جنبش رنگین کمان بیشماران (آبان ۱۴۰۲)- گردآوری و تنظیم: پویا رضوانیدر ماه گذشته، با آغاز فصل کشت پائیزی، موضوع بحران آب یک بار دیگر برجسته شد. همزمان گزارشهای نگران کننده پیرامون خشک شدن دریای خزر منتشر شده است. جهان‌ صنعت‌ نیوز در این مورد نوشت: «هرچند خشک ‌شدن دریای خزر را نباید با اصطلاحات آخرالزمانی تعریف کرد اما این پدیده می ‌تواند عواقب جدی اقتصادی، جمعیتی، ژئوپولیتیکی و امنیتی برای سرتاسر منطقه داشته باشد.»
در رویدادی دیگر معاون محیط طبیعی اداره‌ کل حفاظت محیط‌ زیست خوزستان به خبرگزاری ایرنا گفته است که تالاب هورالعظیم همچنان در وضعیت عادی قرار ندارد و نیاز است حقابه بیشتری به این تالاب اختصاص داده شود. حقابه هورالعظیم بیش از یک میلیارد متر مکعب است درحالی که در سال آبی جاری حدود ۹۳۱ میلیون متر مکعب از حقابه داده شده است.
به گزارش ایرنا، از ابتدای سال آبی جاری، میزان آب سدهای ایران به ۴۰ درصد رسیده که بیانگر خالی بودن ۶۰ درصدی حجم مخازن سدها است.
در ماه گذشته برای طرفداران محیط زیست یک موفقیت به دست آمد و وزارت نفت موافتنامه خود را برای احداث پتروشیمی میانکاله را به دلیل «عدم اخذ مجوز زیست محیطی و ناترازی گاز طبیعی» در کشور باطل کرد. پیش از این فعالان منطقه و متخصصان محیط زیست بارها گفته‌ بودند که ساخت این مجتمع برای محیط زیست میانکاله «خطرناک و ویرانگر» است.
در ماه گذشته تصاویر و ویدیوهایی از حضور و شادی شهروندان از رسیدن آب زاینده رود به اصفهان منتشر شده است. شماری از کاربران نوشته ‌اند: «چشم اصفهان به زاینده رود روشن شد.» این در حالی است که باز شدن آب برای مدت ۲۰ روز است.
در تمام جمعه های ماه گذشته مردم زاهدان پس از اجرای نماز جمعه دست به تظاهرات و راهپیمایی زدند و جمعه 28 مهر نیروهای سرکوبگر به معترضان با شلیک مستقیم ساچمه، و پرتاب گاز اشک آور یورش بردند. در برابر این یورش وحشیانه معترضان با سردادن شعار «بی شرف بی شرف»، «مرگ بر دیکتاتور»، «از زاهدان تا غزه کل دنیا می لرزه» و... مقاومت کردند.
پس از قتل حکومتی آرمیتا گراوند، شعار شبانه در تهران (شهرکهای چیتگر، اکباتان، سعادت‌آباد و...) و شیراز سرداده شد. آزادیخواهان در کرج با سر دادن شعارهای شبانه قتل حکومتی آرمیتا گراوند را محکوم کردند.
نیروهای کار در ماه آبان 316 روز دست به حرکت اعتراضی زدند که مهمنرین آن جنبش سراسری بازنشستگان و حرکتهای اعتراضی کارگران صنایع نفت، گاز و پتروشیمی بود. کوتاه شده گزارش این حرکتها را در زیر خواهید خواند. حرکتهای اعتراضی معلمان و دانشجویان جداگانه در همین شماره ماهانه نبرد خلق پوشش داده می شود.

حرکتهای اعتراضی پرستاران و کادر درمانی
مقدمه: به دنبال موج گسترده مهاجرت نیروهای کادر درمان کارشناسان بارها درباره پدید آمدن بحران در این زمینه هشدار داده ‌اند. فعالان صنفی پرستاری شرایط بحرانی بیمارستانها را ناشی از کمبود ۷۰ هزار پرستار در کادر درمان می ‌دانند.
محمد میرزابیگی، رئیس سازمان نظام پرستاری کشور در این مورد گفته «روزانه ۵ تا ۶ پرستار و ماهانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰پرستار از کشور مهاجرت می‌کنند.» این آمار سالانه حدود ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ پرستار می ‌شود که به کشورهای غربی و به تازگی کشورهای حوزه خلیج‌فارس می‌روند.
مشاور وزارت بهداشت ایران گفته که این کشور حدود ۱۲ هزار ماما در بخش درمان و حدود ۸ هزار ماما نیز برای بخش بهداشتی نیاز دارد. شهلا خسروی به خبرگزاری ایسنا گفته که بر اساس قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده که به صراحت اعلام کرده به ازای هر دو مادر باردار، حداقل یک ماما فعال باشد، برآورد کرده‌ایم که ۲۰ هزار ماما نیاز داریم. او همچنین گفت که در حال حاضر حدود ۲۱ هزار ماما در بخش درمان و حدود ۲۲ هزار ماما در بخش بهداشت مشغول به کار هستند.
وزارت بهداشت ایران در حالی از کمبود ۲۰ هزار ماما خبر داده که مهاجرت کادرهای پزشکی از ایران بارها خبرساز شده است.
دوشنبه یکم آبان
*بیش از هزار و دویست تن از درمانگران اعتیاد مقابل ساختمان وزارت بهداشت واقع در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش مهر، رفتار نامناسب وزارت بهداشت با این درمانگران و تصمیم به افزایش مراکز ترک اعتیاد، از جمله دلایل این تجمع به شمار می آیند.
چهارشنبه ۳ آبان
*تجمع اعتراضی پرستاران یزد مقابل استانداری
شنبه 6 آبان
*پرستاران دانشگاه علوم پزشکی مازندران نسبت به سطح نازل حقوق و تبعیض درپرداختها دست به تجمع مقابل ورودی این واحد آموزش عالی در استان مازندران زدند.
*پرستاران و کادر درمان نظام سلامت ساری در اعتراض به عدم پرداخت فوق ‌العاده ویژه، عدم تخصیص خدمات رفاهی و عدم تحقق دیگر مطالبات شان مقابل دانشگاه علوم پزشکی مازندران دست به تجمع زدند.
جمعه 12 آبان
*جمعی از داروسازان موسس داروخانه گیلان برای اعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان از طرف بیمه ها مقابل انجمن داروسازان استان در شهر رشت تجمع کردند و خواستار پیگیری رفع مشکلات طرح دارویار در پرداخت مطالبات داروخانه ها و اصلاح قرارداد یکطرفه بیمه ها با داروخانه ها شدند.
یکشنبه ۱۴ آبان
*جمعی از پرستان، کارکنان درمانی و دانشجویان پزشکی بیمارستان خمینی در ارومیه، برای دومین روز متوالی در محوطه این بیمارستان تجمع اعتراضی برگزار کردند.
به گزارش کانال خبری پرستاران ایران، تجمع آنها در اعتراض به به نحوه پرداخت تعرفه که از اردیبهشت ماه سال جاری تغییراتی در آن اعمال شده، صورت گرفته است.
پیشتر محمد شریفی مقدم، دبیر کل خانه پرستار ایران، تعرفه‌ در نظر گرفته شده برای پرستاران را «تحقیر آمیز» خواند و گفت که «تعرفه پرستاری برای ۲۴ ساعت، سال گذشته ۹۰ هزار تومان بود و امسال ۱۲۰ هزار تومان تعیین شده است.»
گزارش شده که حقوق پرستاری در حال حاضر «حدود ۱۰ میلیون تومان است» و این باعث روی آوردن پرستاران به مشاغل دیگر می‌شود. همچنین بنا به گفته رئیس سازمان نظام پرستاری، «شرایط بد کاری سبب شده که پنج تا شش پرستار روزانه ایران را ترک کنند.»
«پرستار داد بزن حقتؤ فریاد بزن»!
پنجشنبه ۱۸ آبان
*بیش از ۴۰۰ دکتر داروساز از داروخانه ‌های خراسان رضوی، مقابل استانداری این استان در مشهد تجمع کردند.
شنبه ۲۰ آبان
*به گزارش ایلنا، جمعی از پرستاران و کادر درمان بیمارستان تجریش در اعتراض به شرایط خود در محوطه بیمارستان تجمع اعتراضی برگزار کردند. این پرستاران، تعرفه‌های ناعادلانه و اضافه‌کار اجباری را دلیل اصلی اعتراض خود عنوان کردند و گفتند: برای هر 150 ساعت اضافه کار باید یک حقوق کامل به پرستاران پرداخت شود؛ نظام تعرفه‌گذاری پرستاری نیز نیازمند اصلاحات جدیست.
*تجمع اعتراضی جمعی از پرستاران شهر اراک نسبت به نحوه اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری واجرا نشدن فوق العاده خاص مقابل استانداری استان مرکزی با شعار «پرستار دادبزن حق تو فریاد بزن»
یکشنبه ۲۱ آبان
*به گزارش کانال خبری پرستاران ایران، جمعی از پرستاران کاشان و آران و بیدگل مقابل یکی از ساختمانهای دانشگاه علوم پزشکی کاشان دست به تجمع اعتراضی زدند. معترضان شعارهایی از جمله «پرستار داد بزن حقت رو فریاد بزن» و «مدیر بی‌کفایت استعفا استعفا» سر دادند.
شنبه 27 آبان
*پرستاران استانهای کرمانشاه و یزد برای اعتراض به سطح نازل حقوق ،عدم پرداخت به موقع مطالبات، کمبود نیرو و شرایط سخت کاری دست به تجمع مقابل استانداری کرمانشاه و یزد و همچنین شهر اسلام آباد غرب زدند.
به گزارش ایرنا، پرستاران شهر یزد شعار «استاندار خجالت، خجالت» و «مسئول بی ‌کفایت، استعفا، استعفا» سر دادند. پرستاران همچنین پلاکاردهایی به همراه داشتند که بر روی آن‌ها شعارهای «با کرونا جنگیدیم، حمایتی ندیدیم» و «پرستار می ‌میرد، ذلت نمی‌ پذیرد» نوشته شده بود.
یکشنبه 28 آبان
*جمعی از پرستاران گیلان برای اعتراض به سطح نازل حقوق، عدم پرداخت به موقع مطالبات، کمبود نیرو و شرایط سخت کاری دست به تجمع مقابل ساختمان‌ معاونت توسعه دانشگاه علوم پزشکی این استان در شهر رشت زدند.
همزمان دومین روز تجمع اعتراضی پرستاران کرمانشاه مقابل استانداری در اعتراض به عدم پرداخت حقوق خود صورت گرفت.
دوشنبه ۲۹ آبان
*شماری از پرستاران شاغل در بیمارستان توحید سنندج در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان در محوطه این بیمارستان تجمع برگزار کردند.
سه شنبه ۳۰ آبان
*به گزارش ایلنا، جمعی از پرستاران بیمارستان بعثت در سنندج، در محوطه این بیمارستان، دست به تجمع زدند.
*پرستاران و کادر درمان در صومعه ‌سرا گیلان با برگزاری تجمعی به اعتراضات همکاران خود در شهرهای دیگر پیوستند.
*جمعی از پرستاران، مقابل ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در رشت، دست به تجمع زدند.

جنبش سراسری بازنشستگان
به گزارش شورای بازنشستگان ایران، بازنشستگان با حرکتهای اعتراضی خود خواستار ترمیم مستمری ماهانه، برخورداری از درمان رایگان و خدمات رفاهی مکفی و اجرای باقیمانده همسانسازی حقوق و پرداخت معوقه‌ی آن از سال ۹۹ تاکنون هستند. محمدحسن آصفری، عضو کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه گفت: «دریافتی بازنشستگان کم است و بیش از ۸۰۰ هزار نفر از بازنشستگان زیر پنج میلیون تومان حقوق می‌گیرند که این مبالغ کفاف زندگی بازنشستگان را نمی‌دهد.

مهم ترین خواسته های بازنشستگان:
۱- بازگشت لایحه دائمی نمودن همسانسازی از طرف دولت به مجلس و تصویب آن توسط نمایندگان و اجرای همسانسازی توسط دولت و تأمین بودجه لازم آن به طور سالانه
۲_ افزایش حقوقهای سالیانه طبق مواد ۶۴ و ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری بر اساس میزان تورم واقعی درجامعه.
۳_ تسریع در پرداخت پاداش بازنشستگان ۱۴۰۰و ۱۴۰۱ بر اساس احکام رتبه بندی و اجرا و پرداخت ۱۴ هزار میلیارد تومان بابت متناسب سازی حقوقها، جزء ۳و ۴ بند (ی) تبصره (۲) قانون بودجه 1401 به صندوقهای بازنشستگی کشوری و لشکری.
۴_رعایت حق و حقوق بازنشستگان در بررسی قانون برنامه هفتم توسعه‌ توسط کمیسیون تلفیق مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام و گنجاندن بندها یا موادی که کلیه حقوق قانونی (میزان دریافتی، هزینه های درمانی و امکانات رفاهی و منزلتی) بازنشستگان را طبق عدالت و رفع تبعیض و براساس قانون اساسی در نظر گرفته باشد.
۵_ تهیه و تنظیم آیین نامه اجرایی ماده 85 قانون مدیریت خدمات کشوری با موضوع بیمه پایه و تکمیلی جامع، کامل بازنشستگان، به طوریکه تمام هزینه های درمانی را پوشش دهد.
۶_تهیه لایحه متمم بودجه ۱۴۰۲برای افزایش حقوقها متناسب با نرخ تورم وارسال آن به مجلس بر اساس ماده ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری.
۷_ پرداخت رفاهیات قانونی نقدی و غیرنقدی همچون شاغلان هر دستگاه به بازنشستگان، مطالبات و دیون ناشی از صدور احکام مهر ۹۹ بابت گروههای ارفاقی، رزمندگی، هزینه های فوت و ازدواج و دیگر معوقات از خواسته های به حق ما بازنشستگان است.

دوشنبه یکم آبان
*تجمع بازنشستگان مخابرات در شهرهای اهواز، زاهدان، اردبیل، ارومیه، اصفهان، اراک، ایلام، تهران، شیراز، تبریز، رشت، سنندج، شهرکرد، قزوین، خرم آباد و ساری.
سه شنبه ۲ آبان
*تجمع بازنشستگان کشوری در شهرهای سنندج، قزوین، کرمانشاه، همدان و اهواز.
یکشنبه ۷ آبان
*تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای اراک، کرمانشاه، اهواز و شوش/ تجمع بازنشستگان فولاد در اهواز، تهران و اصفهان
دوشنبه ۸ آبان
*تجمع بازنشستگان مخابرات در شهرهای اهواز، رشت، زاهدان، خرم آباد، کرمانشاه، سنندج، اصفهان، ارومیه، زنجان، تبریز، ساری، اندیمشک، اراک، شیراز، قزوین، ایلام، اردبیل، همدان، کرمان، کرج، تهران و بندرعباس.
سه شنبه ۹ آبان
*تجمع بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی در شهرهای سنندج، کرمانشاه، همدان، اهواز، ایلام دزفول، شوش، قزوین و...
یکشنبه ۱۴ آبان
*شماری از بازنشستگان فولاد قائم شهر، اصفهان، رودبار و اهواز تجمع اعتراضی برگزار کردند./ گروهی از بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز، کرمانشاه، دزفول، شوش، کرخه و هفت تپه تجمع اعتراضی برگزار کردند.
دوشنبه ۱۵ آبان
*تجمع بازنشستگان مخابرات در شهرهای سنندج، مریوان، کرمانشاه، اهواز، شهرکرد، زاهدان، زنجان، قزوین، ایلام، ساری، رشت، اردبیل، ارومیه، بندرعباس، شیراز، خرم آباد، اراک، تبریز، تهران و اصفهان/ تجمع بازنشستگان صنعت نفت اهواز/ تجمع فرهنگیان بازنشسته در شهرهای تهران، کرمانشاه و اراک. نیروهای سرکوبگر انتظامی- امنیتی به تجمع معلمان بازنشسته مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران یورش بردند.
سه شنبه ۱۶ آبان
*تجمع بازنشستگان کشوری در سنندج، ایلام و کرمانشاه
چهارشنبه ۱۷ آبان
*جمعی از بازنشستگان صنعت نفت اهواز مقابل ساختمان صندوق نفت در این شهر، تجمع اعتراضی برگزار کردند./ تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در شوش، کرخه و هفت تپه
شنبه ۲۰ آبان
*تجمع بازنشستگان صنعت نفت در کرج، تهران و شاهین شهر اصفهان
یکشنبه ۲۱ آبان
*تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای شوش، اهواز، اراک و کرمانشاه/ تجمع بازنشستگان فولاد در شهرهای تهران، اصفهان و اهواز/ تجمع بازنشستگان صنعت نفت در آبادان
دوشنبه ۲۲ آبان
*تجمع بازنشستگان مخابرات مقابل ساختمانهای شرکت مخابرات در اهواز، مریوان، سنندج، خرم آباد، شهرکرد، ایلام، بیجار، رشت، بندرعباس، همدان، کرمانشاه، تهران، زاهدان، اصفهان، شیراز، تبریز، اردبیل، اراک و ارومیه، برگزار شد./ شماری از بانشستگان صنایع فولاد در کرمان، مقابل ساختمان صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد کرمان دست به تجمع زدند./ جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی اراک مقابل ساختمان سازمان تامین اجتماعی در این شهر تجمع برگزار کردند.
سه شنبه ۲۳ آبان
*بازنشستگان کشوری با در دست داشتن پلاکاردها و سردادن شعارهایی اعتراضی، مقابل ساختمان های صندوق بازنشستگی کشوری شهرهای همدان، سنندج، اهواز، ایلام، قزوین و کرمانشاه تجمع کردند./ شماری از بازنشستگان و بازماندگان صنعت نفت مازندران در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی کارکنان نفت در ساری دست به تجمع زدند.
سه‌ شنبه ۳۰ آبان
*بازنشستگان در اهواز تجمع اعتراضی برگزار کرده و شعارهایی چون «رئیسی بی‌عرضه، برگرد برو به حوزه» سردادند.
چهارشنبه 24 آبان
*تجمع و راهپیمایی فرهنگیان و بازنشستگان لنگرود
یکشنبه ۲۸ آبان
*تجمع و راهپیمایی بازنشستگان شوش و هفت ‌تپه مقابل سازمان تامین اجتماعی/ تجمع بازنشستگان فولاد در تهران و اصفهان./ تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای کرمانشاه، اراک، اهواز، دزفول.
دوشنبه ۲۹ آبان
*تجمع بازنشستگان مخابرات در کرمانشاه، اصفهان، اردبیل، زاهدان، تبریز، زنجان، رشت، شیراز، ساری، مریوان، بندرعباس، خرم آباد، بیجار، بروجرد، ارومیه و تهران
سه شنبه ۳۰ آبان
*تجمع بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی در شهرهای کرمانشاه، ایلام، یزد، اردبیل، اهواز، ممسنی و تهران مقابل ساختمان های صندوق بازنشستگی کشوری، استانداری و ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در شهرهای کرمانشاه، اهواز، ایلام، یزد، اردبیل، ممسنی و تهران.

حرکتهای اعتراضی کارگران نفت، گاز و پتروشیمی
سه شنبه 2 آبان
*کارگران پروژه ای شرکت پیمانکاری ثمین (زیر مجموعه شرکت پتروپارس) درمنطقه جفیر استان خوزستان برای اعتراض به عدم پرداخت 4 ماه حقوق دست به اعتصاب زدند وازرفتن برسرکار خودداری کردند.
*جمعی از کارگران شرکت پایانه ها و مخازن پتروشیمی بندر ماهشهر در مقابل ساختمان این شرکت دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، یکی از کارگران در این خصوص گفت: سی و سه کارگر بومی هستیم که از حدود یک ماه پیش تاکنون از ورودمان به محل کار جلوگیری شده و بیکار شده‌ ایم.
چهارشنبه ۳ آبان
*کارکنان شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل ساختمان مدیریت این شرکت دست به تجمع زدند. مطالبات کارکنان رسمی صنعت نفت ایران:
حذف کامل سقف‌حقوق
حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی و پرداخت مطابق سابقه‌ی خدمت
و همچنین عدم تفکیک نابجای مشاغل عملیاتی است.
*کارگران ارکان ثالث منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی با برپایی تجمعی نسبت به حذف حق پرواز خود، خواستار پایان دادن به تبعیضات در نفت شده و اعتراض خود را نسبت به شرایط موجود اعلام نمودند.
یکشنبه ۷ آبان
*جمعی از کارکنان شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل ساختمان مدیریت این شرکت دست به تجمع زدند. به گزارش شورای بازنشستگان ایران، حذف کامل سقف ‌حقوق، حذف محدودیت حق ‌سنوات بازنشستگی، عودت کسورات مازاد مالیات و اجرای کامل ماده ۱۰ با وجود ظرفیت‌های قانونی و اختیاراتی مانند افزایش درصد گرید و ضرایب شایستگی، از خواسته های معترضان است.
*شماری از کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در منطقه عملیاتی جزیره خارگ واقع در استان بوشهر در محل کار خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.
*تجمع کارگران شرکت نفت فلات‌قاره در منطقه عملیاتی سیری در اعتراض به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله سنوات بازنشستگی باوجود سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال و عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت.
دوشنبه 8 آبان
*کارگران پتروشیمی آبادان دست از کار کشیده و اعتصاب کردند. به گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، معترضان به حقوقهای نجومی مدیران و عدم پرداخت حقوقهای معوقه و حق جذب بوده و با خواست استعفای «بچاری» مدیرعامل مجتمع، مقابل ورودی پتروشیمی تجمع کردند.
*کارگران پروژه ای پتروشیمی اسلام آباد غرب (شرکت پیمانکاری استیم) در اعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق و وعده های توخالی از رفتن بر سرکار اجتناب کردند.
*شماری از کارگران اخراجی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران مقابل ساختمان این شرکت دست به تجمع زدند.
*جمعی از کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در میدانهای نفتی بلال و ایلام متعلق به شرکت نفت فلات قاره ایران واقع در استان هرمزگان و شماری از کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در شرکت پایانه‌ های نفتی جزیره خارک واقع در استان بوشهر در محل کار خود دست به تجمعات اعتراضی زدند.
سه شنبه ۹ آبان
*کارکنان پایانه‌ نفتی خارک، با خواست حذف کامل سقف ‌حقوق و پرداخت دستمزد طبق قوانین تجمع اعتراضی برگزار کردند.
چهارشنبه ۱۰ آبان
*جمعی از کارکنان شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری مقابل ساختمان مدیریت این شرکت دست به تجمع زدند.
شنبه ۱۳ آبان
*جمعی از کارکنان رسمی شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری در محل کار خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.
یکشنبه ۱۴ آبان
*جمعی از کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در منطقه عملیاتی جزیره سیری و جزیره خارک در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان دست به تجمع زدند
*شماری از کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در شرکت مناطق نفت خیز جنوب در اهواز، با برگزاری تجمع اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.
*جمعی از کارکنان رسمی شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری در محل کار خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.
دوشنبه ۱۵ آبان
*جمعی از کارکنان رسمی شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری در محل کار خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.
*کارگران شرکت ارمه نو شاغل در پتروشیمی مکران (شرکت پیمانکاری آرمه نو) به دلیل عدم پرداخت معوقات پنج ماهه‌ خود با حضور در برابر ضلع غربی ورودی شرکت دست به اعتصاب زده و از ورود مسئولان شرکت به محل کارگاه جلوگیری کردند.
سه شنبه ۱۶ آبان
*جمعی از کارکنان رسمی شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری در محل کار خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.
چهارشنبه ۱۷ آبان
*جمعی از کارکنان رسمی شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری در محل کار خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.
شنبه ۲۰ آبان
*جمعی از کارکنان رسمی شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری در محل کار خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.
یکشنبه ۲۱ آبان
*جمعی از کارکنان رسمی شرکت نفت شاغل در منطقه عملیاتی جزیره سیری متعلق به شرکت نفت فلات قاره ایران واقع در استان هرمزگان در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات خود دست به تجمع زدند.
*شماری از کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در میدان های نفتی بهرگانسر و ابوذر متعلق به شرکت نفت فلات قاره ایران واقع در استان بوشهر، با در دست داشتن پلاکارد هایی در محل کار خود دست به تجمع اعتراضی زدند.
*جمعی کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب واقع در اهواز با برگزاری تجمع اعتراضی مقابل ساختمان این شرکت، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.
دوشنبه ۲۲ آبان
*جمعی از کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در شرکت بهره‌ برداری نفت‌ و گاز آغاجاری در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان دست به تجمع زدند.
*جمعی از کارکنان رسمی شرکت نفت فلات قاره شاغل در سکوی سلمان در محل کار خود دست به تجمع اعتراضی زدند.
*جمعی از جوانان متقاضی کاردر پتروشیمی دهدشت برای اعتراض به بلاتکلیفی مقابل فرمانداری شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.
سه شنبه 23 آبان
*برای دومین هفته متوالی، کارگران تازه استخدامی صنعت نفت برای اعتراض نسبت به سطح حقوق و مطالبات حداقلی در چند منطقه کاری مقابل ساختمان شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری تجمع کردند و خواهان اصلاح کف حقوق شدند.
چهارشنبه ۲۴ آبان
*جمعی از کارکنان شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری، مقابل ساختمان مدیریت این شرکت دست به تجمع زدند.
*جمعی از کارگران ارکان ثالث شاغل در پالایشگاه نفت آبادان، در محوطه این شرکت دست به تجمع زدند.
جمعه ۲۶ آبان
*جمع کثیری از کارکنان شرکت نفت فلات قاره ایران منطقه عملیات لاوان دست به تجمع زدند. به گزارش کانال تلگرام افکار نفت، معترضان با تجمع خود خواستار رسیدگی عاجل به مطالبات به حق خود شدند. که در ذیل به اختصار می آید:
حذف محدودیت حق سنوات
سقف حقوق و تفکیک اقماری برابر است با بی انگیزگی و ناامیدی کارکنان
کار در مناطق عملیاتی سقف ندارد
تفکیک مشاغل به تخصصی و پشتیبانی مساوی است با ایجاد تفرقه، تحقیر کارکنان و توهین به آنها
پرداخت کامل سنوات بازنشستگی مطابق با سالهای خدمت
سقف حقوق، بی منطق و ناعادلانه است
اصلی ترین سختی کار در مناطق عملیاتی دوری از خانواده و زندگی عادی است
عدم ادغام صندوق بازنشستگی صنعت نفت با سایر صندوق های ورشکسته بازنشستگی
حذف محدودیت حق سنوات بازنشستگی
عودت کسورات مازاد مالیات
استقلال کامل صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت
اجرای کامل مفاد ماده۱۰
شنبه 27 آبان
*کارگران قراردادی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در اعتراض به عدم تبدیل وضعیت و اجرای کامل مصوبه دی ماه 1400شورای اداری و استخدامی صنعت نفت برای چندمین باردرسال جاری دست به تجمع زدند و خواستار پایان دادن به بلاتکلیفی 12 ساله خود شدند.
دوشنبه ۲۹ آبان
*شماری از کارکنان شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران مقابل ساختمان این شرکت دست به تجمع زدند.
سه شنبه 30 آبان
*برای سومین هفته متوالی، کارگران تازه استخدامی صنعت نفت برای اعتراض به سطح حقوق و مطالبات حداقلی در چند منطقه عملیاتی تجمع کردند و خواهان اصلاح کف حقوق شدند.

حرکتهای اعتراضی گوناگون
دوشنبه یکم آبان
*شماری از کارکنان استانداری استان قم در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان دست به تجمع زدند.
سه شنبه 2 آبان
*جمعی از کارکنان سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران (فاوا) به نمایندگی از طرف همکاران شان برای اعتراض نسبت به عدم افزایش حقوق و مشکلات معیشتی ناشی از آن مقابل شهرداری تهران تجمع کردند.
چهارشنبه ۳ آبان
*جمعی از کارگران کارخانه تکدانه در شهرستان مرند از انجام فعالیت های روزانه خود امتناع کرده و دست به اعتصاب و تجمع زدند. به گزارش فارس، این تجمع در اعتراض به اجرا نشدن طرح طبقه بندی مشاغل در محوطه این کارخانه برگزار شد.
پنجشنبه 4 آبان
*مالباختگان شرکت خودرو رضایت خودرو طراوت نوین تاکستان مقابل بیدادگستری قزوین برای چند مین بار تجمع کردند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، معترضان خواستار تسریع رسیدگی به پرونده شرکت و بازگشت سرمایه ‌های خود شدند.
*جمعی از کارکنان سازمان همیاری شهرداریهای استان کهگیلویه و بویراحمد در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات خود مقابل ساختمان این سازمان تجمع اعتراضی برگزار کردند.
*کارگران شهرداری ایرانشهر (پهره) در اعتراض به عدم پرداخت 5 ماه حقوق و سالها مطالبات دیگر منجمله عیدی و سنوات دست به تجمع مقابل ساختمان شهرداری این شهردر استان سیستان و بلوچستان زدند. به گزارش رصد بلوچستان، تجمع کنندگان گفتند: باوجود پیگیریهای مکرر کارگران برای دریافت حقوق، مسئولان شهری پاسخ قانع ‌کننده ‌ای به درخواستهای کارگران نمی ‌دهند. آنها در ادامه گفتند: در شرایط اقتصادی فعلی، حتی اگر کارگر دستمزد هم بگیرد، نمی‌ تواند نیازهای ضروری خانوار را تامین کند چه برسد به ما که پرداخت دستمزدهایمان ماهها به تعویق افتاده است.
شنبه ۶ آبان
*گروهی از کارگران خدماتی شهرداری ایلام، مقابل ساختمان بیدادسرای عمومی این شهر دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، یکی از کارگران در همین رابطه گفت: حدود ۴ ماه مطالبات مزدی کارگران پرداخت نشده و روز به روز بر بدهیهای کارگران شهرداری ایلام افزوده می‌شود. در عین حال راه‌ حل مناسبی از سوی مسئولان شهری مشاهده نمی ‌کنیم.
*شماری از شهروندان ساکن محله درویشان از توابع شهرستان سیروان، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل ساختمان استانداری در ایلام دست به تجمع زدند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، تجمع این شهروندان در اعتراض به واگذاری غیرقانونی زمینهای شان توسط راه و شهرسازی به افرادی دیگر صورت گرفته است.
*جمعی از جوانان متقاضی کار شهرستان شوش برای اعتراض به بیکاری مقابل مجتمع کشت وصنعت نیشکر هفت تپه تجمع کردند و خواهان اشتغال شدند.
*کارگران کارخانه داداش برادر شونیز تبریز در اعتراض به عدم افزایش حقوق و معیشت نامناسب، اعتصاب کردند.
*بر اساس فیلمهای منتشره درشبکه های اجتماعی، شماری از کشاورزان شرق اصفهان برای اعتراض به عدم اختصاص کافی حقابه مقابل ساختمان شرکت آب منطقه‌ ای استان تجمع کردند و خواهان جاری سازی آب در زاینده رود از 20 آبان به مدت بیش از یک ماه شدند.
تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند:جریان آب در رودخانه کمتر از یک ماه سود چندانی برای کشت و کار آنان نخواهد داشت و استحصال محصول نهایی را با مشکل روبه رو خواهد کرد.
یکشنبه ۷ آبان
*جمعی از مینی ‌بوس‌ داران مقابل فرمانداری کاشان دست به تجمع زدند. بر اساس گزارش تلگرام اعتراض بازار، مینی بوس داران معترض با چیدن مینی بوسهای خود مقابل فرمانداری کاشان نسبت به کاهش سهمیه سوخت خود از ۱۲۰۰ لیتر ماهانه به ۴۰۰ لیتر اعتراض کردند.
*صدها تن از خانواده های بازداشت شدگان جمعه 28 مهر زاهدان مقابل بیدادگاه رژیم در این شهر تجمع کرده و خواهان اطلاع رسانی درباره عزیزان شان شدند. به گزارش حال وش، یکی از خانواده های بازداشتیهای زاهدان گفت: از بازداشتیهای 28 مهرماه اصلا خبری نیست و خانواده های شان خیلی نگران هستند. در واقع به گروگان گرفته شده اند، بسیاری دانش آموز و کودک هستند.
دوشنبه ۸ آبان
*شماری از کشاورزان در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان مقابل ساختمان شرکت سهامی آب منطقه ای اصفهان تجمع برگزار کردند.
سه شنبه 9 آبان
*گروهی از کارگران خدماتی شهرداری ایلام، مقابل ساختمان بیدادسرای عمومی این شهر دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، یکی از کارگران در همین رابطه گفت: حدود ۴ ماه مطالبات مزدی کارگران پرداخت نشده و روز به روز بر بدهیهای کارگران شهرداری ایلام افزوده می‌شود. در عین حال راه‌ حل مناسبی از سوی مسئولان شهری مشاهده نمی ‌کنیم.
برای بار سوم در یک هفته، کارگران شهرداری ایلام در اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق و وعده های توخالی مسئولان مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند.
*تجمع اعتراضی شبانه اهالی شهر رشتخوار (خراسان رضوی) در اعتراض به نبود محور کمربندی ویژه تردد خودروهای سنگین که روزانه دهها کامیون معادن، ‌از این منطقه نا ایمن برای اهالی، عبور می کنند.
*تجمع شماری از کشاورزان گیلان در رستم‌ آباد- رودبار به دلیل سلب مالکیت از زمینهای شان.
شنبه 13 آبان
*کسبه خیابان فجر نگارستان تبریز برای اعتراض و جلوگیری از اجرای طرح سنگفرش این خیابان مقابل لودر شهرداری منطقه هفت تبریز تجمع کردند و مانع از خاکبرداری شدند.
براساس گزارش خبر روز، شهرداری منطقه هفت تبریز در یک اقدامی عجیب دست به کار شده و خیابان فجر را سنگفرش کرد.
یکشنبه ۱۴ آبان
*شماری از شهروندان ساکن در شهرستان بهاباد، مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان دست به تجمع زدند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، این تجمع در اعتراض به فعالیت معادن کوهستان های غرب این شهرستان (شرکت تخریبگرِ آریا جنوب) صورت گرفت و شهروندان معترض خواستار توقف فعالیت معادن این منطقه شدند. مردم بهاباد از فعالیت معادن به ‌دلیل خطر تشعشعات رادیواکتیو از کوهستانهای غرب بهاباد به شدت نگران هستند.
*گروهی از تاکسی داران تهران در اعتراض به عدم تحقق مطالبات شان، مقابل سازمان تاکسیرانی در تهران تجمع برگزار کردند.
*اهالی روستای سرای از توابع هریس با پوشیدن کفن و تجمع بر احداث نیروگاه خورشیدی در مراتع این روستا اعتراض کردند.
*شماری از ساکنان روستای سرای شهرستان هریس در آذربایجان شرقی در اعتراض به احداث نیروگاه خورشیدی در این منطقه تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش گوناز تی وی، این شهروندان با انتشار ویدیویی در این خصوص اظهار داشتند: «ما اهالی روستا در این جا جمع شده ایم که بگوییم اینجا محل زندگی ماست ما اجازه نخواهیم داد که با غصب مراتع و زمینهایمان اقدام به احداث نیروگاه کنند، طرح احداث نیروگاه در مراتع ما به دور از عدالت است ما خواهان عدالت هستیم.»
سه شنبه ۱۶ آبان
*گروهی از رانندگان مینی بوس در رفسنجان، دست به تجمع زدند. تجمع این شهروندان در اعتراض به کاهش سهمیه سوخت صورت گرفته است.
چهارشنبه 17 آبان
*رانندگان مینی بوس لیردف شهرستان جاسک در استان هرمزگان برای اعتراض به عدم ارایه سوخت مقابل بخشداری لیردف تجمع کردند.
* به گزارش کارگر نیوز، کارگران بخشهای مختلف گروه ملی صنعتی فولاد ایران در هر دو شیفت صبح و عصر برای اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل دست به تحریم غذا زدند و از رفتن به سالنهای غذاخوری محل کار خودداری کردند.
*کارگران شرکت صنعتی مینو درکارخانه خرمدره استان زنجان در اعتراض به نداشتن امنیت معیشتی و شغلی، دست به تجمع زدند. در طول هفته‌ها و روز‌های گذشته مشکلاتی در بحث مدیریتی مجموعه صنعتی مینو رخ داده و با اینکه کارگران درخواستهای خود را ارائه داده‌ اند، گویا راهگشا نشده و کارگران اقدام به اعتراض و تجمع دسته جمعی زده‌ و خواستار رسیدگی به مطالبات شان از سوی مدیریت هستند. یکی از کارگران شرکت مینو خرمدره گفت: عدم توانایی مدیریتی مجموعه باعث نارضایتی کلیه همکاران در شرکت و باعث ایجاد چندین بار تجمع آنان شده است.
به گزارش موج رسا، شرکت سهامی عام صنعتی مینو خرمدره تحت پوشش شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان، یکی از بزرگترین مجتمعهای صنعتی تولید‌کننده مواد غذایی از قبیل آرد، شکلات، کیک و ... در خاورمیانه است که در سال ۱۳۵۱ شمسی در منطقه خرمدره، احداث شد و در سال ۱۳۵۳ شمسی شروع به فعالیت کرد.
پنجشنبه ۱۸ آبان
*مردم شهر جوشان قالی در کاشان در اعتراض به افتتاح معدنی جدید در کوههای اطراف این شهرستان و تخریب محیط زیست تجمع اعتراضی و زنجیره انسانی تشکیل دادند. به گزارش پایگاه خبری اهل کاشانم، معادن سنگ در اطراف جوشان قالی در حالی رو به توسعه است که مردم این شهر نسبت به تخریب محیط زیست و مراتع اعتراض دارند و اعتراض خود را به شیوه‌ های گوناگون تاکنون ابراز کرده ‌اند اما از جانب مسئولان توجهی به نگرانیهای مردمان این منطقه نشده است.
جوشقان قالی، شهری است که در دامنه کوه کرکس و در بخش قمصر کاشان قرار دارد. آب و هوای آن معتدل است؛ به گونه‌ای که از باغهای گل محمدی آن تا ۶۰ روز عطر محمدی به مشام می ‌رسد. اما مناظر طبیعی جوشقان در حال تخریب است و بخش مهمی از اطراف جوشقان اکنون در اختیار پیمان کاران معادن قرار گرفته است. فعالیت معادن در اطراف جوشقان در چند سال گذشته در نقاطی با فاصله چند کیلومتری از این شهر جریان داشت، اما طی چند سال اخیر به محدوده شهری بسیار نزدیک شده و طبیعت اطراف آن را دستخوش تغییر کرده است.
*شماری از والدین و خانواده‌های کودکان بازداشت شده بلوچ در روز جمعه ۲۸مهر مقابل زندان کانون اصلاح و تربیت زاهدان تجمع کرده و خواستار پاسخگویی مقامهای رژيم در رابطه با سرنوشت کودکان شان شدند.
شنبه ۲۰ آبان
جمعی از رانندگان خودروهای دیزلی مقابل ساختمان فرمانداری زابل تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش حال وش، رانندگان خودروهای دیزلی حوزه سیستان نسبت به کاهش سهمیه سوخت ناوگان و کمبود سوخت در جایگاهها و شکل گیری صفهای کیلومتری تجمع کردند. سهمیه پایه ناوگان دیزلی از ۹۰۰ لیتر به ۶۰۰ لیتر کاهش یافته و دلیل این کار فروش سوخت عنوان شده که باعث نارضایتی رانندگان شده است.
*گروهی از مالباختگان شرکتهای خودرویی، با برگزاری تجمع اعتراضی مقابل ساختمان دادگستری قزوین، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، مالباختگان شرکتهای خودرویی تاکستان خواهان پیگیری قضایی پرونده کلاهبرداری شدند آنها با سردادن شعار خواهان رسیدگی مسئولان به پرونده کلاهبرداری شرکتهای خودرویی شدند.
*گروهی از شهروندان ساکن شهر انابد واقع در خراسان رضوی، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات خود، مقابل ساختمان شرکت کشت و صنعت آستان قدس رضوی در این شهر، دست به تجمع زدند. به گزارش اعتراض مدنی بازار، این برای دومین بار در هفته گذشته است که شهروندان اهل انابد، با توجه به عمل نکردن مسئولان شرکت کشت و صنعت آستان قدس رضوی به وعده ‌های شان، مقابل ورودی این شرکت تجمع اعتراضی بر پا کردند.
*گروهی از شهروندان آمل در اعتراض به دپوی زباله در پارک جنگلی این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند.
*معمار در اعتراض به غیر‌واقعی بودن تعرفه ساخت، مقابل وزارت راه و شهر‌سازی در تهران تجمع کردند و شعار سر دادند: «ساختار ظالمانه ابطال باید گردد».
یکشنبه 21 آبان
*اعتصاب و تجمع کارگران شرکت پیمانکاری بستاب بنا در پروژه مجتمع پلی اولفین صنایع شیمیایی سینا زیر مجموعه شرکت گسترش انرژی پاس منطقه آزاد چابهار تجمع کردند.
دوشنبه ۲۲ آبان
*شماری از کارگران شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران واقع در اهواز، با سردادن شعارهایی اعتراضی، برای سومین روز متوالی، در محل کار خود تجمع کردند. به گزارش ایلنا، تجمع این کارگران معترض در اعتراض به اجرا نشدن طرح طبقه ‌بندی مشاغل و پرداخت نشدن دستمزد آنها صورت گرفته است. نیروهای حراست به تجمع اعتراضی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز حمله کرده و کارکنان رو به سوی حراست فریاد «بی ‌شرف بی ‌شرف» سر می ‌دادند! کارگران اعتصابی با شعار «کارگر می ‌میرد، ذلت نمی ‌پذیرد» راهپیمایی کردند.
*جمعی از اعضای تعاونی مسکن ایثار کارکنان وزارت جهاد کشاورزی مقابل ساختمان وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در تهران دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش ایلنا، یکی از تجمع کنندگان در خصوص علت برگزاری این تجمع بیان کرد: در سال ۱۳۹۷، با محرز شدن تخلفات اعضای هیات مدیره سابق تعاونی مسکن ایثار کارکنان جهاد کشاورزی با دستور قضایی، حکم تعلیق این اعضا گرفته شد تا اینکه مجمع عمومی جدیدی با هماهنگی خانم پروانه رضایی (مدیرکل اداره کل تعاون استان تهران) برگزار شد و اعضای هیات مدیره جدید به صورت قانونی انتخاب شدند. وی در ادامه افزود: ماجرا از آنجا آغاز می‌شود که بعد از گذشت چند روز از انتصاب اعضای هیات مدیره فعلی، اعضای سابق مرتبا با نفوذ در بدنه وزارت کار سعی در ابطال مجمع عمومی داشتند که موفق نشدند و هم اکنون که به اتمام دوره ۳ساله هیات مدیریت نزدیک می‌ شویم دوباره سعی دارند با حمایت برخی در وزارت کار به عنوان هیات مدیره جدید برگزیده شوند.
*جمعی از کارگران کارخانه چوکا برای اعتراض به عدم پرداخت حق بیمه و تاخیر در بازنشستگی دست به تجمع درمحل کار و فرمانداری رضوانشهر در استان گیلان زدند.
*همزمان با سفر فرمانده کل یگان ویژه کشور، اهالی شهر زهکلوت برای اعتراض به قتل 2 شهروند توسط نیروهای نظامی مقابل یگان تکاوری این شهر در استان کرمان زدند.
به گزارش کمپین فعالین بلوچ، روز سه شنبه 16 آبان، در پی تیراندازی نیروهای نظامی مرصاد به یک خودرو در منطقه دشت شوره جازموریان واقع در منطقه رودبار زمین، محور دلگان به زهکلوت شاهپور بامری 34 ساله فرزند چراغ اهل دلگان و ساکن زهکلوت و جواد بامری 35 ساله فرزند نجات اهل روستای چاهکیچی از توابع شهرستان دلگان با اصابت گلوله جان خود را از دست دادند.
*جمعی از ورزشکاران و ورزش دوستان و کسبه محله شمیران ‌نو تهران برای اعتراض به جمع آوری تشکهای کشتی ورزشگاه منطقه دست به تجمع مقابل مجموعه فرهنگی و ورزشی شهدای شمیران نو و امضای طومار زدند.
سه شنبه 23 آبان
*برای دومین بار در ماه جاری، کارگران شهرداری ایلام برای اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق مقابل دادگستری کل استان تجمع کردند. به گزارش ایلنا، این کارگران از وضعیت معیشتی خود ابراز نارضایتی کردند و گفتند: متاسفانه بعد از سالها خدمت در شهرداری ایلام، از پرداخت به موقع مزایای مزدی محروم هستیم و در حال حاضر پرداخت دستمزدمان سه ماه به تاخیر افتاده است.
*شماری از رانندگان مینی بوس و ناوگان حمل و نقل جاده ای مقابل اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای استان آذربایجان غربی واقع در ارومیه دست به تجمع زدند. رانندگان مینی بوس اعتراض خود را به کاهش سهمیه سوخت نشان داده و خواستار افزایش آن شدند.
چهارشنبه ۲۴ آبان
*جمعی از بازاریان، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل ساختمان فرمانداری گناوه دست به تجمع زدند.
*شماری از کارکنان آب و فاضلاب خوزستان مقابل ساختمان این شرکت واقع در اهواز دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، تجمع این کارکنان در اعتراض به فروش املاک و سرمایه‌ های این شرکت جهت پرداخت بدهی به پیمانکاران صورت گرفته است. فیلم منتشره درشبکه های اجتماعی حاکی از درگیری مدیر آبفای خوزستان با کارگران معترض و شلیک هوایی محافظش و پا به فرار گذاشتنش با پاسخ «بی شرف بی شرف» ازطرف تجمع کنندگان می باشد.
پنجشنبه ۲۵ آبان
کشاورزان اصفهان در اعتراض به مشکلات مربوط به تخصیص حقابه و بی ‌توجهی مسئولان کفن‌ پوش شدند و بار دیگر راهپیمایی کردند. کشاورزان معترض با شعار مرگ بر این دولت مردم فریب اعتراض خودشان را اعلام کردند.
*تجمع اعتراضی اهالی روستاهای رزکه و محمدآباد نسبت به تبدیل شدن منطقه جنگلی شوکاشور به محل دفن زباله در جاده آمل - تهران و مسدود کردن مسیر تردد.
*جمعی از صاحبان کارگاههای تولید پوشاک رفسنجان برای اعتراض به مشکلات صنفی دست به تجمع مقابل دفتر امام جمعه این شهرستان دراستان کرمان زدند. براساس گزارش رسانه ای شده حدود 100 کارگاه تولید پوشاک وهریک با 5 کارگردر رفسنجان زیرنظر اتحادیه صنف خیاطها فعال هستند که اخیرا به دلیل سفارش لباس فرم مدارس به شهرهای دیگر با مشکل روبرو شده اند.
آدینه 26 آبان
*کشاورزان شهرستان برخوار در استان اصفهان برای اعتراض به نحوه تقسیم حقابه از زاینده ‌رود جهت کشت پاییزه در مصلی نماز جمعه شهر دولت آباد تجمع کردند.
شنبه 27 آبان
*گروهی از کشاورزان با برگزاری تجمع اعتراضی مقابل ساختمان استانداری اصفهان، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. به گزارش صدای آمریکا، شماری از کشاورزان کفن‌ پوش اصفهان در اعتراض به تحقق نیافتن مطالبات ‌شان درباره برخورداری از حقابه و نیز توقف پروژه آبرسانی بن-بروجن تجمع کردند.
کشاورزان معترض روز پنجشنبه ۲۵ آبان، هم در اصفهان راهپیمایی و تجمع کرده بودند.
بر روی برخی از کفن‌های کشاورزان معترض، درخواست جلوگیری از افتتاح طرح انتقال آب از حوضه زاینده ‌رود به حوضه کارون، موسوم به طرح بن-بروجن، مطرح شده است.
یکشنبه ۲۸ آبان
*جمعی از خانواده ‌های زندانیان محکوم به اعدام زندان قزلحصار در اعتراض به اعدامهای گسترده و بی ‌رویه دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش کانون حقوق بشر ایران، خانواده ‌های زندانیان با شعار «اعدام نکنید» خواهان نقض حکم اعدام عزیزان ‌شان شدند.
در بین جمعیت کودکانی دیده می‌شدند که در دستان ‌شان «بابام را اعدام نکنید» دیده می‌شد. این خانواده‌ ها برای پیگیری و اعتراض به احکام ناعادلانه و بیرحمانه عزیزان ‌شان قصد تجمع مقابل قوه قضاییه تهران را داشتند. خانواده ‌ها ابتدا در میدان انقلاب تجمع کرده بودند که مورد حمله و ضرب‌وشتم قرار گرفتند. ماموران امنیتی چند تن از خانواده ‌ها را دستگیر و به محل نامعلومی منتقل کردند.
*جمعی از تاکسی داران سقز برای اعتراض به نرخ کرایه مقابل ساختمان شهرداری این شهرستان دراستان کردستان تجمع کردند. نرخهای جدید توسط شهرداری و شورا تصویب شده و جهت تایید نهایی منتظر تصمیم ستاد تنظیم بازار است.
*جمعی از شهروندان سربندر روبروی حسینه شهر سربندر تجمع اعتراضی برگزار کردند و نسبت به آنچه سو مدیریت مسولان شهری در اقدام به موقع مقابل آبگرفتگی می دانستند، اعتراض نمودند. به گزارش اعتراض مدنی بازار چند ساله هر سال زمستان با یک بارندگی وضعیت مردم اینطوری می شود هر سال هم فقط وعده می دهند ولی هیچ کاری برای بهبود وضعیت مردم انجام نمیدهند
دوشنبه 29 آبان
*کارگران کارخانه روی بندر عباس برای اعتراض به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان در استان هرمزگان زدند. به گزارش صبح ساحل، تجمع کنندگان تعطیلی متناوب شرکت و توقف تولید را دلیل اصلی مشکلات خود اعلام کردند و گفتند: سومدیریت و مسائل پنهانی موجب شده روند تولید در این شرکت دچار وقفه شود و شاغلان در این واحد صنعتی از حق و حقوق واقعی خود باز بمانند.
*گلفروشان بازار گل قائم تهران برای اعتزاض به عدم تمدید اجاره در اتوبان بابایی تجمع و مسیر تردد وسایل نقلیه را مسدود کردند.
سه شنبه ۳۰ آبان
*جمعی از انبارداران صنف ضایعات در اصفهان تجمع اعتراضی برگزار کردند. تجمع این شهروندان در اعتراض به پلمب انبارهای خرید ضایعات صورت گرفته است.

حرکتهای اعتراضی شهرمندان دارای معلولیت
یکشنبه ۷ آبان
*بنا بر گزارش «کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت»، شماری از افراد دارای معلولیت مقابل اداره بهزیستی شهرهای اردبیل، ساری، اصفهان، اهواز، قم، کرمانشاه، کرمان، مشهد و تفرش و جمعی از این شهروندان مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران دست به تجمع زدند.
*تجمع اعتراضی ناشنوایان استان گیلان در کلانشهر رشت.
دوشنبه 8 آبان
*برای دومین روز متوالی، بیماران «اس ‌ام ‌ای» به همراه خانواده برای اعتراض به عدم توزیع و تامین دارو مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند.
به گزارش ایلنا، مدیر عامل انجمن sma تجمع بیماران اس ‌ام ‌ای و خانواده‌ های شان در مقابل وزارت بهداشت و درخواست این بیماران که در این تجمع مطرح شده است، گفت: روز گذشته شماری از بیماران اس ‌ام ‌ای و خانواده‌ های شان به دلیل یک سری اهمال ‌کاریها درخصوص بیماران در مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند.
وی ادامه داد: 400 دوز دارو برای بیماران کمتر از 11 سال وارد کشور شده اما بعد از گذشت سه ماه هنوز این داروها توزیع نشده است.
شنبه 27 آبان
آغاز هشتمین اعتراض سراسری افراد دارای معلولیت کشور در اعتراض به عدم اجرای ماده 27 قانون معلولان با برپایی تجمع در مشهد مقابل اداره کل بهزیستی استان خراسان رضوی و دفتر رئیس کمیسیون اصل نود.
یکشنبه 28 آبان
*برای باری دیگر، بیماران اس ام ای با همراهی خانواده برای اعتراض به توقف توزیع دارو بیماران اس ام ای توسط سازمان غذا و دارو مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند.
*تجمع معلولان در شهرهای کرمانشاه، اردبیل، اهواز، اراک، بروجرد، چابهار، اهواز، ساری، کرج و تفرش. این «هشتمین تجمع سراسری معلولان» است و کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت می‌گوید که خواسته اصلی آنها «اجرای ماده ۲۷ قانون حمایت از حقوق معلولان که شامل پرداخت کمک ‌هزینه معیشتی به معلولان شدید و خیلی شدید به میزان حداقل دستمزد سالانه» است.


منبع: نبرد خلق شماره 470، چهارشنبه یکم آذر ۱۴۰۲ - ۲۲ نوامبر ۲۰۲۳
http://www.iran-nabard.com/N470/KAR%20402.htm