دانشگاه در ماهی که گذشت (مهر ۱۴۰۲) - کامران عالمی نژاد

بیانیه مشترک فعالان دانشجویی و صنفی دانشگاههای کشور
عکس شماره ۱
به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید، فعالان و تشکلهای دانشجویی بیانیه هایی منتشر کردند. یکی از این بیانیه ها از جانب فعالان چهارده دانشگاه در روز شنبه یکم مهر منتشر شد که بخشهایی از آن در زیر آمده است:
«ما بازمی‌گردیم...
در سالی که گذشت، ما دانشجویان همگام با دیگر اقشار مردم در دانشگاهها صدای اعتراض به ستم و استبداد را بلند کردیم و با همرزمانمان در خیابانْ پیمانِ مقاومت بستیم. بهای این ایستادگی زیاد و دستاوردهای آن ماندگار بود؛ بازداشت، اخراج، تعلیق و تهدید شدیم، اما پس از گذشت یک سال به نقطه ‌ای رسیده ‌ایم که باور داریم قدم در راهی بی ‌بازگشت و رو به‌ جلو نهاده ‌ایم که بدل به آگاهی همگانی در بین ما شده است.
اکنون استبداد شاید بیش از هر زمان دیگر از بدو تاسیس، کمر به قتل دانشگاه بسته‌ است؛ از حذف دانشجویان و اساتید غیرهمسو از فضای دانشگاه، اخته ‌کردن تشکلها و محدود ساختن حوزه فعالیت شان، تفکیک و حذف یک ‌به‌ یک فضاهای دانشجویی، محروم‌کردن دانشجویان از امکانات رفاهی درخور و به‌ حقشانْ گرفته تا حرکت به سوی پولی ‌سازی دانشگاه و حذف آموزش رایگان. گرچه رد تازیانه‌ انضباط شان پابرجاست اما زخمشان کاری نیست؛ چراکه تجربه ‌ی متناوب «خواستن، سرکوب و ایستادگی» در سالی که گذشت، ما را وارد مرحله‌ ی تازه‌ای از کنشگری و مقاومت برای رسیدن به آرمانهایمان کرده است که اقدامات سرکوبگرانه حکومت را بی‌ اثر خواهد کرد.
ما، جمعی از فعالان صنفی دانشگاههای کشور، گوشه ‌ای از این ایستادگیهای ماندگار دانشجویان در برابر سرکوب‌ را در سلسله گزارش‌ جنبش جمع ‌آوری‌ کردیم تا در یادها بماند آنچه کردیم و گذشت بر ما.
اکنون به جلو می ‌نگریم؛ در حالی در آستانه ‌ی آغاز سال تحصیلی جدید قرار داریم که دانشگاه در بسیاری از ساحَتها نامولد شده است، شرایطی که ما را با پرسشهایی جدی و سازنده مواجه می ‌سازد. حال با انباشتی از تجربه و در امتداد مسیر بی ‌بازگشتی که طی کرده ‌ایم، وقت بازپسگیری و بازتعریف دوباره ‌ی دانشگاه به ‌عنوان میدانی برای تخیل و ساخت آینده و مبارزه برای رسیدن به آن است. هم ‌اکنون در درون جنبش دانشجویی سنت و ادبیاتی درحال ساخته‌ شدن است که خار چشم استبداد و آتشی روشنی ‌بخش برای راهی ‌ست که به سوی فردا در پیش گرفته ‌ایم.»

سامانه «تشخیص چهره»؛ حربهِ کنترل دانشجویان
عکس 2
روز دوشنبه ۳ مهر، دانشگاه شیراز از راه‌اندازی سامانه تشخیص چهره دانشجویان در سلفها خبر داده است. این سامانه بناست جایگزین روال مرسوم ارائه غذای دانشجویی با استفاده از کارت‌ باشد. همچنین به گفته مدیریت امور دانشجویی، هزینه راه ‌اندازی این سامانه ۷۰۰ میلیون ‌تومان برآورد شده است.
علت راه ‌اندازی این سامانه مشکلات دانشجویان در تهیه غذا به دلیل همراه نداشتن کارت و «مدیریت هزینه ‌ها» عنوان شده است! مسئولان معتقدند که حجم زیادی از غذاهای دانشجویی توسط غیردانشجویان مورد بهره‌برداری قرار می‌ گیرد و این امر، اتلاف بودجه دانشگاه است.
اتخاذ این رویه به معنای محدود ساختن دانشجویان و کنترل بیشتر آنان است. یقینا این سامانه در تشخیص چهره دانشجویان با مشکلات متعددی روبرو می ‌شود و در قدم بعدی، دانشجو مجبور خواهد شد تا برای گرفتن غذا، پوشش و ظاهر خود را به شکلی ثابت و قابل «تشخیص» برای این دستگاهها تنظیم کند که به معنای کنترل بیشتر دانشگاه بر شخصی ‌ترین مسائل دانشجویان است. همچنین با توجه به دخالت‌ نهادهای امنیتی در دانشگاهها، این سامانه می ‌تواند به عنوان ابزاری جهت سرکوب دانشجویان به کار برده شود.

اعتراض شورای صنفی دانشگاه خواجه نصیر درپی ضرب و‌ شتم یک دانشجو
عکس 3
ظهر روز سه شنبه ۴ مهر، رئیس حراست این دانشگاه، بهروز کرد، یک دانشجوی دختر را به بهانه ‌ی حجاب و همراه با دادوبیداد، توهین و ضرب و شتم از ورود به دانشگاه منع کرد.
این ممنوعیت ورود به دانشگاه در حالی رخ داد که هیچ حکمی مبنی بر ممنوع ‌الورود بودنِ دانشجو وجود نداشت و حراست در روندی غیر قانونی و با برخورد فیزیکی مانع ورود دانشجو به دانشگاه شد.

رونمایی از «گشت حجاب» در دانشگاهها
عکس 4
روز سه شنبه ۴ مهر، منابع خبری دانشجویی از برقراری «گشت حجاب» در دانشگاه تهران و الزام دانشجویان به پوشیدن «مقنعه و مانتو بلند» تا «پایین زانو» خبر دادند.
در این رابطه حراست دانشگاه تهران مانع ورود دانشجویان با روسری از درب اصلی شده و اعلام کرد برای ورود، دانشجویان «ملزم به پوشیدن مقنعه و مانتو تا پایین زانو هستند». همزمان «گشتهای حجاب» در محوطه‌ مرکزی دانشگاه تهران شروع به فعالیت کردند.
این در حالی است که لایحه مصوب مجلس تحت عنوان «عفاف و حجاب» نیز تاکید کرده است که باید «بانک اطلاعاتی دانش آموزان و دانشجویان» به منظور شناسایی افراد بی حجاب در اختیار «نیروی انتظامی» قرار گیرد.
در همین رابطه ۲۹ شهریور ماه جدیدترین «شیوه‌ نامه اجرایی رفتار و پوشش حرفه ‌ای» دانشجویان علوم پزشکی و دستیاران برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ منتشر شد.
در این شیوه ‌نامه آمده است که «هرگونه پوشش کوتاه یا تنگ، مانتو جلو باز، جنس حریر، تور و یا لباسهای یقه باز که بدن را نمایان سازد، ممنوع است».

اعتراض یک دانشجو به محرومیت از تحصیل
عکس 5
دینا قالیباف، دانشجوی کارشناسی رشته علوم‌ سیاسی دانشگاه بهشتی که با حکم کمیته انضباطی به دو ترم منع موقت از تحصیل با احتساب سنوات محکوم شده‌ بود، روز شنبه ۸ مهر، مقابل درب دندان ‌پزشکی این دانشگاه با پلاکاردی اعتراض خود نسبت به این حکم را اعلام کرد و خواهان بازگشت به تحصیل شد. متن نوشته شده روی این پلاکارد:
«اینجانب دینا قالیباف که به دلیل فعالیت دانشجویی به اشد مجازات محکوم شدم، خواهان بازگشت به تحصل هستم.»

استعفای دسته‌جمعی اعضای شورای صنفی استادان دانشگاه شریف
این حرکت جمعی که در عمل منجر به انحلال این شورا شد، در آستانه سالگرد حمله به دانشگاه شریف در تاریخ دهم مهر ماه ۱۴۰۱، صورت گرفت. وحید کریمی، استاد دانشکده فیزیک و دبیر کانون صنفی استادان دانشگاه شریف، روز یکشنبه ۹ مهر، با انتشار نامه‌ ای دلیل تصمیم خود را احضار توسط یک نهاد خارج از دانشگاه اعلام کرد. وی در نامه خود با بیان اینکه این کانون با هدف استفاده بهینه از نظرات هیات علمی و کمک به مدیریت دانشگاهها برای اداره هرچه بهتر امور دانشگاه تشکیل شد.
کریمی در ادامه با تاکید بر اینکه گمان نمی‌کرده که انجام این وظیفه دانشگاهی منجر به دعوت از او توسط یک نهاد [امنیتی] بیرونی برای مذاکره درباره مسائل دانشگاه شود و طبیعتا ضمن استقبال از چنین مذاکره ‌ای در دفتر کار خود، تحکم برای حضور در نهادی خارج از دانشگاه را مخالف احترام به مقام همه استادان دانشگاه به طور کلی می‌ دانم.
موج استعفای اعضای شورای صنفی استادان دانشگاه شریف به این سه استاد محدود نماند و شامگاه شنبه ۸ مهر سهراب راهوار استاد دانشکده فیزیک و علی عابدیان استاد دانشکده مهندسی هوافضای این دانشگاه نیز از «شورای صنفی استادان دانشگاه شریف» استعفا کردند.

اعلام نتایج کنکور سراسری: اکثر پذیرفته‌شدگان زن هستند
عکس شماره 6
روز جمعه ۱۴ مهر، سازمان سنجش آموزش ایران اسامی پذیرفته‌شدگان آزمون سراسری رشته ‌های مختلف تحصیلی دوره‌ های روزانه،‌ نوبت‌ دوم ‌(شبانه)، مراکز آموزشی دانشگاه پیام‌ نور، پردیسهای دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر رجایی، مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی، رشته‌ های تحصیلی مجازی، پردیس و شهریه ‌پرداز دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی کشور در رشته ‌های تحصیلی با آزمون و پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی، همچنین رشته ‌های تحصیلی پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ را اعلام کرد.
به گفته رئیس این سازمان، در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ کلیه دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و چهار رشته دانشگاه آزاد اسلامی تعداد ۴۸۲ هزار و ۵۹۹ داوطلب قبول شده‌اند که از این تعداد ۱۸۹ هزار و ۸۴۰ داوطلب در رشته ‌های تحصیلی با آزمون و ۲۹۲ هزار و ۷۵۹ داوطلب در پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی پذیرفته شده‌اند.
براساس این گزارش حدود ۶۱ درصد پذیرفته‌شدگان زن و حدود ۳۹ درصد مرد هستند.

تجمع دانشجویان دانشگاه چمران اهواز
عکس 7
ظهر روز یکشنبه ۱۶ مهر، در سلف مرکزی دانشگاه چمران اهواز تعداد زیادی از دانشجویان در اعتراض به افت کیفیت شدید غذاها، حذف نوشیدنی و اقلام کنار غذاها، کاهش اندازه غذا، وعده‌ های تک منویی و به طور کلی کاهش شدید کیفیت خدمات تغذیه‌ با وجود افزایش خیلی زیاد قیمتها، از خوردن غذا خودداری کرده و سینیهای غذا را به نشانه اعتراض روی زمین گذاشتند.

خفتگیری و ایجاد مزاحمت به بهانهِ حجاب
عکس 8
بنا به گزارشات متعدد از دانشگاه نوشیروانی بابل، با شروع کلاسهای دانشگاه در کوچه ‌های اطراف خوابگاه دخترانه ‌ی ریحانه، افرادی با ماسک حضور دارند و برای دانشجویان ساکن در این خوابگاه مزاحمت ایجاد می ‌کنند.
گفته می ‌شود این افراد، دانشجویان را در هنگام بازگشت به خوابگاه در کوچه‌ کنار خوابگاه خفت کرده و با توهین، فحاشی و تهدید تذکر حجاب می ‌دهند. گفتنی است که باوجود گزارش دانشجویان به مسئولان دانشگاه، هیچ اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است و این اتفاق چندین بار تکرار شده است.

اعتراض دانشجویان علیه تفکیک جنسیتی در سالن مطالعه
عکس 9
روز دوشنبه ۱۷ مهر، در واکنش به تفکیک جنسیتی در سالن مطالعه دانشکده انرژی دانشگاه صنعتی شریف توسط مسئولان دانشگاهی، دانشجویان از صبح نسبت به این تصمیم قرون ‌وسطایی اعتراض کرده و در محل سالن بر روی زمین نشستند، دانشجویان بر روی پلاکادرهای همراه خود نوشته بودند: تفکیک جنسیتی نمی خوایم نمی خوایم! نه به تفکیک جنسیتی، نه به دیوار! راه حلهای شما، مشکلات ماست.

بیانیه نهاد آزاداندیشان جندی ‌شاپورحتی دشمنان شرافتمندی هم نیستید...
«بسیج دانشجویی دانشگاه جندی ‌شاپور اهواز، فراخوان تجمع دانشجویی در حمایت از عملیات «بزرگ» و «موفق» مجاهدین فلسطینی داده است.
عملیاتی که موفقیتش این است که زنی مسافر را می ‌کشد، برهنه می‌کند و برای قدرتنمایی نرهای مسلمان «الله و اکبر، الله و اکبر» گویان منتشر می‌ کند. عملیاتی که بزرگی ‌اش به این است، زنی که برای صلح آمده است را می ‌رباید و می ‌کشد. در خیابانهای خونین آبان و نیزار خونین ماهشهر و جمعهِ خونین زاهدان و هزاران هزار جنایت دیگر، جمهوری اسلامی نشان داد همانند حماس و داعش، سر می ‌زند که از خون اسلام برآورد!
ما مدتهاست بسیج را از زمره تشکلهای دانشجویی خارج می ‌دانیم. بسیج و بسیجیهای شاخص دانشگاه، همانهایی که علوم ‌پایه را پاس ‌نکرده اینترن می ‌شوند، همانهایی که از دانشگاه می ‌دزدند و به زیارت می‌ روند و... دانشجو نیستند؛ نیروهای سرکوب و توحش در دانشگاهند.
همراهی با بسیج، نه فقط در فعالیتهای سیاسی که در جشن تا جهاد؛ مهر تاییدی بر تمامی وحشیگریها و فسادهای آنان است. از همه‌ ی شما دعوت می‌کنیم این تشکلی که به جای دانشجویی بودن مهره ‌ی سیاسی جمهوری اسلامی در دانشگاه است را طرد کرده و گول هیچ یک از ظواهر فریبکاری آنان را نخورید.
به امید روزی که توحش از ایرانمان رخت ببندد‌.
تا ابد زن، زندگی، آزادی»

انقلاب زن زندگی آزادی، یک «نه» بزرگ به تروریسم و جنگ است؛ یک «آری» محکم به صلح، انسانیت و سکولاریسم!
(بیانیه مشترک تشکلها و گروههای دانشجویی سراسر کشور)
طی روزهای گذشته متاسفانه شاهد حمله نظامی گروه تروریستی حماس تحت حمایت جمهوری اسلامی به اسرائیل و ارتکاب جنایتهای هولناکی علیه شهروندان غیر نظامی از‌جمله کودکان شدند که خشم میلیونها انسان آزادیخواه در سراسر جهان را برانگیخت و در ادامه تقابل نظامی دولت اسرائیل و آغاز یک جنگ ویرانگر و وحشیانه دیگر در خاورمیانه بوده ‌ایم. واقعه تلخی که ساعت به ساعت آمار کشته ‌شدگان و آسیب ‌دیدگان آن افزایش می یابد.
آنچه در حقیقت رخ می‌ دهد، تقابل سازمانها، جریانات و دستِجات فاشیست اسلامی با حمایت حکومتهای جنایتکاری مثل جمهوری اسلامی از یکسو و جریانات فاشیست یهودی و اسرائیلی از سوی دیگر است.
نظام کثیف اسلامی حاکم در کشورمان که همین حالا هم باید پاسخگوی وضعیت آرمیتا گراوند باشد، سعی می‌کند با تمام توان بر طبل جنگ بکوبد تا صدای اعتراضات به حق مردمی در کشورمان و انقلاب «زن زندگی آزادی» را به حاشیه براند.
این دقیقا همان کاری هست که طرفین این خصم تماماً ضدمردمی دنبال می‌ کنند.
نه حماس و جریانات اسلامگرای منطقه نظیر حزب‌الله و دولت اردوغان و جمهوری اسلامی و پاکستان و طالبان نماینده مردم فلسطین و نماینده صلح و امنیت هستند و نه دولت بنیادگرای اسرائیل نماینده مردم اسرائیل و صلح و امنیت.
ما دانشجویان مبارز و انقلابیون «زن زندگی آزادی»، صریحا اعلام می ‌کنیم که در این جنگ ضدانسانی، طرف هیچ جریان مرتجعی نمی ‌ایستیم و مخالف آغاز و تداوم هرگونه تجاوز نظامی به زندگی مردم اسرائیل و فلسطین هستیم. این جنگ ضدمردمی هست و پشت آن تنها منفعت دولتهای حاکم و گروههای تروریستی وجود دارد. این جنگ باید سریعا پایان یابد و تمام عاملان و آمران این توحش باید مورد پیگرد بین‌المللی و محاکمه قرار بگیرند.
ما اعلام می‌ کنیم یکی از اقدامات تعیین‌ کننده برای پایان دادن به این وضعیت در ایران و خاورمیانه، از راه تداوم قدرتمندانه ‌تر اعتراضات و پیروزی انقلاب «زن زندگی آزادی» و سرنگونی هرچه سریعتر جمهوری اسلامی می ‌گذرد.
سرنگونی جمهوری اسلامی توسط مبارزات مردم باعث تضعیف سراسری جنبش اسلام سیاسی خواهد شد و شریانهای اقتصادی، نظامی و سیاسی و تبلیغی این جریانات آدمکش قطع و بسیار تضعیف خواهد شد.

بیش از ۳۰ هزار استاد حق ‌التدریسی از دانشگاه آزاد حذف شدند
از ابتدای مهر ماه امسال و به دنبال اجرای تصمیم مهدی طهرانچی، رییس دانشگاه آزاد، ۳۲هزار استاد حق ‌التدریسی از واحدها و رشته‌های مختلف این دانشگاه حذف شده و به جای این استادان ۲۰ هزار دانشجوی ترم اول یا دوم مقطع دکترای دانشگاه آزاد که هنوز در حال تحصیل هستند، برای تدریس به دانشجویان مقطع کاردانی و کارشناسی این دانشگاه جذب شده ‌اند. این دانشجویان، پس از ثبت ‌نام در یک دوره آموزشی ۴۰ ساعته با عنوان دوره "مدرسی"، به کرسی استادی در دانشگاه آزاد رسیده ‌اند. این "استادان" جدید قرار است بابت این حضور "جایزه تحصیلی" بگیرند و شهریه کمتری بپردازند.

نامه‌ های تهدیدآمیز «حراست» به دانشجویان دختر دانشگاه علامه تهران
عکس 10
فعالان دانشجویی از افزایش فشارهای امنیتی بر دانشجویان دختر در دانشگاههای ایران خبر دادند. آنها می ‌گویند که پس از موج احضارها، تعلیق و اخراج دانشجویان، شماری از دانشجویان دختر در دانشگاه علامه تهران «نامه ‌هایی بدون شماره و تاریخ از حراست» دریافت کرده که حاوی «تهدید و ارعاب» دانشجویان به خاطر عدم رعایت حجاب اجباری است.
روز یکشنبه ۲۳ مهر ماه دستکم ۲۰ تن از دانشجویان دختر دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی هنگام ورود به این دانشکده از ماموران حراست نامه ‌هایی دریافت کردند.
این نامه ‌ها که در سربرگ رسمی دانشگاه علامه طباطبایی نوشته شده ‌اند، شماره نامه و تاریخ ندارند. در این نامه ‌ها به دانشجویان دختر اخطار داده شده است که «مقررات پوشش» را رعایت نکرده ‌اند و در صورت تکرار، «با اختلالاتی در برنامه آموزشی خود» مواجه خواهند شد.

اعتصاب غذای دانشجویان دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز
دانشجویان دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز در اعتراض به کیفیت بد غذای سلف، روز دوشنبه ۲۴ مهرماه، ظروف غذای خود را در مقابل سلف رها کردند.

تشکیل پرونده قضایی جدید برای لیلا حسین زاده
عکس 11
لیلا حسین‌زاده، دانشجوی تحصیلات تکمیلی رشته انسان ‌شناسی دانشگاه تهران روز دوشنبه ۲۴ مهر، در اکانت اینستاگرام خود از تشکیل پرونده قضایی جدید برای خود در دادسرای اوین به اتهام «اجتماع و تبانی بر علیه امنیت ملی» خبر داد.
وی در این پست نوشت: «... پروندهی جدید با عنوان اتهامی «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» برایم باز شده که مقارن شدن این پرونده با جلسه ی دفاع پایان نامه ام و زمزمه های تعقیب قضایی پس از آن، حکایت از این دارد که این پرونده محصول تلاشهای پرونده سازان است. انواع دروغ پردازیها و فضاسازیها به خدمت گرفته شده اند تا پرونده های قضایى ـ انضباطی غیر قانونی، ساختگی و مضحک تشکیل شود.
ضمن شادباش به آنان که خواستار سرکوبند، مجددا تاکید می کنم جلسه ی دفاع من از جانب دانشگاه برگزار شده، نمره ی پایان نامه ثبت رسمی و صورتجلسه شده است. دفاع پایان نامه ی من در سنوات مجاز تحصیلی ام انجام گرفته و تا پایان شهریور ۱۴۰۲ اساسا مشکل سنوات نداشته ام. بنابراین جلسه، قانونی و رسمی بوده و هیچ کسی به صرف حضور در آن نباید مورد برخورد قرار بگیرد، در حالی که با اتهام واهی «غیر قانونی» خواندن جلسه، به برخی حاضران آن جلسه هم فشار انضباطی تحمیل کرده اند. بیش از این بدیهیات دانشگاهی تان را به دست خودتان به تمسخر نگیرید.
اگر کسی در آن جلسه حرف زده من بوده ام و با خودم طرف شوید. راحت و بی این همه سناریوبافی بیان کنید که یک جلسه و پژوهشی دانشگاهی را هم نمی توانید تحمل کنید...»

بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان
عکس 12
در این بیانیه که در روز دوشنیه ۲۴ مهر با عنوان «پادگان نمی ‌خواهیم» منتشر شده آمده است: «... با شروع ترم جدید، حاکمیت از هیچ تلاشی برای معنازدایی از دانشگاه دریغ نکرد. از افزایش تعداد دوربینها و ثبت اسکن چهره و اثر انگشت گرفته تا اعمال فشارهای سلیقه ‌ای مامورین حراست بر دانشجویان در دانشگاه و خوابگاه، همه در روند پلیسی‌سازی فضاهای دانشجویی بوده است.
ما دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان تلاشتان برای سرکوب دانشجو و پادگان کردن دانشگاه را پوچ می ‌کنیم. چرا که خم نمی ‌شوند تنهایی که شوریدن برای آزادی را دیده ‌اند.
تلاش بی ‌وقفه حراست دانشگاهها برای امنیتی کردن دانشگاه، لزوم بازپس‌گیری و بازتعریف فضاهای دانشجویی را آشکار می‌ کند. گسترده بودن این دسته از اقدامات به لحاظ ماهیت و معنا در اغلب دانشگاهها، موضع کلی حاکمیت علیه جنبش دانشجویی را مشخص کرده است. غافل از اینکه جنبش دانشجویی ورای مرزهای مکان و زمان تداوم می ‌یابد. در برابر دانشجویان متحد، دانشگاه به پادگان دیگری میان پادگانهای رو به افولتان بدل نخواهد شد...»

اعتراض دانشجویان دانشگاه الزهرا
روز شنبه ۲۹ مهر، دانشجویان دانشگاه الزهرا در اعتراض به کیفیت پایین غذای سلف از خوردن آن امتناع کردند و در محوطه سلف سینیهای خود را بر روی زمین چیدند. با وجود اینکه تنها چند هفته از آغاز سال تحصیلی گذشته، این چندمین بار است که دانشجویان دانشگاه های مختلف به بی کیفیت بودن غذای سلف اعتراض می کنند.

گرامی‌داشت یاد آرمیتا گراوند
عکس 13
بامداد روز یکشنبه ۹ مهر، آرمیتا گراوند، اهل کرمانشاه، دانش آموز ۱۶ساله هنرستان دولتی عروه‌ الوثقی در منطقه ۱۱ تهران، در خط ۴ مترو میدان شهدا به علت ضرب و شتم مزدوران رژیم بیهوش و به کُما رفت. ماموران امنیتی با تهدید پدر و مادر زنده یاد آرمیتا، آنان را پیرامون این جنایت وادار به سکوت کردند و حتی هنگاهی که با تاخیر خبر جانباختن او را به خانواده اش اعلام کردند، نظر خانواده او برای خاکسپاری در تهران را نپدیرفتند. اما جامعه به خوبی می داند که قاتل او ماموران حکومت کودک کُش جمهوری اسلامی هستند. برای گرامی داشت نام و یاد آرمیتا، عکسها و دلنوشته های بسیاری در سطح کشور و از جمله در دانشگاهها به شیوهای گوناگون پخش شد.
روز یکشنبه ۳۰ مهر، دانشجویان دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه تهران با نصب پوسترهای جاوید نام آرمیتا گراوند در کلاسها و کریدور دانشگاه، یاد وی را گرامی داشتند.


(منابع استفاده شده برای تهیه این مجموعه: کانال تلگرامی دانشجویان پیشرو، کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور، کانال دانشجویان متحد، دیده بان ایران، صدای آمریکا، کانال دانشجویان پیشرو، رادیوفردا، بهارنیوز، بی بی سی، دوچه وله)


منبع: نبرد خلق شماره ۴۶۹، دوشنبه یکم آبان ۱۴۰۲ - ۲۳ اکتبر ۲۰۲۳
http://www.iran-nabard.com/N469/daneshghah%20469.htm


#نبرد_خلق
#جنگ_خبر
#رادیو_پیشگام
#گفتار_هفتگی
#ایران_نبرد
@nabard_khalgh
@radiopishgam