چالشهای معلمان (آبان 1402) - فرنگیس بایقره

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران (تهران) در محکومیت قتل آرمیتا گراوند
عکس 1
به نام خداوند جان و خرد
در حالیکه هنوز مردم ایران در غم از دست دادن دختران و پسران جوان ‌شان در طی جنبش زن، زندگی، آزادی، سوگوار و افسرده اند، درست یک سال بعد دخترکی دیگر، نوجوانی دانش ‌آموز، به همان سرنوشتی دچار می شود که ژینا/ مهسا امینی را پرپر کرد.
شرایطی که این ذهنیت هراس ‌انگیز را در مردم ایجاد می ‌کند که مبادا فردا دختر بعدی فرزند آنان باشد؟!
آرمیتا گراوند، یکی دیگر از دختران نوجوانی بود که جان با ارزشش را در راه تلاش برای حجاب اختیاری از دست داد. مطالبه ‌ای ارزشمند که در شرایط امروز ما یکی از محورهای اساسی پیشبرد پروسه دمکراسی خواهی ایرانیان است. چرا که دمکراسی بدون برابری جنسیتی قابل تحقق نیست و مطالبه حجاب اختیاری، خواسته ‌ای واقع‌ بینانه و قابل ‌تحقق و تلاشی در راستای تحقق این پروسه حیاتی است.
آرمیتا، ژینا/مهسا، نیکا، سارینا و ...دختران مبارزی هستند که هر کدام در مقابل سیاستهای فرهنگی/ ایدئولوژیک حاکمیت اقتدارگرا ایستادند و بهای این ایستادگی را با بذل جان ‌شان دادند.
ایستادگی آن‌ها مقاومتی مدنی است که این روزها، در خیابانهای این سرزمین و با حضور زنان با حجاب اختیاری، دنبال می ‌شود.
پیگیری چنین مقاومتی، مستلزم همراهی و همدلی نهادهای مدنی و صنفی و قراردادن حاکمیت اقتدارگرا مقابل مسایل چالش برانگیز است. چرا که برخلاف نظر برخی از به اصطلاح اپوزیسیون، آزادی حجاب نه تنها مسأله، که همچنان یکی از مسایل اصلی است.
و اینجا است که وظیفه ما به عنوان یک نهاد مدنی در حوزه آموزش و پرورش در مواجه با آموزش ایدئولوژیک/فقهی پررنگ ‌تر می شود. ‌مسئولیت اصلی ما نه تنها دفاع از دانش آموزان به عنوان فرزندان‌ مان، که بیدارباش به برخی همکاران‌ مان در راستای عدم همراهی با سیاستهای فرهنگی حاکمیت در راستای تحکیم حجاب اجباری است!!
ما به عنوان کانون صنفی معلمان ایران، ضمن عرض تسلیت به خانواده آرمیتا گراوند و همه مردم شریف ایران، اطمینان داریم که مسیر مقاومت مدنی ایرانیان در راستای دستیابی به دمکراسی همچنان ادامه خواهد یافت. آگاهیم که مسیری دشوار، طولانی و پرهزینه خواهد بود، اما چه باک که در این مسیر زنان و دخترانی آگاه و شجاع، پیشتاز و راهنمای ما خواهند بود.
کانون صنفی معلمان ایران (تهران)/ دوشنبه ۸ آبان ۱۴۰۲ - ۳۰ اکتبر ۲۰۲۳

محکومیت هشت معلم به حبس، تبعید و مجازاتهای تکمیلی
اصغر امیرزادگان، غلامرضا غلامی، مژگان باقری، افشین رزمجویی، ایرج رهنما، محمدعلی زحمتکش، عبدالرزاق امیری و زهرا اسفندیاری، فعالان صنفی معلمان استان فارس توسط شعبه ۳۷ دادگاه تجدیدنظر این استان مجموعا به سی و هفت سال حبس، شانزده سال ممنوعیت خروج از کشور با ابطال گذرنامه، شانزده سال ممنوعیت فعالیت در فضای مجازی و دو سال تبعید محکوم شدند.

عاتکه رجبی به حبس محکوم شد
عکس 2
حکم شش ماه حبس عاتکه رجبی، معلمی که پیشتر به دلیل حمایت از اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، از محل کار خود اخراج شده بود، توسط شعبه سی و پنج دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی تایید شد. خانم رجبی پیشتر جهت برگزاری جلسه دادگاه به شعبه هفتم دادگاه انقلاب مشهد احضار شده بود.
عاتکه رجبی پیشتر در تاریخ نوزدهم اردیبهشت ماه سال جاری، به منظور شرکت در تجمع اعتراضی معلمان در مشهد از منزل خارج و لحظاتی بعد توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت شد. عاتکه رجبی، معلم دبستان ابوذر واقع در یکی از روستاهای مشهد، در تاریخ پانزدهم دی ماه سال گذشته، به دلیل حمایت از اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، از آموزش و پرورش استان خراسان اخراج شد.

مسعود زینال زاده به زندان اوین منتقل شد
روز دوشنبه هشتم آبان ماه، مسعود زینال زاده، عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران به زندان اوین منتقل شد. آقای زینال زاده در روز یکشنبه هفتم آبان ماه، در جریان مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند، نوجوان جان باخته در مترو تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

اسماعیل عبدی با تودیع وثیقه آزاد شد
اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان که طی روزهای اخیر از زندان کچویی کرج به مرخصی آمده بود روز دوشنبه بیست و دوم آبان ماه، با تودیع وثیقه تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.
اسماعیل عبدی در تیرماه ۱۳۹۴ زمانی که برای پیگیری علت ممنوع الخروج بودن خود به دادسرای اوین مراجعه کرده بود پس از ساعتها بازجویی، بازداشت شد. وی پس از گذشت شش ماه از بازداشت توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی به شش سال حبس که پنج سال از آن قابل اجرا بود، محکوم شد.
وی در حالیکه ماههای پایانی دوران محکومیت پنج سال حبس خود از بابت پرونده پیشین در زندان سپری می کرد، در سال ۹۹ با اجرای حکم ده سال حبس مواجه شد که در سال ۱۳۹۰ صادر و به حالت تعلیق در آمده بود. در آبان ماه ۱۴۰۱، شعبه نهم دیوان‌ عالی کشور، حکم ده سال حبس اسماعیل عبدی رانقض و پرونده را به شعبه هم عرض در دادگاه انقلاب تهران ارجاع داده بود.
رامین صفرنیا، وکیل آقای عبدی در خصوص آخرین وضعیت پرونده این فعال صنفی معلمان گفته بود:‌ باوجود گذشت بیش از هشت ماه از پذیرش درخواست اعاده دادرسی آقای عبدی در شعبه نهم دیوان عالی کشور، اصل پرونده به شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب ارجاع داده نشده است.

پخش خبر مسمومیت دانش ‌آموزان در اهواز توسط «دشمن»
معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان در خصوص تنگی نفس تعدادی از دانش‌آموزان مدرسه کوثر اهواز بر اثر استنشاق بوی نامطبوع و انتقال این دانش‌ آموزان به بیمارستان در روز شنبه ۱۳ آبان گفت: دشمن دقیقا که می ‌داند دانش‌آموزان و دانشجویان عزیز ما نقش اساسی در جامعه دارند، به دنبال این بودند که طراحی کنند و از این فضا سو استفاده ضدامنیتی کنند و شاهد بودید که مجددا بعضی از دوستان ناآگاهانه در داخل و هم چنین بعضی از رسانه‌های ضد انقلاب به دنبال این بودند که از یک اتفاق کاملا طبیعی که در یکی دو مدرسه در منطقه پردیس اهواز اتفاق افتاد، بهره‌برداری کنند.
وی افزود: این یک اتفاق کاملا طبیعی بود؛ مایعی بود که قرار بود به گاز شهری تزریق شود و همین بوی گازی است که شهروندان در خانه‌های شان نیز استنشاق می‌ کنند و هیچ ضرری ندارد و مسموم‌کننده نیست.
وی وقیحانه اضافه کرد: این مساله باعث شد که تعدادی از شهروندان و دانش‌آموزان بوی مایع را حس کنند و بیشتر ناشی از استرسی که به آن‌ها وارد شده بود، احساس کردند که بدحال شده‌ اند. فضای آموزش و پرورش، مدارس و دانشگاهها باید یک فضای آرام و به دور از بهره ‌برداریهای سیاسی و ضدامنیتی باشد. دیدید که دشمن در سال گذشته خیلی طراحی کرد که در کف خیابان به اهدافی برسد که با بیداری مردم، ناکام ماندند.
حرفهای این کارگزار حکومت نشان می دهد که برای آنان هیچ حد و مرزی در وقاحت وجود ندارد.

یکصد و ‌چهل ضربه شلاق برای چهار معلم در استان بوشهر
عکس 3
بنا به حکم شعبه چهار دادگاه کیفری بوشهر، اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان استان بوشهر برای دومین بار طی پنجاه روز اخیر با اتهامات اخلال در نظم عمومی به مصداق تجمع غیر قانونی معلمان به حبس و شلاق محکوم گردیدند.
آقایان محمود ملاکی، اصغر حاجب، عبدالرضا امانی فر و محسن عمرانی هر کدام به سه ماه حبس و ۳۵ ضربه شلاق محکوم شدند که قاضی حبس ایشان را به هفت میلیون تومان و شلاق را به پنج میلیون تومان جریمه نقدی به نفع دولت تبدیل نموده است
هر چهار نفر متفق ‌القول اعلام نمودند علاوه بر نداشتن تمکن مالی در پرداخت این جریمه، ترجیح می‌ دهند حبس و شلاق را تحمل نموده اما اندک نان مانده در سفره فرزندان خود را به حلق دزدان و اختلاسگران ردای دولتمرد پوشیده نریزند.

وضعیت آب آشامیدنی و سرویس توالت در بیش از ده هزار مدرسه
بیش از ۱۰۶هزار مدرسه دولتی در کل ایران وجود دارد که حدود ۷ هزار مدرسه فاقد آب آشامیدنی لوله‌ کشی شهری یا روستایی هستند. به گزارش به آمار آموزش و پرورش که در رسانه های حکومتی در مورد وضعیت بهداشت مدارس پوشش داده شده، آمده است که بیشتر از ۵ هزار مدرسه فاقد چشمه توالت و همچنین حدود ۱۲ هزار مدرسه فاقد سیستم دفع بهداشتی فاضلاب هستند.

تجمع دانش ‌آموز سمپاد اصفهان، تهران، شیراز، قزوین، کرمان و مشهد
عکس 4
روز شنبه 6 آبان، صدها نفر از خانواده ها و دانش آموزان سمپاد اصفهان،تهران ،شیراز و کرمان برای اعتراض به رای دیوان عدالت اداری مقابل ساختمان دیوان عدالت اداری در تهران و دفتر نمایندگی دیوان عدالت ادارای در شهرهای اصفهان، شیراز، قزوین، کرمان و مشهد تجمع کردند.
پیش این در روز شنبه 29مهر، جعی از والدین دانش ‌آموزان سمپاد (سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان) برای اعتراض به رای دیوان عدالت اداری مبنی بر آزمون مجدد مقابل آموزش ‌و پرورش خوزستان در کلانشهر اهواز تجمع کردند و و خواستار لغو این رای شدند.

تجمع معلمان خرید خدمت اصفهان
روز پنج شنبه 11 آبان همزمان با سفر وزیرآموزش و پرورش به استان اصفهان، معلمان خرید خدمت این استان برای اعتراض به عدم تبدیل وضعیت دست به تجمع در محل سخنرانی کارگزار رژیم زدند وخواهان تامین امنیت شغلی شان شدند.

تجمع قبول شدگان تکمیل ظرفیت آموزگاری در تهران
عکس 5
روز یکشنبه ۱۴ آبان، شماری از قبول شدگان تکمیل ظرفیت آموزگاری در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش در تهران دست به تجمع زدند.

تجمع مادران دانش آموزان روستای قلعه سید مقیم واقع در بهبهان
روز چهارشنبه ۱۷ آبان، مادران و برخی از پدران دانش آموزان روستای قلعه سید مقیم در محوطه اداره آموزش و پرورش شهرستان بهبهان تجمع کردند که با تهدیدات محسن رسولان از نیروهای تندروی بسیج و از مسئولان گزینش آموزش و پرورش و همچنین مهدی آسیابانی رئیس حراست آموزش و پرورش رو به رو شدند.
در ادامه با تماس حراست آموزش و پرورش با نهادهای امنیتی و حضور این نیروها شروع به برخورد فیزیکی با تجمع کنندگان می کنند

تجمع معلمان خرید آموزشی در شهرهای رفسنجان و اصفهان
عکس 6
روز دوشنبه ۲۲ آبان، جمعی از معلمان خرید آموزشی در شهرهای رفسنجان و اصفهان در اعتراض به مشکلات معیشتی و عدم رسیدگی به مطالبات خود در محل کار خود و مقابل فرمانداری رفسنجان دست به تجمع زدند.
یکی از معلمان خرید خدمات معترض اصفهان با بیان اینکه معلمان خرید خدمات پس از یک دهه همچنان بلاتکلیف، بدون بیمه و حقوق هستند، گفت: پس از گذشت یک ‌سال حقوق سال 1401 ما تسویه نشده است و هیچ مسئولی پاسخگوی مطالبات ما نیست.
وی افزود: ما معلمان خرید خدمات نسبت به بد عهدی وزیر آموزش و پرورش و نادیده گرفته شدن معترض هستیم.
قابل یاد آوری است که آموزش و پرورش استان اصفهان بیش از چهار هزار نفر نیروی خرید خدمات آموزشی دارد که طی یک دهه گذشته باوجود چالشهای موجود به امید تبدیل وضعیت و استخدام رسمی در این نهاد، به کار خود ادامه دادند.
معلمان خرید خدمات آموزش و پرورش رفسنجان نیز برای اعتراض به عدم تبدیل وضعیت وسطح نازل حقوق برای دومین روز متوالی، مقابل فرمانداری این شهرستان در استان کرمان تجمع کردند.

تجمع دانش ‌آموزان دختر در مدرسه «‌خاکه شیراز»
دانش ‌آموزان دختر مدرسه «‌خاکه شیراز» روز سه‌شنبه ۳۰ آبان در اعتراض به اجرای حکم زندان مژگان باقری، معلم این مدرسه و از فعالان صنفی استان فارس دست به تجمع زدند و شعار «‌معلم زندانی آزاد باید گردد» سردادند. مژگان باقری به اتهام «‌اجتماع و تبانی» به دو سال حبس محکوم شده است

(منابع استفاده شده برای تهیه این مجموعه: شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، هرانا، حال ‌وش، اتحادیه آزاد کارگران ایران، فارس، ایسنا، تسنیم)


منبع: نبرد خلق شماره 470، چهارشنبه یکم آذر ۱۴۰۲ - ۲۲ نوامبر ۲۰۲۳
http://www.iran-nabard.com/N470/MOA%20402.htm