جنبش رنگین کمان بیشماران (بهمن ۱۴۰۲) - گردآوری و تنظیم: پویا رضوانینیروهای کار در ماه بهمن 321 روز حرکت اعتراضی انجام دادندکه مهمنرین آن جنبش سراسری بازنشستگان و حرکتهای اعتراضی کارگران صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، حرکتهای اعتراضی پرستاران و کادر درمانی، اعتصاب و راهپیمایی کارگران صنعت فولاد، دفاع از محیط زیست و... بود. کوتاه شده گزارش این حرکتها را در زیر خواهید خواند. حرکتهای اعتراضی معلمان و دانشجویان جداگانه در همین شماره ماهانه نبرد خلق پوشش داده می شود.

اعتصاب گسترده بازاریان در اعتراض به اجرای حکم اعدام زندانیان سیاسی
به گزارش هه ‌نگاو، روز سه شنبه ۱۰ بهمن، پس از انتشار فراخوان هفت سازمان مدافع حقوق بشر، شهروندان در دستکم ۱۲ شهر کرمانشاه (کرماشان)، سنندج (سنه)، بوکان، روانسر، مهاباد، دیواندره، مریوان، دهگلان، قروه، سروآباد، بانه و سقز در اعتراض به اجرای حکم اعدام چهار زندانی سیاسی کُرد به صورت فراگیر اعتصاب کردند.
ساعت پنج بامداد روز دوشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۲ (۲۹ ژانویه ۲۰۲۴)، حکم اعدام پژمان فاتحی ۲۸ ساله و اهل کامیاران، محسن مظلوم ۲۷ ساله و اهل مهاباد، وفا آذربار ۲۶ ساله و اهل بوکان و محمد (هژیر) فرامرزی ۲۸ ساله و اهل دهگلان (دیولان)، پس از هجده ماه بازداشت در زندان قزلحصار کرج اجرا شد.
هر چند جمهوری اسلامی ایران پیکر‌های زندانیان سیاسی اعدام شده کُرد را به خانواده ‌های شان تحویل نداد، اما هم ‌زمان با اعتصابات گسترده در شهرهای کُردستان، مردم خانواده ‌های شهیدان را تنها نگذاشتند.
-مردم دهگلان (دیولان) مقابل منزل پدر و مادری جاوید نام محمد فرامرزی تجمع کردند.
-مردم کامیاران مقابل منزل دایی پژمان فاتحی در روستای الک تجمع کردند.
-سردادن شعار «شهید نمی ‌میرد» و «کاک پژمان قهرمان است، شهید کُردستان است» توسط حاضران در مراسم ترحیم جاوید نام پژمان فاتحی. در روستای الک (کامیاران)
-اعتصاب غذای زندان قزلحصار کرج در اعتراص به موج اعدام ‌ها، همه زندانیان زن زندان اوین در بند زنان در اعتراض به اجرای اعدام چهار زندانی سیاسی کُرد.
-زنان بوکان جلوی منزل جاوید نام وفا آذربار تجمع کردند و به زبان کُردی شعار «شهید نمی ‌میرد» سر ‌‌دادند.
به گزارش گروه اتحاد بازنشستگان، همزمان با اعتصاب عمومی در کردستان، بازاریان سمیرم در اعتراض به صدور حکم اعدام برای دو تن از معترضان خیزش ژینا به نامهای «فاضل بهرامیان» و «مهران بهرامیان» دست به اعتصاب زدند.
چهارشنبه ۱۱ بهمن، مردم سمیرم در اعتراض به احکام اعدام علیه دو تن از بازداشت‌شدگان ساکنان سمیرم در استان اصفهان در حالی در پاسخ به فراخوان از پیش انتشار یافته، دومین روز اعتصابات را پشت سر گذاشتند و نهادهای حکومتی، مغازه‌داران را تهدید به بازداشت و پلمپ واحدهای صنفی کردند.

شعار شبانه در تهران و برخی شهرهای دیگر؛ صدای جنبش انقلابی
شماری از شهروندان در تهران و برخی دیگر شهرها در شامگاه شنبه ۲۱ بهمن «شعار مرگ بر خامنه» ای سردادند. در تهران: شهرک اکباتان، تهرانپارس، چیتگر، آرياشهر، شهرک باقری، جنت آباد، میدان آرژانتین، شریعتی، شیخ بهایی، نارمک، تهرانپارس، چیتگر، پونک، مجیدیه، بلوار فردوس، بیست متری افسریه، میدان امام حسین، مناطق 6/7/10/17 تهران، شهرک نفت، شهرزیبا، صادقیه، ظفر، تهرانسر، شهرک غرب، و کرج (مهرشهر، ویلاشهر، عظیمیه، گلشهر، مهرویلا)، کرمانشاه، مشهد، دورود، ملایر، سنندج، همدان و شهرهای کرمانشاه، ملایر، کرج (عظیمیه)، مشهد
برخی از شعارها «مرگ بر خامنه‌ای»/ «مرگ بر دیکتاتور»/ «مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی»/ «مرگ بر جمهوری اسلامی»/ «بسیجی جیره‌خور، ‌آخرشه خوب بخور»/ «مرگ بر جمهوری اعدامی»/ «مرگ بر بسیجی»/ «مرگ بر خامنه‌ای قاتل»/ «زن، زندگی، آزادی»/ «مرگ بر خامنه‌ ای ضحاک».

جنبش سراسری بازنشستگان
به گزارش شورای بازنشستگان ایران، بازنشستگان، برخورداری از حقوق بیشتر از خط فقر و دسترسی به خدمات درمانی رایگان را به عنوان خواسته‌ های اساسی خود مطرح کردند.
اجرای طرح تکمیلی همسان‌ سازی، تسریع در پرداخت کامل معوقات، بازگشت جایگاه واقعی صندوق فولاد در برنامه هفتم توسعه، تضمین اجرای تعهدات درمانی مطابق با آییننامه فولاد و اجرای آیین نامه و قوانین خاص فولادی و احیای جایگاه آن از دیگر خواسته‌ های کارگران بازنشسته صنعت فولاد است.
بر اساس گزارش تلگرام مخابرات ما، اجرای کامل آئیننامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹، پرداخت معوقه ۶ ماهه دوم همسانسازی سال ۱۳۹۹ و پرداخت هزینه‌ های درمانی و بیمه تکمیلی از جمله مطالبات بازنشستگان مخابرات است.
Foto 1
یکشنبه یکم بهمن: شماری از بازنشستگان صنایع فولاد مقابل دفاتر صندوق بازنشستگی فولاد در شهرهای تهران، اصفهان، دامغان و قائم شهر تجمع کردند./ شماری از بازنشستگان تامین اجتماعی مقابل ساختمان فرمانداری شوش و سازمان تامین اجتماعی اهواز و کرمانشاه با برگزاری تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.
دوشنبه ۲ بهمن: تجمع بازنشستگان مخابرات در شهرهای سقز، خرم ‌آباد، شیراز، شهرکرد، بیجار، تهران، زنجان، همدان، کرمان، ارومیه، کرمانشاه، مریوان، رشت، اردبیل، سنندج، تبریز، اهواز، زاهدان، اراک و اصفهان.
سه شنبه ۳ بهمن: شماری از بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی با در دست داشتن پلاکاردها و سر دادن شعارهایی اعتراضی مقابل ساختمانهای صندوق بازنشستگی کشوری و استانداری در شهرهای یزد، کرمانشاه، اهواز و تهران تجمع کردند.
یکشنبه ۸ بهمن: گروهی از بازنشستگان تامین اجتماعی با سر دادن شعارهایی اعتراضی مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان شوش، هفت تپه و سازمان تامین اجتماعی در اهواز و کرمانشاه تجمع کردند.
همزمان جمعی از بازنشستگان صنایع فولاد مقابل دفتر صندوق بازنشستگی فولاد اصفهان دست به تجمع زدند.
در همین روز جمعی از بازنشستگان شرکت نیرپارس مقابل دفتر مرکزی شرکت مپنا در تهران دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، آنها درخصوص علت تجمع خود گفتند: در سال ۸۶ شرکت نیرپارس که شرکتی دولتی و تحت پوشش سازمان گسترش بود، در راستای سیاستهای خصوصی‌ سازی به شرکت مپنا فروخته شد، که طبق قانون باید ۵ درصد از سهام شرکت به کارگران شرکت تعلق می‌ گرفت. در آن زمان حدود ۳۰۰ نفر از کارگران، این سهام را خریدند و مبلغ را نقد پرداخت کردند.
Foto 2
دوشنبه ۹ بهمن: تجمع بازنشستگان مخابرات در شهرهای تهران، کرمانشاه، رشت، اردبیل، سنندج، تبریز، سقز، سنندج، اهواز، ارومیه، زاهدان، بروجرد، خرم آباد، زنجان، شیراز، بندرعباس، کرمان، مریوان، بیجار و اراک.
سه شنبه ۱۰ بهمن: شماری از بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی با در دست داشتن پلاکاردها و سر دادن شعارهایی اعتراضی مقابل ساختمان های صندوق بازنشستگی کشوری و استانداری در شهرهای کرمانشاه، اهواز و یزد تجمع کردند.
یکشنبه ۱۵ بهمن: شماری از بازنشستگان صنایع فولاد با تجمع مقابل دفاتر صندوق بازنشستگی در شهرهای تهران، اصفهان و قائم شهر خواستار رسیدگی به مطالبات شان شدند.
همزمان گروهی از بازنشستگان تامین اجتماعی مقابل ساختمان کانون بازنشستگی کرمانشاه، اداره تامین اجتماعی اهواز و فرمانداری شوش تجمع کردند.
دوشنبه ۱۶ بهمن: شماری از بازنشستگان مخابرات در شهرهای مختلف دست به تجمع زدند. این تجمعات مقابل ساختمانهای این شرکت در شهرهای خوی، زنجان، سقز، قروه، بیجار، کرمان، تهران، کرمانشاه، رشت، اردبیل، سنندج، تبریز، اهواز، ارومیه، بندرعباس، مریوان و اراک برگزار شد.
سه شنبه ۱۷ بهمن: شماری از بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی با در دست داشتن پلاکاردها و سر دادن شعارهایی اعتراضی مقابل ساختمان های صندوق بازنشستگی کشوری، کانون بازنشستگان آموزش و پرورش و استانداری در شهرهای کرمانشاه، اهواز و یزد تجمع کردند.
دوشنبه ۲۳ بهمن: شماری از بازنشستگان مخابرات در شهرهای مختلف دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، این تجمعها مقابل ساختمانهای این شرکت در مریوان، قروه، قزوین، بروجرد، خرم آباد، ساری، بیجار، همدان، بندرعباس، زنجان، تهران، کرمانشاه، اصفهان، رشت، اردبیل، سنندج، تبریز، اهواز، ارومیه، شیراز و اراک برگزار شد.
همزمان گروهی از بازنشستگان تامین اجتماعی با سر دادن شعارهایی اعتراضی مقابل ساختمان تامین اجتماعی در شهرستان شوش تجمع کردند.
در همین روز جمعی از بازنشستگان صنایع فولاد، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان مقابل دفتر صندوق بازنشستگی فولاد اصفهان، دست به تجمع زدند.
سه شنبه ۲۴ بهمن: شماری از بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی با در دست داشتن پلاکاردها و سر دادن شعارهایی اعتراضی مقابل ساختمانهای صندوق بازنشستگی کشوری و استانداری در شهرهای اهواز، اراک، کرمانشاه و یزد تجمع کردند.
یکشنبه ۲۹ بهمن: گروهی از بازنشستگان تامین اجتماعی با تجمع مقابل سازمان تامین اجتماعی شوش، کانون بازنشستگان تامین اجتماعی کرمانشاه و سازمان تامین اجتماعی خوزستان واقع در اهواز خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.
همزمان جمعی از بازنشستگان صنایع فولاد مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد خوزستان واقع در اهواز تجمع کردند.
دوشنبه ۳۰ بهمن: شماری از بازنشستگان مخابرات در شهرهای مختلف دست به تجمع زدند. این تجمعها مقابل ساختمانهای این شرکت در قروه، بروجرد، ساری، سقز، ارومیه، مریوان، خرم آباد، بندرعباس، تهران، کرمانشاه، رشت، اردبیل، سنندج، تبریز، اهواز و اراک برگزار شد.

حرکتهای اعتراضی کارگزان صنایع نفت و پتروشیمی
یکشنبه یک بهمن: شماری از کارگران ارکان ثالث شرکت نفت و گاز گچساران در اعتراض به وضعیت مزدی خود تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش ایلنا، کارگران خواستار اجرای صحیح و بازنگری در طرح طبقه‌ بندی مشاغل، تخصیص بن کارت و ارتقاء مزایا و دستمزد خود شدند.
به گزارش افکار نفت، همزمان جمعی از کارکنان شرکت نفت فلات قاره ایران شاغل در سکوهای نفتی جزیره خارک و سیری در محل کار خود دست به تجمع زدند. به گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، «حذف کامل سقف‌ حقوق، حذف محدودیت حق‌ سنوات بازنشستگی، عودت کسورات مازاد مالیات، اجرای کامل ماده ۱۰ و پرداخت بک‌پی و عدم دست‌ درازی به صندوق بازنشستگی کارکنان نفت» از جمله مطالبات این کارگران محسوب می شود.
دوشنبه ۲ بهمن: گروهی از کارکنان شرکت مناطق نفت خیز جنوب، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در مقابل ساختمان این شرکت در شهر اهواز، دست به تجمع زدند.
به گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، حذف پیمانهای ۵ ساله و اصلاح جدول های پایه حقوق از جمله مطالبات این کارکنان است.
سه شنبه ۳ بهمن: شماری ازکارکنان ارکان ثالث شرکت ملی حفاری ایران در دکل ۸۰، ۸۱، ۳۷،۳۸، ۴۵ و ۲۱ با تجمع اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.
چهارشنبه ۴ بهمن: گروهی از کارکنان شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل ساختمان مدیریت این شرکت، دست به تجمع زدند.
همزمان جمعی کارکنان قراردادی شرکت نفت مقابل ساختمان وزارت نفت در تهران تجمع کردند و با سردادن شعارهایی اعتراضی، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، اجرای کامل مصوبه قانونی شورای اداری و استخدامی صنعت نفت در دی ماه ۱۴۰۰ ( فوق العاده تخصصی و مخصوص )، اصلاح فرمول محاسبه پاداش بهره وری مشابه کارکنان مدت معین، اصلاح فرمول اضافه کاری بر اساس تبصره یک ماده ۳۶ قانون کار از جمله مطالبات این کارکنان است.
آدینه ۶ بهمن: کارگران اسکله نفتی قشم (شرکت نفت سازه قشم) برای اعتراض به عدم پرداخت 4 ماه حقوق برای پنجمین روز به اعتصاب شان ادامه دادند و ازرفتن برسر کار خودداری کردند و در خوابگاهها ماندند.
Foto 3
همزمان و برای نهمین هفته متوالی کارکنان شاغل در شرکت نفت فلات قاره در منطقه بهرگان به تجمعهای خود در اعتراض به ظلم و بی‌عدالتی ادامه دادند.
به گزارش افکار نفت، اهم مطالبات معترضان به قرار زیر است:
برکناری مسئولان نفوذی و مدیران نالایق/ حذف سقف‌ حقوق/ اصلاح کف ‌حقوق/ حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی/ اجرای کامل ماده۱۰ / پرداخت بک-پی ماده۱۰/ عدم تفکیک مشاغل در مناطق عملیاتی/ عدم دست‌درازی به صندوق بازنشستگی نفت
شنبه ٰ۷ بهمن: کارگران پیمانکاری مجتمعهای گاز پارس جنوبی در پالایشگاههای پنجم، ششم، نهم، دهم و دوازدهم برای چهارمین هفته متوالی تجمع کردند.
یکشنبه ۸ بهمن: شماری از نیروهای ارکان ثالث شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان در محوطه این شرکت تجمع کردند.
همزمان جمعی از کارکنان شرکت نفت فلات قاره ایران شاغل در سکوی نفتی سیری در محل کار خود دست به تجمع زدند.
سه شنبه ۱۰ بهمن: شماری از نیروهای ارکان ثالث شرکت بهره برداری نفت در شرکت ملی حفاری با وجود حضور ماموران انتظامی و کارشکنی عوامل حراست و مدیریت شرکت، مقابل ساختمان مرکزی شرکت و دکلهای ۲۱، ۲۵ و ۳۳ تجمع کردند.
چهارشنبه 11بهمن: همچون چهارشنبه های گذشته، کارگران تجمع کارگران شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری ادامه یافت.
Foto 4
آدینه ۱۳ بهمن‌: گروهی از کارکنان شرکت نفت فلات‌ قاره ایران شاغل در منطقه نفتی لاوان در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات خود در محل کار خود دست به تجمع زدند.
شنبه ۱۴ بهمن: برای هشتمین روز متوالی، شماری از کارگران پتروشیمی هگمتانه همدان، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان مقابل این شرکت دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا تجمع این کارگران در اعتراض به معوقات مزدی پرداخت نشده و وضعیت بد معیشتی آنها صورت گرفته است.
همزمان شماری از کارگران پیمانکاری مجتمع‌ های گاز پارس جنوبی در محل کار خود دست به تجمع زدند. از سوی دیگر، جمعی از کارگران در برخی از این پالایشگاهها دست به اعتصاب زدند.
در همین روز کارگران ارکان ثالث، پشتیبانی، اداری و رانندگان شرکتهای پیمانکاری مجتمع گاز پارس جنوبی دست به تجمع زدند.
یکشنبه ۱۵ بهمن: شماری از نیروهای ارکان ثالث شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در محوطه این شرکت دست به تجمع زدند.
همزمان گروهی از کارکنان شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل ساختمان مدیریت این شرکت، دست به تجمع زدند.
در همین روز کارگران شاغل در پالایشگاههای پنجم، ششم و هشتم مجتمع پارس جنوبی، در اعتراض به مشکلات معیشتی خود، از انجام فعالیتهای روزانه خود امتناع کردند و در محوطه این مجتمع دست به تجمع زدند.
دوشنبه ۱۶ بهمن: گروهی از کارگران پیمانکاری شاغل در پالایشگاه‌ پنجم واقع در فاز ۹ و ۱۰ منطقه پارس جنوبی، در اعتراض به عدم رسیدگی‌ به مطالباتشان، در محل کار خود دست به تجمع زدند.
سه شنبه ۱۷ بهمن: جمعی از کارگران ارکان ثلث و پیمانکاری نفت به تهران آمدند و مقابل وزارتخانه تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش ایلنا، این کارگران قبل از هر چیز خواستار «حذف پیمانکار تامین نیروی انسانی» و برقراری عدالت در زیرمجموعه وزارت نفت شدند.
پنجشنبه 19بهمن: کارگران پالایشگاههای مجتمع گاز پارس جنوبی برای دومین روز متوالی در پالایشگاه دوم دست به تجمع زدند.
شنبه ۲۱ بهمن: تجمع اعتراضی پرسنل ارکان ثالث (شرکتی) شرکت ملی حفاری ایران واقع در استان ایلام بر روی دکل‌ حفاری ۸۵ فتح واقع در منطقه مرزی فکه.
سه شنبه ۲۴ بهمن: شماری از کارگران شرکت پتروشیمی فارابی در بندر ماهشهر، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، در محل کار خود دست به تجمع زدند.
پنجشنبه 26 بهمن: اعتصاب کارگران سایت 5 مارون رامشیر (شرکت پیمانکاری دانش بنیان پترو نیرو صبا) در اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق و حق بیمه دو هفته را پشت سرگذاشت.
شنبه ۲۸ بهمن: جمعی از کارگران ارکان ثالث شرکت ملی حفاری ایران با برگزاری تجمع اعتراضی در محل کار خود خواستار رسیدگی به مطالبات شان شدند.
همزمان شماری از کارگران ارکان ثالث و پیمانکاری وزارت نفت مقابل ساختمان نهاد ریاست جمهوری در تهران دست به تجمع زدند.
یکشنبه ۲۹ بهمن: شماری از نیروهای ارکان ثالث شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران دست به تجمع زدند.
یکشنبه 30 بهمن: برای ششمین روز متوالی، حدود 500 کارگر مخازن نفتی کوه مبارک جاسک (هلدینگ پترو امید آسیا وشرکت های پیمانکاری زیر مجموعه اش لیدوما،رژین صنعت، آذرستان،صدرا ،فرا پترو...) برای اعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق و حق بیمه دست به اعتصاب زدند وبا تجمع از رفتن برسرکارشان خودداری کردند.

اعتصاب، تجمع و راهپیمایی کارگران صنعت فولاد
دوشنبه ۹ بهمن: کارگران کارخانه گروه ملی فولاد ایران در اهواز به دنبال عدم تحقق وعده های مدیریت شرکت در اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان برای هفتمین روز متوالی دست به اعتصاب زده و در محل کار خود تجمع کردند.
به گزارش ایلنا، یکی از کارگران گروه ملی فولاد گفت: بعد از گذشت چند روز اعتراض صنفی برای بازنگری در اجرای طرح طبقه ‌بندی مشاغل، متاسفانه هیج مسئولی در کارخانه حاضر به پاسخگوی به خواسته ‌هایمان نیست. او با بیان اینکه خواستار بازنگری در اجرای طرح طبقه ‌بندی مشاغل و نزدیک کردن حقوق کارگران این کارخانه به دیگر شرکتهای فولادی کشور هستیم، گفت: چندین سال است ما کارگران گروه ملی فولاد، درخواست رفع تبعیض و بهبود وضعیت شغلی و مزایای دریافتی داریم اما تغییری در شرایط ما ایجاد نمی ‌شود.
کانال تلگرام صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد چندین گزارش تصویری از راهپیمایی و دادن شعار کارگران منتشر کرده است.
Foto 5
سه شنبه ۱۰ بهمن: کارگران شرکت پیمانکاری شفق شاغل در گروه ملی فولاد ایران در اعتراض به تبدیل وضعیت کارگران به قراردادی و مطالبت شان دست به اعتصاب و تجمع در محل کار خود زدند. به گزارش صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد، کارگران معترض با برخورد تیم حراست با پشتوانه نهادهای امنیتی مواجه شدند.
دوشنبه ۲۳ بهمن: گروهی از کارگران کارخانه فولاد خزر گیلان، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان مقابل ساختمان استانداری در رشت، تجمع کردند. به گزارش ایلنا، تجمع این کارگران در اعتراض به تعطیلی کارخانه فولاد خزر به دلیل آنچه کارفرما بحران مالی دانسته صورت گرفته است.
موضوع تعیین تکلیف مالکیت این کارخانه به دلیل اختلافهای موجود بین سهام داران مشخص نشده و حدود ۴۰۰ کارگر شاغل در‌ این کارخانه نگران از دست دادن شغل خود هستند.
چهارشنبه ۲۵ بهمن: کارگران گروه ملی صنعتی فولاد، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، برای سومین روز متوالی مقابل ساختمان امور اجتماعی و سرمایه انسانی این شرکت در اهواز، دست به تجمع زدند.
بر اساس گزارش صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد، تولید در تمامی بخشها این کارخانه متوقف، حرارت کوره ها پایین و در حالت مشعل نگه داشته شد و فعالیت تخلیه و بارگیری نیز متوقف گردید.
Foto 6
شنبه ۲۸ بهمن: گروهی از کارگران کارخانه ذوب آهن فولاد خزر گیلان در اعتراض به تعطیلی این کارخانه باردیگر مقابل ساختمان این شرکت واقع در رشت تجمع برگزار کردند.

حرکتهای اعتراضی در دفاع از محیط زیست
سه شنبه ۳ بهمن: چهارمین تجمع اعتراضی مردم اراک در اعتراض به آلودگی هوا و مازوت سوزی نیروگاه شازند. مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان مرکزی گفت: اجرای فرایند فیلتراسیون در نیروگاه حرارتی شازند عملاً منتفی است. بر اساس ماده ۱۴ قانون هوای پاک نیروگاه حرارتی شازند باید از مکان فعلی خود جابجا شود. foto 7
نیروگاه شازند اراک از سوخت مازوت استفاده می ‌کند و یکی از نیروگاههایی است که مازوت ‌سوزی در آن به طور رسمی اعلام شده است. میزان آلودگی هوا در اراک در حالی بالا است که مسئولان می ‌گویند میزان مازوتی که در نیروگاه شازند سوخته می‌ شود کاهش یافته است. به گزارش ایرنا، ۲۵ آذر ۱۴۰۲، یوسف یوسفی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: اکنون در هر شبانه ‌روز چهار میلیون لیتر مازوت در این واحد مصرف می ‌شود که نسبت به سال‌ گذشته کاهش چشمگیری داشته است.
سه شنبه ۱۰ بهمن: گروهی از شهروندان ساکن اراک، برای پنجمین بار دست به تجمع و راهپیمایی در خیابانهای این شهر زدند.
سه شنبه ۱۷ بهمن: شماری از شهروندان اراک بار دیگر در اعتراض به آلودگی هوای این شهر بر اثر مازوت ‌سوزی راهپیمایی کردند. این ششمین بار است که در هفته ‌های اخیر شهروندان اراک در اعتراض به آلودگی هوای این شهر راهپیمایی برگزار می ‌کنند.
‌نیروهای حکومتی سعی داشتند «به بهانه دهه فجر» پخش موزیک و برپایی چادر مانع معترضان شوند ولی شرکت ‌کنندگان در این راهپیمایی با تکان دادن کاغذها و پلاکاردها به اعتراضات خود ادامه دادند. آنها پلاکاردهایی از جمله «نفسم گرفت از این شهر» در دست داشتند.
چهارشنبه ۱۸ بهمن: جمعی از اهالی خوزستان برای بار دوم در اعتراض به مالچ‌ پاشی مقابل ساختمان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تجمع کردند. به گزارش عصر ایران،
یکی از خواسته ‌های این شهروندان این است که طرح مالچ ‌پاشی در منطقه غرب کرخه متوقف شود و پس از آن فعالیتهای کورکاری نیز در این منطقه متوقف گردد، زیرا این اقدامات باعث تخریب اکوسیستم طبیعی منطقه می ‌شود.
اجرای این طرح موجب کاهش جمعیت حیوانات بومی در این منطقه می ‌شود و همچنین احتمال مرگ آنها به دلیل دمای بالا در زمان انجام مالچ ‌پاشی نیز افزایش می‌یابد.
در مناطق اطراف ماسه ‌زارهای کرخه زمین کشاورزی و یا روستایی وجود ندارد که با مالچ پاشی نیاز به تثبیت آن باشد.
چند هفته گذشته نیز تعدادی از فعالان محیط زیست استان با حضور در کارگاه مالچ پاشی استان اعتراض خود را اعلام کردند اما اداره کل منابع طبیعی خوزستان این اقدام را مثبت و به نفع محیط زیست دانست.
چهارشنبه 25 بهمن: جمعی از هالی روستاهای بهرام آباد و متاع جیرفت دراستان کرمان برای اعتراض به آغاز به کار معدن مس قلعه ریگ در منطقه دست به تجمع زدند.
به گزارش حال وش، این اعتراض به دلیل تخریب محیط زیست و مصادره زمینهای مردم بلوچ در این منطقه شکل گرفته است. اهالی این منطقه می گویند که مسئولان در حال تخریب محیط زیست، بی توجه به دام و زمینهای کشاورزی و مسکونی متعلق به مردم، مصادره زمینها برای پیشبرد اهداف استخراجی معدن و عدم به کارگیری جوانان بومی و عدم مشخص کردن درآمد معدن برای شهروندان این منطقه هستند.

حرکتهای اعتراضی پرستاران
Foto 8
سه شنبه ۱۰ بهمن: شماری از پرستاران و کارکنان بخش درمانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان مقابل دانشگاه علوم پزشکی در ساری، تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش شورای بازنشستگان ایران، این تجمع در اعتراض به «پرداخت نشدن عادلانه تعرفه و اضافه کار» صورت گرفته است.
شنبه ۱۴ بهمن: شماری از پرستاران لرستان دست به تجمع زدند. این تجمع مقابل ساختمان استانداری لرستان واقع در خرم آباد برگزار شد.
Foto 9
سه شنبه ۱۷ بهمن: شماری از پرسنل بیمارستانهای شهرستانهای شادگان، آبادان و خرمشهر که در آستانه تبدیل وضعیت اخراج شده ‌اند، با برپایی تجمع مقابل دانشگاه علوم پزشکی آبادان خواهان رسیدگی مسئولان به مطالبات خود شده‌ اند.
چهارشنبه 25 بهمن: پرستاران کشور در ادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به سطح نازل حقوق، عدم پرداخت به موقع مطالبات، کمبود نیرو و شرایط سخت کاری دست به تجمع همزمان مقابل استانداریهای البرز، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، فارس و یزد زدند.
شنبه ۲۸ بهمن: شماری از پرستاران در محوطه بیمارستان بهشتی قم و مقابل ساختمانهای استانداری در یزد، بوشهر، شیراز، کرج و اهواز تجمع کردند. به گزارش کانال خبری پرستاران ایران، پرستاران خواسته‌ های خود را اصلاح قانون تعرفه‌ گذاری، حذف اضافه‌ کار اجباری و افزایش دریافتی پرستاران بر مبنای عدالت اعلام کرده و گفتند: آنچه به عنوان تعرفه‌ گذاری اجرا شده، هیچ شباهتی به عدالت ندارد؛ ضمن اینکه اضافه کار اجباری پرستاران ساعتی ۱۲ تا ۱۶ هزار تومان است.

حرکتهای اعتراضی افراد دارای معلولیت
منبع: کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت
یکشنبه یک بهمن: شماری از افراد دارای معلولیت مقابل ساختمان سازمان برنامه و بودجه در تهران تجمع کردند. این تجمع در پی عدم حصول نتیجه از تجمعات قبلی (تضمین اجرای ماده ۲۷ پس از ۶ سال و از ابتدای سال ۱۴۰۳) افراد دارای معلولیت با استناد به اصل ۲۷ قانون اساسی و پایبندی به قوانین و مقررات کشور، صورت گرفت.
Foto 10
معترضان شعارهایی از جمله «معیشت شایسته حق مسلم ماست»، «وعده وعید کافیه سفره ما خالیه»، «رئیسی دروغگو حاصل وعده هات کو» و.....سردادند.
دوشنبه ۲ بهمن: شماری از افراد دارای معلولیت در دیواندره، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل ساختمان فرمانداری این شهر، دست به تجمع زدند.
دوشنبه ۹ بهمن: جمعی بیماران فیبروز سیستیک (cf)، در اعتراض به کمبود داروهای مورد نیازشان مقابل ساختمان وزارت بهداشت، دست به تجمع زدند.
حیدر محمدی، رئیس سازمان غذا و دارو در این خصوص گفت: بیماران “سی‌ اف” داروهای مختلفی استفاده می‌ کنند که یکی از مهم ترین داروهایی که با کمبود مواجه شده شده پانکراتین است.
یکشنبه ۱۵ بهمن: شماری از افراد دارای معلولیت ساکن شهرهای سنندج، ساری، اردبیل، بجنورد، کرج و تهران در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات خود در پارک پاستور تهران تجمع کردند. نیروهای انتظامی حاضر در محل، جلوی تجمع شهروندان در برابر نهاد ریاست جمهوری را گرفته و آنها را به صورت اجباری به این پارک هدایت کرده‌ اند.
یکشنبه ۲۹ بهمن: در نخستین روز نمایشگاه رسانه‌ های ایران، گروهی از معلولان با حضور در نمایشگاه و با در دست داشتن نوشته‌ هایی اعتراضی خواستار اجرای ماده بیست و هفتم قانون اساسی توسط دولت شدند. آنها با حضور در غرفه‌ برخی از رسانه‌ ها تلاش کردند تا صدای خود را در رسانه ‌های کشور انعکاس دهند.

حرکتهای اعتراضی مالباختگان و غارت شدگان
سه شنبه ۳ بهمن: گروهی از مالباختگان شرکتهای خودرویی «ارنس و ارسس» در کرج تجمع کردند. این شرکت چندماه پیش شروع به ثبت نام ماشین برای خریداران کرد. به گزارش هرانا، موعد تحویل ماشین به خریداران اطلاع دادند که نمی توانند خودرو تحویل دهند. سپس با خریداران صلح نامه امضا کردند و طبق صلح نامه، باید به جای ماشین، پول آن را بازمی گرداندند. سرانجام شرکت به خریداران چک تحویل داد که پاس نشدند. این امر موجب شد تا اواخر خرداد، مالباختگان از شرکت مذکور شکایت کنند.
شنبه ۷ بهمن: تجمع اعتراضی مالباختگان در برابر کوروش کمپانی برای اعتراض به این‌‌که بعد از ماهها نه موبایل تحویل می ‌دهند و نه پول را پس می‌دهند.
دوشنبه ۹ بهمن: مالباختگان شرکت «آمیتیس»، با تجمع مقابل دفتر رئیس قوه قضائیه در تهران خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. مدیر شرکت آمیتیس چهار سال پیش با وعده «سوددهی روزی یک درصد» از طریق «معاملات رمزارز» به اتهام «کلاهبرداری و دریافت سرمایه‌ های مردمی به مبلغ ۳ هزار میلیارد تومان» بازداشت شده و پرونده قضایی برای او ایجاد شده بود. این پرونده بیش از ۱۱ هزار مالباخته و ۲هزار شاکی دارد.
آدینه ۱۳بهمن: جمعی از سرمایه گذاران یکی از شرکتهای پیش فروش خودرو در تاکستان، در مقابل درب منزل یکی از عوامل شرکت الماس خودرو تجمع برگزار کردند. به گزارش ایمنا، فرماندار تاکستان در این خصوص گفت: در دقایق پایانی این تجمع یکی از عوامل و منسوبان این شرکت با اسلحه شکاری به سمت تجمع‌ کننده‌ ها تیراندازی کرد که در پی این واقعه ۱۶ شهروند زخمی و یک نفر از تجمع‌ کنندگان هم در دم کشته شد.
پنجشنبه 19 بهمن: تجمع اعتراضی مالباختگان پروژه واگذاری زمین پارسه الهیه نسبت به بلاتکلیفی 6 ساله مقابل فرمانداری اسلامشهر،خبرداد. چندسال پیش زمینی توسط یک هیات امنا خریداری و به امید واگذاری زمین به خریداران فیش این طرح، روی آن نام پارسه گذاشته شد. این زمین در کنار کمربندی شمالی اسلامشهر و در انتهای شهرک الهیه قرار دارد.
چهارشنبه ۲۵ بهمن: جمعی از مالباختگان بهمن موتور، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان مقابل ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت در تهران، دست به تجمع زدند. بر اساس گزارش مدارا، حواله‌ داران خودرو شرکت بهمن موتور که قرار بود خودروهای خود را در زمستان ۱۴۰۲ تحویل گیرند، با گذشت دو ماه از این فصل، همچنان منتظر تحویل خودروهای خود هستند. گزارشها حاکی از آن است که شرکت بهمن موتور تنها تعداد محدودی از حواله‌ داران را برای تکمیل وجه فراخوانده و قیمتها را نیز با افزایش ۲۰۰ میلیون تومانی مواجه کرده است.
پنچشنبه 26 بهمن: مالباختگان خودرویی شرکت ریحان تاک قزوین درادامه اعتراضهای دامنه دارشان، برای سومین بار، دست به تجمع مقابل استانداری و بیدادگستری قزوین (دروازه رشت) زدند. به گزارش کانال تلگرام سرمایه گذاران ریحان تاک، معترضان در سطح شهر با شعارهای «داد بزن دادبزن حق تو فریاد بزن»، «غفاری وجدان نداره قوه عدالت نداره»، «غفاری دزدی کرده دولت دولت حمایت کرده»، «عزا عزاست امروز روز عزاست امروز سرمایه های ملت پیش شماست امروز»، «مسئول بی لیاقت استعفا استعفا»، «ما دیگه رای نمی دیم عدالتی ندیدیم»، «مادیگه رای نمی دیم ازبس دروغ شنیدیم» و... راهپیمایی کردند. معترضان دربرابر صف آرایی نیروهای سرکوبگر شعارهای «توپ تانک اسلحه جواب ما نمیشه»، «می جنگیم می میریم حق مونو می گیریم» سر دادند.
شرکت ریحان تاک، مبالغ هنگفتی را از هزاران متقاضی خودرو دریافت کرده و تاکنون علاوه بر عدم تحویل خودروها، شکایات و اعتراضات مالباختگان را نیز، بی ‌پاسخ گذاشته است.
همزمان جمعی ازمالباختگان تلفنی شرکت کوروش پردازان آیسا برای اعتراض به متواری شدن مالک و تعطیلی دفتر شرکت و عدم پاسخگویی مسئولان دست به تجمع مقابل دفتر مرکزی شرکت زدند.
شنبه ۲۸ بهمن: جمعی از مالباختگان کوروش کمپانی در اعتراض به تعطیلی این شرکت و متواری شدن مالک آن، با برگزاری تجمع در تهران خواستار ثبت شکایت از شرکت مذکور شدند. به گزارش همشهری آنلاین، کوروش کمپانی در حوزه فروش موبایل فعالیت داشت و پیش از تعطیلی مدعی شده بود که گوشی موبایل آیفون را از طریق حذف واسطه‌ ها به قیمت بیست میلیون تومان به دست مصرف کننده می رساند.
به گزارش مدارا، در این روز شماری از مالباختگان شرکت برهان سهند در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان مقابل ساختمان دادگستری نقده دست به تجمع زدند.
همزمان مالباختگان صندوق قرض ‌الحسنه المهدی در زنبیه اصفهان در برابر این نهاد غارتگر تجمع کرده‌ و خواستار بازگرداندن سپرده‌‌ های شان شدند. به گزارش بی بی سی، یکی از تجمع کنندگان گفت: برای اولین بار است که به اعتراضات مردم واکنش نشان داده شده و ماموران ۱۱۰ آمده ‌اند تا مالباختگان را متفرق کنند. در روزهای گذشته تصاویری از تجمع مالباختگان مقابل این صندوق منتشر شده بود.
در همین روز و برای باردیگر، متقاضیان خودروی تارا دستی که سال گذشته در سامانه یک پارچه خودرو ثبت نام کرده بودند برای اعتراض به عدم ارسال فراخوان خودروی ثبت نامی آنها توسط ایران خودرو دست به تجمع مقابل وزارت صنعت درتهران زدند.
قابل یاد آوری است که سازمان تعزیرات حکومتی چندی پیش اعلام کرده بود جلوی سرپیچی و خلف وعده ایران خودرو را در این رابطه (یعنی تغییر اجباری مدل و کلاس خودرو) را خواهد گرفت اما با گذشت چندین هفته هنوز نتیجه پیگیری این سازمان مشخص نشده است.
دوشنبه ۳۰ بهمن: شماری از مالباختگان شرکت آمیتیس، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان مقابل ساختمان بیدادگاه قدوسی تهران، دست به تجمع زدند. تجمع این مالباختگان در اعتراض به بلاتکلیفی و عدم رسیدگی به پرونده این شرکت در طی چهار سال گذشته صورت گرفته است.

برخی دیگر از حرکتهای اعتراضی

یکشنبه یک بهمن
*گروهی از کارکنان اداره کل راه و شهرسازی ایلام، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل ساختمان این شرکت، دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، تجمع این شهروندان در اعتراض به پایین بودن حقوق و وضعیت نامناسب معیشتی آنها صورت گرفته است.
*کارگران تعمیرات واگن‌ شرکت نوین صنعت تحت راه‌آهن تهران، تجمع اعتراضی برگزار کردند. با وجود این که پایه حقوق ماهیانه کارگران یازده میلیون تومان تعیین شده، اما مجموع دستمزد آنها در نهایت حدود ده میلیون تومان است.
*کارگران پست فشارقوی شرکت برق منطقه ای غرب (استانهای ایلام، کردستان و کرمانشاه) برای اعتراض به عدم تبدیل وضعیت وکار یکسان و حقوق نامساوی دست به تجمع زدند.

دوشنبه ۲ بهمن
*شماری از کارگران صنایع غذایی شیرین عسل تبریز، در دومین روز متوالی در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان در محل کار خود دست به تجمع زدند. بر اساس گزارش ایلنا، تجمع این کارگران در اعتراض به شرایط سخت کاری، دستمزدهای پایین، طولانی بودن ساعات کاری و عدم وجود نماینده کارگری در این شرکت صورت گرفته است.
*کشاورزان اصفهان تجمع اعتراضی برگزار کردند. یکی از کشاورزان ‌گفت: ما اگر یادمان نباشه آیندگان می دانند که ۲۴سالهِ مبارزه می کنیم و همیشه وعده و عید می دهند و تهمت می زنند و مردم را کور می کنند و زندان می کنند.

چهارشنبه ۴ بهمن
*جمعی از کارگران کارخانه کک‌ سازی طبس، در محوطه محل کار خود دست به تجمع زده و خواستار رسیدگی به مطالبات شان شدند. به گزارش ایلنا، در این گزارش آمده است، علت اصلی اعتراض کارگران، عدم دریافت دستمزد کافی و نیز عدم اجرای کامل طرح طبقه ‌بندی مشاغل است. به گفته کارگران، با وجود افزایش تولید در این کارخانه در سال جاری، مزایای مربوط به حق افزایش تولید و پاداشتها کاهش یافته یا در برخی موارد کاملاً قطع شده است.

پنجشنبه ۵ بهمن
*جمعی از اهالی میمند فارس در اعتراض به حل نشدن ادعای وقفی بودن این شهر، تجمع کردند. تصاویری که از این تجمع منتشر شده نشان می‌دهد آنها جمله «میمند وقف نیست» را روی پلاکاردهایی نوشته و حمل می‌ کردند. گفته می ‌شود که «بانو تاشی خاتون»، ملکه ‌ای از خاندان اینجو مغول این شهر را وقف شاهچراغ کرده است. ایرنا به نقل از مجتبی سعادت، معاون موقوفات و نذورات آستان شاهچراغ اعلام کرد: «عرصه میمند وقف است و اعیان متعلق به مردم» است. شهر میمند از توابع شهرستان فیروزآباد است و به خاطر تولید گلاب شهرت دارد.

شنبه ۷ بهمن
*کسبه و بازاریان شهر جوانرود در استان کرمانشاه نسبت به وضعیت معیشتی خود، تجمع اعتراضی برگزار کردند. مردم جوانرود به تیراندازی نظامیان حکومتی به سمت کاسبکاران و معضلات بازارچه مرزی اعتراض کردند.
*سهامداران شرکت شیشه‌ های ایمنی ایران و شرکتهای تابع این شرکت از جمله شرکتهای شیشه گیلان، شیشه سپهر و شیشه شمال، مقابل دفتر شرکت شیشه‌ های ایمنی ایران، واقع در خیابان جردن در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش رویداد ۲۴، این سهامداران نسبت به توزیع ناعادلانه‌ سود سهام، ابهام‌ و تقلب در گزارشهای سالانه این شرکت اعتراض کرده‌ اند.
سهامدار‌های شرکت شیشه‌ های ایمنی ایران حدود ۷۰۰ نفر هستند. اعتراض سهام داران این شرکت از سال ۱۳۷۵ مطرح شده، اما تاکنون هیچ پاسخ روشنی دریافت نکرده‌ اند.

یکشنبه ۸ بهمن
*گروهی از کارگران پروژه آب شیرین منطقه مکران از انجام فعالیتهای روزانه خود امتناع کرده و دست به اعتصاب زدند. به گزارش حال وش، از مهر ماه تاکنون، نیروهای شرکت مکران حقوق خود را دریافت نکرده‌ اند و کارفرما، با وجود اعتراضها و مُشکلهای زندگی کارگران، هیچ اقدامی انجام نداده است. پس از تماس با اداره کار، پاسخ به این شکایت این بوده که مسئولیت درخواست کارگران به عهده آنان نیست و شرکت مکران باید خود اقدامات لازم را انجام دهد.
*شماری از کارگران پروژه راهسازی جاده طرود به شاهرود در اعتراض به تعویق در پرداخت مطالبات مزدی خود مقابل ساختمان فرمانداری شاهرود تجمع کردند. به گزارش ایلنا، یکی از این کارگران اعلام کرد که پروژه بهسازی جاده از طرود به شاهرود به دلیل نا ایمن بودن و وقوع حوادث ناگوار، با درخواست مردم شهرستان در حال اجرا است. او افزوده است که این پروژه چند ماهی است آغاز شده، اما پیمانکاران در پرداخت مطالبات کارگران اقدام نمی ‌کنند.
*شماری از کارگران خطوط ابنیه فنی راه آهن ناحیه شمال یک، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل ساختمان مرکزی راه آهن در عباس آباد تهران، دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، این کارگران در این خصوص گفتند: کارفرمای جدید در حالی اصرار به عقد قرارداد با کارگران دارد که برخی مفاد قرارداد تنظیم شده به ضرر کارگران است و باید اصلاح شود.

دوشنبه 9 بهمن
*برای چندمین روز متوالی، کارگران شهرداری لالی در اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق به اعتصاب خود ادامه دادند و از جمع آوری زباله از سطح شهر خودداری کردند و مقابل شهرداری این شهر دراستان خوزستان تجمع کردند.
*باوجود این که یگان ویژه در صدد ممانعت از تجمع کشاورزان بود، کشاورزان و مردم اصفهان موفق به برگزاری تجمع شدند.

سه شنبه 10 بهمن
*جمعی از کسبه بازار خیابان طالقانی جیرفت برای اعتراض به برگزاری نمایشگاه عرصه کالا کرکره های مغازه های شان را بالا نکشیدند و مقابل فرمانداری این شهرستان دراستان کرمان تجمع کردند.

چهارشنبه 11 بهمن
برای سومین روز متوالی، کارگران کارخانه ایران تایر در اعتراض به عدم افزایش حقوق ازجمله اجرای سَر و دُم بریده طرح طبقه بندی مشاغل دراین واحد صنعتی واقع درتهران، کیلومتر 4 جاده مخصوص کرج به اعتصاب شان ادامه دادند.
*پرسنل شرکت تولید بستنی «اطمینان آذر گل» (معروف به پشمک حاج عبدالله) در اعتراض به معضلات معیشتی و سطح پایین حقوق و مزایا برای سومین روز متوالی دست به اعتصاب زدند. بر اساس گزارش ایلنا، این کارکنان شاغل در شهرک سلیمی تبریز خواستار رسیدگی مسئولان به مطالبات صنفی و معیشتی خود و افزایش حقوق و مزایای دریافتی شدند.
*جمعی از کارکنان سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران برای اعتراض به عدم تبدیل وضعیت مقابل ساختمان شورای اسلامی شهرتجمع کردند. به گزارش شفقنا، یکی از تجمع کنندگان گفت: چند سال است که به صورت پیمانکاری با شرکت هادیان کار می کنیم. در این چند سال بسیار تلاش کردیم که قرارداد ما را درست کنند اما این کار انجام نشد.

پنجشنبه 12 بهمن
*به گزارش رسانک، شماری از کشاورزان شهرستان دلگان مقابل ساختمان جهاد کشاورزی این شهرستان تجمع کردند. تجمع این کشاورزان در اعتراض به عدم توزیع کود سفید توسط جهاد کشاورزی صورت گرفته است.

شنبه ۱۴ بهمن
*شماری از خانواده های جانباختگان هوایپمای اوکراینی مقابل دفتر سازمان ملل در تهران تجمع برگزار کردند. در جریان این تجمع که با درخواست «لغو سفر نادا النشیف، معاون کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل به ایران صورت گرفت»، زنانی با لباس شخصی حضور داشتند که ضمن ممانعت از فیلم برداری خانواده های معترض از این تجمع، مدعی شدند «مسئولیت کنترل تجمعات را دارند.» صفحه اینستاگرام انجمن خانواده ‌های جانباختگان پرواز پی‌اس‌۷۵۲ با انتشار تصاویری از این تجمع خبر داد نیروی انتظامی و پلیس با موتور و ماشین به تعداد زیاد در محل حضور داشتند و با تهدید، جمع خانواده ‌‌ها را متفرق کردند.
*جمعی از کارگران شهرداری نوش آباد مقابل ساختمان این شهرداری تجمع کردند. به گزارش ایلنا، این تجمع در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی کارگران صورت گرفت. در این گزارش آمده است: مشکل معوقات مزدی این کارگران همچنان ادامه دارد. دریافت با تاخیر حقوق نه تنها معیشت آنها را با مشکل مواجه کرده که دریافت خدمات بیمه تکمیلی را نیز برای کارگران سخت کرده است.
*جمعی از اهالی سیستان به مناسبت روز جهانی تالاب، در تالاب هامون، برای اعتراض به خشک شدن کامل تالاب هامون و چاه نیمه ها دست به تجمع در تالاب خشکیده هامون زدند.
*گروهی از کارگران کارخانه سبلان خودرو مقابل استانداری اردبیل تجمع کردند. به گزارش هرانا، عدم پرداخت حقوق بیش از چهار ماه و بیمه تامین اجتماعی این کارگران از دلایل تجمع آنها است.

یکشنبه ۱۵ بهمن
*متقاضيان مسکن کوی سلیمانی اراک مقابل استانداری این شهر تجمع برگزار شد. تصاویر منتشر شده از این تجمع نشان می ‌دهد که معترضان شعار می ‌دادند: «مسئول بی‌کفایت، استعفا، استعفا».

دوشنبه ۱۶ بهمن
*کارگران روزمزد سد و نیروگاه دِز، از جمله رانندگان، در ادامه اعتراض شان به عدم تبدیل وضعیت و استخدامهای سفارشی برای پنجمین روز متوالی دست به تجمع خانوادگی مقابل فرمانداری اندیمشک زدند. تجمع کنندگان به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، گفتند: 62 نفر نیروی جدید که در آنها افراد غیر بومی نیز وجود دارد در استخدامی جدید قبول شده و با ورودشان به سد با آنها قرارداد بسته اند در حالی که آنها سالهای زیادی است که در سد دز اندیمشک به صورت روز مزد کار انجام می ‌دهند، اما هنوز وضعیت استخدامی شان مشخص نیست و قرارداد کاری ندارند.
*کارگران نیروگاه سهند بناب در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و هشت‌ ماه حقوق معوقه خود دست از کار کشیده و اعتصاب کردند. کارگران تهدید شدند که در صورت ادامه اعتصاب اخراج خواهند شد.

سه شنبه ۱۷ بهمن
*جمعی از آهن فروشان در تهران دست به تجمع زدند. به گزارش دیده بان ایران، این شهروندان در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان و عملکرد شهرداری منطقه ۲۰ تهران مقابل ساختمان شورای فرمایشی شهر، با در دست داشتن پلاکارد دست به تجمع زدند.

دوشنبه ۲۳ بهمن
*شماری از کارکنان شرکت داروسازی قاضی در اعتراض به مشکلات معیشتی و سطح پایین حقوقها، از انجام فعالیتهای روزانه خود خودداری کرده و در محوطه این شرکت دست به اعتصاب زدند. به گزارش گوناز تی وی، شرکت داروسازی قاضی تبریز، از جمله سه شرکت اصلی تولید کننده سرمهای دارویی در کشور ایران به شمار می رود که در سال ۱۳۶۳ تاسیس شده و به عنوان بزرگ ترین تولید کننده محصولات تزریقی شناخته می شود که از سال ۱۳۷۰ بیش از ۵۰ درصد سرم مورد نیاز کشور را تامین می کند.

سه شنبه ۲۴ بهمن
*جمعی از اپراتورهای پستهای فشار قوی برق سراسر کشور، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان مقابل ساختمان شورای نگهبان در تهران تجمع کردند. به گزارش ایلنا، تجمع این شهروندان در اعتراض به افزایش ۲۰ درصدی حقوق سال بعد آنها صورت گرفته است.
*شماری از کشاورزان اصفهان با راهپیمایی و سر دادن شعارهایی اعتراضی در خیابان منوچهری این شهر، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. کشاورزان شعار می دادند: «به اصفهان نفس بدید، زاینده رود رو پس بدید/ این همه بی عدالتی، هرگز ندیده ملتی»

چهارشنبه ۲۵ بهمن
*نیروهای اداره آب و فاضلاب بهبهان در اعتراض به پرداخت نشدن سه ماه حقوق معوقه و همچنین بی توجهی به مطالبات این نیروها برای سومین روز متوالی اعتصاب کردند. به گزارش تلگرام اعتراض مدنی بازار، این نیروها که از بخشهای مشترکان قسمت قرائت، وصول مطالبات، اتفاقها و عملیات، بخش فاضلاب و برخی نگهبانهای پمپ هم حضور داشتند که تاکنون هیچگونه پاسخی از سوی رئیس این اداره دریافت نکرده اند.
*تجمع جمعی از متقاضیان مسکن ملی پروژه 368 واحدی گلشهر زنجان به مدیریت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای اعتراض به پیشرفت کند پروژه و عدم تحویل آپارتمانها دست به تجمع و برپاکردن چادر در محل پروژه زدند. بر اساس گزارش موج رسا، متقاضیان 368 گلشهر مطالبه‌ای که دارند این است که افرادی که آورده خود را تکمیل کرده‌اند و واحد‌های آنان آماده است تحویل شان شود و بیشتر از این بار مستاجری را به دوش نکشند.
*شماری از متقاضیان پروژه ۶۰۰ واحدی واوان مقابل وزارت راه و شهرسازی در تهران تجمع کردند. به گزارش رکنا، آنها از مسئولان خواستار رسیدگی به وضعیت اسفبار پروژه مذکور و رسیدگی به قصور پیمانکار آریا عمران پارس شدند. به گفته آنها قرار بود این پروژه دو ساله به اتمام برسد اما با کم کاری شرکت پیمانکار، تاکنون حتی چهل درصد از پروژه هم پیش نرفته است.
*متقاضیان پروژه طرح نهضت ملی مسکن واوان اسلامشهر برای اعتراض به بلاتکلیفی مبنی بر قصور شرکت پیمانکاری آریا عمران پارس مقابل وزارت راه و شهرسازی در تهران تجمع کردند.

پنجشنبه 26 بهمن
*کسبه بازار روستای آبکسر ساری برای اعتراض به جاده ناایمن مغازه های شان رابستند و حدود هزار نفر از اهالی این روستا از توابع بخش کلیجان ‌رستاق شهرستان ساری در استان مازندران دست به تجمع و مسدود کردن محور کمربندی ساری به جویبار زدند و مانع تردد خودروها شدند.
*گروهی از کارگران شرکت لیدوم آذرستان رژون صعت از فعالیتهای روزانه خود امتناع کردند و دست به اعتصاب زدند. به گزارش حال وش، به نقل از یکی از کارگران آمده است: بالغ بر پانصد نیروی شرکت به مدت سه ماه است که حقوق دریافت نکرده اند و مسئولان هم باوجود اعتراض و مشکلات زندگی کارگران اقدامی انجام نداده‌ اند.

شنبه ۲۸ بهمن
*شماری از شهروندان در اعتراض به صدور مبالغ زیاد برای قبوض برق مقابل ساختمان مدیریت برق سراوان دست به تجمع زدند. به گزارش حال وش، این شهروندان عنوان کردند؛ اینکه هیچ شغلی در شهرستان جز سوختبری وجود ندارد و این شغل هم با خطرات جانی و مشکلات فراوان رو به رو است بضاعت مردم هم به همین شکل خیلی کم هست و هرگز توانایی پرداخت قبضهای میلیونی برق صادر شده اداره برق را ندارند.
*شماری از صاحبان خودروهای توقیف شده مقابل ساختمان بیدادگستری شهرستان بیرجند دست به تجمع زدند. به گزارش رسانک، مسئولان پارکینگ شهرستان نهبندان با تحویل خودرو‌های ترخیص شده در طرح بخشودگی «۲۲ بهمن» مخالفت کرده بودند.
*کارگران کارخانه کک ‌سازی طبس به محقق نشدن وعده ‌ها برای افزایش حقوق اعتراض کردند. هفته گذشته شماری از کارگران کارخانه کک‌ سازی طبس از زیر مجموعه شرکت توسعه معادن و فلزات دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، برخلاف وعده‌ ای که مدیران کارخانه کک‌ سازی طبس در تاریخ چهارم بهمن ماه برای افزایش حقوق داده بودند، فقط حدود دو میلیون تومان به حساب کارگران واریز شد.

یکشنبه ۲۹ بهمن
*گروهی از کارگران خدماتی شهرداری ایلام با تجمع مقابل ساختمان استانداری این شهر، از مسئولان خواستار رفع مشکلات و پرداخت حقوق خود شدند. به گزارش ایلنا، یکی از کارگران در این زمینه گفت: تقریباً ۴ ماه است که مطالبات مزدی کارگران پرداخت نشده و بدهیهای کارگران شهرداری ایلام روز به روز افزایش می‌یابد. در عین حال، هنوز راه‌ حل مناسبی از سوی مسئولان شهری برای پرداخت مزایای پایان سال مشاهده نمی‌ کنیم.
*جمعی از کارگران شهرداری جیرفت برای اعتراض به بلاتکلیفی 15 ساله برای ساخت و ساز دست به تجمع مقابل ساختمان شهرداری این شهرستان در استان کرمان زدند. شهرداری به بهانه قرار گرفتن زمینها بر روی گسل به آنها اجازه ساخت نداده اما هم اکنون دولت قصد دارد مسکن ملی را روی این زمینها احداث کند.

دوشنبه ۳۰ بهمن
*جمعی از کارکنان شرکت بهره برداری مترو، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان در مقابل ساختمان شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه، دست به تجمع زدند.
به گزارش امتداد، کارکنان معترض شعار می دادند: «کارگر می میرد، ذلت نمی پذیرد/ درستی حیاکن، شرکت و رها کن/ افزایش مالیات موجب اجتماعات»
*کارکنان انتشارات علمی و فرهنگی اعلام کردند در اعتراض به حقوق معوقه و ناکارآمدی مدیر نشر خود دست به اعتراض زدند و همچنین خواستار اخراج قاسم صفایی نژاد مدیریت این‌انتشارات شدند چون معتقدند مدیریت جدید این انتشارات آن را به تعطیلی کشانده است.
بر اساس گزارش مهر، کارکنان انتشارات علمی و فرهنگی اعلام کردند در اعتراض به حقوق معوقه و ناکارآمدی مدیر نشر خود دست به اعتراض زدند و همچنین خواستار اخراج مدیر این ‌انتشارات شدند.


منبع: نبرد خلق شماره ۴۷۴، سه شنبه یک اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰ فوریه ۲۰۲۴
http://www.iran-nabard.com/N474/karegari%20474.htm