چالشهای معلمان (آذر 1402) - فرنگیس بایقره

عاتکه رجبی جهت اجرای حکم حبس احضار شد
عاتکه رجبی، معلمی که پیشتر به دلیل حمایت از اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، از محل کار خود اخراج شده بود، جهت اجرای حکم حبس خود، احضار شد.
چندی پیش حکم شش ماه حبس خانم رجبی توسط شعبه سی و پنج دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی تایید شد. چهار ماه از این حکم به مدت پنج سال تعلیق شده و دو ماه حبس تعزیزی قابل اجراست.
روز شنبه ۴ آذر، خانم رجبی، پس از مراجعه به شعبه ۲۱ اجرای احکام بیدادگاه مشهد بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت دو ماه حبس خود به زندان وکیل آباد این شهر منتقل شد.
عاتکه رجبی، معلم دبستان ابوذر واقع در یکی از روستاهای مشهد، در تاریخ پانزدهم دی ماه سال گذشته، به دلیل حمایت از اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، از آموزش و پرورش استان خراسان اخراج شد.

محکومیت حسین واحدی، فعال صنفی معلمان
عکس 1
حسین واحدی، از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی معلمان خراسان شمالی توسط شعبه ۱۰۳ بیدادگاه کیفری شهرستان بجنورد به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. حکم صادره به مدت سه سال به حالت تعلیق در آمده است.
آقای واحدی از بابت اتهام «نشر اکاذیب در سامانه های رایانه ای و مخابراتی به قصد تشویش اذهان عمومی» به یک سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شد. حکم صادره به مدت سه سال به حالت تعلیق در آمده است.
پرونده دیگر حسین واحدی از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» توسط شعبه اول بیدادگاه شهرستان بجنورد تحت بررسی است.
حسین واحدی از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی معلمان خراسان شمالی است که پیشتر توسط شعبه پنج بازپرسی بیدادسرای عمومی و ضد انقلاب بجنورد احضار شده بود.

علی احمدی، فعال صنفی معلمان بازداشت شد
روز چهارشنبه ۱۵ آذر، علی احمدی، فعال صنفی معلمان توسط نیروهای امنیتی در ممسنی بازداشت و به زندان شیراسپاری شهر نورآباد منتقل شد. ماموران پلیس امنیت شهرستان ممسنی با ورود به منزل آقای احمدی، او را بازداشت کردند. تاکنون از اتهامات مطروحه علیه این شهروند اطلاعی حاصل نشده است.

بازداشت روح اله گره گشا، فعال صنفی معلمان در نورآباد
روز دوشنبه ۲۰ آذر، روح اله گره گشا فعال صنفی معلمان در نورآباد واقع در شهرستان ممسنی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. روح اله گره گشا، ساکن شهر نورآباد واقع در شهرستان ممسنی است.
در حال حاضر، جزئیات بیشتری در مورد شرایط بازداشت و اتهامات احتمالی وارده به او در دسترس نیست. یک منبع نزدیک به خانواده این فعال صنفی گفته است که خانواده گره گشا هنوز از محل نگهداری وی و دلایل بازداشت او اطلاعی ندارند.

اعتصاب معلمان خرید خدمات آموزشی در شهرهای راسک، بنت و آشار
عکس 2
روز شنبه ۱۸ آذر، شماری از معلمان خرید آموزشی شهرستانهای راسک، بنت و آشاردر اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات خود دست به اعتصاب زدند. معلمان معترض با حاضر نشدن سر کلاسهای درس خواستار رسیدگی به وضعیت شغلی و دریافت حقوق و معوقات خود شدند.
در همین روز شماری از دانش آموزان این شهرها با در دست داشتن پلاکاردهایی اعتراضی در محل آموزش خود به حمایت از این معلمان پرداختند.

تجمع معلمان خرید خدمات آموزشی در راسک
روز دوشنبه ۲۰ آذر، شماری از معلمان خرید آموزشی شهرستان راسک در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات خود مقابل فرمانداری این شهر دست به تجمع زدند.
در حال حاضر ۶۰۰ معلم خرید خدمات در مناطق تحت پوشش اداره آموزش و پرورش شهرستان راسک مشغول به تدریس هستند که از دریافت هر گونه دستمزد و پاداشی محروم مانده اند. همچنین برای این معلمان در طول سالهای گذشته هیچگونه بیمه ای نیز نداشته‌ اند و همچنان حقوق سال گذشته نیز به آنها پرداخت نشده است. گفتنی است که معلمان خرید خدمات طی ٩ سال اخیر با وعده و وعیدهای پوشالی مسئولان در بلاتکلیفی بوده‌ و هیچگونه اقدامی در جهت امنیت شغلی و معیشتی آنها صورت نگرفته است. همچنین این معلمان در طول سالهای گذشته هیچگونه بیمه ای نداشته‌ و همچنان حقوق سال گذشته شان نیز به آنها پرداخت نشده است.
لازم به ذکر است که اعتصابات گسترده این معلمان باعث شده تا کلاسهای درس بسیاری در مناطق بنت، آشار، دشتیاری، راسک و... به تعطیلی بیانجامد.

(منابع استفاده شده برای تهیه این مجموعه: شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، هرانا، حال ‌وش، رسانک)منبع: نبرد خلق شماره ۴۷۱، آدینه یکم دی ۱۴۰۲ – ۲۲ دسامبر ۲۰۲۳
http://www.iran-nabard.com/N471/moaleman%20471.htm