وزیر کار رئیسی باردیگر در آخرین روز سال حداقل دستمزد کارگران را یک جانبه اعلام کرد/این حداقل، ۴ تا ۵ برابرکمتر از سبدمعیشت و ۲۸ تا ۳۶برابرکمتر از حقوق نمایندگان مجلس رژیم است

امسال بار دیگر مانند سال گذشته صولت مرتضوی وزیر کار رئیسی جلاد، در آخرین روز سال، به صورت یک جانبه حداقل دستمزد کارگران را «ماهانه ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار و ۷۸۰ تومان» اعلام کرد (خبرگزاری ایرنا ۲۹ اسفند ۱۴۰۲). این اعلام یک جانبه درحالی صورت گرفت که روز قبل از آن «گروه کارگری در جریان مذاکرات به دلیل عدم توافق با طرفین دولت و کارفرمایی جلسه شورای عالی کار را ترک کرده» بود(خبرگزاری ایلنا نیمه شب ۲۸ اسفند).
بنا به نوشته رسانه های حکومتی سبد معیشی «۳۲ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان» برای تهران و «۲۶ میلیون و۵۵۰ هزار تومان» در سطح کشوراست (ستاره صبح ۲۱ اسفند ۱۴۰۲). به این ترتیب با این حداقل دستمزد که ۴ تا ۵ برابر کمتر از سبد معیشتی است، عموم کارگران زیر خط فقر قرار میگیرند و این دستمزد در بهترین حالت زندگی یک هفته آنان را تامین میکند. این در حالیست که حقوق نمایندگان مجلس ارتجاع طبق اسنادی که اخیرا فاش شده است بدون در نظرگرفتن عیدیها و امتیازات مختلف، بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان یعنی ۲۸ تا ۳۶ برابر حداقل دستمزد کارگران است.
طبق اعلام مرکز آمار رژیم «شاخص قیمت مصرف‌کننده در ۱۲ ماه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۴۲ و نیم درصد افزایش داشته» (اعتماد ۲۶ اسفند ۱۴۰۲) و«صدای پای گرانی‌های بیشتر برای سال آینده به گوش می‌رسد» (روزنامه جمهوری ۲۴ اسفند ۱۴۰۲). همزمان معاون عمرانی فرمانداری تهران ازافزایش ۲۶ تا ۴۵ درصدی در کرایه وسایل نقلیه عمومی خبر داد (تسنیم -۲۹ اسفند). موضوعی که تاثیر زنجیره ای بر افزایش بقیه کالاها به جای خواهد گذاشت.
خامنه‌ای در پیام اول فروردین خود مدعی شد «شعار سال ۱۴۰۲ که عبارت بود از مهار تورم و رشد تولید، در هر دو بخش کارهایی انجام گرفت، پیشرفت‌هایی هم اتفاق افتاد». رئیسی جلاد هم مدعی شد «برخی از افراد مدعی بودند تورم 3 رقمی خواهد شد... برعکس تورم در مسیر نزولی قرار گرفته» است!. برای پی‌بردن به ابعاد دروغگویی‌ این دو جنایتکار کافی است به قیمت گوشت بر اساس گزارش مرکز آمار ایران نگاه کرد: «گوشت گوسفندی با رشد قیمتی ۱۴۹.۲ درصدی نسبت به شهریور سال گذشته، گوساله با رشد ۱۲۸.۲ درصدی و کنسرو تن ماهی با رشد ۱۰۸.۲» (آرمان امروز ۱۹ مهر ۱۴۰۲).
این میزان فقر و تورم در حالیست که دزدیهای نجومی آخوندهای حکومتی بیداد میکند. این روزها دزدیهای برخی از سرکردگان درجه 2 رژیم مانند معاون قضاییه و امام جمعه تهران و آقازاده های آنها در جنگ گرگها بر ملا شده است. خامنه‌ای در پیام اول فروردین با دجالیت گفت « مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم جزو خبرهای تلخ بود». اما بزرگترین دردآفرین خود اوست که ثروتهای مؤسسات تحت سلطه اش در ۱۳۹۹ «۱۰۰۰ میلیارد دلار» بوده است (روزنامه حکومتی مستقل ۱۲ خرداد ۱۳۹۹).
همچنانکه در اطلاعیه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ کمیسیون کار آمده است حداقل دستمزد برای فروردین ۱۴۰۳ نباید کمتر از ۳۳ میلیون تومان باشد و در طول سال نیز باید مطابق روند افزایش قیمت کالاهای اساسی، افزایش پیدا کند تا با سبد معیشتی تراز شود. البته تردیدی نیست که رژیم ضدکارگری و ضدبشری آخوندها هیچگاه به زبان خوش به حداقل حقوق کارگران و زحمتکشان تن نمیدهد و این حقوق تنها با سرنگونی این رژیم و استقرار دموکراسی و حاکمیت مردم امکان پذیر است.

شوراي ملي مقاومت-کمیسیون کار
۲ فروردین ۱۴۰۳ (۲۱ مارس ۲۰۲۴)