداری و استخدامی صنعت نفت (فوق العاده مخصوص و تخصصی) شدند.

دوشنبه 13 شهریور
*متقاضیان پروژه مسکن ملی 936 و 384 واحدی اراک واقع در انتهای خیابان هپکو برای اعتراض به افزایش قیمت، کندی روند پیشرفت پروژه ها و تاخیر در تحویل واحدها مقابل ساختمان شهرداری مرکزی اراک تجمع کردند.

*جمعی از پیمانکاران شهرداری مشهد برای اعتراض به عدم واریز به موقع مطالبات مقابل شهرداری مرکزی در میدان شهدای این کلانشهر تجمع کردند.

*سپرده گذاران موسسه ثامن الحجج در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان مقابل ساختمان بانک مرکزی در تهران تجمع کردند. به گزارش هرانا، این شهروندان در این تجمع خواستار پرداخت مطالبات معوقه خود شدند.

آدینه 17 شهریور
*پاکبانان و کارگران شهرداری زاهدان مقابل ساختمان استانداری این شهر با برگزاری تجمعاتی اعتراضی،خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

شنبه ۱۸ شهریور
*کارگران شرکت فولاد پارس هفت تپه، مقابل ساختمان این شرکت دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش ایلنا، کارگران معترض خواستار اجرای طرح طبقه‌ بندی مشاغل، افزایش حقوق سالیانه مطابق قانون و پرداخت مزایای قانونی هستند.

*شماری از پرسنل بیمارستان الزهرا اصفهان در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود دست به تجمع زدند. به گزارش شورای بازنشستگان ایران، تجمع اعتراضی کادر درمان بیمارستان الزهرا اصفهان دراعتراض به حق جویی مطالبات تعرفه و حقوق پایمال شده. تعرفه پرستاری فقط یک سال قبل یکبار پرداخت شده و دیگر پرداخت نشده است.

یکشنبه ۱۹ شهریور
*گروهی از مجروحان جنگ ایران و عراق مقابل ساختمان جهاد کشاورزی در اهواز، تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش بی بی سی، این شهروندان ۲۸ سال پیش، در طرحی موسوم به «جفیر» پول پرداخت کرده ‌اند تا با دریافت زمین کشاورزی با امکانات آبیاری به صورت واگذاری به شرط تملیک ۱۰ ساله مشغول کار شوند اما هنوز این زمینها به آنها واگذار نشده است.

یکشنبه ۱۹ شهریور
*جمعی از کارگران شرکت ماشین سازی اراک در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان و عدم امنیت شغلی خود برای نوزدهمین روز متوالی در این ماه، در اعتصاب بسر می برند تا روز یکشنبه ۱۹ شهریور، هیچ پاسخی به کارگران داده نشده است و فعلا کارخانه ماشین سازی اراک را به خاطر اعتصاب از روز چهارشنبه تا روز دوشنبه ۲۰ شهریور تعطیل کردند.
به گزارش ایلنا، این کارگران مدعی هستند: تیم مدیریتی فعلی نمی‌ تواند شرکت را به بهروه‌ وری و رونق برساند.
در کارخانه ماشین ‌سازی حدود هزار و ۷۰۰ کارگر به صورت رسمی، قرار دادی و تامین نیرو و حجمی در چند گروه تولیدی (گروه تولیدی متالوژی، دیگ بخار، فلزی وماشین مونتاژ) مشغول کارند اما مدیریت در حالی قصد دارد همه گروهها را با هم ادغام کند که این روش در دهه ۷۰ اجرا شد و نتیجه‌ خوبی نداشت.
اعتصاب کارگران ماشین‌سازی اراک از ۲۲ مرداد آغاز شد و برای بیسب و هشتمین روز متوالی ادامه دارد.

*کارگران شرکت جهان پارس شاغل در سایت یک پتروشیمی بوشهر در عسلویه در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد خود دست از کار کشیدند و تجمع کردند. به گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، سطح نازل حقوقها در برابر رشد نجومی قیمتها یک موضوع اعتراض همگانی است.

دوشنبه 20 شهریور
*کارگران پالایشگاه آدیش جنوبی در اعتراض به عدم پرداخت چهار ماه از حقوق معوقه دست به اعتصاب و تجمع زدند.

سه شنبه 21 شهریور
*کارگران اخراجی شهرداری جیرفت در اعتراض به پایمالی حقوق خود مقابل دادستانی و فرمانداری این شهرستان دراستان کرمان تجمع کردند. به گزارش ایلنا، کارگران اخراجی شهرداری جیرفت گفتند: نزدیک به 70 نفر از جمعیت 143نفر کارگران اخراجی شهرداری جیرفت بعد از چهار ماه بیکاری در حالی برای شروع به کار مجدد دعوت به کار شده ‌اند که باید شروط شهرداری را برای کار را بپذیرند.

*جمعی از اهالی روستای رضوان برای اعتراض به نبود دبیرستان مقابل فرمانداری بندرعباس تجمع کردند. به گزارش صبح ساحل، بیش از 60 دانش آموز روستای رضوان در مقطع متوسطه، دخترانه و پسرانه، به علت نبود دبیرستان در این روستا از تحصیل باز می‌ مانند یا مجبور هستند که در دبیرستان فین ثبت نام کنند.

چهارشنبه 22 شهریور
*به گزارش پیام سندیکا، از روز سه شنبه 14 شهریور، جمعی از کارگران پروژه ای مخازن سبز پالایشگاه پیشگامان سیراف (شرکت پیمانکاری بهین فراراد) در فاز 13 برای اعتراض به عدم پرداخت 2 ماه حقوق در اعتصاب بسر می برند. باوجود پرداخت 50 درصد مطالبات کارگران توسط کارفرما، کارگران کماکان از رفتن بر سرکار خوداری کرده وبه اعتصاب شان ادامه دادند.

پنجشنبه ۲۳ شهریور: تجمع اعتراضی پرستاران بیمارستان امام حسین در اعتراض به اجرای نادرست قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری وپرداخت ناعادلانه آن.

یکشنبه ۲۶ شهریور: به گزارش شورای بازنشستگان ایران، جمعی از پرستاران بیمارستان کاشانی در محوطه این بیمارستان در أصفهان دست به اعتصاب و تجمع زدند.

دوشنبه 27 شهریور:جمعی از خانواده های بازداشت شدگان سالگرد قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی برای کسب اطلاع از وضعیت عزیزان شان مقابل پلیس امنیت در تهران تجمع کردند. نیروهای سرکوب وحشیانه به تجمع کنندگان یورش برده وآنها را مورد ضرب وشتم قراردادند.

چهارشنبه ۲۹ شهریور: به گزارش هرانا، از کارکنان کارخانه قند قزوین در محوطه این کارخانه تجمع برگزار کردند. این تجمع در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات این کارگران صورت گرفت.

پنجشنبه ۳۰ شهریور
*شماری از کارگران ابنیه فنی راه آهن محور ریلی بافق-زرند کرمان، برای دومین روز متوالی در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان دست به اعتصاب زده و مقابل ساختمان استانداری این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش ایلنا، کارگران به عدم پرداخت سنوات هشت تا ده ساله خود، اعتراض دارند. در این گزارش آمده است، علاوه بر عدم پرداخت سنوات هشت تا ده ساله این کارگران، کارفرمای شرکت پیمانکار از اجرای طرح طبقه‌ بندی مشاغل برای آنها نیز خودداری کرده است.

*اعتصاب و تجمع کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن رضوان درود ناحیه کرمان برای دومین بار در این هفته. کارگران معترض به نمایندگی از 350 کارگر این شرکت در محل استانداری استان کرمان تجمع کردند.

*کارگران معدن کرومیت صوغان اُرزوییه برای اعتراض به سطح نازل حقوق از جمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و وعده های توخالی مسئولان دست به تجمع در محل کارشان در استان کرمان زدند. به گزارش ایلنا، یک کارگر حاضر در تجمع گفت: به دنبال تجمع قبلی رئیس اداره کار ارزوئیه و کارفرما وعده داده بودند که تا پایان شهریور ماه سال جاری طرح طبقه بندی مشاغل اجرا شود. وی افزود: تا امروز که به آخر شهریور ماه رسیده ایم هنوز هیچ خبری از اجرای این طرح درمیان نیست.

آدینه ۳۱ شهریور: برخی از مالباختگان شرکت رضایت خودرو طراوت نوین در قزوین، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان در محل برگزاری نماز جمعه این شهر تجمع کرده و سپس در یکی از خیابان های این شهر دست به راهپیمایی زدند.
حرکتهای اعتراضی وکلا

در ماه شهریور وکلای دادگستری در اعتراض به مصوبات اخیر مجلس در خصوص نهاد وکالت و تنزل جایگاه این نهاد به زیر مجموعه وزارت اقتصاد، اعتراض کردند. به گزارش وکلا پرس، بر اساس مصوبه جدید مجلس رژیم، صدور مجوز وکالت از کانونهای وکلا گرفته شده و به زیر مجموعه های وزارت امور اقتصادی و دارایی واگذار خواهد شد. شماری از کُنشهای وکلا را در زیر می خوانید.
پنجشنبه ۲ شهریور: جمعی از وکلای دادگستری در کرمانشاه، یزد، مشهد، چهارمحال‌ و بختیاری، بیرجند و ارومیه در اعتراض به مصوبه جدید مجلس مقابل ساختمان کانون وکلای این استانها، دست به تجمع زدند.
شنبه ۴ شهریور: جمعی از مدیران کانون های وکلا و اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران، در اعتراض به مصوبه جدید مجلس مقابل ساختمان شورای نگهبان، دست به تجمع اعتراضی زدند
پنجشنبه ۹ شهریور: جمعی از وکلا در شهر سنندج، مقابل ساختمان کانون وکلای دادگستری کردستان، دست به تجمع زدند.
شنبه ۱۱ شهریور:گروهی از وکلای ایران با برگزاری تجمعی اعتراضی مقابل ساختمان کانون وکلای سمنان، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.
شنبه ۱۸ شهریور: تجمع وکلای دادگستری در محل كانون وكلاى تهران.
سه شنبه ۲۱شهریور: جمعی از وکلای دادگستری، در اعتراض به مصوبات اخیر مجلس در محوطه ساختمان کانون وکلای دادگستری یزد دست به تجمع زدند.
چهارشنبه ۲۲ شهریور: وکلای دادگستری با برگزاری تجمعی اعتراضی در شهر تبریز، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

منبع: نبرد خلق شماره ۴۶۸، شنبه یکم مهر ۱۴۰۲ - ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۳
http://www.iran-nabard.com/N468/karegari%20468.htm