جنبش رنگین کمان بیشماران (اسفند ۱۴۰۳) - گردآوری و تنظیم: پویا رضوانیاولین ماه سال ۱۴۰۳ خورشیدی، با جشنهای نوروزی که به شدت رنگ و بوی سیاسی علیه جکومت داشت آغاز شد و در روز طبیعت (سیزده بِدر) جلوه با شکوهی از اعتراض مردم به رژیم نشان داده شد. نیروهای کار و زحمت هم در واکُنش به شرایط فلاکتباری که حکومت به مردم تحمیل کرده بارها اعتراض کردند.
با فرارسیدن بهار و بارندگیهای این فصل، ابر بحران آب به طور گسترده خود را نشان داد. مافیای آب که کانون آن در سپاه پاسداران است، زندگی و زراعت کشاورزان را روز به روز به نابودی می کشاند که رسانه های حکومتی گوشه هایی از این فاجعه را پوشش می دهند.
نیروهای کار در ماه فروردین ۱۴۷روز حرکت اعتراضی انجام دادند. گزارش کوتاه این حرکتها را در زیر خواهید خواند. حرکتهای اعتراضی معلمان و دانشجویان جداگانه در همین شماره ماهانه نبرد خلق پوشش داده می شود.
در همین ماه شاهد سه شنبه های اعتراضی زندانیان سیاسی، ادامه گردهمآییهای خانواده های شهیدان و مردم آزادیخواه در مزار شهیدان در روزهای اول سال و جمعه های اعتراضی در زاهدان بودیم.

ابر بحران آب و کُنش اعتراضی کشاورزان
شنبه ۱۱ فروردین: کشاورزان ورزنه در اعتراض به عدم تامین‌ حقابه خود از زاینده رود در ورودی این شهرستان به همراه تراکتورهای شان دست به تجمع زدند. توزيع ناعادلانه‌ آب کشاورزی که باعث افت فشار و قطع آب در شهرستان ورزنه و به طبع آن تحصن امروز کشاورزان گرديده و محصول هزاران کشاورز در آستانه نابودی است. بازگشایی دریچه ‌های زاینده‌ رود از سوم فروردین انجام شد و بنا بر خواسته کشاورزان قرار شد جریان آب در زاینده‌ رود به جای 10 روز، 12 روز باشد. اتفاق ناخوشایند برای کشاورزان این است که حجم آب ورودی به‌ شدت کاسته شده و همین باعث اعتراض کشاورزان شده است.
کشاورزان اصفهان سالهاست که برای دستیابی به حقابه خود از زاینده‌رود برای کشاورزی تلاش می‌ کنند و بارها تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند و در مواردی با آنها برخوردهای خشونت ‌آمیز شده است.
سه شنبه ۱۴ فروردین: جمعی از کشاورزان اصفهان برای دومین روز متوالی، با سر دادن شعارهایی اعتراضی در یکی از خیابانهای این کلانشهر راهپیمایی کرده مقابل ساختمان شرکت آب منطقه ‌ای تجمع کردند.
*کشاورزان و تراکتورداران قلعه گنج در اعتراض به کاهش سهمیه سوخت مقابل ساختمان جهاد کشاورزی این شهرستان در استان کرمان تجمع کردند. به گزارش کمپین فعالین بلوچ، یک کشاورز در این رابطه گفت: در حال برداشت گندم از مزارع هستیم که کاهش سهمیه سوخت باعث شده تا برداشت گندم به کندی انجام شود و متحمل پرداخت هزینه های بیشتر برای خرید سوخت در بازار آزاد هستیم.
شنبه ۱۸ فروردین: تجمع کشاورزان شرق اصفهان همراه با تراکتورهای خود در فلکه خوراسگان برای دومین روز متوالی.
یکشنبه ۱۹ فروردین: شماری از کشاورزان شرق اصفهان، در محوطه سد آبشار اصفهان تجمع اعتراضی برگزار کردند. ویدیویی منتشر شده که تراکتورهای پارک شده را کنار سد زاینده‌رود در اصفهان نشان می‌دهد.
یکشنبه 26 فروردین: جمعی از کشاورزان در اعتراض به قطع احتمالی جریان آب زاینده رود برای دومین روز متوالی در سد آبشار اصفهان دست به تجمع زدند.
دوشنبه ۲۷ فروردین: تجمع شماری از کشاورزان در شهرهای اصفهان و ورزنه

اعتصاب و تجمع کارگران صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
در ماه فروردین کارگران صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در اعتراض به عدم توجه به خواسته های خود دست به اعتصاب و تجمع زدند. به گزارش افکار نفت (اتاق فکر کارکنان رسمی نفت)، خواسته های اصلی کارگران معترض به قرار زیر است:
برکناری نفوذیها و مدیران نالایق/ حذف سقف ‌حقوق/ اصلاح کف ‌حقوق/ حذف محدودیت حق ‌سنوات بازنشستگی/ اجرای کامل ماده۱۰/ پرداخت بک-پی ماده۱۰/ عدم تفکیک مشاغل در مناطق عملیاتی/ استرداد مازاد مالیات کسر شده/ اصلاح روش اخذ مالیات در مناطق عملیاتی/ تعیین‌تکلیف طرح کذایی صندوق مسکن کارکنان.
یکشنبه ۵ فروردین
*کارگران شرکت نفت فلات قاره ایران با برپایی تجمع در جزیره خارک اولین یکشنبه اعتراضی کارگران صنعت نفت را رقم زدند.
سه شنبه 14 فروردین
*کارگران رسمی عملیاتی در شرکت ملی حفاری ایران برای پیگیری دیگر مطالبات شان دست به تجمع زدند. در همین روز کارگران شاغل در نفت مرکزی با سر دادن شعار «ما می توانیم» شبانه دست به تجمع زدند.
یکشنبه 19 فروردین
*شماری از کارگران حفاری ارکان ثالث شرکت ملی حفاری و کارکنان مناطق نفت خیز جنوب اقدام به برگزاری تجمع کردند.
یکشنبه ۲۶ فروردین
*اعتصاب کارگران پروژه ای سایت 1 امیدیه آغاجاری (کارگران پیمانکار احمدانصاری) در اعتراض به عدم پرداخت 3 ماه حقوق.
آدینه ۳۱ فروردین
*کارکنان رسمی عملیاتی شاغل در شرکت نفت فلات ‌قاره در لاوان برای چهارمین بار در این ماه دست به تجمع زده و پیگیر مطالبات شان شدند. کارکنان رسمی صنعت نفت از مهر ماه گذشته اعتراضات خود را سراسری آغاز و هر هفته در شرکتهای مختلف نفتی تجمع می کنند.

حرکتهای اعتراضی پرستاران
دوشنبه ۲۰ فروردین
*جمعی از پرستاران در شهرهای لامرد، یاسوج و شیراز واقع در استان فارس در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، تجمع این پرستاران در اعتراض به تعرفه ‌های پایین و غیرواقعی، اضافه‌ کار اجباری پرستاری و وعده‌های توخالی مسئولان صورت گرفته است.
به گزارش مهر، پرستاران یاسوج با اعتراض به عدم پرداخت معوقات یک ساله خود خواستار اجرای قانون تعرفه با ضریب سه و حذف اضافه کار اجباری شدند.
*شماری از کارمندان بهزیستی استان کردستان، با تجمع در محوطه ساختمان اداره بهزیستی در شهرهای سنندج، مریوان، بانه و دیواندره، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. به گزارش کانال کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت، این کارمندان طی چند روز گذشته و امروز در اعتراض به وضعیت معیشتی، سطح پایین حقوق و مزایای خویش دست به تجمع زده و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.
شنبه ۲۵ فروردین
*شماری از کادر درمان مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان باغملک تجمع برگزار کردند. به گزارش گروه اتحاد بازنشستگان، اعتراضات پرستاران علیه شرایط کار طاقت فرسا و حقوق اسفبار ادامه دارد.
*پرستاران و کادر درمان بیمارستان بقایی ۲ اهواز در اعتراض به عدم تحقق مطالبات شان مقابل این مرکز دست به تجمع زدند.
دوشنبه 27 فروردین
تجمع مراقبان سلامت در برابر دانشگاه علوم پزشکی شیراز. معترضان خواهان برکناری رضائیان زاده، معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شدند.

برخی دیگر از حرکتهای اعتراضی نیروهای کار
چهارشنبه یکم فروردین
*شماری از کارگران ابنیه فنی راه آهن خراسان در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان دست به اعتصاب زدند. به گزارش کانال کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن، اعتصاب این کارگران به دلیل مشکلات معیشتی و عدم پرداخت حقوق و مزایای آنها صورت گرفته است. همچنین مشکلات کارگران راه‌ آهن تنها مربوط به یک استان خاص نیست و کماکان در بسیاری از استانها این روند ادامه دارد.
پنجشنبه ۲ فروردین
*مغازه داران و طلافروشان شهر کلات واقع در شهرستان سرباز دست به اعتصاب زدند. به گزارش رسانک، اعتصاب این شهروندان در اعتراض به سرقتهای انجام شده و بی تفاوتی مسئولان در برقراری امنیت در این شهرستان صورت گرفته است.
چهارشنبه ۸ فروردین
*کارگران ابنیه فنی راه آهن ناحیه لرستان، در اعتراض به عدم دریافت دستمزد برای دومین روز متوالی دست به اعتصاب زدند. به گزارش کانال کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن، کارگران و کارکنان معترض ضمن پوشاندن بخشی از خط راه آهن با سفره خالی سال نو، اعتراض خود را نسبت به عدم پرداخت دستمزدشان نشان دادند.
کارگران و کارکنان خط و ابنیه فنی راه آهن لرستان در شرکت «تراورس» از بزرگترین شرکت های خصوصی در ایران شاغل هستند. این شرکت در مناطق کرج، هرمزگان، زاگراس و خراسان نیز فعالیت دارد.
*جمعی از مالباختگان مجتمع تجاری تفریحی گلباران دزفول، مقابل این مجتمع دست به تجمع زدند. به گزارش ایرنا، این شهروندان خواستار تسریع در بازگشت سرمایه خود شدند. یکی از مالباختگان ضمن بیان اینکه چندین ماه است که سود سرمایه وی پرداخت نشده، اعلام کرد: این مجتمع تجاری با تبلیغات وسیع در سطح شهرستان دزفول توانست سرمایه کلانی را از مردم دزفول و دیگر شهرها دریافت کند. اما مدیر مجتمع بارها وعده‌ هایی مبنی بر پرداخت سرمایه داده ولی پرداختیها شامل حال بنده نشده است و با گذشت زمان و تورم ارزش پولم در حال کم شدن است.
*شماری از کامیونداران سراوان در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند. به گزارش کمپین فعالین بلوچ، جایگاه سوخت خسروی واگذار به طرح کدینگ شده که کامیونداران با مراجعه به جایگاه از سامانه هشدار کدینگ دریافت کرده اند. کارتهای ما کدینگ نبوده اما به دلیل کدینگ شدن جایگاه قادر به سوخت گیری نیستیم.
*زنجیره انسانی در اعتراض به تخریب عمدی سنگ نگاره های دره دیزدر (دره تمدنها)، همچنان ادامه دارد. با وجود مطالبه گری قانونی و تجمع اعتراضی مردم و سَمَنها، و ارسال نامه توسط وزیر میراث به وزیر صمت مبنی بر غیر قانونی بودن فعالیت معدنکاری در حریم ابنیه تاریخی و درخواست پلمپ معدن مذکور و لغو مجوز آن، معدنکار در سال ۱۴۰۳ نیز در سکوت مراجع قضایی و بی تفاوتی توهین آمیز مدیران صمت به این تخلف محرز و آشکار، همچنان به تخریب این منطقه تاریخی مشغول است.
شنبه ۱۱ فروردین
مالباختگان مجتمع تجاری تفریحی گلباران دزفول باردیگر مقابل ساختمان این مجتمع تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش ایرنا، معترضان خواستار پیگیری مسئولان برای تسریع در بازگشت سرمایه خود شدند. آنها در بنری خطاب به بیدادستان عمومی دزفول خواستار حمایت وی از مالباختگان در شرایط دشوار اقتصادی شدند و بر لزوم ضبط اموال مالکان گلباران تاکید داشتند.
آدینه ۱۰ فروردین
*جمعی از کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی ایران واقع در نزدیکی شهر بافق در یکی از مساجد این منطقه مسجد تجمع کردند.
یکشنبه ۱۲ فروردین
*رانندگان کمپرسی در زابل، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان دست به تجمع زدند. به گزارش کمپین فعالین بلوچ، حدود سه ماه است سهمیه سوخت کمپرسی داران از سه هزار لیتر به ۳۰۰ لیتر دوره ای پانزده روزه کاهش پیدا کرده است.
دوشنبه ۱۳ فروردین
*شهروندان ساکن تهران در اعتراض به قطع درختان پارک قیطریه برای ساختن مسجد در این پارک دست به تجمع زدند.
سه شنبه ۱۴ فروردین
*جمعی از کارگران پیمانکاری خدمات شهری و فضای سبز شهرداری منطقه کوت عبدالله اهواز در اعتراض به‌ عدم دریافت حقوق بهمن و اسفند ماه سال گذشته، مقابل استانداری اهواز تجمع کردند. به گزارش ایلنا، یکی از کارگران در این خصوص گفت: نه تنها حقوق دو ماه آخر سال قبل، بلکه ما به‌ التفاوت حقوق فروردین ۱۴۰۳ را نیز هنوز دریافت نکرده ‌ایم. در حالی که کارمندان و کارگران ایثارگر حقوق و عیدی و رفاهیات خود را نیز دریافت کرده‌ اند. در حال حاضر نه خرج خورد و خوراک داریم و نه دوا و درمان. این در حالی است که هیچ یک از مسئولان از پیمانکار گرفته تا شهردار پاسخگوی ما نیستند.
*شماری از رانندگان خودروهای سنگین و نیمه سنگین در اعتراض به کاهش سهمیه سوخت مقابل استانداری زاهدان تجمع کردند. به گزارش حال وش، یکی از این معترضان در این خصوص گفت: چند ماه است که سوخت کامیونهای کمپرسی را کم‌ کرده اند. از ۵ هزار لیتر سوخت ماشین سنگین به ۳۰۰ لیتر رسیدیم که فقط دو روز می توانیم کار کنیم و هیچ ارگان و مسئولی پاسخگو نیست.
چهارشنبه ۱۵ فروردین
*کارکنان برخی از بانکهای کشور در اعتراض به وضعیت معیشتی موجود، در محل کار خود دست به اعتصاب زدند.
پنجشنبه ۱۶ فروردین
*متقاضیان مسکن ملی قزوین در اعتراض به بنیاد مسکن و عدم تحویل واحدها، افزایش قیمت و نداشتن امکانات ابتدایی ساخت و مصالح نامرغوب مقابل استانداری در شهر قزوین تجمع کردند.
*جمعی از اهالی گرماب برای اعتراض به واگذاری اراضی کشت و زرع شان برای مسکن ملی مقابل فرمانداری شهرستان فیروزه دراستان خراسان رضوی تجمع کردند.
*تجمع مالباختگان رضایت خودروی طراوت نوین مقابل شرکت و فرمانداری تاکستان با شعار«کشور ما دزد خونه ست توی جهان نمونه ست».
*جمعی از اهالی روستاهای سیس و سرنجیانه دهگلان دراستان کردستان نسبت به تردد خودروهای سنگین و ایجاد ترافیک سنگین و آلودگی صوتی و همچنین تصادفات متعدد خونین طی روزهای گذشته با تجمع در جاده بلبان ‌آباد و مسدود کردنش دست به اعتراض زدند.
شنبه ۱۸ فروردین
*کارکنان استانداری در ایلام دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، این تجمع که مقابل ساختمان استانداری ایلام برگزار شد در اعتراض به پایین بودن حقوق و دستمزد صورت گرفت.
*شماری از کارگران شرکت فولاد پارس هفت تپه دست به تجمع و اعتصاب زدند. به گزارش ایلنا، یکی از دلایل اعتراض کارگران، از یک سو واکنش به اخراج دوازده نفر از همکاران شان است و از سوی دیگر پاسخی به محقق نشدن وعده‌ هایی است که توسط کارفرما به اعتراضات ماه هاى گذشته داده شده بود.
*جمعی از مردم ساکن روستای خضرآباد، از توابع شهرستان عنبرآباد در یکی از خیابانهای این روستا دست به تجمع زدند. به گزارش کمپین فعالین بلوچ، آنها با نشان دادن دبه های خالی از آب، اعتراض خود را نسبت به قطع آب آشامیدنی نشان دادند. تنش آبی در جنوب کرمان پس از آن رخ داده که سپاه در حال انتقال آب هلیلرود و جازموریان به شمال استان برای مصارف صنعتی هستند.
*شماری از مالباختگان شرکت رضایت خودروی طراوت نوین باردیگر مقابل بیدادسرای تاکستان دست به تجمع زدند.
*جمعی از حواله داران خودروی پژو پارس مقابل ساختمان نهاد ریاست جمهوری در تهران تجمع کردند. این شهروندان در اعتراض به نقض تعهد شرکت «ایران خودرو»، تغییر مدل خودرو مورد تعهد، تحویل ندادن خودرو در زمان وعده داده شده و درخواست پول اضافی توسط این شرکت، تجمع اعتراضی برگزار کرده اند.
*شماری از کارگران اخراجی کارخانه سیمان خوزستان در محوطه این کارخانه دست به تجمع زدند. به گزارش گروه اتحاد بازنشستگان، تجمع این کارگران در اعتراض به بیکاری و شرایط اقتصادی نامناسب آنها صورت گرفته است.
*کسبه بازار و رانندگان آبادان برای اعتراض به طرح ترافیکی هسته مرکزی شهر مقابل فرمانداری تجمع کردند.
یکشنبه ۱۹ فروردین
*گروهی از کامیونداران مقابل ساختمان شرکت نفت زابل تجمع کردند.به گزارش کمپین فعالین بلوچ، تجمع این رانندگان در اعتراض به کاهش سهمیه سوخت آنها صورت گرفته است.
*کارگران شرکت پارس طبیعت سلولزی، برای دومین روز متوالی دست به اعتصاب زده و خواستار تشکیل این شورا به صورت جداگانه یا انطباق با شورای کار کاغذ پارس شدند. به گزارش اگزار، کارگران این شرکت همچنین نسبت به گرفتن حقوق قانونی خود اصرار دارند.
شرکت پارس طبیعت سلولزی زیر مجموعه کاغذ پارس هفت تپه می باشد که دارای حدودا ۳۰۰ پرسنل خانم و آقا است که در ۳ شیفت کاری مشغول به کار هستند.
*تجمع متقاضیان مسکن ملی سمنان مقابل استانداری برای اعتراض به بلاتکلیفی پیرامون قراردادهای شان.
دوشنبه ۲۰ فروردین
*جمعی از کارگران کارخانه خاور سیمان پارسیان واقع در دهستان ریگ (شهرستان لردگان، استان چهار محال بختیاری) برای دومین روز متوالی از انجام فعالیت های روزانه خود امتناع کرده و در محوطه این کارخانه دست به اعتصاب زدند. به گزارش ایلنا، تبعیض، بی عدالتی و عدم پرداخت حقوق، دلیل این اعتصاب عنوان شده است.
*کارگران یکی از شرکتهای واسطه شهرداری بندرعباس تحت عنوان «بهارگسترپارس» در اعتراض به عدم پیگیری مسئولان درباره وضعیت قرارداد و شغلی خود مقابل شهرداری منطقه چهار اعتصاب کردند.
*اعتصاب و تجمع کارگران شهرداری بندر خمینی در اعتراض به بلاتکلیفی معیشتی.
سه شنبه ۲۱ فروردین
*سهامداران شرکت سدید در پی عدم تحقق وعده های داده شده، مقابل ساختمان این شرکت در تهران تجمع برگزار کردند. به گزارش هرانا، این شهروندان، نسبت به کاهش ۶۰ درصدی ارزش سهام شرکت سدید که منجر به ضرر این سهامداران در بورس شده، اعتراض کردند.
پنجشنبه ۲۳ فروردین
تعدادی از کارگران معدن زغال سنگ نگین طبس (معادن پروده) برای دومین روز متوالی دست از کار کشیده و در محل کار خود دست به تجمع زدند. فیلم کوتاه منتشره در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که کارگران به سطح نازل حقوق اعتراض می کنند. یکی از کارگران گفت: «با نان خشک اینجا سر می ‌کنیم… اما این دیگه آخرشه..»
آدینه ۲۴ فروردین
شهروندان شهرستان باروق در استان آذربایجان غربی دست به تجمع زدند. براساس گزارشهای منتشر شده در تلکرام، تجمع این شهروندان در اعتراض به تخریب کوه قروخانا (شرشر) صورت گرفته است.
شنبه ۲۵ فروردین
*شماری از متقاضیان پروژه مسکن پهنه طبیعت چیتگر در سالن و مقابل مجتمع تجاری الماس در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، ویدیوهای منتشر شده در این رابطه حاکی از ایجاد تنش و درگیری امیر جعفرآقایی، مدیرعامل بنیاد تعاون ارتش با شهروندان معترض است.
*رانندگان خودروهای سنگین در اعتراض به کاهش سهمیه سوخت بار دیگر مقابل ساختمان شرکت نفت در زاهدان تجمع برگزار کردند. به گزارش حال وش، به نقل از یکی از رانندگان آمده است: «سهمیه سوخت خودرو‌های سنگین از ۴۵۰۰ هزار لیتر به زیر هزار لیتر در ماه کاهش پیدا کرده و این سهمیه کفاف پنج روز کار را نمی دهد.»
یکشنبه ۲۶ فروردین
*جمعی از مالباختگان شرکت رضایت خودرو طراوت نوین و ریحان تاک در قزوین دست به تجمع زدند. چندی پیش یکی از مالباختگان به بی ‌بی ‌سی فارسی گفته بود که این شرکت به هزاران نفر خودرو پیش ‌فروش کرده اما بعد از مدتها هنوز خودرویی به آنها تحویل نداده است.
پیش از این مالباختگان این شرکت چند تجمع برگزار کردند که در مواردی ماموران امنیتی با معترضان برخورد خشونت آمیز کرده بودند.
دوشنبه ۲۷ فروردین
*شماری از نیروهای خدماتی آموزش‌ و پرورش برای سومین روز متوالی مقابل ساختمان فرمانداری خمینی شهر و گروهی از نیروهای خدماتی آموزش و پرورش ناحیه پنج اصفهان در این شهر دست به تجمع زدند. به گزارش هرانا، تجمع این کارکنان در اعتراض به دستمزد های پایین و مشکلات معیشتی آنها صورت گرفته است.
*جمعی از کارگران راه آهن اراک در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان مقابل اداره کل راه آهن این شهر دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، یکی از کارگران در این خصوص گفت: ما حداقل حقوق را در ماه دریافت می کنیم. تورم هر روز بالاتر می رود و سفره کارگری کوچک و کوچکتر می ‌شود. به دلیل حداقل حقوق دریافتی، وضعیت معیشتی ما مناسب نبوده و کارگران ابنیه فنی انگیزه‌ ای برای کار کردن ندارند. به گفته این کارگران، بیش از نیمی از جامعه کارگری شاغل در راه آهن مستاجر هستند و هفتاد درصد از حقوق دریافتی خود را برای اجاره‌ خانه پرداخت می کنند.
*شهروندان روستای عباس آباد حاجی واقع در شهرستان رفسنجان تجمع اعتراضی برگزار کردند. تجمع این شهروندان در اعتراض به وضعیت اسفبار راه های ارتباطی این روستا و عدم پاسخگویی مسئولان مربوطه صورت گرفته است.
سه شنبه ۲۸ فروردین
*مالباختگان شرکت رضایت خودرو طراوت نوین در تهران دست به تجمع زدند. این تجمع در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات این شهروندان مقابل ساختمان نهاد ریاست جمهوری صورت گرفته است. این شرکت به مدیریت پاسداری به نام «محمدرضا غفاری» و با همدستی سپاه پاسداران «صاحب الامر» قزوین و قوه قضائیه، پول هزاران تن را با وعده تحویل خودرو پس نمی ‌دهند و خبری از خودرو هم نیست.
*شماری از حواله داران شرکت بهمن خودرو، مقابل ساختمان وزارت صمت در تهران دست به تجمع اعتراضی زدند. تجمع این شهروندان در اعتراض به عدم تحویل خودروهای آنها که موعد تحویلش در زمستان ۱۴۰۲ بوده است صورت گرفته است.
*جمعی ازصاحبان زمین هفت سنگان ازجمله کارکنان استانداری قزوین برای اعتراض به عدم صدور مجوز ساخت و ساز مقابل استانداری قزوین تجمع کردند. به گزارش برنا، تجمع کنندگان گفتند: از سال 86 تعدادی از کارکنان استانداری در هفت سنگان صاحب زمین شده ‌اند، این زمینها برای ساخت ویلا تغییر کاربری داده شده و مشکلی ندارد. انشعابات آب، برق، گاز و خیابان ‌کشی هم برای این زمینها انجام شده، استعلامات لازم هم از نهادهای مختلف گرفته شده، اما به ما اعلام می ‌شود که صلاح نمی ‌دانیم چون مصوبه آن باطل شده، این درحالی است که زمینهای مجاور ساخته ‌اند.
چهارشنبه ۲۹ فروردین
*گروهی از کارگران اخراجی گروه ملی صنعتی فولاد، مقابل این شرکت در اهواز، دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش کانال صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد، تجمع این کارگران در اعتراض به اخراج خود و تبعید برخی از کارگران تحت عنوان مامور به خدمت از محل کار خود به ورزشگاه غدیر اهواز، صورت گرفته است. کارگران معترض اعلام کردند؛ در صورت عدم لغو احکام اخراج و تبعید از محل کارشان، در تهران و مقابل مدیریت بانک ملی ایران دست به اعتراض خواهند زد.
*کارکنان شرکت‌های مسافربری اهواز، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل ساختمان شهرداری این شهر، دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، اعتراض این افراد به دلیل انتصاب آیت حمیدی در این پست مدیریتی صورت گرفته است. آنها اعلام کردند که مدیرعامل جدید از شرکتهای مسافربری بابت خدمات ۵ درصد عوارض دریافت کرده که این ۵ درصد باید هزینه خدمات گرمایشی و سرمایشی و فضای سبز و امکانات رفاهی برای مسافران شود؛ اما تا به‌حال هیچ‌ گونه خدماتی طی ۷ ماه گذشته ارائه نشده است.
*گروهی از افراد دارای معلولیت در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان مقابل ساختمان شورای فرمایشی شهر کرج دست به تجمع زدند. به گزارش کانال کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت، تجمع این افراد در اعتراض به عدم اجرای تبصره ۱ ماده ۵ قانون حمایت از حقوق معلولان صورت گرفته است. این شهروندان خواستار ایجاد سامانه‌ حمل و نقل ویژه معلولان با تجهیز ناوگان خودروهای مناسب‌سازی شده، تسهیل در دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی و مناسب‌سازی فضاهای شهری هستند.
*متقاضیان مشارکت در پروژه مسکن‌ سازی دولت در ساختمان فرمانداری ویژه سبزوار دست به تجمع زدند. به گزارش پایگاه خبری عصر سبزوار، آنها نسبت به عدم تحویل واحدها بعد از گذشت پنج سال، اقدام کارفرما جهت دریافت مبالغ بیشتر نسبت به تواق صورت گرفته از قبل، عدم توانایی متقاضیان جهت واریز مبالغ بیشتر و عدم حمایت دولت نسبت به پرداخت وام معترض هستند.
*جمعی از کشاورزان قزوین نسبت به کم شدن حقآبه مقابل استانداری تجمع کردند. به گزارش باشگاه خبرنگاران، کشاورزان قزوین نسبت به کم شدن حقآبه از کانال آب کشاورزی، اعتراض کردند. کشاورزان معتقدند سال گذشته حقآبه قزوین از سد طالقان، به کمتر از یک سوم کاهش یافت و خسارات فراوانی به مزارع و باغات وارد کرد. کشاورزان می‌گویند: امسال هم رهاسازی آب از سد طالقان با تاخیر اتفاق افتاد که این مسئله مزارع گندم، جو، کلزا را دچار خسارت کرده است.
*جمعی از اهالی سی سخت برای اعتراض به تعطیلی پروژه پل قوسی مقابل فرمانداری شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند. به گزارش کبنا نیوز، یکی از تجمع‌کنندگان گفت: این پروژه به دلیل تعلل مسئولان شهرستانی جمع ‌آوری شد، چرا مسئولان شهرستان و استان هیچ کاری برای مردم سی سخت نکرده‌ و نمی ‌کنند.
پنجشنبه ۳۰ فروردین
*کارگران قراردادی شهرداری دزفول دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش ایلنا، پرداخت مطالبات سنواتی، تسریع در اجرای طرح طبقه ‌بندی مشاغل، به روز شدن حقوقها و تامین امنیت شغلی از مطالبات این کارگران عنوان شده است. همچنین، این کارگران چندین سال است مطالبات عرفی و مناسبتی خود را دریافت نکرده ‌اند. به گفته این کارگران معترض، باوجود درخواستهای کارگران پیمانکاری شهرداری دزفول برای تبدیل وضعیت شغلی، هنوز این مطالبه‌ قدیمی آنها تامین نشده است.
*کارگران بزرگترین هلدینگ اقتصادی استان یزد، شرکت سنگ آهن مرکزی بافق برای دومین روز متوالی دست به اعتصاب زده و مجموعه را به تعطیلی کشاندند. به گزارش خبر، در پی تجمع اعتراضی کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی بافق نسبت به عدم تحقق خواسته های این قشر، راههای ورودی به معدن چغارت با دامپتراک مسدود شد.
مهمترین خواسته پرسنل شرکت سنگ آهن بورسی نشدن سنگ آهن تا زمان انجام دادن تمامی تعهدات صندوق بازنشستگی نسبت به شهر و پرسنل از جمله واگذاری سهام ترجیحی به پرسنل، واگذاری ۱۵ درصد سهام شرکت سنگ آهن به شهرستان، جلوگیری از تعدیل نیرو در شرکت، احداث کارخانه های جوار معدنی است.
آدینه ۳۱ فروردین
*برای دوازدهمین روز متوالی، رانندگان اسنپ و تپسی به اعتصاب شان دراعتراض به نرخ پایین کرایه ‌ها و عدم تناسبش با هزینه‌ ها ادامه داشت.
*تجمع مالباختگان مجتمع تجاری تفریحی گلباران دزفول باردیگر، در حاشیه نماز جمعه دزفول.
*اعتصاب عمومی در اعتراض به کشتار کولبران به دست نیروهای سرکوب در مریوان.
*تجمع و اعتراض شهروندان چند روستا در شهرستان سیریک به راه ‌اندازی آب ‌شیرین کن ۲ میلیون متر مکعبی برای انتقال آب دریا به اصفهان، همچنان بی ‌پاسخ مانده است. به گزارش صبح ساحل، شهروندان روستای کناردان، بنداران و زیارت، بار دیگر نارضایتی خود را از محل جانمایی پروژه آب‌ شیرین ‌کن اصفهان با شعارهایی چون «آب اصفهان به قیمت جان سیریک» اعلام کردند. معترضان گفتند که با انتقال آب مساله ‌ای ندارند اما جانمایی این آب ‌شیرین کن در نزدیکی روستاها، اشتغال آنها یعنی صید و صیادی را به موجب حجم پساب آب شیرین ‌کن تحت تاثیر قرار خواهد داد و همچنین به دلیل افزایش شوری آب موجب تعطیلی حداقل ۱۶ مراکز تکثیر و پرورش میگو در این منطقه می‌ شود.

جنبش سراسری بازنشستگان
در اولین ماه جاری بازنشستگان در سراسر کشور پیرامون وضعیت نامناسب معیشتی، سطح نازل حقوق منجمله مصوبه مزدی ضد کارگری شورای عالی کار‌ دست به اعتراض زدند.
به گزارش شورای بازنشستگان ایران، این بازنشستگان، نسبت به افزایش مشکلات اقتصادی، همسان‌ نبودن میزان حقوق ماهیانه با تورم جاری کشور معترض هستند. آنها، خواستار اجرای طرح همسانسازی حقوق و مزایا، امکان دسترسی به خدمات بیمه درمانی تکمیلی، افزایش حقوق و برخورداری از تامین اجتماعی منطبق با وضعیت اقتصادی و توروم جاری کشور هستند.
به گزارش شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، خواسته های معترضان چنین است:
۱. پرداخت سریع پاداش که تا کنون ۳۱ ماه تاخیر داشته ‌است.
۲. اصلاح حقوق بازنشستگی آنان بر مبنای ماده یک دستورالعمل اجرایی متناسب ‌سازی حقوق بازنشستگی مبنی بر ۹۰ درصد حکم رتبه ‌بندی.
۳. پرداخت سریع ۳۰ ماه معوقات حقوق بازنشستگی مربوط به مهر ۱۴۰۰ تا اسفند ۱۴۰۲.
۴. پرداخت معوقات رتبه ‌بندی مربوط به زمان شاغلی که بیش از ۲ سال از آن گذشته است.
به‌ نظر می ‌رسد با هماهنگیهای سازمان برنامه و بودجه با دو دستگاه وزارت آموزش ‌و پرورش و سازمان بازنشستگی کشوری، مقرر شده تا مشکل این تعداد از فرهنگیان بازنشسته در سریع ‌ترین زمان ممکن برطرف شود.
یکشنبه ۵ فروردین: بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز مقابل ساختمان سازمان تامین اجتماعی استان خوزستان، دست به تجمع زدند.
دوشنبه ۶ فروردین: تجمع بازنشستگان مخابرات در شهرهای مریوان، سنندج، اهواز، تبریز و بندرعباس مقابل ساختمانهای این شرکت در شهرهای خود.
شنبه ۱۸ فروردین: تجمع جمعی از بازنشستگان شوش و اهواز در کانون بازنشستگان تامین اجتماعی خوزستان.
یکشنبه ۱۹ فروردین: تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی و کارگران بازنشسته در شهرهای کرمانشاه، اهواز، شوش، اراک و دزفول مقابل ساختمان اداره کار شهرستان شوش، کانون بازنشستگان کرمانشاه و ادارات تامین اجتماعی در اهواز و اراک و مقابل کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان دزفول./ تجمع بازنشستگان صنایع فولاد مقابل ساختمانهای صندوق بازنشستگی فولاد شهرهای اصفهان، تهران و اهواز./ جمعی از بازنشستگان معادن زغال سنگ کرمان تجمع اعتراضی برگزار کردند.
دوشنبه ۲۰ فروردین: تجمع بازنشستگان مخابرات در شهرهای اهواز، ارومیه، تهران، مریوان، اراک، اردبیل، بوشهر، خرم آباد، تبریز، زنجان، سنندج، کرمانشاه و رشت مقابل ساختمانهای این شرکت.
سه شنبه ۲۱ فرورودین: گروهی از بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی با برگزاری تجمع اعتراضی مقابل ساختمان استانداری خوزستان در اهواز، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.
یکشنبه ۲۶ فروردین: شماری از معلمان بازنشسته مقابل ساختمان سازمان برنامه و بودجه در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند. تجمع جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی مقابل ساختمانهای سازمان تامین اجتماعی شهرهای اراک، شوش، اهواز و کرمانشاه./ گروهی از بازنشستگان صنایع فولاد مقابل دفاتر بازنشستگی این صنف در شهرهای تهران، اصفهان و قائم شهر دست به تجمع زدند./ دستکم ده هزار نفر از معلمان بازنشسته که عموما بازنشستگان فرهنگی ۱۴۰۰ بودند، مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمعی اعتراضی برگزار کردند.
سه شنبه ۲۸ فروردین: جمعی از بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی اهواز مقابل استانداری خوزستان دست به تجمع زدند.

شعارهای بازنشستگان:
امسال سال خیانته، این افتخار دولته
تامین و غارت کردن، ما رو بیچاره کردن
کشور و غارت کردن، ما رو بیچاره کردن
تا حق خود نگیریم، هر روز همین بساطه
بازنشسته با غیرت، داد بزن کو عدالت؟
کانون بازنشسته، چرا ساکت نشسته؟
معلم زندانی آزاد باید گردد
کارگر زندانی آزاد باید گردد
زندانی سیاسی ، آزاد باید گردد
فقط کف خیابون بدست میاد حقمون
تا کی شرمتدگی، یا مرگ یا زندگی
فقر و فساد همین ‌جاست، حرومزاده آمریکاست
فقر و فساد همین‌جاست، حرومزاده کاناداست
بازنشسته بپاخیز، برای رفع تبعیض
نه مجلس نه دولت، نیستند به فکر ملت
رئیسی بی عرضه، برگرد برو به حوزه
پیام ما به دولت، خجالت خجالت
موسوی مرتضوی، استعفا استعفا
نه صدقه نه منت، حقو بدین با عزت
نه تهدید، نه زندان، نه اعدام، نیست جلودار ما
رئیسی دروغگو، حاصل وعدهات کو؟
کو مهار تورم؟ دروغ نگین به مردم
بازنشسته می میرد، سازش نمی پذیرد
این همه بی ‌عدالتی، هرگز ندیده ملتی
از خوزستان تا گیلان، مرگ بر مدیران!
کانون بی‌ خاصیت انحلال، انحلال
کشوری، فولادی، تامینی اتحاد اتحاد

منبع: نبرد خلق شماره ۴۷۶ - شنبه یکم اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰ آوریل ۲۰۲۴
http://www.iran-nabard.com/N476/karegari%20476.htm